آرگون Argon

توضیحات گاز آرگون

آرگون Argon

همانگونه که می‌دانید گاز آرگون یکی از گازهای مهم در صنعت به شمار می آید لذا تصمیم داریم در این مقاله توضیحاتی در مورد گاز آرگون، خواص و رفتار آرگون، نحوه تولید و سایر مطالب مربوط به گاز آرگون و ترکیبات آرگونی در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. شرکت سپهر گاز کاویان یکی از معتبرترین تامین کننده و تولید کننده گاز آرگون میباشد در صورت تمایل برای خرید گاز آرگون و تهیه آن میتوانید با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.

آرگون(Argon) چیست؟

گاز آرگون در واقع گازی بی رنگ و بو است که در جدول تناوبی در گروه گاز‌های بی اثر یا نجیب قرار گرفته است. آرگون در هواکره ( اتمسفر) به میزان 1% یافت می‌شود. علامت اختصاری گاز آرگون Ar است، این گاز را می‌توان در دسته گازهای پر‌کاربرد صنعتی قرار داد. گاز آرگون از تقطیر جز به جز حاصل می‌شود.

هنگام نیاز به یک گاز بی اثر در دمای بالا معمولا از گاز آرگون استفاده می‌کنند. برخلاف موادی که در دمای بالا ممکن است تغییر یابند و از حالت بی اثر بودن به واکنش پذیر بودن تغییر کنند گاز آرگون ثابت باقی می‌ماند و دچار تغییر نمی‌شود و از تغییر مواد دیگر جلوگیری می‌کند.

می‌توان گفت که گاز آرگون به صرفه و اقتصادی ترین جایگزین گاز های بی اثر دیگر است.

آرگون دارای خواصی است برای مثال:

سومین عنصر در گروه گاز های نجیب است دارای نماد شیمیاییAr است و عدد اتمی آن 18 می‌باشد. وزن اتمی آن را 39.948 در نظر گرفته اند.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر خطرات گاز آرگون

تهیه گاز آرگون

از تولید صنعتی گاز آرگون می‌توان آرگون زیادی تولید و تهیه نمود ما در این مقاله تصمیم داریم تهیه گاز آرگون در صنعت را بطور مختصر بیان نمائیم.

تولید گاز آرگون در صنعت

در صنعت بوسیله تقصیر جزء به جزء هوای مایع درون یک محفظه جداسازی کرایوژنیک گاز آرگون تولید می‌گردد. در این فرآیند که اکسیژن و نیتروژن و آرگون نیز شرکت دارند مقدار آرگون تولید شده حدود 700000 تن می‌باشد.

گفتنی است که گاز آرگون 40 با پوسیدگی پتاسیم 40 طی ضبط الکترونی و یا انتشار پوزیترون تولید می‌گردد. به همین دلیل است که از آن می‌توان برای قدمت گذاری پتاسیم آرگون استفاده نمود.

بطور کلی از تقطیر جزء به جزء هوای مایع و با استفاده از تفاله های بخار تولید شده از اکسیداسیون گاز طبیعی در کارخانه تولید آمونیاک و همچنین از بین رفتن پتاسیم 40 می‌توان آرگون تولید نمود.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد گاز آرگون

همانگونه که بسیاری از شما می‌دانید گاز آرگون دارای خواص فیزیکی و شیمیایی خاصی است که از منشاء آن وجود آرگون در گروه گازهای نجیب یا بعبارتی گازهای بی اثر است. اگر بخواهیم خواص اصلی و اساسی گاز آرگون را بررسی نماییم بهتر است نگاهی به ساختار این گاز بیندازیم:

گاز آرگون دارای عدد اتمی 18 و جرم اتمی 39.948 است. نقطه جوش آرگون C°185.7- و دارای نقطه ذوب 189.2- می‌باشد. شعاع اتمی آرگون pm 71 است.

گاز آرگون در گروه 8 اصلی جدول تناوبی قرار دارد و دارای ظرفیت 8 نیز می‌باشد.

کاربرد آرگون

گاز آرگون کاربردهای بسیار زیادی دارد که در اینجا به بررسی یک سری از کاربردهای مهم گاز آرگون اشاره می‌کنیم.

یکی از کاربرد‌های گاز آرگون در تولید پنجره‌های دوجداره و همچنین لامپ‌های رشته ای است که از گاز آرگون به منظور پر کردن پنجره‌های دوجداره و لامپ های رشته‌ای استفاده می‌شود.

کاربرد دیگر گاز آرگون در صنعت خودروسازی است که برای پرکردن ایربگ از گاز آرگون فشرده شده و همچنین از ترکیب گاز آرگون و نیتروژن برای شارژ کیسه‌های هوا استفاده می‌شود.

از پرکاربردترین گازها که در کروماتوگرافی استفاده می‌شود گاز آرگون است.

همچنین از گاز آرگون در اکسایش پلاسما و اسپری استفاده می‌شود و نیز گفتنی است گازی که برای طیف سنجی ICP استفاده می‌شود گاز آرگون است .

از دیگر کاربردهای گاز آرگون استفاده از آن در کوره‌های گرافیتی جذب اتمی GFAAS می‌باشد.

 یکی‌ دیگر از کابردهای گاز آرگون در جوشکاری آرگون است که به عنوان یک گاز محافظ از آرگون استفاده می‌شود.

آرگون در صنعت پزشکی و داروسازی هم کاربرد دارد به عنوان مثال از آرگون مایع در برخی جراحی‌های مربوط به سرطان استفاده می‌شود.

همچنین از گاز آرگون همراه با گازهای دیگر مانند نیتروژن و دی اکسید کربن به منظور آتش خاموش کن ها استفاده می‌شود.

و نیز می‌توان اشاره کرد به کاربرد گاز آرگون در الکترونیک که از آرگون خلوص بالا به عنوان یک گاز بی اثر برای حفاظت از نیمه رسانا در مقابل ناخالصی استفاده می‌شود.

چرا در پنجره‌های دوجداره از گاز آرگون استفاده می‌شود

همانطور که قبلا گفته شده است یکی از کاربردهای آرگون استفاده از گاز آرگون در پنجره های دوجداره است. آرگون در دسته گازهای نجيب قرار دارد. بی اثر بودن گاز آرگون به این معنی است که با هیچ عنصری تركيب شيميايي تشکیل نمی‌دهد. آرگون، گازي بدون بو، بدون مزه و غير آتش‌زا است و این گاز سمی نمی‌باشد. آرگون علاوه بر كاهش رسانايي گرمايي بين دو شيشه پنجره دو جداره، با كمتر كردن مقدار همرفت در فضاي دو شيشه از اتلاف گرمايي بيشتر جلوگيري مي‌كند. علاوه بر اين تهيه آرگون آسان و ارزان است. بنابراين مي‌توان به صورت گسترده و صنعتي از آن استفاده كرد. به صورت يك قانون عمومي مي‌دانيم كه غلظت گاز درون پنجره دو جداره بايد بيش از 90 درصد باشد. گفتنی است در طول زمان اين غلظت کاهش پیدا می‌کند. مقدار كم شدن اين غلظت چيزي حدود 0.5 تا 1 درصد است. در مورد کیفیت پنجره دوجداره‌اي كه از گاز آرگون پر شده باشد اینگونه می‌توان گفت تا زماني كه غلظت گاز آرگون به 75 درصد نرسد تغييري ایجاد نخواهد شد. بنابراين عمر پنجره دوجداره‌اي كه با گاز آرگون پر شده باشد حداقل 20 سال است و رسانايي عالي خواهد داشت.

