امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای خالص و ترکیبی از جمله گاز هگزان که در گرید و حجم های گوناگون عرضه می‌گردد. در اینجا مطالبی از جمله گازهگزان، کاربردهای هگزان، نحوه تولید این گاز و منابع C6H14 را جمع آوری نموده و در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، همچنین میتوانید با کارشناسان واحد فروش سفارش خود را برای خرید گاز هگزان ثبت نمایید. 

هگزان(Hexane)

هگزان با فرمول ملکولی C6H14 در خانواده هیدروکربنی آلکان قرار دارد.در ساختار بنزین بخش زیادی به هگزان تعلق دارد در واقع بخشی از بنزین را هگزان تشکیل داده است، هگزان گازی بی رنگ و بو است که نقطه جوش آن را می‌توان حدود 50 تا 70 درجه سانتیگراد یا 122 تا 158 درجه فارنهایت در نظر گرفت.

یکی از کاربردهای هگزان را می‌توان استفاده از آن بعنوان حلال های قطبی در نظر گرفت چون هم ارزان است و ایمنی بالایی دارد و همچنین بسیار غیرفعال است و به سهولت تبخیر می‌گردد.

اگر بخواهیم در مورد قطبیت گاز هگزان صحبت کنیم باید ساختار ملکولی هگزان و پیوندهای بین اتم های آن را بررسی نمائیم. همانطور که می‌دانید هگزان در دسته آلکانها قرار دارد بنابراین در این گاز پیوندهای موجود بین کربن و هیدروژن‌ها از نوع پیوند کوالانسی یگانه است به دلیل غیر قطبی بودن پیوندها و اختلاف کمی که در الکترونگاتیوی آنها وجود دارد ممان دوقطبی کمی دارند در نتیجه گاز هگزان غیر قطبی به شمار می‌آید.

تهیه گاز هگزان

بطور کلی هیدروکربن ها مانند گاز هگزان از طریق دو فرآیند تهیه و تولید می‌گردند.

روش اول تفکیک و جداسازی بر پایه ایجاد یک تعادل بین فاز گازی و فاز مایع است که به آنFlash Vaporization)) نیز می‌گویند.

روش دوم تفکیک هیدروکربن ها از جمله گاز هگزان بر اساس اختلافی که در نقطه جوش هیدروکربن ها وجود دارد صورت می‌گیرد که به آن (Stabilization by Fraction)نیز گفته می‌شود.

در شیوه اول ثبات میعانات گازی بر اساس جداسازی عناصر فرار از هدروکربن های سنگین تر بر پایه تعادل بین فازهای بخار و مایع در فلش تانک Flash Tank برای رسیدن به RVP خاص انجام می‌پذیرد.

در شیوه دوم جداسازی عناصر سبکتر و تبخیر شونده از هیدروکربن های سنگین بر پایه نقاط جوش است. این روش ها برای تولید گاز هگزان موثر هستند.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد هگزان:

 هگزان هم مانند گازهای دیگر دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فرد خود می‌باشد که در این‌جا به بررسی کاربردهای هگزان می‌پردازیم. هگزان یا هیدرید هکسیل (Hexane ترکیب آلی است که جز خانواده آلکان‌ها می‌باشد و دارای شش اتم کربن است. اگر بخواهیم یک هم خانواده از این گاز را نام ببریم می‌توانیم به هپتان اشاره کنیم. نکته‌ قابل توجه این است که نرمال هگزان و سیکلو هگزان باهم تفاوت دارند و نباید آن‌ها را با هم اشتباه گرفت. فرمول مولکولی هگزان به صورت C6H14 می‌باشد. جرم مولکولی این گاز هگزان برابر است با g/mol 86.18 شکل ظاهری هگزان به صورت مایع بی رنگ و شفاف است. هگزان بویی مانند بوی بنزین دارد و چگالی هگزان برابر است با mg/ml 654.8 همچنین گفتنی است که هگزان در آب انحلال پذیر می‌باشد و انحلال پذیری آن برابر mg/l 9.5 است. گاز هگزان دارای فشار بخاری برابر با 17.6 کیلو پاسکال در دمای 20درجه سانتی گراد می‌باشد. ضریب شکست هگزان nD 1.375 است و هگزان گرانروی با مقدار mpa/s 0.294 دارد.

