اتان Ethane

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

سپهرگازکاویان، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد یکی از معتبرترین تامین کننده‌های گاز اتان در گرید‌های بالا و حجم‌های گوناگون می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مانند گاز اتان، ترکیبات اتان، نحوه تولید گاز اتان و بسیاری دیگر از مطالب مربوط به C2H6 را در اختیار شما بگذاریم.

اتان (Ethane)

فرمول ملکولی اتان C2H6 است. اتم های گاز اتان توسط پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل شده اند بعبارتی هر اتم کربن توسط چهار پیوند یگانه محاصره شده است. گاز اتان را در فرایند دی هیدروژناسیون ، پتروشیمی ها و سایر صنایع به کار می‌برند. گاز اتان چشم و پوست را تحریک نمیکند. اتان در کمتر از حد انفجار خود اثر سمی ندارد ولی این گاز در غلظت بالا باعث خفگی می‌شود چون می‌تواند جایگزین اکسیژن شود.

گاز اتان نام های دیگری نیز دارد مانند بی متیل، دی متیل، اتیل هیدرید، متیل متان.

گاز اتان از نظر اندازه کمی بزرگتر از متان است. اتم های این ملکول توسط پیوند کوالانسی به یکدیگر متصل اند در ضمن پیوند کربن _کربن در ملکول اتان از هم پوشانی اوربیتال های SP3 بوجود می‌آیند.

تهیه گاز اتان

همانگونه که در توضیحات گاز متان گفته شد بعد از آن گاز اتان فراوانترین عضو گاز طبیعی است. همچنین گاز اتان را می‌توان از نفت خام استخراج و تهیه نمود اتان بعنوان یک جز محلول در نفت وجود دارد.

در حقیقت تفاوت در گاز طبیعی به مقدار گاز اتان استخراج شده از آن بستگی دارد مقدار گاز اتان ممکن است کمتر از 1% تا بیشتر از 6% باشد.

اتان را می‌توان در دسته سوخت های پاک دسته بندی نمود البته گفتنی است تا 1960 میلادی گاز اتان و ملکول های بزرگتر از متان را در دسته گاز های طبیعی قرار نمیدادند. و همرا با سایر هیدروکربن ها می‌سوختند. در حال حاضر گاز اتان یکی از مهمترین مواد اولیه در صنایع پتروشیمی محسوب می‌گردد. برای تولید گاز اتان می‌توان آن را از گاز نفتی جداسازی نمود در واقع گاز اتان محصول جانبی پالایش نفت است.

تولید اتان:

از سال 1960تا به امروز گاز اتان در صنایع پتروشیمی به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که اتان جزء دوم عناصر تشکیل دهنده گاز طبیعی می‌باشد که آن را از گاز نفتی یا گاز طبیعی جدا می‌کنند در حالی که در گذشته از گاز اتان به همراه مولکول‌های بزرگ‌تر به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گرفت. نکته حائز اهمیت این است مقرون به صرفه‌ترین روش تولید گاز اتان روش مایع سازی است. استخراخ گاز اتان توسط استراتژی های تبریدی در دمای پایین انجام می‌شود.

خواص شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد اتان:

اتان با فرمول شیمیایی C2H6 و با نام انگلیسی Ethane در خانواده هیدروکربن‌ها و در دسته آلکان‌های سیر شده جای گرفته است. اتان دارای دو کربن است و تحت شرایط استاندارد STPاتان را می‌توان گازی بدون رنگ به‌شمار آورد.

در گاز طبیعی، اتان یافت می‌شود. از پالایش اتان، اتیلن یا بعبارتی اتن حاصل می‌گردد. گاز اتان نخستین بار توسط مایکل فارادی بوسیله الکترولیز پتاسیم استات کشف گردید.

اتان دارای جرم ملکولی gr/mol30.08 است. همانطور که در بالا ذکر شد فرمول شیمیایی اتان C2H6 است. نقطه ذوب آن 183- درجه سانتی‌گراد و فشار بخار اتان Psi 85.3 و نقطه جوش 89- درجه سانتی‌گراد است.

کاربرد اتان:

پس از متان، اتان دومین جزء تشکیل دهنده گاز طبیعی است. آنچه که باید بدانید این است که تفاوت گاز طبیعی استخراج شده از میادین مختلف گازی در مقدار اتان است که این مقدار از کمتر از 1% حجم تا بیشتر از 6% حجم می‌باشد. همچین گفتنی است که اتان در غلظت های بالا باعث خفگی می‌شود زیرا این گاز در غلظت‌های بالا جای اکسیژن را می‌گیرد.