نکات ایمنی آرگون

با توجه به ویژگی های گاز آرگون ، این گاز بی اثر بوده ، آتش زا و سمی نمی‌باشد اما اگر محیطی بسته باشد و غلظت گاز آرگون زیاد باشد باعث کاهش غلظت گاز اکسیژن در محیط شده و در نتیجه باعث خفگی می‌شود به همین دلیل لازم است محیط کار با آرگون دارای تهویه مناسب باشد تا از اثر خفگی جلوگیری شود.

برای جلوگیری از نشت گاز اتصال ها و لوله ها رو مورد بررسی قرار دهید برای کنترل و اطمینان از عدم نشتی می‌توان از کف صابون استفاده کرد؛ یکی از نشانه های وجود نشتی کاهش فشار می‌باشد.

بعد از تمام شدن کار با سیلندر آرگون و یا در طول شب حتما شیر سیلندر گاز آرگون بسته شود و برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی فیزیکی سیلندر آرگون به صورت عمودی به دیوار بسته شود.

همچنین سیلندر گاز آرگون باید در جای خنک که دمای آن از 45 درجه سانتی‌گراد بیشتر نشود قرار گیرد.

نکات مهم هنگام خرید رگولاتور گاز آرگون

گفتنی است که هنگام انتخاب و تهیه رگولاتور گاز آرگون باید نکات مختلفی را در نظر بگیرید تا زمانی که می‌خواهید از آن استفاده کنید بامشکلی روبه رو نشوید. رگولاتور گاز را باید بر اساس نوع گاز مصرفی انتخاب و تهیه کنید زیرا گازهای مختلف خواص شیمیایی منحصر به فرد خود را دارند که باید در مورد هر گاز این خواص در نظر گفته شود و به آن اهمیت داده شود تا از بروز آسیب‌های جدی خودداری شود. لازم به ذکر است که در زمان انتخاب رگولاتور باید خروجی مناسبی را بر اساس نوع رگولاتور تهیه کنید. بنابراین دقت در انتخاب خروجی بسیار حائز اهمیت است در اصل باید خروجی بر اساس خروجی‌ای که بر روی رگولاتور برای تنظیم گاز نصب شده است باشد. نکات دیگری که به هنگام خرید رگولاتور باید در نظر بگیرید نوع گاز مصرفی، میزان فشار خروجی و میزان فشار گاز خروجی از سیلندر یا خط می‌باشد.

آیا گاز آرگون سمی است؟

گاز آرگون مانند گازهای نیتروژن، هلیوم یک گاز بی اثر میباشد و در دسته گاز های سمی مانند مونوکسید کربن و...قرار نمی‌گیرد

تاثیر گاز آرگون بر سلامت انسان

استنشاق گاز آرگون باعث می‌شود که بدن انسان این گاز را جذب کند. در محیط‌هایی که فرایند تصفیه انجام می‌شود مقدار گاز آرگون افزایش می‌یابد و این گاز با سرعت زیاد در هوا به صورت فوق اشباع می‌رسد و منجر به خفگی می‌شود. استنشاق گاز آرگون باعث خستگی، سرگیجه، سردرد و خفگی می‌شود. آرگون مایع اگر با پوست بدن انسان برخورد کند باعث یخ‌زدگی در پوست می‌شود و مهم‌تر اینکه اگر گاز آرگون وارد چشم شود منجر به یخ‌زدگی می‌شود.

گاز آرگون در گروه گازهای نجیب قرار دارد. گاز آرگون خنثی می‌باشد همچنین گاز آرگون جزء گازهای خفه کننده به شمار می‌آید. در صورت تنفس گاز آرگون انسان دچار سرگیجه، تهوع، بیهوشی و مرگ می‌شود. تنفس گاز آرگون زمانی منجر به مرگ می‌شود که فرد بیهوش شود و توانایی محافظت خود در برابر آرگون را از دست بدهد. هنگامی که درصد اکسیژن محیط پایین باشد در مدت زمان خیلی کوتاه مرگ اتفاق می‌افتد. گازهای خفقان‌آور مانند گاز آرگون باعث می‌شوند که فشار جزیی اکسیژن موجود در هوا کاهش پیدا کند و همین امر منجر به خفگی فرد و در نهایت مرگ توسط گاز آرگون می‌شود. گفتنی است که قبل از دیدن علائم خاصی میزان اکسیژن هوا ممکن است تا 75 درصد مقدار معمول آن کاهش پیدا کند و این شرایط زمانی به وجود می‌آید که غلظت گاز آرگون افزایش پیدا کند و میزان گاز آرگون در هوا به 33 درصد برسد و هنگامی که این میزان به 50 درصد برسد علائم خاص بروز می‌دهند و نکته قابل ذکر این است که غلظت 75 درصد گاز آرگون در طی چند دقیقه منجر به مرگ می‌شود.

علائم هشدار دهنده گاز آرگون

لازم به ذکر است علائم خفگی با آرگون با تنفس‌های شدید و تند تند شروع می‌شود و کمبود اکسیژن را به همراه دارد. مصدوم شدن با گاز آرگون منجر به کم شدن هوشیاری فرد مصدوم می‌شود و باعث می‌شود که فرد فعالیت عضلانی خود را از دست بدهد و درنهایت تمام حواس پنجگانه فرد مصدوم از بین می‌رود. دیگر علائم خفگی با گاز آرگون این است که فرد دچار ناپایداری روحی می‌شود و به شدت احساس خستگی می‌کند. با ادامه پیدا کردن خفگی تهوع و استفراغ در فرد رخ می‌دهد و با از دست دادن هوشیاری فرد دچار تشنج می‌شود و به کما می‌رود و در نهایت منجر به مرگ می‌شود.

تاثیر گاز آرگون بر محیط زیست

گفتنی است که تاکنون آسیب‌های اکولوژی گاز آرگون گزارش نشده است. همانطور که می‌دانید آرگون به صورت گازی در هوا وجود دارد. تاکنون تاثیر بدی از آرگون بر جانوران و گیاهان شناخته نشده است. نکته قابل ذکر این است که گاز آرگون در مناطقی که تصفیه انجام می‌شود بسیار سریع انتشار پیدا می‌کند. مشاهدات نشان می‌دهد که آرگون برای محیط‌های آبی خطرناک نمی‌باشد گفتنی است که آرگون فاقد مواد شیمیایی تهی از ازن می‌باشد و در دسته آلاینده‌های تقسیم بندی شده در Department of Transportation(DOT) آمریکا محسوب نمی‌شود.

