امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال

سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای خالص و ترکیبی از جمله گاز پنتان که در گرید و حجم های گوناگون عرضه می‌گردد. در اینجا مطالبی از جمله گاز پنتان، کاربردهای پنتان، نحوه تولید این گاز و منابع C5H12 را جمع آوری نموده و در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، همچنین می‌توانید با کارشناسان واحد فروش سفارش خود را جهت خرید گاز پنتان ثبت نمایید. 

پنتان (pentane)

فرمول ملکولی پنتان C5H12 است. پنتان در دسته آلکانها طبقه بندی می‌شود. پنتان گازی بدون رنگ است که در دمای اتاق مایع می‌شود و شدیدا آتشزا می‌باشد. پنتان را می‌توان جزو یکی از اجزای سوخت‌ها در نظر گرفت. گفتنی است که پنتان را نیز می‌توان بعنوان حلال نیز استفاده نمود. گاز پنتان دارای ایزومرهای مختلفی است از جمله پنتان، ایزو پنتان، نئو پنتان.

پنتان را می‌توان با نام های آمیل هیدرید، اسکلی سولو نیز شناخت. به طور معمول ترکیبات هیدروکربنی را به دو روش ایجاد می‌نمایند: روش اول، جداسازی طبق تعادل شریط فازی میان بخار و مایع. روش دوم، جداسازی طبق اختلاف نقاط جوش هیدروکربنها.

میتوان گفت گاز پنتان از گازهای فرار به شمار می آید که در دمای اتاق مایع است. معمولا برای سهولت تبخیر از حلال پنتان استفاده می‌نمایند. چون پنتان ملکولی غیر قطبی است تنها می‌تواند مواد غیر قطبی را حل کند.

تهیه گاز پنتان

در واقع تکنولوژی تولید گاز پنتان یک فرآیند جدید است. به دو روش می‌توان گاز پنتان تهیه نمود:

روش اول تولید گاز پنتان به روش جداسازی عنصرهای فرار از هیدروکربن های سنگین تر بر پایه ایجاد یک تعادل گازی بین بخار و مایع است.

روش دوم تفکیک گاز پنتان از دیگر هیدروکربن ها است که بر بر پایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربن ها می‌باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد پنتان:

نماد شیمیایی منحصر به فرد گاز پنتان که در دسته‌ی آلکان‌ها قرار می‌گیرد،C5H12 می‌باشد. پنتان سه ایزومر دارد که با عنوان ایزوپنتان، نئوپنتان و نرمال پنتان شناخته شده‌اند. گاز پنتان گازی بی رنگ است و پنتان بسیار اشتعال‌زا است . در دمای اتاق گاز پنتان به شکل مایع می‌باشد. وزن مولکولی پنتان gr/mol72.15 است. ظرفیت گرمائی ویژه پنتان j/kmol 167.19 ، نقطه ذوب پنتان 129.1ċ- و نقطه جوش پنتان ċ 36 می‌باشد.

کاربرد پنتان :

همانطور که می‌دانید گاز پنتان جزء فرارترین هیدروکربن‌ها می‌باشد، این گاز در دمای معمولی به شکل مایع ظاهر می‌شود. از بیش‌ترین کاربرد پنتان می‌توان به استفاده از پنتان به عنوان حلال اشاره کرد زیرا این گاز به دلیل فراریت زیاد به آسانی تبخیر می‌شود و گفتنی است به دلیل این که گاز پنتان یک ترکیب غیر قطبی می‌باشد فقط توانایی انحلال ترکیبات غیر قطبی را دارد. پنتان هم مانند سایر گازهای دیگر یکی از اجزای مهم سوخت‌های معمولی به شمار می‌آید. همچنین از گاز پنتان برای تهیه پلی استایرن فوم به منظور درست کردن کف استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگر گاز پنتان در واحدهای نیروی ژئوترمال می‎‌باشد. گفتنی است که یکی از اجزای اصلی مواد شوینده، مواد بهداشتی و نیز خمیر دندان‌ها ایزوپنتان است. گاز ایزوپنتان به دلیل این که به راحتی تبخیر می‌شود و تمایل آن به تبخیر شدن بسیار زیاد است در ترکیبات نامحلول بسیار قابل استفاده است. همچنین گفتنی است که ایزوپنتان جزء ترکیبات مورد استفاده در نیروگاه‌های حرارتی می‌باشد. 