کاربرد هگزان:

اگر بخواهیم از کاربرد گاز هگزان در صنعت بگوییم می‌توانیم به استفاده از این گاز در تولید چسب، در صنعت چرم‌سازی، تولید کفش و نیز صنایع نساجی اشاره کنیم. کاربرد دیگر این گاز این است که از این ماده در تهیه روغن‌های پخت و پز که از دانه‌های گیاهی استخراج می‌شوند مانند روغن کائولا و یا روغن سویا استفاده می‌کنند از آنجایی که هگزان غیر قطبی می‌باشد از آن به منظور حلال ترکیبات غیر قطبی استفاده می‌شود در نهایت از هگزان برای تمیز کردن و گریس زدایی وسایل و مواردی مانند استخراج آلودگی‌های به وجود آمده از روغن و گریس از آب و خاک استفاده می‌کنند. از گاز هگزان در فرایند کروماتوگرافی به منظور یک حلال غیر قطبی استفاده می‌شود.

نکات ایمنی هگزان:

رعایت نکات ایمنی به هنگام کار با گاز هگزان بسیاری ضروری می‌باشد در صورت استنشاق گاز هگزان بلافاصله مصدوم را به هوای آزاد و تازه انتقال دهید تا اکسیژن کافی را دریافت کند. در صورتی که تنفس فرد قطع شد دادن تنفس مصنوعی ضروری است. اگر هگزان با چشم تماس پیدا کند باید چشم را حداقل به مدت 15 دقیقه شستشو دهید. درصورت تماس هگزان با پوست باید به مدت 15 دقیقه محل را شستشو دهید و حتی الامکان بهتر است لباس‌ها را دور بیاندازید. 

تاثیر گاز هگزان بر سلامت انسان:

در معرض گاز هگزان قرار گرفتن تاثیرات بدی را بر سلامت انسان دارد. اگر ماده هگزان به مقدار زیادی تنفس شود باعث ضعیف شدن ماهیچه‌های دست و پا می‌شود که در نتیجه دست‌ها و پاها دچار بی حسی می‌شوند، همچنین قابل ذکر است که اگر افراد در طولانی مدت مثلا به مدت شش ماه تا یکسال در معرض گاز نرمال هگزان قرار بگیرند دست‌ها و پاهای آن‌ها فلج می‌شود. مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیواناتی که در معرض سطح بالایی از نرمال هگزان قرار گرفته‌اند بیان می‌کند که نشانه‌های تخریب اعصاب در آن‌ها مشاهده می‌‍شود. همچین مطالعات دیگر نشان می‌دهد که مقادیر زیاد هگزان منجر به آسیب رساندن به سلول‌های تشکیل دهنده اسپرم می‌گردد.

آیا نرمال هگزان سرطان‌زاست؟

آژانس حفاظت محیط زیست نرمال هگزان را جزء عوامل سرطان‌زا دسته بندی نکرده است

و هیچ‌گونه دلیل مبتنی بر سرطان‌زا بودن – Nهگزان در انسان‌ها و حیوانات مشاهده نشده است.

تاثیر نرمال هگزان بر سلامت کودکان:

طبق مطالعاتی که در اروپا و آمریکا بر تاثیر نرمال هگزان برسلامت کودکان شده است نشان می‌دهد که در اثر استنشاق و بوییدن مواد شیمیایی که شامل– N هگزان هستند توسط کودکان، باعث فلج شدن بازوها و پاهای آن‌ها می‌شود گفتنی است که مقدار نرمال هگزانی که در کودکان باعث ایجاد مشکل می‌شود و این که چرا تاثیرات نرمال هگزان بر کودکان متفاوت از بزرگ سالان است تاکنون مشخص نشده است.

هگزان|فروش گاز هگزان|گاز هگزان خالص|فروش گاز Hexane

گاز هگزان|شارژ گاز هگزان|هگزان وارداتی|C6H14|قیمت هگزان

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده هگزان با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول هگزان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول هگزان مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز هگزان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.