امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

گاز مرجع

در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و آزمایشگاهی از مخلوط‌های گاز گوناگون استفاده می‌شود که نوع ترکیب این مخلوط‌های گازی همواره باید یکسان و مطابق استاندارد آن صنعت یا کاربرد خاص باشد و از الزامات مشخصی پیروی کند. بنابراین برای حفظ یکنواختی ترکیبات گازی، معمولاً به تولید انبوه این نوع مخلوط‌های گازی می‌پردازند. گفتنی است که به این مخلوط‌ها، مخلوط گاز استاندارد یا گاز مرجع گفته می‌شود. برای هر کاربرد یا فرآیند یک نوع ترکیب خاص نیاز است.

شرکت سپهر گاز کاویان ، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ، دارنده گواهینامه ایزو 17025 از مرکز ملی تایید صلاحیت ایران در زمینه تولید انواع گاز های مرجع، امکان تولید و آزمون رنج وسیعی از گازهای مرجع از دو جزیی تا بیش از 15 جز با انواع غلظت های درصد و پی پی ام، در یک سیلندر را دارد .

گاز رفرنس (reference gas) به چه گازی گفته می‌شود؟

گاز کالیبراسیون یک گاز یا مخلوطی از گاز رفرنس می‌باشد که به عنوان استاندارد مقایسه‌ای در کالیبراسیون ابزارهای تحلیلی مانند تجزیه کننده‌های گاز یا آشکارسازهای گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین بسیار حائز اهمیت است که یک گاز کالیبراسیون باید ترکیب دقیق باشد، مانند گاز صفر یا گاز دهانه، به عنوان مثال 4000 پی پی‌ام سولفید هیدروژن در نیتروژن.

در گاز کالیبراسیون، فشار تست(PT) و صدور گواهینامه/دقت تحلیلی (CA) از اهمیت بالایی برخوردار است.

چرا باید فرایند کالیبراسیون انجام شود؟

بسیار بدیهی می‌باشد که دقت تمام دستگاه‌های اندازه گیری با گذشت زمان تغییر می‌کند که اغلب این تغییرات به دلیل سایش و پارگی طبیعی می‌باشد و نیز تغییرات در دقت می‌تواند از شوک الکتریکی و یا مکانیکی و یا یک محیط خطرناک ایجاد شود برای مثال روغن، تراشه‌های فلزی و .... به همین دلیل کالیبراسیون دستگاه‌های اندازه گیری از اهمیت بالایی برخوردار است.

گاز کالیبراسیون کروماتوگرافی گازی

کالیبراسیون ابزار یکی از فرآیندهای اولیه مورد استفاده برای حفظ دقت دستگاه می‌باشد. همچنین کالیبراسیون فرآیند پیکربندی یک تجهیز است تا نتیجه‌ای را برای یک نمونه در محدوده قابل قبول گزارش دهد.


 

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

گاز ترکیبی (مخلوط گازی)

گاز ترکیبی که با نام های گازهای مخلوط یا گاز میکس نیز شناخته شده می‌باشند در حقیقت کاربردهای وسیع و گوناگونی در صنعت شیمیایی و پتروشیمی دارند. گازهای ترکیبی آزمایشگاهی به طور معمول از اختلاط گازهای خالص با یکدیگر در در گستره درصد یا PPM حاصل می‌گردند.

مخلوط های گازی یا گازهای ترکیبی آزمایشگاهی در صنعت بسیار پرکاربرد هستند بعنوان مثال از آنها می‌توان در زمینه های جوشکاری، برشکاری و لیزر، صنعت غذایی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و حتی در زمینه های پزشکی نیز استفاده نمود.

یکی از نمونه های گازهای ترکیبی گازهای جوشکاری هستند این مخلوط گازی از 18% گاز دی اکسید کربن و 82% گاز آرگون که برای جوشکاری بسیار مناسب است تشکیل شده است.

مخلوط گازی لیزر، گازهای ترکیبی طبی، گازهای میکس مورد استفاده در مراکز تحقیقات و آزمایشگاهی از دیگر ترکیب های گازی رایج می‌باشند.

سپهرگازکاویان یکی از معتبرترین ارائه دهنده گازهای ترکیبی آزمایشگاهی با ارائه سرتیفیکت می‌باشد.

تهیه گاز ترکیبی(مخلوط گازی)

معمولا تهیه گاز میکس یا گاز ترکیبی به دو شیوه انجام می‌پذیرد: فشار نسبی و روش وزنی.

در واقع روش دوم یعنی روش وزنی روش بهتر و معمول‌تر و دقیق تر می‌باشد. می‌توان گفت کشور ایران در تولید گاز ترکیبی برای پزشکی رتبه هشت را دارد.

