خطرات و ایمنی گاز متان

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

خطرات و ایمنی گاز متان یکی از موضوعات بسیار مهم در خصوص این نوع گاز است که باید آن‌ها را به صورت کامل بدانیم.

خطرات و ایمنی گاز متان چیست

در انگلیسی به آن Methane گفته میشود دارای فرمول شیمیایی CH4 است. در خانواده آلکانها قرار دارد و ساده ترین هیدروکربن به شمار می آید.

این گاز از یک اتم کربن و چهار اتم هیدروژن تشکیل شده است و ساختاری چهار وجهی دارد. در آن 4 پیوند کوالانسی یگانه وجود دارد. اتم کربن در آن در مرکز قرار دارد و اطراف آن اتم های هیدروژن قرار گرفته اند.

ویژگی های منحصر به فرد و خطرات گاز متان

در دمای اتاق و زمانی که شرایط استاندارد است (STP) یک گاز بی بو و بی رنگ است و چگالی کمتری از هوا دارد و میتوان گفت جزو اولین هیدروکربن های اشباع شده هستند ( تمامی پیوند های آن از نوع یگانه هستند).

متان را از تجزیه و فساد مواد آلی و بقایای گیاهان بدست می آورند به همین دلیل است که در برخی از مقالات از آن بعنوان گاز مرداب نیز یاد میکنند.

CH4 یکی از اصلی ترین اجزای گاز طبیعی است. قبلا گفته شد که در گاز طبیعی اجزای زیادی از جمله متان، هلیوم، نیتروژن و ... وجود دارد.

این گاز براحتی میتواند با اکسیژن موجود در هوا ترکیب شده و بسوزد و آب ودی اکسید کربن تولید کند.  هنگام سوختن دارای شعله آبی بسیار داغی است. نقطه ذوب و جوش آن به ترتیب۱۸۲- و ۱۶۱٫۵- درجه سلسیوس است. متان علاوه بر حالت گازی میتواند به حالت مایع نیز در بیاید که در اینصورت وزنی سبکتر از آب دارد چگالی آن به تقریب برابر 4 میباشد.

گاز متان در کجا وجود دارد

قبلتر گفته شد که بیشترین سهم از گاز طبیعی متعلق به این گاز است و از بقایای گیاهان نیز میتوان آن را تهیه نمود، علاوه بر موارد گفته شده در جو نیز وجود دارد که به آن متان اتمسفری میگویند. میتوان گفت که یکی از گازهای قوی گلخانه ای به شمار می آید و میزان غلظت آن در هوا بستگی به مکان و تغییرات اقلیم دارد.

در گذشته (حدود 3.5 میلیارد سال پیش) مقدار این گاز در جو اتمسفر 1000 برابر از مقدار کنونی بود. فعالیت های آتشفشانی اولین وارد کننده این گاز به جو بودند و در همین دوران بود که حیات بر روی زمین امکان پذیر شد. در همین بین باکتری هایی بوجود آمدند که هیدروژن و دی اکسید کربن را به CH4 و H2O تبدیل میکردند و به اینصورت بود که باز هم بر مقدار این گاز در اتمسفر افزوده شد. گفتنی است که این گاز مدت بیشتر و با غلظت بیشتری نسبت به الان در جو باقی می ماند.

از آنجایی که متان و اکسیژن با یکدیگر وارد واکنش و باعث سوختن آن میشود با افزایش غلظت اکسیژن مقدار کمتری از این گاز در جو باقی می ماند.

خطرات گاز متان

اثر سمی ندارد ولی به دلیل اینکه براحتی در حضور اکسیژن میسوزد یگ گاز مشتعل شونده است و به همین علت در دسته گازهای خطرناک قرار میگیرد. در هر صورت بهتر است کسانی که با آن سروکار دارند هشدارهای ایمنی و حفاظتی را رعایت کنند.

1-همانطور که گفته شد این گاز کشنده نیست ولی اگر در محیط غلظت آن از حد مجاز افزایش یابد، از ورود اکسیژن به بدن جلوگیری میکند و میتواند باعث خفگی شود.

