ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

گاز ترکیبی (مخلوط گازی)

گاز ترکیبی که با نام های گازهای مخلوط یا گاز میکس نیز شناخته شده می‌باشند در حقیقت کاربردهای وسیع و گوناگونی در صنعت شیمیایی و پتروشیمی دارند. گازهای ترکیبی آزمایشگاهی به طور معمول از اختلاط گازهای خالص با یکدیگر در در گستره درصد یا PPM حاصل می‌گردند.

مخلوط های گازی یا گازهای ترکیبی آزمایشگاهی در صنعت بسیار پرکاربرد هستند بعنوان مثال از آنها می‌توان در زمینه های جوشکاری، برشکاری و لیزر، صنعت غذایی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و حتی در زمینه های پزشکی نیز استفاده نمود.

یکی از نمونه های گازهای ترکیبی گازهای جوشکاری هستند این مخلوط گازی از 18% گاز دی اکسید کربن و 82% گاز آرگون که برای جوشکاری بسیار مناسب است تشکیل شده است.

مخلوط گازی لیزر، گازهای ترکیبی طبی، گازهای میکس مورد استفاده در مراکز تحقیقات و آزمایشگاهی از دیگر ترکیب های گازی رایج می‌باشند.

سپهرگازکاویان یکی از معتبرترین ارائه دهنده گازهای ترکیبی آزمایشگاهی با ارائه سرتیفیکت می‌باشد.

تهیه گاز ترکیبی(مخلوط گازی)

معمولا تهیه گاز میکس یا گاز ترکیبی به دو شیوه انجام می‌پذیرد: فشار نسبی و روش وزنی.

در واقع روش دوم یعنی روش وزنی روش بهتر و معمول‌تر و دقیق تر می‌باشد. می‌توان گفت کشور ایران در تولید گاز ترکیبی برای پزشکی رتبه هشت را دارد.

تهیه گازهای میکس با استفاده از چند جزء صورت می‌گیرد. در حقیقت در شرایط خاصی چند جزء با یکدیگر ترکیب شده و گاز ترکیبی، میکس تولید می‌شود. شرکت سپهرگاز کاویان از تولید کننده های گاز ترکیبی در حجم های گوناگون است برای ثبت سفارش خود مبنی بر خرید گاز ترکیبی با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

کاربرد گاز میکس (گاز کالیبراسیون):

ابتدا باید بدانید که گازهای میکس با عنوان‌های دیگری مانند: گازهای کالیبراسیون، گازهای ترکیبی، گاز مرکب، گاز مرجع، ترکیبات گازی، گاز رفرنس، مخلوط‌های گازی، گاز آنالایزر و... مطرح می‌شوند.

میکس‌های گازی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. گازهای کالیبراسیون یا گازهای میکس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود کاربردهایی مانند گاز لیزر، تنفس جوشکاری، کالیبراسیون، عکس برداری و غیره در صنایع دارند. 

آنالیز و اندازه گیری از اصلی‌ترین کاربرد گازهای آزمایشگاهی می‌باشد. گازهای آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند انتخاب نوع گاز و درصد خلوص گاز مورد نیاز به نوع کاربرد آن‌ها بستگی دارد. اما هر چقدر درصد خلوص گاز بیشتر باشد باعث بهتر شدن نتیجه و کیفیت آزمایش‌ها خواهد شد همچنین استفاده از گازهای آزمایشگاهی دقت دستگاه‌ها را بالاتر می‌برد و کالیبراسیون دستگاه‌ها را آسان‌تر می‌کند. این موضوع به ویژه برای دستگاه‌هایی که با گازهای سمی و خطرناک کار می‌کنند بسیار بهتر است.

انواع مختلف گاز آزمایشگاهی:

گاز اکسیژن

استفاده از گاز اکسیژن خالص باعث افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی می‌شود و نیز بازدهی آن‌ها را زیاد می‌کند. معمولاً یکی از گازهای خطرناک صنعتی و آزمایشگاهی گاز اکسیژن می‌باشد به همین علت برای نگهداری این گاز از کپسول اکسیژن استفاده می‌شود. کپسول گاز اکسیژن با استفاده از مواد ویژه‌ای ساخته می‌شود و در ساخت آن نکات ایمنی فراوانی را در نظر می‌گیرند. 

گاز ترکیبی

گازهای مخلوط,گازهای ترکیبی ,گازهای میکس

گروه وسیع و گوناگونی از محصولات هستند که تولید آن‌ها در صنایع خاص و کاربردهای مختلف مورد مصرف قرار می‌گیرد آن‌ها ترکیبی از گازهای خالص با غلظت‌های متنوع در گستره پی پی ام و یا درصدی می باشند.گاز ترکیبی (G20,G21,G30,G31) در بسیاری از صنایع به عنوان مثال در صنایع جوشکاری، صنعت لیزر و برشکاری، صنعت ریخته گری، صنایع غذایی، صنعت داروسازی، صنعت پزشکی، تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و … کاربرد بسیاری دارند. از گروه وسیع و مختلف ترکیب‌های گازی می‌توان به گازهای جوشکاری مانند گاز ترکیبی کورگن تشکل شده از 18 درصد گاز دی اکسید کربن و 82 درصد گاز آرگون مناسب جوشکاری می باشد، لیزر، گازهای طبی، گازهای استاندارد و کالیبراسیون مورد استفاده در تحقیقات، فناوری و آنالیز مانند سنجش آلودگی هوا، آنالیز کننده‌های نفت و گاز، گازهای سوختی و … اشاره کرد.گفتنی است که مخلوط‌های گازی به عنوان گازهای مرجع به منظور کالیبراسیون و نیز در تجهیزات آزمایشگاهی مانند کروماتوگرافی گازی، کوانتومتر، لیزرها و آنالایزرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت در رابطه با گازهای ترکیبی این است که مقدار عناصر تركیبی در این نوع گازها از اهمیت بالایی برخوردار است. مخلوط‌های گازی در سپهرگازکاویان به صورت درصدی و ppm و با استفاده از روش گراویمتری (وزنی) در سایزهای متنوع سیلندر بسته به درخواست مشتری تولید می‌شوند.