تهیه گازهای میکس با استفاده از چند جزء صورت می‌گیرد. در حقیقت در شرایط خاصی چند جزء با یکدیگر ترکیب شده و گاز ترکیبی، میکس تولید می‌شود. شرکت سپهرگاز کاویان از تولید کننده های گاز ترکیبی در حجم های گوناگون است برای ثبت سفارش خود مبنی بر خرید گاز ترکیبی با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

کاربرد گاز میکس (گاز کالیبراسیون):

ابتدا باید بدانید که گازهای میکس با عنوان‌های دیگری مانند: گازهای کالیبراسیون، گازهای ترکیبی، گاز مرکب، گاز مرجع، ترکیبات گازی، گاز رفرنس، مخلوط‌های گازی، گاز آنالایزر و... مطرح می‌شوند.

میکس‌های گازی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. گازهای کالیبراسیون یا گازهای میکس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود کاربردهایی مانند گاز لیزر، تنفس جوشکاری، کالیبراسیون، عکس برداری و غیره در صنایع دارند. 

آنالیز و اندازه گیری از اصلی‌ترین کاربرد گازهای آزمایشگاهی می‌باشد. گازهای آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند انتخاب نوع گاز و درصد خلوص گاز مورد نیاز به نوع کاربرد آن‌ها بستگی دارد. اما هر چقدر درصد خلوص گاز بیشتر باشد باعث بهتر شدن نتیجه و کیفیت آزمایش‌ها خواهد شد همچنین استفاده از گازهای آزمایشگاهی دقت دستگاه‌ها را بالاتر می‌برد و کالیبراسیون دستگاه‌ها را آسان‌تر می‌کند. این موضوع به ویژه برای دستگاه‌هایی که با گازهای سمی و خطرناک کار می‌کنند بسیار بهتر است.

در آزمایشگاه از چه نوع گازی استفاده می‌شود؟

هلیوم، هیدروژن و نیتروژن برخی از رایج‌ترین گازهایی هستند که آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنین سیلندرها رایج‌ترین روش تأمین گاز بوده‌اند و هنوز در آزمایشگاه‌های سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

انواع مختلف گاز آزمایشگاهی:

گاز اکسیژن

استفاده از گاز اکسیژن خالص باعث افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی می‌شود و نیز بازدهی آن‌ها را زیاد می‌کند. معمولاً یکی از گازهای خطرناک صنعتی و آزمایشگاهی گاز اکسیژن می‌باشد به همین علت برای نگهداری این گاز از کپسول اکسیژن استفاده می‌شود. کپسول گاز اکسیژن با استفاده از مواد ویژه‌ای ساخته می‌شود و در ساخت آن نکات ایمنی فراوانی را در نظر می‌گیرند. 

گاز ترکیبی

گازهای مخلوط,گازهای ترکیبی ,گازهای میکس

گروه وسیع و گوناگونی از محصولات هستند که تولید آن‌ها در صنایع خاص و کاربردهای مختلف مورد مصرف قرار می‌گیرد آن‌ها ترکیبی از گازهای خالص با غلظت‌های متنوع در گستره پی پی ام و یا درصدی می باشند.گاز ترکیبی (G20,G21,G30,G31) در بسیاری از صنایع به عنوان مثال در صنایع جوشکاری، صنعت لیزر و برشکاری، صنعت ریخته گری، صنایع غذایی، صنعت داروسازی، صنعت پزشکی، تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و … کاربرد بسیاری دارند. از گروه وسیع و مختلف ترکیب‌های گازی می‌توان به گازهای جوشکاری مانند گاز ترکیبی کورگن تشکل شده از 18 درصد گاز دی اکسید کربن و 82 درصد گاز آرگون مناسب جوشکاری می باشد، لیزر، گازهای طبی، گازهای استاندارد و کالیبراسیون مورد استفاده در تحقیقات، فناوری و آنالیز مانند سنجش آلودگی هوا، آنالیز کننده‌های نفت و گاز، گازهای سوختی و … اشاره کرد.گفتنی است که مخلوط‌های گازی به عنوان گازهای مرجع به منظور کالیبراسیون و نیز در تجهیزات آزمایشگاهی مانند کروماتوگرافی گازی، کوانتومتر، لیزرها و آنالایزرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت در رابطه با گازهای ترکیبی این است که مقدار عناصر تركیبی در این نوع گازها از اهمیت بالایی برخوردار است. مخلوط‌های گازی در سپهرگازکاویان به صورت درصدی و ppm و با استفاده از روش گراویمتری (وزنی) در سایزهای متنوع سیلندر بسته به درخواست مشتری تولید می‌شوند.