حمل و انبارش گاز آرگون

در این بخش تلاش شده است که الزامات حمل و انبارش گاز آرگون را مورد بررسی قرار دهیم الزاماتی که به هنگام حمل گاز آرگون باید به آن توجه کرد شامل موارد زیر می‌باشد

در هنگام حمل سیلندر آرگون درپوش روی سیلندر باید به طور کامل بسته شود برای حمل سیلندر آرگون باید از چرخ دستی استفاده کنید و برای جلوگیری از افتادن سیلندر، آن را با یک زنجیر روی چرخ مهار کنید. در صورت انبارداری سیلندر گاز آرگون ضروری است که درپوش سیلندر بسته بماند. سیلندر گاز آرگون باید در محیطی که دمای آن کمتر از 22 درجه سانتی گراد است نگهداری شود و محیط باید دارای تهویه مناسب باشد سیلندرهای آرگون باید در محیطی که نگهداری می‌شوند به طور ایمن مهار شوند. بسیار پراهمیت است که تمام سیلندرهای تحت فشار باید دور از آتش نگهداری شوند. نکته‌ای که در مورد تمام سیلندرهای تحت فشار باید بدانید این است که برای جلوگیری از پوسیدگی آلیاژ سیلندرها باید آن‌ها را در مکانی خشک نگهداری کنید. تمام سیلندرهای گازی تحت فشار مانند سیلندر گاز آرگون باید در محلی ایمن نگهداری شوند تا از خطرات وارد شدن آسیب فیزیکی به بدنه شیر و سیلندر حفاظت گردند. دقت شود که شیر سیلندر حتما فاقد نشتی از گلوئی و سایر قسمت‌ها باشد گفتنی است که این مورد به صورت دوره‌ای با آب صابون کنترل می‌شود. لازم به ذکر است که تمام سیلندرها که گازهای تحت فشار به وسیله آن‌ها نگهداری می‌شوند باید از جنس فولادی بدون درز باشند و لازم است به صورت دوره‌ای هر پنج سال یک بار مطابق استاندارد ملی ایران با شماره 2972 مورد آزمون قرار بگیرند. گاز آرگون نمي‌سوزد ولي سيلندرهاي محتوي گاز آرگون ممكن است به دلیل بالا رفتن فشار تركيده شوند يا منجر به انفجار شوند بنابراین ضروری است که به مقدار زياد از اسپري آب براي خنك كردن ظروف محتوي اين گاز استفاده شود.

اهمیت گاز آرگون

گفتنی است که ما چه بخواهیم چه نخواهیم هم اکنون در حال تنفس گاز آرگون می‌باشیم اما نیازی به هشدار در رابطه با گاز آرگون وجود ندارد. همانطور که می‌دانید گاز آرگون رنگ و بویی ندارد. تقریبا یک درصد از هوای جو شامل گاز آرگون می‌شود البته همانطور که می‌دانید آرگون در گروه گازهای نجیب قرار دارد این به این معناست که ‌آرگون گازی بی اثر است و واکنش پذیری ندارد. به همین دلیل اثری بر جانوران و جانداران زنده نخواهد گذاشت. این مقدار کم آرگون در جو زمین از نظر زیست شناختی اهمیت زیادی در اقلیم کره‌ی زمین ندارد اما ناگفته نماند که گاز آرگون از نظر دانشمندان علم نوین بسیار ارزشمند است.

فروش گاز آرگون

در سپهر گاز کاویان فروش آرگون و شارژ گاز آرگون در سیلندرها با حجم‌های مختلف متناسب با نیاز مصرف کننده صورت می‌گیرد. گفتنی است که حجم سیلندرهای موجود برای فروش و شارژ گاز آرگون شامل: کپسول 5لیتری، 10لیتری، 20لیتری، 40لیتری و 50لیتری به همراه شیر کپسول گاز آرگون DIN6 , BS3 انجام می‌گیرد گاز آرگون با توجه به نیاز و درخواست مشتری در کپسول‌هایی از جنس کربن استیل یا کپسول آلومینیومی شارژ یا به فروش می‌رسد.

قیمت سیلندر گاز آرگون

برای تهیه گاز آرگون مورد نیاز خود و استعلام قیمت گاز آرگون ابتدا باید چند نکته را در نظر بگیرید تا بتوانید از قیمت امروز سیلندر آرگون مطلع شوید.

اجزای تشکیل دهنده سیلندر گاز

  1. بدنه سیلندر شامل تنه سیلندر و گلویی (اطلاعات درج شده روی گلویی: شماره سیلندر، سال ساخت، کمپانی و کشور تولید کننده، فشار کاری سیلندر، فشار تست سیلندر، تاریخ تست هیدرواستاتیک و نام کمپانی مجری تست)
  2. کلاهک سیلندر یا کپسول گاز (برای جلوگیری از خطرات احتمالی برای شیر سیلندر)
  3. شیر سیلندر گاز (راست گرد یا چپ گرد)

خرید گاز آرگون با چه گریدی

سپهر گاز کاویان تولیدکننده گاز آرگون با بالاترین درصد خلوص می‌باشد. اما این به این معنا نیست که گاز آرگون با خلوص‌های دیگر تولید نمی‌شود. گاز آرگون در سپهر گاز کاویان با گریدهای 99.995، 99.9992، 99.9995، 99.9999 تولید می‌شود که با توجه به نوع کاربرد و نیاز مصرف کننده عزیز عرضه می‌شود.

ظرفیت سیلندر آرگون

در سپهر گاز کاویان گاز آرگون با ظرفیت‌های گوناگون و در حجم‌های مختلف در سیلندرهایی مخصوص از جنس کربن استیل/برنجی با رنگ سیلندر سبز تولید می‌شود. اما ظرفیت این کپسول‌ها از 5 لیتر شروع می‌شود تا حداکثر میزان ظرفیت سیلندرها، اما لازم به ذکر است تقاضای کپسول‌های 40 لیتری آرگون بیشتر از هر ظرفیتی دیگر می‌باشد.

خرید گاز آرگون از تولید کننده یا غیره

بسیار واضح است که قیمت خرید گاز آرگون از یک تولید کننده گاز آرگون و یا واسطه بسیار متفاوت می‌باشد. خرید گاز آرگون از فروشگاه‌ها و یا اشخاص به صورت خصوصی قطعا هزینه بیشتری دارد. علاوه بر این هزینه، شما باید مبلغی هم برای حمل و نقل سیلندر گاز آرگون در نظر بگیرید. شرکت سپهر گاز کاویان تولید کننده گاز آرگون آزمایشگاهی با درصد خلوص بالا به همراه سرتیفیکیت و آنالیز گاز می‌باشد.

نکته حائز اهمیت هنگام خرید گاز آرگون خلوص بالا

در فرایندهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی چیزی که بسیار حائز اهمیت می‌باشد خلوص بالای گازهای آزمایشگاهی خریداری شده است بنابراین بسیار مهم است که به هنگام خرید گازهای آزمایشگاهی به شرکت‌های معتبر و مطمئن مراجعه کنید خرید گاز آرگون آزمایشگاهی و نیز تمام گازهای آزمایشگاهی باید از مراکزی انجام شود که تضمینی برای آن‌ها وجود داشته باشد. شرکت سپهر گاز کاویان، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد، دارنده گواهینامه 17025 iso از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در زمینه تولید انواع گازهای مرجع یکی از مراکز معتبر تولید و فروش گاز آرگون خالص می‌باشد.

