ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای خالص و ترکیبی از جمله گاز پنتان که در گرید و حجم های گوناگون عرضه می‌گردد. در اینجا مطالبی از جمله گاز پنتان، کاربردهای پنتان، نحوه تولید این گاز و منابع C5H12 را جمع آوری نموده و در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، همچنین می‌توانید با کارشناسان واحد فروش سفارش خود را جهت خرید گاز پنتان ثبت نمایید. 

پنتان (pentane)

فرمول ملکولی پنتان C5H12 است. پنتان در دسته آلکانها طبقه بندی می‌شود. پنتان گازی بدون رنگ است که در دمای اتاق مایع می‌شود و شدیدا آتشزا می‌باشد. پنتان را می‌توان جزو یکی از اجزای سوخت‌ها در نظر گرفت. گفتنی است که پنتان را نیز می‌توان بعنوان حلال نیز استفاده نمود. گاز پنتان دارای ایزومرهای مختلفی است از جمله پنتان، ایزو پنتان، نئو پنتان.

پنتان را می‌توان با نام های آمیل هیدرید، اسکلی سولو نیز شناخت. به طور معمول ترکیبات هیدروکربنی را به دو روش ایجاد می‌نمایند: روش اول، جداسازی طبق تعادل شریط فازی میان بخار و مایع. روش دوم، جداسازی طبق اختلاف نقاط جوش هیدروکربنها.

میتوان گفت گاز پنتان از گازهای فرار به شمار می آید که در دمای اتاق مایع است. معمولا برای سهولت تبخیر از حلال پنتان استفاده می‌نمایند. چون پنتان ملکولی غیر قطبی است تنها می‌تواند مواد غیر قطبی را حل کند.

تهیه گاز پنتان

در واقع تکنولوژی تولید گاز پنتان یک فرآیند جدید است. به دو روش می‌توان گاز پنتان تهیه نمود:

روش اول تولید گاز پنتان به روش جداسازی عنصرهای فرار از هیدروکربن های سنگین تر بر پایه ایجاد یک تعادل گازی بین بخار و مایع است.

روش دوم تفکیک گاز پنتان از دیگر هیدروکربن ها است که بر بر پایه اختلاف نقطه جوش هیدروکربن ها می‌باشد.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد پنتان:

نماد شیمیایی منحصر به فرد گاز پنتان که در دسته‌ی آلکان‌ها قرار می‌گیرد،C5H12 می‌باشد. پنتان سه ایزومر دارد که با عنوان ایزوپنتان، نئوپنتان و نرمال پنتان شناخته شده‌اند. گاز پنتان گازی بی رنگ است و پنتان بسیار اشتعال‌زا است . در دمای اتاق گاز پنتان به شکل مایع می‌باشد. وزن مولکولی پنتان gr/mol72.15 است. ظرفیت گرمائی ویژه پنتان j/kmol 167.19 ، نقطه ذوب پنتان 129.1ċ- و نقطه جوش پنتان ċ 36 می‌باشد.

کاربرد پنتان :

همانطور که می‌دانید گاز پنتان جزء فرارترین هیدروکربن‌ها می‌باشد، این گاز در دمای معمولی به شکل مایع ظاهر می‌شود. از بیش‌ترین کاربرد پنتان می‌توان به استفاده از پنتان به عنوان حلال اشاره کرد زیرا این گاز به دلیل فراریت زیاد به آسانی تبخیر می‌شود و گفتنی است به دلیل این که گاز پنتان یک ترکیب غیر قطبی می‌باشد فقط توانایی انحلال ترکیبات غیر قطبی را دارد. پنتان هم مانند سایر گازهای دیگر یکی از اجزای مهم سوخت‌های معمولی به شمار می‌آید. همچنین از گاز پنتان برای تهیه پلی استایرن فوم به منظور درست کردن کف استفاده می‌شود. همچنین کاربرد دیگر گاز پنتان در واحدهای نیروی ژئوترمال می‎‌باشد. گفتنی است که یکی از اجزای اصلی مواد شوینده، مواد بهداشتی و نیز خمیر دندان‌ها ایزوپنتان است. گاز ایزوپنتان به دلیل این که به راحتی تبخیر می‌شود و تمایل آن به تبخیر شدن بسیار زیاد است در ترکیبات نامحلول بسیار قابل استفاده است. همچنین گفتنی است که ایزوپنتان جزء ترکیبات مورد استفاده در نیروگاه‌های حرارتی می‌باشد. 

نکات ایمنی پنتان:

در صورت تماس نرمال پنتان با پوست باعث تحریک پوست نمی‌شود و نیز تماس پنتان با چشم موجب تحریک چشم نمی‌شود اما لازم به ذکر است در صورت تماس طولانی مدت منجربه تحریک می‌شود. گفتنی است که خوردن نرمال پنتان باعث تهوع و استفراغ می‌شود اما پنتان سمی نمی‌باشد. نرمال پنتان اشتعال پذیر است و همچنین پنتان را باید دور از گرما و جرقه زدن نگهداری کنید و نکته مهم این است که سیلندر گاز پنتان باید با دقت حمل شود. 

تاثیر گاز پنتان بر سلامت انسان:

اثرات سم شناسی گاز پنتان

در مورد پنتان اثرات حادی شناخته نشده است این ماده محرک پوست و غشاهای مخاطی می‎‌باشد. گفتنی است که در صورت مواجهه طولانی مدت با پنتان سبب خشکی و ترک پوستی می‌شود. در رابطه با تحریک چشم و خوردگی این گاز باید بدانید که این گاز اثر تحریکی دارد. در رابطه با گاز پنتان اثرات حساسیت‌زای شناخته شده‌ای وجود ندارد. اثر موتاژن بر سلول جنسی در رابطه با این گاز شناخته نشده است. داده‌اي در مورد خصوصيات سرطانزايي پنتان توسط IARC,OHSA,NTP,EPA,ACGIH، ارائه نشده است.

تاثیر گاز پنتان بر محیط زیست:

گاز پنتان برای ارگانیسم‌های آبزی بسیار سمی است. در مورد احتمال تجع پذیری و نفوذ در خاک پنتان اطلاعات تکمیلی بیشتری در دسترس نمی‌باشد. گفتنی است که پنتان را بدون مجوز قانونی لازم در محیط رها نکنید. اجازه ندهید پنتان حتی در مقادیر کم وارد مسیر آب، آب زیر زمینی و سیستم فاضلاب شود. در مورد پنتان باید به این نکته توجه شود که اگر این ماده به مقدار خیلی کم به داخل زمین نفوذ پیدا کند برای آب آشامیدنی بسیار خطرناک می‌باشد. همچنین این ماده برای ماهی‌ها و پلانگتون‌های آبی سمی می‌باشد. توجه داشته باشید که از انتقال این ماده به محیط زیست اجتناب کنید و پنتان ممکن است تاثیرات مضر طولانی مدت در محیط‌های آبی بر جای بگذارد.

پنتان|فروش گاز پنتان|گاز پنتان خالص|فروش گاز pentane

گاز پنتان|شارژ گاز پنتان|پنتان وارداتی|C5H12|قیمت پنتان

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده پنتان با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول پنتان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول پنتان مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز پنتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.