2-میدانیم که این گاز براحتی با اکسیژن هوا ترکیب شده و مشتعل میگردد بنابراین اگر غلظت اکسیژن در حضور متان افزایش یابد امکان انفجار وجود دارد.

3-در صورت مسمومیت با این گاز شخص دارای علائمی مانند مشکلات در بینایی و گفتار، از دست دادن حافظه و فراموشی، سردرد و خفگی میشود.

نکات ایمنی گاز متان

این گاز به صورت فشرده درون سیلندر ذخیره میشود دقت کنید که باید به دور از نور خورشید قرار بگیرد و همچنین محیط دارای تهویه باشد. حتما دقت داشته باشید اگر در محیط بسته آزمایشگاهی با این گاز سروکار دارید نکات ایمنی را جدی بگیرید زیرا ممکن است این گاز باعث انفجار گردد.

اگر کسی دچار مسمومیت با CH4 شد سریعا به محیط آزاد برده و در صورت نیاز تنفس مصنوعی دهید و قلب و ریه را احیاء کنید.

سریعا با اورژانس تماس بگیرید.

اگر انفجار اتفاق افتاد و سیلندرهای حاوی این گاز منفجر شدند میتوانید از از دی اکسید کربن و آب برای اطفاء حریق استفاده کنید.

اگر با مایع این ترکیب تماس پیدا کردید مخصوصا در صورت تماس با چشم سریعا محل تماس را با آب ولرم شستشو دهید.

باید در محیط آزمایشگاه سنسور وجود داشته باشد تا در صورت بروز نشتی این گاز، پرسنل را مطلع سازد و همینطور در صورت وجود نشتی سریعا شیر گاز را ببندید و علت را بررسی کنید مطمئن شوید که گاز در حال خروج از محیط بسته است.

اثر گلخانه ای و خطرات گاز متان

این گاز را در دسته تمیز ترین سوخت هیدروکربنی قرار میدهند اگر این گاز به صورت مستقیم از اتمسفر آزاد شود در منتشر شدن گازهای گلخانه ای دخیل است. حجم این گاز در جهان بسیار کمتر از دی اکسید کربن است با این وجود در به دام انداختن گرما توانایی بیشتری دارد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و تهیه این نوع گاز با شماره‌های موجود در سایت سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.


 
متان Methane

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

همانگونه که می‌دانید گاز متان یکی از گازهای کاربردی در صنعت و همینطور از آلاینده های هوا می‌باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد گاز متان، نحوه تولید متان، ترکیبات متان و سایر ویژگی های گاز متان در ادامه مقاله با ما همراه باشید. شرکت سپهرگازکاویان، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد در زمینه خرید و فروش گاز متان در گرید و حجم های متنوع فعال می‌باشد. شما می‌توانید برای ثبت سفارش خود جهت خرید گاز متان با کارشناسان واحد فروش تماس حاصل نمایید.

متان (Methane)

گاز متان با فرمول ملکولی CH4 کاربردهای متنوعی در صنعت دارد از جمله کاربرد آن بعنوان سوخت. متان سرگروه خانواده آلکان ها است در حقیقت می‌توان گفت گاز متان ساده ترین هیدروکربن به شمار می‌آید. در شرایط استاندارد گاز متان گازی بی رنگ و بو است و سبکتر از هوا است و همینطور گاز متان اولین ترکیب در دسته بندی هیدروکربن ها است که اشباع شده است. گاز متان از تجزیه و پوسیدگی مواد آلی مانند گیاهان تولید می‌شود این گیاهان معمولا در مرداب ها وجود دارند به همین دلیل است که گاز متان را گاز مرداب هم می‌گویند.

همانگونه که می‌دانید ملکول متان، ملکولی متقارن است یعنی یک کربن با چهار اتم هیدروژن پیوند یگانه تشکیل داده است. در فشار یک اتمسفر گاز متان نقطه جوشی برابر 164- درجه سانتیگراد دارد. گاز متان در شرایط ویژه ای یعنی غلظت بین 5/4 الی 17% امکان اشتعال دارد.