آنالیز گاز آرگون

شرکت سپهر گاز کاویان برای آنالیز گازهای خالص مانند گاز خالص آرگون و تعیین مقدار O2، N2، H2، CO2، CO، H2O و THC در گازهای خالص از دستگاه Gas Chromatograph و Moisture Analyzer با دقت ppm استفاده می‌کند.

 

تامین آرگون

سپهرگازکاویان تامین کننده انبوه گاز آرگون و انواع گازهای آزمایشگاهی و میکس با خلوص و کیفیت بالا به صورت جزئی و کلی و همچنین تامین کننده انواع تجهیزات و لوازمات مربوط به گاز برای صنایع و مصارف گوناگون می‌باشد. شرکت سپهرگاز کاویان در تامین گاز آرگون گرید 6، 5.5، 4.5، 5.2 فعال می‌باشد. 

سیلندر و کپسول آرگون

آرگون معمولاً به صورت گازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آرگون به طور گسترده در صنایع روشنایی برای پر کردن لامپ‌ها و با ترکیبی از گازهای نادر دیگر برای پر کردن لامپ‌های ویژه و لوله‌ها برای جلوه‌های رنگی خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. سپهر گاز کاویان قادر به ارائه کپسول حاوی گاز آرگون بر اساس گریدهای آزمایشگاهی می‌باشد. کپسول آرگون در رنگ سبز ارائه می‌شود.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده آرگون با خلوص‌های 99.995، 99.9992، 99.9995، 99.9999 می‌باشد. کپسول آرگون و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول آرگون مانند رگولاتور، باندل و ... در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد. حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز آرگون در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از:5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتری همراه با شیرهای B، S3DIN6.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.


 
خطرات گاز آرگون

آیا گاز آرگون خطرناک است؟

خطرات گاز آرگون و نکات مربوط به آن یکی از موضوعات مهمی است که باید به آن بپردازیم تا خطرات احتمالی مربوط به این گاز را کاهش دهیم.

گاز آرگون و خطرات آن

گاز آرگون، مانند گاز هلیوم و گاز نیتروژن یک گاز بی اثر می‌باشد. 

همانطور که می‌دانید تمام گازهایی که تحت فشار درون سیلندر ذخیره شده‌اند اگر هنگام استفاده نکات ایمنی رعایت نشود ممکن است خطر آفرین باشند.

ابتدا به بررسی خواص فیزیکی و شیمیایی این گاز میپردازیم:

مشخصات فنی آرگون

این عنصر که معمولا به حالت گازی و تک اتمی یافت می‌شود در گروه 18 و ردیف 3 جدول تناوبی جای دارد. لایه ظرفیت در این گاز نجیب پر شده است بنابراین تمایلی به داد و ستد الکترون ندارد و در واکنش های شیمیایی شرکت نمی‌کند و همیشه به صورت تک اتمی دیده می‌شود. از ویژگی های این گاز می‌توان به بی رنگ، بی بو، اشتعال ناپذیر و سمی نبودن اشاره کرد. تاکنون ترکیب پایداری از این عنصر دیده نشده است.

نظرات حاکی از این است که معمولا این اتم نمی‌تواند ترکیب پایدار در دمای اتاق تشکیل دهد ولی در سال 2000 اولین ترکیب آرگونی مشاهده گردید این ترکیب شامل فلوئور و هیدروژن بود (HArF). این ترکیب در دمای کمتر از 17 درجه کلوین پایدار بود. برخی محاسبات نشان می‌دهد که امکان دارد این اتم در شرایط معمولی نیز ترکیبات پایدار تشکیل دهد ولی روشی جهت تولید آن ارائه نگردیده است. انحلال پذیری آن تقریبا با گاز اکسیژن یکسان است و 2.5 برابر گاز نیتروژن است. این گاز ممکن است هم به حالت گاز و هم به حالت مایع وجود داشته باشد.

این گاز چگونه کشف شد؟

این گاز در گروه گازهای نجیب سومین جایگاه را با عدد اتمی 18 دارد و گفته میشود حدود 1% از جو زمین را شامل می‌شود.

دانشمندی به نام کاوندیش در سال 1785 گزارش کرد که ممکن است Ar در هوا وجود داشته باشد ولی نخستین بار استرایت و رمزی در سال 1894 موفق شدند که این گاز را از هوا جدا کنند. در واقع آزمایش آنها بدین صورت بود که تمامی گازهای موجود در هوا را جدا کردند مانند گازهای اکسیژن، نیتروژن، بخار آب و دی اکسید کربن. آنها دریافتند که گاز نیتروژنی که از جداسازی هوا بدست می آید 1.5 برابر سنگین تر از نیتروژنی است که از سایر ترکیبات شیمیایی حاصل میشود، این اختلاف آنها را به فکر فرو برد. نتیجه گرفتند که ممکن است گاز دیگری در هوا وجود داشته باشد که با نیتروژن ترکیب شده است.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید آرگون اولین گاز نجیبی بود که کشف شد. قبل از استرایت و رمزی دو پژوهشگر در سال 1882 در دو آزمایش جداگانه طیف جذبی هوا را مورد بررسی قرار دادند و خط های جدید را مشاهده کردند ولی موفق به شناسایی عنصر این خط ها نشدند.

تولید آرگون

این گاز را از تقطیر جزء به جزء هوای مایع تولید میکنند. این گاز دارای چندین ایزوتوپ است و سالانه بیش از 750 هزار تن از آن در جهان مورد استفاده قرار میگیرد.

کاربرد های مهم 

1-این گاز کاملا بی اثر است بنابراین زمانی که نیاز است که واکنش پذیری به هیچ عنوان انجام نگیرد از آن استفاده میکنند.البته گفتنی است در برخی موارد نیتروژن نیز به عنوان گاز بی اثر مورد استفاده قرار میگیرد ولی ممکن است تحت شرایطی واکنش پذیر شود و به بیان دیگر نیتروژن نیمه بی اثر است. مثلا برای ساخت لامپ از آرگون بعنوان گاز بی اثر استفاده میکنند.

2-شاید نام جوشکاری تیگ را شنیده باشید. از این گاز بعنوان محافظت کننده قوس الکتریکی در جوشکاری و برشکاری استفاده میشود. علاوه بر اینها در تولید تیتانیوم و ژرمانیوم نیز کاربرد دارد.

تاثیر آرگون بر سلامتی و محیط زیست

این گاز از طریق تنفس جذب بدن انسان میشود. اگر به مدت طولانی و با غلظت زیاد این گاز را تنفس کنیم در روند اکسیژن رسانی به اندام ها اختلال ایجاد شده و باعث سرگیجه و تهوع میشود.

حالت مایع آن اگر با پوست تماس پیدا کنند ممکن است باعث سوختگی ناشی از سرمای زیاد شود.

تابحال گزارشی از خطرات آرگون برای محیط زیست به ثبت نرسیده است و در اتمسفر زمین به صورت طبیعی وجود دارد. البته شایان ذکر است که تاثیرات این گاز بر روی گیاهان و حیوانات و آب تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته است.

