گاز اسپن | گاز صفر

گاز اسپن، گاز صفر و کالیبراسیون آنالایزها

همانطور که می‌دانیم تمامی آنالایزهای گاز باید به صورت دوره‌ای کالیبراسیون شوند. گفتنی است که بیشتر آنالایزرها نیازمند کالیبراسیون صفر(Zero Calibration ) و کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) می‌باشند.

گاز زیرو

گاز کالیبراسیون که به منظور کالیبراسیون صفر مورد استفاده قرار می‌گیرد (Zero Calibration) شامل گازهایی می‌باشد که به هیچ عنوان در نمونه مورد آنالیز وجود ندارند.

به عنوان مثال برای کالیبراسیون صفر آنالایزر اکسیژن و دی اکسید کربن از گاز نیتروژن خالص استفاده می‌شود به این دلیل که این گاز نه دارای اکسیژن و نه دی اکسید کربن می‌باشد. برخی از گازهایی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل نیتروژن خلوص بالا، آرگون خلوص بالا، هلیوم خلوص بالا می‌باشند.

برای انجام کالیبراسیون صفر (کالیبراسیون زیرو) آنالایزر گازی به روش زیر عمل می‌کنیم:

ابتدا یک جریان ثابت از هر گاز صفر را وارد آنالایزر می‌کنیم. شدت این جریان معمولا به نوع آنالایزر بستگی دارد، حدود 100 میلی لیتر بر دقیقه پیشنهاد می‌شود، سپس کنترل آنالایزر را بر روی صفر تنظیم می‌کنیم تا نشانگر آنالایزر عدد صفر را نشان دهد. به این طریق کالیبراسیون صفر انجام می‌شود.

گاز اسپن (Span Gas)

اسپن گازها، گازهای ویژه‌ای می‌باشند که به منظور تست و کالیبراسیون آنالایزرها و تجهیزات تشخیص گازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است که این تجهیزات لازم است که به صورت منظم و دوره‌ای کالیبراسیون شوند به همین جهت کالیبراسیون امری بسیار مهم و حیاتی برای تمامی ابزارهای کنترلی محسوب می‌شود.

لازم به ذکر است که کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) کار چندان ساده‌ای نمی‌باشد. گاز اسپن (Span Gas) برخلاف گاز زیرو ، دقیقا از عناصری تشکیل شده است که، در نمونه مورد آنالیز وجود دارند و در نتیجه مقادیر آن مشابه آنالیز مورد نظر نمونه مورد آزمایش می‌باشد.

توجه به این نکته بسیار مهم است که انجام کالیبراسیون اسپن بسیار تخصصی می‌باشد و باید توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده انجام شود.