تهیه گاز متان

گاز متان معمولا در گاز طبیعی وجود دارد. در گاز طبیعی برخی هیدروکربن ها و گازهای هیدروژن و هلیوم نیز وجود دارند. متان در مقدار کم بر اثر تجزیه بی هوازی مواد آلی تشکیل می‌شود. درواقع دمای تولید گاز متان در دمایی بالاتر از دمای تشکیل نفت صورت می‌گیرد.

علاوه بر اینکه گاز متان در گاز طبیعی یافت می‌شود، تولید گاز متان در شرایطی بوسیله واکنش های شیمیایی توسط گازهایی در جو و هیدروژن صورت می‌گیرد.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد گاز متان:

گاز متان دارای فرمول مولکولی CH4 و جرم مولی 16.04 گرم بر مول ونیز گازی بی رنگ می‌باشد. چگالی گاز متان 0.717 کیلوگرم برمول می‌باشد. متان به ترتیب دارای نقطه‌ی ذوب و جوش 182- و 161.6- درجه‎ سانتی‌گراد است. گاز متان در دما و فشار معمولی بی‌رنگ است و بویی ندارد، همچنین متان سبک‌تر ازهوا می‌باشد و نیز لازم به ذکر است که تهیه گاز متان از تجزیه ی مواد آلی و به علاوه از گیاهانی که در مرداب وجود دارند می‌باشد، به همین دلیل به متان در عموم گاز مرداب نیز گفته می‌شود. 

گاز متان از کجا نشآت می‌گیرد؟

گاز متان را می‌توان از زغال سنگ و گاز طبیعی و نفت حاصل نمود. متان از دامداری و برخی روش های کشاورزی و فشاد زباله های آلی و بسیاری از فعالیت های شهری و صنعتی انتشار میابد.

واکنش‌های شیمیایی شامل متان

ابتدا گفتنی است که واکنش‌های اصلی متان عبارت‌اند از :سوختن، رفرمینگ بخار به گاز سنتز و هالوژناسیون. در واقع اینگونه می‌توان گفت که کنترل واکنش‌های متان بسیار دشوار می‌باشند.

گفتنی است که گاز هیدروژن و گاز سنتز از جمله مواد بسیار مهم در صنعت پتروشیمی می‌باشند، بنابراین تولیدشان بسیار مهم تلقی می‌شود از اینرو برای تولید گاز سنتز از اکسیداسیون گاز متان استفاده می‌شود.

هالوژناسیون در دسته واکنش‌های رادیکالی قرار می‌گیرد. واکنش‌های رادیکالی معمولا با تابش نور ماورا بنفش به محیط واکنش آغاز می‌شوند.

واکنش سوختن گاز متان از معروف‌ترین واکنش‌های متان می‌باشد که در حضور اکسیژن به شکل یک واکنش چند مرحله‌ای رخ می‌دهد.

این گاز به دلیل تولید یون‌های مثبت مانند +CH4 در واکنش‌های اسید و بازی هم شرکت می‌کند.

اکسیداسیون متان

در واکنش‌های شیمیایی یکی از چالش‌هایی که می‌توان نام برد در رابطه با اکسیداسیون متان به متانول می‌باشد دلیل این چالش هم این است که سوختن متان در حالت عادی و حتی هنگامی که اکسیژن کافی وجود نداشته باشد دی اکسید کربن و آب تولید می‌کند. گفتنی است به کمک آنزیم‌هایی می‌توان از این متان، متانول تولید کرد اما متانول تولیدی تنها در مقیاس آزمایشگاهی کاربرد دارد.

واکنش‌های اسید و باز متان

متان هم مانند سایر هیدروکربن‌ها، اسیدی ضعیف محسوب می‌شود. میزان pKa متان دی‌متیل سولفوکسید، هنگام بررسی کربانیون‌ها برابر با 56 است. یون‌های مثبت متفاوتی از متان مشتق می‌شوند که بیشتر آن‌ها در مخلوط‌های گازی با فشار کم،‌ به صورت ناپایدار قرار دارند.