خطرات گاز آرگون

این گاز درصورت تماس با چشم و پوست محرک نیست ولی حالت مایع آن میتواند خطر آفرین باشد. مایع آن به شدت سرد است و باعث یخ زدگی و سوختگی ناشی از سرما می‌شود.

همانطورکه در بالا اشاره شد تنفس این گاز به مقدار کم خطرناک نیست. منفجر شونده و اشتعال پذیر نیست.

از اثرات تماس بلند مدت با این گاز ممکن است مشکلات ریوی و حنجره ایجاد شود. افرادی که هر روز با جوشکاری آرگون و تیگ سروکار دارند باید نکات ایمنی را جدی بگیرند. ممکن است دچار بیماری هایی مانند کاهش حجم ریه، مشکلات و بیماری های پوستی و قلبی و پوستی شوند.

علاوه بر اینها جوشکاری تیگ دارای مزیت هایی نیز می‌باشد برای مثال بدلیل اینکه تزریق فلز پر کننده بیرون از قوس انجام می‌شود، قوس دارای اغتشاش نبوده  به همین دلیل کیفیت جوش بیشتر میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه و تهیه گاز آرگون با کارشناسان ما در سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.


 
آیا گاز آرگون سمی است
آیا گاز آرگون سمی است

آیا گاز آرگون سمی است و به صورت کلی چه خطراتی برای سلامتی انسان دارد؟

همانطور که بارها در مقاله های قبلی سپهر گاز کاویان گفته شده است گاز آرگون یک گاز بی رنگ ، بی بو گازی خنثی میباشد این گاز در ولتاژ های بالا به رنگ آبی روشن در می آید در رابطه با تاریخچه کشف این عنصر باید بدانید که در سال 1894 توسط Lord Rayleigh فیزیکدان انگلیسی و William Ramsay شیمیست اسکاتلندی کشف شد. گفتنی است که این گاز بسیار ساکن و بسیار ناشناخته در ترکیبات واقغی شیمیایی میباشد. در رابطه با حضور این عنصر در جو اتمسفر باید بدانید که به مقدار کمی در اتمسفر وجود دارد و از طریق تقطیر جز به جز از هوا جدا میشودو لازم به ذکر است که به صورت عادی به آزمایشگاه حمل نمی شود بلکه به صورت سیلندرهای تحت فشار ارائه می شود .

آیا گاز آرگون خطرناک است

گاز آرگون در دسته گازهای بی اثر مانند نیتروژن، هلیوم و... قرار دارد. و این پاز سمی نمی‌باشد.

همانطور که گفته شد این گاز از طریق  تقطیر جز به جز هوای مایع به دست می آید زیرا اتمسفر زمین حاوی 0.94 % از این گاز می باشد.گفتنی است که در اتمسفر مریخ 1.6 درصد آرگون 40 و حدود 5 ppm آرگون 36 وجود دارد.

این گاز منحصر به فرد قابلیت حلالیت در آب را دارد و همانطور که گازاکسیژن در آب حل می شود این عنصر هم نیز حل می شود. این گاز گازی بی رنگ ، بی بو است و به هر دو حالت مایع و گاز موجود می باشد. Ar گاز بی اثر است و ترکیب شیمایی خاصی تا کنون از این عنصر شناخته نشده است مثل گازهای کریپتون، زنون و رادون.

گاز Ar در طبیعت از ترکیب سه نوع ایزوتوپ تشکیل شده است. گفتنی است که تعداد 12 رادیوکتیو دیگر نیز از این عنصر شناخته شده است .

اگر بخواهید در رابطه با کاربرد این گاز در صنعت بدانید باید گفت که موارد استفاده آن شامل لامپهای الکتریکی ، لامپ های فلورسانس با فشار 400 پاسکال و در صنعت عکاسی و لامپهای گرم و مشتعل می‌شود. این گاز منحصربه فرد به علت اینکه یک گاز بی اثر است در جوشکاری برقی و برش کاری و به عنوان روکش برای تولیدات تیتانیوم و دیگر عناصر واکنش دهنده مورد استفاده قرار می گیرد. و یک عامل حفاظتی برای رشد کریستالهای ژرمانیوم و سیلیسیوم می باشد.

خطرات گاز آرگون برای سلامتی انسان

و اما نکته ی بسیار مهمی که باید در رابطه با این گاز بدانید این است که آیا این گاز منحصر به فرد خطری برای سلامتی و جان انسان دارد ؟

پاسخ این سوال در این بخش داده میشود. اين عنصر شيميايي با تنفس توسط بدن انسان جذب ميشود.

خطر تنفس: در محيطهايی که عمل تصفيه انجام مي‌شود، مقدار گاز Ar افزايش پيدا ميکند و به سرعت در هوا به حالت فوق اشباع رسيده و خطر اختناق و خفگي را به دنبال دارد.

بر اثر تنفس این گاز ، سرگيجه، خستگی، سردرد و خفگي رخ ميدهد. در صورت تماس آرگون مايع با پوست، يخزدگي در پوست اتفاق مي افتد. اگر مقداري از این گاز وارد چشم شود، يخ‌زدگی روي ميدهد.

شایان ذکر است این گاز، گازي خنثي است و جز گازهاي خفه کننده بشمار می‌رود. تنفس مقدار زياد Ar باعث سرگيجه، استفراغ، تهوع، بيهوشی و مرگ ميشود. مرگ در صورتي رخ ميدهد که فرد در حالت بيهوشی  قرار بگيرد و نتواند از خود در برابر اين گاز محافظت کند. زمانيکه ميزان اکسيژن محيط پايين باشد، طي چند ثانيه مرگ اتفاق مي افتد.

اثر گازهاي اختناق آور به این صورت است که سبب کاهش فشار جزيي اکسيژن محيط ميشوند. قبل از ديدن علائم خاصی، مقدار اکسيژن ممکن است تا 75 درصد مقدار معمولي اش در هوا کاهش يابد. چنين شرايطی زماني در محيط حاکم ميشود که غلظت گاز نئون افزايش يافته و 33 درصد از هوا را گاز نئون تشکيل دهد. زمانيکه اين غلظت به 50 درصد برسد، علائم خاص بروز ميکنند. غلظت 75 درصد گاز نئون طي چند دقيقه اثر کشنده خود را در محيط اعمال ميکند.

علائم خفگی با گاز آرگون چگونه است

اولين علائم خفگي با تنفسهای سريع و شديد و کمبود اکسيژن همراه است. هوشياري فرد کاهش می يابد و عضلات فعاليت خود را از دست ميدهند. به تدريج کليه حواس پنجگانه از بين ميروند. ناپايداری روحي اتفاق مي افتد و فرد احساس خستگي شديد در خود احساس میکند. به تدريج که خفگي ادامه مي يابد، تهوع و استفراغ در فرد رخ ميدهد و با از دست دادن هوشياری تشنج کرده و در کما فرو ميرود و در نهايت منجربه مرگ فرد میشود.