گازهای ترکیبی:

متان %G20:100

پروپان13%،متانG21:87%

ایزوبوتان50%،نرمال بوتانG30:50%

پروپانG31:100%

گاز ترکیبی متان

همانطور که می‌دانید گاز ترکیبی، مخلوط گازی یا گاز میکس گازهای هستند که از ترکیب چند نوع گاز باهم تهیه می‌شوند کاربرد گازهای ترکیبی بسته به نیاز مشتری و عملکرد گاز متغیر می‌باشد و بسیار متنوع است. یکی از این گازهای ترکیبی، گاز ترکیبی متان می‌باشد.

تعدادی از گازهای ترکیبی متان:

گاز متان در بالانس هوا، گاز اکسیژن و گاز متان در بالانس نیتروژن، گاز دی اکسید کربن*گاز نیتروژن*گاز متان*گاز مونوکسید کربن در بالانس هیدروژن، این گازهای مخلوط تنها نمونه‌ای از گازهای ترکیبی متان تولید شده در شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند.

گفتنی است که گازهای ترکیبی سری G نیز در دسته گاز ترکیبی متان قرار می‌گیرند.

گاز ترکیبی G20(100% دارای متان)، گاز ترکیبیG21(87% متان،13%پروپان)، گاز ترکیبی G23(92.5% متان، 7.5% نیتروژن)،گاز ترکیبی G24(68% متان، 12% پروپان، 20% هیدروژن)، گاز ترکیبی G30(50% نرمال بوتان،50% ایزوبوتان)، گاز ترکیبی G31(100% پروپان)

گاز ترکیبی هیدروکربنی

مخلوط‌های گازی یا گازهای میکس هیدروکربنی دسته گسترده و متنوعی از محصولات گازی را تشکیل می‌دهند که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. گازهای ترکیبی هیدروکربنی با توجه به نوع نیاز مشتری تولید می‌شوند. در واقع گازهای ترکیبی مخلوطی از گازهای خالص می‌باشند که با غلظت‌های گوناگون با یکدیگر میکس می‌شوند و گاز میکس را تولید می‌کنند.

دو نمونه از گاز ترکیبی هیدروکربنی
ایزو بوتیلن در بالانس نیتروژن
هیدروژن در بالانس پروپیلن

این موارد تنها دو نمونه از گازهای ترکیبی هیدروکربنی تولید شده در شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند. لازم به ذکر است که گاز‌های ترکیبی هیدروکربنی شامل ترکیبات C1 تا C7 می‌باشند که به عنوان گازهای ترکیبی گرمایشی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز ترکیبی آمونیاک

آمونیاک مهم‌ترین ترکیب هیدروژنهٔ ازت به شمار می‌رود و گفتنی است که در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت‌دار تهیه می‌شود. آمونیاک گازی است بی‌رنگ، با مزهٔ فوق العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه کننده است. گاز آمونیاک در مقایسه با هوا بسیار سبک‌تر می‌باشد و این گاز به سهولت به مایع تبدیل می‌شود.

چند نمونه از گاز ترکیبی آمونیاک تولید شده در سپهرگازکاویان عبارت است از:

گاز آرگون*آمونیاک*گاز متان*گاز نیتروژن در بالانس گاز هیدروژن
آمونیاک در بالانس گاز نیتروژن

گاز ترکیبی مرکاپتان

مرکاپتان یکی از ترکیبات گوگرد می‌باشد که به زنجیره‌ای از هیدروکربن‌ها متصل شده است.

لازم به ذکر است که ترکیبات مرکاپتان‌ها را با توجه به اندازه زنجیره هیدروکربنی متصل به آن‌ها نامگذاری می‌کنند که از مرکاپتان C1 تا مرکاپتان‌های C4 و بالاتر شناخته می‌شوند. به همین دلیل به آن‌ها مرکاپتان‌های سبک یا سنگین هم گفته می‌شود. ویژگی‌های منحصر به فرد مرکاپتان این است که دارای بوی بسیار نامطبوع، خورندگی و سمیت برای موجودات زنده و محیط زیست هستند. گفتنی است که معمولا ترکیبات آلی که از منابع زیر زمینی استخراج می‌شوند دارای ترکیبات مرکاپتان می‌باشند. نفت و گاز استخراجی از میادین هیدروکربنی هم شامل این مواد می‌شوند و بیشتر نفت و گاز بدست آمده از میادین نفت و گاز دارای مقادیری مرکاپتان می‌باشند. همانطور که گفته شد گاز مرکاپتان خورنده می‌باشد بنابراین با توجه به این ویژگی مرکاپتان‌ها و نیز اثرات جانبی بر تاسیسات پالایشی و انتقال انرژی و همچنین سمیت آن‌ها، مرکاپتان‌ها جزو اولین موادی می‌باشند که در پالایشگاه‌ها سعی در تصفیه و پالایش آن‌ها صورت می‌گیرد.