کاربرد متان:

متان در صنایع مختلف کاربردهای بسیار زیادی دارد که در اینجا کاربردهای مهم گاز متان را شرح می‌دهیم. در بسیاری از صنایع و نیروگاه‌ها از متان به عنوان سوخت استفاده می‌شود به عنوان مثال متان در نیروگاه‌های حرارتی، صنایع شیشه‌سازی، صنایع نساجی ، صنایع سیمان و صنایع کاغذسازی به عنوان یک منبع سوختی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین متان در بسیاری از موارد به عنوان سوخت سیستم‌های گرمایشی کاربرد دارد. از کاربردهای دیگر متان این است که از متان در باطری‌های گازی فضانورد آپولو نیز استفاده می‌شود و نیز گفتنی است که در یک سری از آشکارسازها از مخلوط متان با آرگون یا زنون استفاده می‌شود. همچین لازم به ذکر است که از گاز متان به عنوان یک گاز طبیعی برای سوخت وسایل نقلیه استفاده می‌شود متان در صنایع پتروشیمی و صنایع شیمیایی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا در این صنایع از متان به عنوان یک جز از گازهای کالیبراسون استفاده می‌کنند.

از کاربردهای دیگر متان می‌توان به کاربرد متان در صنایع خودروسازی اشاره کرد در این صنعت از گاز متان به عنوان یک کالیبراسیون استفاده می‌کنند و گفتنی است که از متان و ترکیبات گازی متان به منظور آزمایش کارآیی موتورهای گاز استفاده می‌شود. ماده اولیه تولید متانول، آمونیاک مصنوعی، استیلن، کربن سیاه، دی‌ سولفید کربن، متیل کلرید، تتراکلرید کربن و کلروفرم در صنایع شیمیایی متان می‌باشد. لازم به ذکر است گاز متان در صنعت فولادسازی هم کاربرد دارد و از متان برای تولید فولادهای سخت استفاده می‌شود. متان خلوص بالا به منظور گاز سوخت در طیف سنجی شعله کاربرد دارد. همچنین از گاز متان در راکتورهای هسته‌ای به منظور گاز خنک کننده استفاده می‌شود. در سوخت موشک‌ها هم از متان مایع استفاده می‌شود گفتنی است که از گاز متان مخلوط با آرگون برای آشکارسازی الکترونیکی استفاده می‌کنند. 

نکات ایمنی متان:

توجه به نکات ایمنی هنگام کار با متان بسیار مهم است در این بخش خطرات و نکات ایمنی گاز متان را بررسی می‌کنیم. همانطور که می‌دانید متان (CH4) یک گاز بی‌رنگ، بی‌بو، بدون مزه و قابل اشتعال می‌باشد که به طور گسترده در طبیعت وجود دارد. گفتنی است وقتی که یک ماده آلی تحت شرایط بی‌هوازی تجزیه شود گاز متان تولید می‌شود و نکته قابل ذکر این است که 2.2ppm از حجم اتمسفر را متان تشکیل می‌دهد. گاز متان جز گازهای سمی به شمار نمی‌آید اما چون متان قابل اشتعال است به همین دلیل گاز خطرناکی می‌باشد بنابراین بسیار ضروری است که به هنگام کار با آن علاوه بر آگاهی از خطرات آن نکات ایمنی لازم در مورد این گاز را باید رعایت کنیم.

خطرات گاز متان

-همانطور که گفته شد گاز متان سمی نمی‌باشد اما این گاز در غلظت‌های بالا جای اکسیژن را می‌گیرد و می‌تواند منجر به خفگی شود.

-از آنجایی که گاز متان اشتعال پذیر است اگر در محیطی قرار بگیرد که غلظت گاز اکسیژن در آن محیط زیاد باشد انفجار رخ می‌دهد ناگفته نماند که امکان اشتعال متان به هنگام ترکیب شدن با سایر مواد شیمیایی، حتی در غلظت‌های کم در صورتی که اکسیژن هم وجود داشته باشد، بسیار بالا است. 