یکی از کاربردهای مهم اتان در تولید اتن می‌باشد که تولید اتن را می‌توان از اصلی‌ترین موارد استفاده اتان دانست. همچنین اتان را یک ماده اولیه برای تولید اتان هالوژنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع شیمیایی هم گاز اتان کاربرد دارد به صورتی که از اتان برای تولید اتانول، اپوکسیتان، گلیکول، استالدئید، اتیل استات، اتیل کلرید، دیکلرواتان، استایرن، پلی اتیلن، ترموپلیمرها و ... استفاده می‌کنند و نیز از اتان به عنوان یک عامل خنک کننده برای سیستم‌های خنک کننده بسیار کم استفاده می‌شود. گفتنی است که گاز اتان در صنعت متالوژی در عملیات‌هایی که حرارتی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. از اتان در سیستم‌های احتراق به منظور گاز کالیبراسیون استفاده می‌شود. در صنایع خودروسازی، گاز، نفت و صنایع شیمیایی از اتان به عنوان گاز کالیبراسیون استفاده می‌کنند. 

نکات ایمنی اتان :

توجه به نکات ایمنی در مکان‌هایی که در آنجا از اتان نگهداری می‌شود و اتان مایع را به عنوان یک مایع برودتی ذخیره می‌کنند بسیار ضروری و مهم است. تماس مستقیم با اتان مایع باعث یخ‌زدگی شدید می‌شود و نیز گفتنی است که بخارات اتان مایع تا زمانی که دمای آن به دمای محیط نرسیده است سنگین‌تر از هوا می‌باشد و لازم به ذکر است که در سطح زمین یا در مکان‌های کم ارتفاع کمتر تجمع پیدا می‌کند و در صورتی که در محیطی منبع قابل احتراق وجود دارد نباید از اتان مایع نگهداری شود زیرا اتان مایع ردیابی می‌شود و درنهایت عمل انفجار با شدت زیاد رخ می‌دهد. باید به این نکته توجه شود که گاز اتان به سرعت باعث خفگی می‌شود این گاز تحت فشار می‌باشد و به شدت آتش‌زا است و باید حمل سیلندر اتان بسیار با دقت انجام شود. همان طور که گفته شد اتان را باید از گرما و جرقه زدن دور نگه دارند. گاز اتان در دمای 497 درجه سانتی گراد خود اشتعال است و توجه شود که سیلندر اتان باید به صورت ایستاده حمل و نقل شود .

نکات مهم ایمنی گاز اتان:

1-از نشتی گاز اتان باید جلوگیری کرد زیرا این گاز می‌تواند منجر به خفگی شود.

2-گاز اتان قابل اشتعال است بنابراین ضروری است که از جرقه، گرما و آتش دور نگه داشته شود.

3- مخزن‌ها و سیلندرهای گاز اتان را باید به صورت ایستاده و با دقت بسیار حمل کرد.

حمل و انبارش گاز اتان:

هنگام جابه‌جایی سیلندر گاز اتان از محکم بودن تمامی سیلندرها در جای خود اطمینان حاصل کنید. برای این که سیلندرها در هنگام پیچیدن، شتاب و ترمزهای اضطراری وسیله نقلیه جابه‌جا نشوند از بارگیری و مهار متعادل سیلندرها اطمینان حاصل کنید. به هیچ عنوان وسیله نقلیه بیش از حد بارگیری نشود. ظروف حاوی مایعات سرمازا باید به صورت عمودی و رو به بالا باشند و همچنین بهتر است سیلندرها شیر اطمینان نیز داشته باشند. برای جابه‌جایی سیلندرهای سنگین، حتما از چرخ دستی استفاده شود و برای بارگیری یا تخلیه وسیله نقلیه، کمک بگیرید. برای اینکه در برابر آسیب‌های احتمالی به هنگام استفاده از سیلندر حاوی گاز اتان ایمن باشید حتما از محاظ چشم، دستکش و کفش ایمن استفاده کنید. وسیله نقلیه که دارای بار است در اسرع وقت باید تخلیه شود به‌خصوص گازهای قابل اشتعال را نباید در وسیله نقلیه فاقد تهویه نگهداری کنید به این دلیل که نشت جزئی گاز هم ممکن است موجب انباشته شدن گاز شود و فضایی قابل انفجار را ایجاد کند. سیلندرهای پر و خالی باید از هم تفکیک شوند و در مکان‌های جداگانه قرار داده شوند. تمامی سیلندرهای گاز اتان باید برچسب خالی یا پر بر روی آن نصب شده باشد. مخازن و سیلندرهای محتوی گازهای تحت فشار را باید به صورت عمودی و ایستاده نگهداری کنید و آن را بوسیله زنجیر یا کمربندهای فلزی در برابر افتادن و واژگون شدن محافظت کنید. تا زمانی که قصد استفاده از سیلندر اتان را ندارید، کلاهک سیلندر باید روی شیر سیلندر نصب شده باشد.

فروش اتان

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد، دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز اتان خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد. همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهر گاز کاویان گاز اتان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

اتان|فروش گاز اتان|گاز اتان خالص|فروش گاز Ethane|گاز اتان|شارژ گاز اتان|اتان وارداتی|C2H6|Ethan|قیمت اتان

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده اتان با درصدخلوص ‌99.9، 99.95، 99.99 ی‌باشد.

کپسول اتان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول اتان مانند رگولاتور، باندل و ... در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد. حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز اتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر، 40لیترو 50لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.