ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

آنالیز گاز خالص

همانگونه که می‌دانید آنالیز گاز نیاز به دستگاه های خاص خود دارد یکی از کاربردی‌ترین روش های جداسازی و آنالیز گازهای خالص استفاده از دستگاه کروماتوگرافی است. این دستگاه معمولا در اکثر صنایع کاربرد دارد. می‌توان گفت کروماتوگرافی دسته مهمی از شیوه های جداسازی مواد شیمیایی را انجام می‌دهد. کروماتوگرافی این امکان را به ما می‌دهد تا اجزای سازنده یک ترکیب و یا مخلوط را آنالیز و جدا نماید این عمل که توسط کروماتوگرافی انجام می‌پذیرد امکان دارد به روش های دیگر ممکن نباشد.

اگر بخواهیم تاریخ کشف کروماتوگرافی را بدانیم باید گفت این کشف به سال 1903 برمیگردد. کروماتوگرافی توسط میخائیل سوئت کشف گردید و توسط همین دانشمند نیز نامگذاری شد. میخائیل سوئت از کروماتوگرافی برای آنالیز مواد رنگی استفاده می‌کرد. کروماتوگرافی از واژه کروما به معنی رنگ و گرافی به معنی نوشتن گرفته شده است.

آنالیز گاز خالص|آنالیز گاز مخلوط|آنالایزر گاز

آنالایزر گاز ابزاری می‌باشد که توانایی آنالیز و شناسایی نمونه‌هایی از گازهای شیمیایی که در نمونه وجود دارد را دارا می‌باشد این ابزار نه تنها توانایی شناسایی نمونه‌ها را دارد بلکه این قابلیت را دارد که کمیت‌ها را هم به صورت عددی و یا به صورت نموداری نمایش دهد.