گاز لیزر | مخلوط گازی لیزر

گاز لیزر یا مخلوط گازی لیزر چه نوع گازی می‌باشد؟

برای تهیه و تولید هر مخلوط گازی از جمله گاز مخلوط لیزر به نرم افزار مناسب نیازمی‌باشد. نرم افزارها باعث می‌شوند که اختلاط گاز به صورت کاملا یکپارچه صورت گیرد. طیف سنج جرمی قادر به این است که به دقت اجزای تشکیل دهنده مخلوط گازی را مشخص کند. گاز لیزر یکی از پر کاربردترین انواع لیزر بشمار می‌رود و به همین جهت تهیه مخلوط گازی برای آن‌ها بسیار حائزاهمیت می‌باشد.

مخلوط گازی از فشرده شدن مولکول‌های دو یا چند گاز مختلف تهیه می‌شود و به این صورت است که معمولاً یک گاز به عنوان گاز پایه می‌باشد و درصد آن از بقیه اجزاء گازی بیشتر می‌باشد.

گاز لیزر

گاز لیزر در واقع گازی است که جریان الکتریکی وارد شده را به نور تبدیل می‌کند. این گاز در ناحیه فعال لیزر قرار دارد. به همین دلیل خلوص بالای گازهای لیزر بسیار مهم تلقی می‌شوند. گفتنی است که درصورت وجود کمترین ناخالصی به ویژه ناخالصی های هیدروکربنی توان لیزر تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند. لازم به ذکر است که توان لیزر در برخی از کاربردها مثل استفاده از لیزر در صنعت برای برشکاری بسیارمهم می‌باشد و بر کیفیت محصول خروجی تأثیر مستقیم می‌گذارد.

اجزاء تشکیل دهنده مخلوط گازی لیزر

معمولاً در مخلوط گازی لیزر گازهایی مانند نئون، هلیوم، آرگون، کربن دی اکسید و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته نوع گازهای مورد استفاده در مخلوط گازی با نوع لیزر گازی مرتبط می‌باشد. به عنوان مثال در مخلوط گازی لیزر گاز کربنیک از هلیوم، نیتروژن و کربن دی اکسید به عنوان گازهای اصلی و از هیدروژن، بخار آب و زنون نیز در برخی از موارد استفاده می شود و یا برای ساخت لیزر گازی هلیوم-نئون از مخلوط گاز نئون و هلیوم استفاده می‌شود. گفتنی است که کاربرد دو نوع لیزر گازی که نام برده شد بسیار متفاوت می‌باشد و توان خروجی آن‌ها از چند میلی وات تا چند کیلو وات باهم تفاوت دارد.

سپهر گاز کاویان  تنها آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد در ایران  که تمامی گاز ها را از  رنج صفر تا 100 درصد در اسکوپ کاری و گواهینامه iso17025 خود دارد ، جهت تولید گاز های لیزر ، از گازهای خالص با کمترین ناخالصی استفاده می نماید.