 

تاثيرات زيست محيطی گاز آرگون

گفتنی است که تاکنون گزارشی من باب آسيب هاي اکولوژي این گاز انجام نشده است. در طبيعت این عنصر به صورت گازي وجود دارد. لازم به ذکر است در مناطقي که تصفيه انجام ميشود، این گاز به سرعت منتشر ميشود.

در رابطه با تاثیر این گاز بر گياهان يا جانوران باید گفت که که تاکنون گزارشی ارائه نشده است. به نظر ميرسد که آرگون براي محيطهاي آبي خطرناک نباشد.

گاز آرگون فاقد مواد شيميايي تهي از ازن است

تجهیزات آزمایشگاهی مورد استفاده در تجزیه گاز آرگون

اسپکترومتر جرمی ، میکروسکوپ ، کرماتوگرافی مایع و گازی ، اشعه x ، جذب اتمی ، مادون قرمز ، کروماتوگرافی مایع با عملکرد بالا و اسپکترومتر نشری


 
مخلوط گاز آرگون و co2

مخلوط گاز آرگون و co2 در درصدهای مختلف کاربردهایی دارد که در این مطلب به توضیح آن می‌پردازیم.

گاز ترکیبی آرگون در دی اکسید کربن

ابتدا بیایید کمی در مورد گازهای ترکیبی (مخلوط های گازی) صحبت کنیم، این گازهای پرکاربرد در صنعت های زیادی مورد استفاده قرار میگیرند:

گاز ترکیبی

گازهای خالص را میتوان تحت شرایطی با یکدیگر مخلوط نمود و گاز میکس تولید کرد.

برای بررسی این نوع گازها که از چند جزء تشکیل شده اند هر بخش جزء را جداگانه بررسی میکنند. هر گاز در ترکیب دارای حجم و دمای یکسان با سایر اجزا است البته گفتنی است هر گاز دارای فشاری با نام فشار جزئی است که مخصوص همان گاز میباشد.

فشار جزئی گاز که با نماد Pi نشان داده میشود در واقع میزان فشاری است که آن جزء( گاز) در مخلوطی از گازها دارد. واحد فشار جزئی Torr یا همان میلی لیتر جیوه میباشد. میتوان گفت گازهای خالص دارای فشار و گازهای موجود در مخلوط گاز را با فشار جزئی میسنجیم.

فشار جزدی دارای قانونی به نام قانون دالتون است. این قانون بیان میدارد که مجموع فشارهای جزئی در یک مخلوط برابر با فشار کل است.

گاز محافظ

گازهای محافظ میتوانند شامل یک گاز ( گاز خالص)، یا ترکیبی از دو گاز( دو جزئی) و یا بیشتر از سه جزء باشند. برای فرآیند جوشکاری(tig) از ترکیب های آرگون و یا هلیوم که گازهای خنثی هستند استفاده میکنند ولی استثناء هم وجود دارد ممکن از مخلوط آرگون و گازی که به مقداری کمی هم فعال است مانند اکسیژن استفاده کنند.

در برخی شرایط برای به وجود آمدن قوس مناسب از گاز دی اکسید کربن استفاده میکنند.

از گاز ترکیبی آرگون و دی اکسید کربن برای جوشکاری فولاد استفاده میکنند.

دو نوع از مناسبترین مخلوط های گازی( Ar+Co2+O2) و (Ar+Co2+He) برای جوشکاری تیگ و میگ مورد استفاده قرار میگیرند.

برای بررسی عملکرد مخلوط های گازیی بهتر است ابتدا با گازهای خالص آشنایی کامل داشته باشید:

آرگون

تا بحال در چندین مقاله در رابطه با مشخصات فنی گاز آرگون صحبت نموده ایم، این گاز در مقایسه با سایر گازیهای خنثی و بی اثر دیگر فراوانی بیشتری دارد. این گاز خالص در هوا به مقدار بسیار کمی وجود دارد.

از روش های تولید این گاز میتوان میتوان به روش تقطیر جزء به جزء هوای مایع اشاره نمود.

در دمای 184- درجه سانتیگراد به حالت مایع در می‌آید. این گاز از هوا سنگینتر است( چگالتر) و به همین دلیل برای محافظت از جوش زمانیکه شیار عمیق است مورد استفاده قرار میگیرد. باید نکات ایمنی را هنگامیکه از این گاز به عنوان محافظ جوش استفاده میشود رعایت کنید برای مثال برای جوشکاری بالا سر هیچگاه از آن استفاده نکنید.

عملکرد Ar بدین صورت است که چون ولتاژ یونیزاسیون کمی دارد به سرعت یونیزه میشود و قوس ایجاد شده پایدار میماند.

در نهایت گفته میشود که این گاز از جوشکاری با He بعتر و مناسبتر است.

Ar کاربردهای وسیعی در صنعت دارد، مثلا لامپ های نئونی که در تبلیغات کاربرد دارند. هنگامیکه انرژی الکتریکی از یک گاز بی اثر عبور میکند از خود نور منتشر میکند دلیل این اتفاق برانگیخته شدن تراز های الکترونی است.

 

دی اکسید کربن:

این گاز را میتوان از روش های متفاوتی تهیه نمود در واقع بسیاری از واکنش های شیمیایی منجر به تولید آن میشوند ( واکنش سوختن، تخمیر مداوم الکل و ...). از مشخصات فنی آن میتوان به سمی و اشتعال چذیر نبودن آن اشاره نمود. از دو اتم اکسیژن و یک اتم کربن و اگر بخواهیم ساختار آن را بررسی کنیم از دو پیوند دوگانه کوالانسی تشکیل شده است. در حالت و شرایط استاندارد این گاز در هوا بیرنگ و اثر سمی بالایی ندارد و از راه های تشخیص آن به بوی زننده و مزه ترش آن اشاره کرد.

شاید شنیده باشید که در برخی از مخازن جوشکارانی که مشغول عملیات هستند دچار خفگی شده اند، دلیل این اتفاق سنگینتر بودن Co2 نسبت به هوا است. در جوشکاری قوسی این ملکول به اتم های سازنده تبدیل میشود.

از سایر گازهای محافظ اقتصادی تر است و برای جوشکاری فولاد های کم آلیاژ کاربرد زیادی دارد.

از کاربردهای مهم این گاز میتوان به عامل خنثی کننده PH و گاز دار کردن نوشابه، دستگاه های لیزر، میکس آن برای جوشکاری و گاز حامل برای کروماتوگرافی گازی اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از این گاز در پزشکی نیز استفاده میکنند به عنوان یک تحریک کننده عمل کرده و باعث احیاء محل آسیب دیدگی میشود.

از دیگر کاربردهای آن:

یخ خشک

نظارت بر میزان آلایندگی خوردوها

آتش خاموش کن

ضدعفونی کننده ها

تولید رنگ

لاک الکل

میکسر گاز آرگون و co2

انواع گازهای میکس و کالیبراسیون با توجه به درخواست مشتریان و کاربردی که دارند در این شرکت تولید میشوند. مانند مخلوط گاز آرگون و co2.

برای مثال نمونه ای از مخلوط گازی 25% دی اکسید کربن در آرگون.