گاز ترکیبی سولفید هیدروژن

سولفید هیدروژن با اسامی دیگری مانند هیدرو سولفوریک اسید، گاز ترش و گاز مرداب، اسید سولفوریک، گاز فاضلاب، هیدروژن سولفوره شناخته شده است.

چند نمونه از گازهای ترکیبی سولفید هیدروژن در سپهرگازکاویان عبارت است از:

گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز نیتروژن
گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز متان

این موارد تنها دو نمونه از گازهای ترکیبی سولفید هیدروژن تولید شده توسط شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند.

گاز ترکیبی نیتریک اکسید

گازهای میکس و ترکیبی گازهایی هستند که از ترکیب چند گاز خالص با یکدیگر تهیه می‌شوند لازم به ذکر است که برخی از گازها از نظر کیفی و کمی دارای حساسیت بالایی می‌باشند به همین دلیل در دسته گازهای ترکیبی وارداتی قرار می‌گیرند.

نمونه‌ای از گازهای ترکیبی نیتریک اکسید(مونوکسید نیتروژن یا نیترو اکسید) نیتریک اکسید در بالانس نیتروژن می‌باشد.

گاز ترکیبی آرگون

سپهرگازکاویان تولید کننده انواع گازهای ترکیبی به همراه گواهینامهISO17025 می‌باشد.

گاز هیدروژن در بالانس آرگون
گاز آرگون در بالانس دی اکسید کربن

موارد گفته شده تنها دو نمونه از گاز ترکیبی آرگون تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشند.

خرید و فروش مخلوط گازی

تهیه گاز خلوص بالا معمولاً ارزان‌تر از گاز مخلوط می‌باشد. در عین حال در اختیار داشتن چند گاز خالص کمک می‌کند تا غلظت دقیقی از گازها با هم ترکیب شوند و نتیجه دلخواه را به وجود بیاورند. همچنین لازم به ذکر است زمانی که مخلوط گازی خریداری می‌شود در محفظه‌ای جا‌به‌جا می‌شود که به آسانی قابل دور ریختن و یا بازگشت به تولید کننده نمی‌باشد. نکته حائز اهمیت در رابطه با ترکیبات گازی این است که گاز درون محفظه‌ها در صورت بلا استفاده ماندن برای مدت زمان طولانی لایه لایه می‌شود و گازهای با چگالی کمتر بالاتر از بقیه قرار می‌گیرند. با کنترل جریان هر گاز مخلوط گاز سریع و دقیق تهیه می‌شود. گفتنی است که روش تهیه مخلوط گاز را می‌توان با نرم افزار Composerبرنامه‌ریزی کرد.

خرید ترکیب گازی کالیبراسیون

با توجه به بازه گسترده مخلوط‌های گازی قابل تولید شرکت سپهر گاز کاویان، ارائه یک لیست مشخص از این محصولات که در برگیرنده کلیه توانایی‌های این مجموعه باشد تقریبا غیر ممکن می‌باشد.

برخی از ترکیبات گازی قابل ارائه شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می‌باشند:

  • گازهای کالیبراسیون
  • مخلوط گازهای طبیعی و هیدروکربن‌ها ( Natural Gas Mixture )
  • مخلوط‌ های گازی دارای آستانه اشتعال ( LEL Mixture )
  • مخلوط‌ های گازی Span
  • مخلوط های گازی مورد استفاده دستگاه‌های لیزر
  • مخلوط های گازی عمومی و پر مصرف(AHM،G10P و...)
  • مخلوط های گازی مورد استفاده در صنایع بهداشتی و پزشکی
  • مخلوط های گازی اطفاع حریق(G20،G21،G23،G30 و...)
  • مخلوط های گازی مورد استفاده در غواصی ( Heliox & Nitrox )

گفتنی است موارد گفته شده لیست کاملی از توانمندی‌های ما نمی‌باشد بنابراین به شما مشتریان عزیز پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02146835980-09128699025 تماس حاصل فرمایید تا بهترین پیشنهاد را در رابطه با درخواست خود دریافت نمایید.

آیا گاز کالیبراسیون خطرناک است؟

سیلندرهای گاز کالیبراسیون از کالاهای خطرناک بشمار می‌آیند. به هر حال، اکثر گازهای کالیبراسیون گاز جزء گازهای "غیر سمی، غیر قابل اشتعال" بشمار می‌روند. سیلندرهای گاز کالاهای خطرناک محسوب می‌شوند.