بوتان Butane

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای خالص و ترکیبی از جمله گاز بوتان که در گرید و حجم های گوناگون عرضه میگردد. در اینجا مطالبی از جمله گاز بوتان، کاربردهای بوتان، نحوه تولید این گاز و منابع C4H10 را جمع آوری نموده و در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، همچنین میتوانید با کارشناسان واحد فروش سفارش خود را ثبت نمایید. 

بوتان (Butane)

بوتان با فرمول ملکولی C4H10 در خانواده هیدروکربنی آلکانها قرار دارد. گاز بوتان ترکیبی از گاز طبیعی است. گاز بوتان را می‌توان از نفت خام به مقدار بسیار کم تولید نمود. به طور معمول بوتان را به بنزین اضافه می‌کنند تا عملکرد آن را بهبود بخشد. گفتنی است که از گاز بوتان در تولید گاز فندک استفاده می‌نمایند همچنین کاربردهای دیگری مانند استفاده در سیستم های حرارتی و برودتی.

بوتان از چهار اتم کربن و ده اتم هیدروژن تشکیل شده است که توسط پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل می‌شوند. شکل این ملکول بصورت خطی است این ملکول بسیار شبیه نرمال بوتان همان بوتان طبیعی است بوتان یک هم خانواده با نام ایزو بوتان دارد که معمولا جایگزینی در خنک کننده های سیستم های سرمایشی است. گاز بوتان با پروپان ترکیب میشود و LPG حاصل می‌گردد.

تهیه گاز بوتان

گاز بوتان را می‌توان از گاز های طبیعی استخراج نمود. البته گفتنی است که مقدار گاز بوتان تولید شده در گازهای طبیعی بسیار کمتر از متان و اتان است. گاز طبیعی شامل هیدروکربن هایی مانند گاز بوتان است. همچنین بوتان را میتوان بصورت محلول در نفت خام (LPG) یا در کلاهک های نفت خام بطور جداگانه استخراج نمود. گاز طبیعی که استخراج می‌شود علاوه بر گاز بوتان دارای ناخالصی هایی مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن نیز می‌باشد. در حقیقت مقدار بوتان تولید شده از گاز طبیعی به میدان گازی آن بستگی دارد. گازهای خارج شده از میدان گازی پس از رد شدن از ایستگاه جمع آوری به سمت پالایشگاه گاز هدایت می‌گردد و گاز بوتان تهیه می‌شود.

تولید گاز بوتان:

معمولا هیدروکربن‌ها به دو روش رایج تولید می‌شود. روش اول جداسازی بر اساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار و مایع می‌باشد ((Flash Vaporizationکه در این روش تثبیت میعانات گازی بر اثر تفکیک عناصر فرار از هیدروکربن‌های سنگین‌تر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین انجام می‌شود.

روش دوم جداسازی بر مبنای اختلاف جوش هیدروکربن‌ها(Stabilization by Fraction) که در این روش جداسازی عناصر سبک و تبخیر پذیر از هیدرکربن‌های سنگین اختلاف در نقطه جوش هیدروکربن‌ها انجام می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد بوتان:

بوتان یا بیوتین (Butane) هیدروکربنی دارای چهار اتم کربن است. تهیه‌ی گاز بوتان در دو ایزومر با عنوان ایزو بوتان و نرمال بوتان است .تولید بوتان در پالایشگاه انجام می‌پذیرد.

فرمول مولکولی بوتان C4H10، جرم مولکولی بوتان g/moL58.12 است و اما در مورد ویژگی های ظاهری گاز بوتان می‌توان گفت بوتان گازی بی‎رنگ و بی بو می‌باشد.

کاربرد بوتان:

بوتان کاربردهای متفاوتی در صنایع گوناگون دارد آنچه که باید در مورد بوتان بدانید این است که بوتان مایع سبک‌تر از هوا می‌باشد اما بوتان در حالت گازی سنگین‌تر از هوا است. نقطه تبخیر بوتان به صورت تقریبی برابر 0/5- درجه سانتی‌گراد است و ارزش حرارتی هیدروکربن‎های بوتان 28500 کیلو کالری به ازای هر متر مکعب می‌باشد. گفتنی است که از ترکیب 50 تا90 درصد گاز بوتان با گاز پروپان، گاز طبیعی مایع حاصل می‌شود. کاربرد اصلی این گاز این است که از گاز بوتان به عنوان سوخت استفاده می‌شود. گاز بوتان به عنوان سوخت کاربردهای بسیاری دارد به عنوان مثال در برخی از لیفتراک‌ها از سوخت بوتان برای تامین نیروی محرکه استفاده می‌شود. از کاربردهای دیگر گاز بوتان این است در ساخت انواع مواد شیمیایی آلی مانند لاستیک‌های مصنوعی، اتان، پروپیلن، بوتانول و غیره از بوتان به منظور یک ماده شیمیایی استفاده می‌کنند. همچنین از گاز بوتان در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع شیمیایی به منظور گاز کالیبراسیون استفاده می‌شود. از آنجایی که گاز بوتان یک سوخت گازی استاندارد است از این رو از گاز بوتان برای کالیبراسیون مشعل‌ها استفاده می‌شود همچنین از گاز بوتان می‌توان به عنوان یک گاز سرد کننده استفاده کرد. 

نکات ایمنی بوتان:

هنگام رویارویی و کار با گازهای مختلف باید به مشخصات ایمنی آن گاز توجه شود در این بخش مشخصات ایمنی گاز نرمال بوتان را مورد بررسی قرار می‌دهیم. اثرات استنشاق نرمال بوتان شامل خواب آلودگی، بی‌حالی، خفگی، آریتمی قلبی، نوسانات فشار خون، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و نیز منجر به مرگ می‌شود. در صورت تماس چشمی با گاز بوتان باید چشم را با آب زیاد شستشو دهید تا چشم بهبود پیدا کند. در صورت استنشاق بوتان مصدوم را بلافاصله به هوای آزاد انتقال دهید. در صورت قطع شدن تنفس لازم است که تنفس مصنوعی توسط پرسنل آموزش دیده به مصدوم داده شود. در صورت تماس پوستی با بوتان محل را با آب بسیار زیاد بشویید لباس و کفش را که آلوده شده است بلافاصله جدا کنید. اگر تماس با حالت مایع نرمال بوتان بود بافت یخ زده را به آرامی با آب ولرم شستشو دهید.

فروش گاز نرمال بوتان

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز نرمال بوتان(n-C4H10)خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد. همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهرگازکاویان گاز بوتان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

خرید گاز بوتان

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش گاز بوتان و ترکیبات گازی بوتان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان فروش ما می‌توانید با شماره 02146835980‌ تماس حاصل فرمایید. 

قیمت گاز نرمال بوتان

قیمت گاز بوتان به اندازه و حجم سیلندر بستگی دارد. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز بوتان را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز بوتان و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گاز بوتان درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

 

بوتان|فروش گاز بوتان|گاز بوتان خالص|فروش گاز Butane

گاز بوتان|شارژ گاز بوتان|بوتان وارداتی |C4H10 |قیمت بوتان

 شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده بوتان با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول بوتان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول بوتان مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز بوتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.