نکات ایمنی پنتان:

در صورت تماس نرمال پنتان با پوست باعث تحریک پوست نمی‌شود و نیز تماس پنتان با چشم موجب تحریک چشم نمی‌شود اما لازم به ذکر است در صورت تماس طولانی مدت منجربه تحریک می‌شود. گفتنی است که خوردن نرمال پنتان باعث تهوع و استفراغ می‌شود اما پنتان سمی نمی‌باشد. نرمال پنتان اشتعال پذیر است و همچنین پنتان را باید دور از گرما و جرقه زدن نگهداری کنید و نکته مهم این است که سیلندر گاز پنتان باید با دقت حمل شود. 

تاثیر گاز پنتان بر سلامت انسان:

اثرات سم شناسی گاز پنتان

در مورد پنتان اثرات حادی شناخته نشده است این ماده محرک پوست و غشاهای مخاطی می‎‌باشد. گفتنی است که در صورت مواجهه طولانی مدت با پنتان سبب خشکی و ترک پوستی می‌شود. در رابطه با تحریک چشم و خوردگی این گاز باید بدانید که این گاز اثر تحریکی دارد. در رابطه با گاز پنتان اثرات حساسیت‌زای شناخته شده‌ای وجود ندارد. اثر موتاژن بر سلول جنسی در رابطه با این گاز شناخته نشده است. داده‌اي در مورد خصوصيات سرطانزايي پنتان توسط IARC,OHSA,NTP,EPA,ACGIH، ارائه نشده است.

تاثیر گاز پنتان بر محیط زیست:

گاز پنتان برای ارگانیسم‌های آبزی بسیار سمی است. در مورد احتمال تجع پذیری و نفوذ در خاک پنتان اطلاعات تکمیلی بیشتری در دسترس نمی‌باشد. گفتنی است که پنتان را بدون مجوز قانونی لازم در محیط رها نکنید. اجازه ندهید پنتان حتی در مقادیر کم وارد مسیر آب، آب زیر زمینی و سیستم فاضلاب شود. در مورد پنتان باید به این نکته توجه شود که اگر این ماده به مقدار خیلی کم به داخل زمین نفوذ پیدا کند برای آب آشامیدنی بسیار خطرناک می‌باشد. همچنین این ماده برای ماهی‌ها و پلانگتون‌های آبی سمی می‌باشد. توجه داشته باشید که از انتقال این ماده به محیط زیست اجتناب کنید و پنتان ممکن است تاثیرات مضر طولانی مدت در محیط‌های آبی بر جای بگذارد.

تولید گاز پنتان

گاز پنتان به دو روش تهیه می‌شود:

تهیه گاز پنتان از طریق تفکیک عناصر فرار از هیدروکربن های سنگین‌تر بر اساس تعادل فازی بین بخار و مایع

جداسازی گاز پنتان از سایر هیدروکربن‌ها بر اساس اختلاف در نقطه جوش هیدروکربن‌ها

ترکیبات گاز پنتان

گاز پنتان هم به صورت خالص هم به صورت ترکیبات گازی در صنعت و آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد

یکی از ترکیبات گاز پنتان که در صنعت بسیار کاربرد دارد مخلوط گاز پنتان با سایر هیدروکربن ها برای شبیه سازی محیط گاز طبیعی Natural Gas است که در مناطق انتقال گاز بسیار بسیار کاربرد دارد.

فروش گاز پنتان

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز پنتان خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهر گاز کاویان گاز پنتان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

خرید گاز پنتان

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش گاز پنتان و ترکیبات گازی پنتان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان فروش ما می‌توانید با شماره 02146835980‌ تماس حاصل فرمایید.

قیمت گاز پنتان

قیمت گاز پنتان به اندازه و حجم سیلندر بستگی دارد. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز پنتان را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز پنتان و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با گاز پنتان درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

استاندارد رنگ سیلندر گاز پنتان

گازهای آتش مانند گاز پنتان را در سیلندرهای قرمز رنگ شارژ و ذخیره می‌کنند.

استاندارد شیر سیلندر گاز پنتان

سیلندرهای گاز پنتان به دلیل آتش‌زا بودن دارای شیر چپ گرد می‌باشد .

شیر سیلندرهای گاز پنتان معمولا DIN1 و یا BS4 می‌باشد.

پنتان|فروش گاز پنتان|گاز پنتان خالص|فروش گاز pentane

گاز پنتان|شارژ گاز پنتان|پنتان وارداتی|C5H12|قیمت پنتان

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده پنتان با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول پنتان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول پنتان مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز پنتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.