Ar+Co2:

این دو گاز ممکن است 20 درصد و یا 5 درصد باشند و افزودن Co2 به Ar برای فرآیند جوشکاری عمل خیس کنندگی و سیالیت حوضچه مذاب را افزایش و کشش سطحی را کاهش میدهد. با روش اسپری کردن نیز میتوان از این گاز میکس استفاده نمود.

سپهر گاز کاویان مخلوط گاز آرگون و co2 با کیفیت بالا و قیمتی مناسب تولید می‌کند و در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.


 
نقش گاز آرگون در جوشکاری | جوشکاری آرگون

نقش گاز آرگون در جوشکاری چیست؟ این سوالی است که در این محتوا به صورت کامل پاسخ داده می‌شود.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید یکی از کاربردهای مهم این گاز در صنعت جوشکاری است، حال بیاید علت استفاده این گاز را بررسی نمائیم.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر گاز آرگون 

چرا از گاز آرگون در جوشکاری استفاده می‌شود

این گاز بی اثر را هنگامی که در برخی از فرآیند های صنعتی که برای کاربر عدم واکنش پذیری در دمای بالا مورد نیاز است، مورد استفاده قرار می‌دهند. این گاز که در حجم ها و درصد خلوص های متفاوتی به فروش می‌رسد کاربردهای گوناگونی از جمله استفاده آن در کوره الکتریکی گرافیت دارد. در واقع مهمترین عاملی که این گاز را در جوشکاری به کار می‌برند بی اثر بودن و واکنش ناپذیر بودن آرگون می‌باشد و گفته می‌شود که تمایلی به انجام واکنش شیمیایی ندارد یا حتی اصلا در اینگونه واکنش‌ها شرکت نمی‌کند. برای آن جایگزینی وجود دارد و آن هم گاز نیتروژن است در حقیقت مقرون به صرفه ترین جایگزین آن نیتروژن است ولی همیشه نمی‌توان از آن استفاده نمود. علاوه بر موارد گفته شده ویژگی های دیگر این گاز از جمله هدایت حرارتی پایین و عدم اکسایش، مناسب بودن گاز گفته شده را جهت فرآیند جوشکاری تایید می‌کنند.

تولید گاز آرگون برای جوشکاری

این گاز به صورت جزئی در اتمسفر (1 تقریبا درصد) وجود دارد ولی به صورت صنعتی می‌توان با فرآیند تقطیر جزء به جزء هوای مایع آن را تولید و تهیه نمود. البته شایان ذکر است در فرآیند تقطیر به صورت کلی گاز نیتروژن و گاز اکسیژن حاصل می‌شوند و گاز درخواستی به عنوان یک محصول جانبی و فرعی تولید می‌گردد و این روش اقتصادی‌تر خواهد بود.

کاربرد های گاز آرگون

قبلا در رابطه با کاربرد های فراوان این گاز صحبت نمودیم ولی در این بخش نیز تعدادی از کاربردهای مهم آن را بازگو می‌نمائیم:

صنعت جوشکاری، پنجره‌های دوجداره، صنایع الکتریکی( حبابهای لامپ)، عایق بندی، در برخی از گشتارگاه‌های طیور به عنوان بیهوش کننده، تولید عناصر ی همچون ژرمانیم و سیلیسیوم.

مشخصات فنی و ایمنی آرگون در جوشکاری

تقریبا همه گازها دارای یکسری مشخصات و اطلاعات فنی و ایمنی هستند که هنگام کار با آنها باید حتما به آنها توجه نمود تا هم از ایجاد خطرات احتمالی جلوگیری نمود و هم بتوان از آن گاز استفاده بهینه نمود.

در اینجا ما تصمیم گرفتیم تعدادی از مهمترین مشخصات فنی این گاز را بیان کنیم:

نماد شیمیایی Ar، عدد اتمی آن 18، جرم اتمی 9/39 گرم بر مول، نقطه ذوب و نقطه جوش به ترتیب 189- و 185.7- درجه سانتیگراد، شعاع واندروالس اتم 0.192 نانومتر، ایزوتوپ 6، سال کشف 1849.

از لحاظ ایمنی گفته میشود این گاز غیر سمی و بی اثر است پس تماس با این گاز خطری ایجاد نمیکند ولی بهتر است برای احتیاط از تنفس و استنشاق آن خودداری نمود چون می‌تواند بدن را با کمیود اکسیژن رسانی مواجه کند و در نهایت باعث خفگی گردد.

خطرات

این گاز نیز همانند بسیاری از گازها دیگر همراه با خود خطراتی به دنبال دارد بعنوان مثال همانطور که در بالا اشاره شد تنفس بیش از حد این گاز در محیط بسته می‌تواند عوارضی همچون تاری دید، سرگیجه، سردرد و در شرایطی حتی می‌تواند باعث بروز عوارضی همچون بیهوشی و خفگی شود.

به همین دلیل کسانی که با این گاز سروکار دارند باید حتما میزان آن را در هوا اندازه گیری کنند و مقدار آن در محیط نباید بیشتر از 50 درصد باشد.

تاثیر این گاز در جوشکاری باعث حفاظت از محدوده جوش میشود و ایکنی شخصی که عملیات را انجام میدهد نیز تضمین میشود.

آرگون هم به صورت مایع و هم به صورت گاز وجود دارد. حالت مایع آن دمای بسیار پایینی دارد و در صورت تماس به شدت باعث یخزدگی اندام شده و آسیب رسان است.

اگر به صور طولانی مدت در معرض این گاز قرار بگبرید ممکن است دست هوشیاری خود را از دست بدهید و دچار گرفتگی عضلانی شوید.

علاوه بر تاثیر آن بر روی سلامتی گفته میشود که روی محیط زیست تاثیر روشن و ثبت شده ای ندارد و برای محیط خطر آفرین نیست چون مقداری از آن در اتمسفر موجود است. تابحال آزمایشی مبنی بر تاثیر آرگون روی حیوانات و گیاهان گزارش نشده است.

گاز نامبرده را نمیتوان در دسته آلاینده های هوا قرار داد چون بر لایه اوزون تاثیر منفی و مخرب ندارد.

جوشکاری TIG

الکترودهای مورد استفاده در جوشکاری آرگون

الکترود هایی که در این نوع جوشکاری کاربرد دارند به شرح زیر میباشند:

الکترود های تنگستنی که به رنگ سبز هستند و به طور مخصوص برای آلومینیوم استفاده میکنند و یکی از راه های شناخت آن پت پت کردن در هنگام فرآیند جوشکاری است.

نوع دوم الکترود تنگستی است که دارای توریم است دو نوع است هم به رنگ قرمز و هم به رنک زرد دیده میشوند.

نوع سوم الکترود تنگستنی که حاوی زیرکونیوم است و رنگ سفید دارد.

نوع چهارم تگستن لانگستن دار که رنگ مشکی دارد.

و در آخر الکترود تنگستن سزیم که به رنگ طلایی وجود دارد.