آیا متان یک گاز مطمئن است؟

متان غیر سمی است و در صورت استنشاق در مقادیر کم هیچ خطری به وجود نمی‌آورد. اما اگر مقدار زیادی گاز طبیعی یا متان وارد هوا شود با کمبود اکسیژن ممکن است منجر به خفگی شود.

تنفس گاز متان چه عوارضی خواهد داشت؟

غلظت بالای متان در مناطق بسته می‌تواند منجر به خفگی شود، زیرا مقادیر زیاد متان باعث کاهش میزان اکسیژن در هوا می‌شود. عوارض کمبود اکسیژن شامل سردرد ، تهوع ، سرگیجه و بیهوشی می‌باشد.

تاثیر گاز متان بر محیط زیست:

اگر جهان اصل را در مسیر دستیابی به هدف‌هایی که توافق نامه پاریس در مورد گرمایش جهانی کمتر از دو درجه سلسیوس گذاشته است قرار دهد، سطوح گاز متان در اتمسفر به طور چشم گیری کاهش پیدا می‌کند در حالی که این سطوح از سال 2007 در حال افزایش بوده‌اند و حتی روند افزایشی آن از سال 2014 بیشتر هم شده است . چشم اندازی که در مجله Science منتشر شده است به موضوع متان و علت‌ها و پیامدهای خارج از کنترل متان در سیاره ما پرداخته است. متان در اتمسفر بسیار سریع تر از دی اکسید کربن از بین می‌رود اما متان در مقایسه با دی اکسید کربن گاز گلخانه‌ای قوی‌تری است.

آیا گاز مرداب همان گاز متان است؟

تولید گاز متان علاوه بر خالص‌سازی گاز طبیعی و پالایش نفت می‌تواند از طریق بیوگاز یا همان تجزیه شدن مواد آلی گیاهی در شرایط بی‌هوازی صورت گیرد. موادی که می‌توان از آن‌ها بیوگاز تولید کرد شامل کودهای شیمیایی، بقایای مواد گیاهی، پسماندهای شهری و… هستند.

تولید گاز متان خالص را می‌توان توسط تقطیر جز به جز انجام داد زیرا هیدروکربن‌های مختلف دمای جوش متفاوتی از هم دارند و با تقطیر جز به جز به آسانی قابل جداسازی می‌باشند. تالاب‌ها از دیگر منابع تولید گاز متان به شمار می‌آیند. با رسیدن بقایای مواد آلی به کف مرداب‌ها و در شرایط بدون هوا باکتری‌های بی هوازی تجزیه و در حین این کار، منجر به تولید گاز متان می‌شوند. به این مواد بیوگاز گفته می‌شود زیرا این ماده از مواد بیولوژیک طی فرآیندهای بی هوازی، ایجاد می‌شوند درواقع این میکروارگانیسم‌ها هستند که در مرداب گاز تولید می‌کنند.

حمل و انبارش گاز متان:

احتیاط‌های جابجایی سیلندر گاز متان: در هنگام حمل، درپوش روی سیلندر باید به صورت کامل بسته شود. برای جابجایی سیلندر حتما از چرخ دستی استفاده شود و حتما سیلندر را با زنجیر روی چرخ مهار کنید. متان را باید به دور از مواد اکسید کننده مانند اکسیژن، کلرین، و پرکسید نگهداری کنید.

فروش گاز متان

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز متان خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد. همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهرگازکاویان گاز متان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

خرید گاز متان

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش گاز متان و ترکیبات گازی متان(G20،G21)می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان فروش ما می‌توانید با شماره‌های درج شده تماس حاصل فرمایید.

قیمت گاز متان

قیمت گاز متان به اندازه و حجم سیلندر بستگی دارد. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز متان را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز متان و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گاز متان درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

متان|فروش گاز متان|گاز متان خالص|فروش گاز Methane|گاز متان|شارژ گاز متان |متان وارداتی |CH4|قیمت متان

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده متان با خلوص‌های 99.9، 99.95، 99.99 می‌باشد.

کپسول متان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول متان مانند رگولاتور، باندل و ... در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز متان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و 50لیتری.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.