گرما در حین جوشکاری ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود که در ادامه به آن میپردازیم:

دمای بالا و گرمای زیاد آن ممکن است باعث سوختگی فرد شود و ممکن است ضایعاتی به درون چشم پرتاب شود که در اینصورت باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

شرکت سپهر گاز کاویان تولید کننده و ارائه دهنده گاز آرگون برای جوشکاری با کیفیتی بالا و قیمتی مناسب می‌باشد. برای اطلاع از قیمت و خرید گاز آرگون و یا گازهای آزمایشگاهی دیگر مانند نیتروژن، هلیوم ، اکسیژن، کربن دی اکسید و .... از طریق یکی از روس های ارتباط با ما، با ما در تماس باشید.


 
تاثیر استفاده آرگون در صنعت

تاثیر استفاده آرگون در صنعت یکی از موضوعات مهم قابل بررسی است که در این محتوا به آن می‌پردازیم.

بیشتر بدانید گاز آرگون 

تاثیر استفاده آرگون در صنعت چیست

آرگون کاربردهای مختلفی هم در صنعت و هم در زندگی روزمره دارد. بعنوان مثال در پرکردن پنجره‌های دوجداره و همچنین برخی از حباب‌های لامپ از این گاز پرکاربرد استفاده می‌شود.  از این گاز در پزشکی هم استفاده می‌گردد. در بسیاری از صنایع از این گاز برای فراهم کردن یک محیط خنثی در محل الکترود تنگستنی به منظور محافظت از قوس الکتریکی استفاده می‌گردد. در برخی موارد برای جداسازی گازهای حل شده در فلزات مذاب و کربن گیری از فولاد ضد زنگ نیز کاربرد دارد.

تاثیر استفاده و کاربرد گاز آرگون در صنایع

در ابتدای این مقاله بهتر است در مورد ماهیت گاز گفته شده صحبت کنیم:

این گاز یک گاز بی اثر و یا در اصطلاح یک گاز نجیب می‌باشد و در جدول تناوبی عناصر در گروه 18 قرار گرفته است. از آنجایی که جدول تناوبی عناصر که در گذشته به آن جدول مندلیف نیز می‌گفتند به دو دسته اصلی و فرعی دسته بندی می‌شود، می‌توان گفت گاز نامبرده شده در گروه 18 و یا 8 قرار گرفته است. این ده اختلاف در تعداد گروه‌ها به عناصر واسطه برمی‌گردد (F و D (. این گاز بی اثر بدون رنگ و بو است و درصد آن در جو زمین کمتر از 1% می‌باشد و تابحال نقش بیولوژیکی منحصربه فردی برای این گاز شناخته نشده است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید میزان آرگون موجود در جو از زمان پیدایش زمین تا الان به طور پیوسته در حال افزایش است دلیل این افزایش کم شدن پتاسیم رادیو اکتیو است که باعث افزایش گاز نامبرده می‌شود.

تاریخچه گاز آرگون

تا سال 1894 کشف نشده بود این در حالی است که این گاز بعنوان سومین گاز جوی شناخته شده بود. می‌توان گفت آرگون برای نخستین بار از نتایج توجیه تفاوت چگالی نیتروژن استخراج گردیده از هوا با چگالی این گاز که از آمونیاک به دست آمده بود، کشف شد. بعد از انجام بررسی‌ها و آزمایش‌هایی متوجه شدند که دلیل این اختلاف وجود ترکیبی جدید به نام آرگون از هوا می‌باشد.

 و اینگونه بود که کشف این گاز صورت گرفت.

گازی که بر سلامت انسان تاثیر گذار است!!!

تاثیر استفاده آرگون در صنعت و سلامتی انسان

همانگونه که می‌دانید در صورت استشمام این گاز جذب بدن می‌شود و از آنجایی که رنگ و بو ندارد ذخیره شدن این گاز در محوطه ای پوشیده منجر به خفگی می‌شود. گفتنی است که این گاز واکنش شیمیایی انجام نمی‌دهد و دلیل آن پر بودن لایه ظرفیت آن می‌باشد با این حال همانطور که گفته شد اگر مقدار آن در هوا زیاد باشد اکسیژن‌رسانی به اندام‌های بدن را مختل کرده و باعث خفگی و در نهایت مرگ می‌شود.

در ضمن می‌تواند به فرد این تصور را بدهد که در حال تنفس اکسیژن است و این همان دلیلی است که باعث مرگ فرد می‌شود.

در لوله‌های نئونی برای روشنایی از این گاز استفاده می‌کنند. عملکرد آن بدین صورت است که الکتریسیته از گاز عبور می‌کند و نوری بنفش رنگ ساطع می‌کند در صورت شارژ شدن با ولتاژ کم نیز انتشار نور انجام می‌پذیرد. این باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه‌ها می‌شود. بعضی مواقع لاستیک‌های ماشین‌های لوکس را با این گاز پر می‌کنند که این کار باعث کم شدن سروصدای جاده می‌گردد.

این گاز در صنایع غذایی و آشامیدنی نیز کاربرد دارد. یکی از ویژگی های این گاز(بی اثر بودن) باعث استفاده آن در این صنعت شده است. در شیشه‌های نوشیدنی، آرگون استفاده می‌کنند تا بتواند هوا را منتقل کند. در ضمن وجود این گاز از اکسیداسیون و ترش شدن جلوگیری می‌کند.

کاربرد و تاثیر استفاده از گاز آرگون در صنعت

این گاز باعث حفاظت از مستندات قدیمی می‌شود. از آنجایی که گاز گفته شده بی اثر است قادر به ایجاد یک فضای حفاظتی است. همین باعث می‌شود تا مستندات قدیمی از تخریب شدن و ضرب دیدگی در امان باشند. حتما تابحال به موزه رفته و اشیا تاریخی و قدیمی را دیده اید که درون شیشه هایی محافظت می‌شوند در برخی مواقع به جای هوا درون شیشه‌ها از این گاز استفاده می‌کنند. دلیل سالم ماندن اشیا با این گاز هم به دلیل عدم واکنش آرگون با جوهر و یا کاغذ می‌باشد بدین طریق از پوسیدگی و فساد مواد و اشیاء جلوگیری می‌کند.

از کاربردهای دیگر این گاز می‌توان به استفاده آن در جوشکاری و ریخته گری اشاره نمود علاوه بر اینها این گاز را در ساخت آلیاژهای مخصوصی و تولید تیتانیوم به کار می‌گیرند. اصلی‌ترین کاربرد این گاز در جوشکاری حفاظت از  فلزات جوش خورده در مقابل اکسید شدن است. این همان عملکرد مشابهی است که این گاز در لامپ‌های رشته ای از خود بروز می‌دهد( محافظت از اکسید شدن)

کاربردهای دیگر

تصفیه زیرکونیم(Zr) با این گاز صورت می‌پذیرد.

استفاده آن در لیزر

کاربرد آن در رشد ژرمانیوم و سیلیسیوم

در جوشکاری‌های حساس نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در طلاسازی و جواهرات

در برخی آزمایشگاه ها و دستگاه های شناسایی و آنالیز مواد

این گاز می‌تواند با متان ترکیب شده و در سیمان سازی مورد استفاده قرار بگیرد(x-ray)

شرکت سپهر گاز کاویان در تولید گاز آرگون آماده ارائه خدمات به شما می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه با ما تماس بگیرید.