کاربرد هلیوم در پزشکی

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

انواع کاربرد گاز هلیوم در پزشکی

هلیوم سبک ترین گاز نجیب است. این عنصر دارای خواص مختلف فیزیکی و شیمیایی است و به همین خاطر در شیوه های درمانی تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل بی اثر بودن می‌تواند حفاظت عصبی ایجاد کند و از آن در جراحی، درMRI و .. استفاده می‌شود.

تنوع کاربردهای هلیوم

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی که هلیوم دارد، از جمله انحلال‌پذیری کم، هدایت حرارتی بالا و تراکم کم و همچنین نتایج مثبتی که تحقیقات در مورد استفاده از هلیوم نشان داده اند، همگی باعث شده است که کاربرد گاز هلیوم در پزشکی بسیار گسترده شود.

با توجه به محدود بودن منابع هلیوم نگرانی در مورد اتمام این منابع بسیار فراتر از نبود بادکنک هلیومی در مهمانی هاست.

تاریخچه ی درمان با گاز هلیوم

در سال 1926 برای اولین بار محققان متوجه شدند که مخلوط گاز هلیوم و اکسیژن می تواند بدون هیچ ضرری از سوی انسان ها تنفس شود. مخلوط این دو گاز که به نام تجاری Heliox شناخته شده‌اند، کم کم جایگزین مخلوط نیتروژن و اکسیژن شد.

این مخلوط یک سوم وزن هوا را داراست. به دلیل داشتن وزن کم در بهبود جریان اکسیژن در ریه افراد مبتلا به انسداد ریوی یا دیگر مشکلات تنفسی کمک می‌کند و باعث کاهش کار تنفس در بیماران با افزایش مقاومت راه هوایی می‌شود. هلیوم هیچگونه عوارضی ایجاد نکرده و حالت تخدیر و بیهوشی نیز در پی ندارد.

این عنصر کمیاب در حالت مایع دمای بسیار بسیار پایینی دارد و از آن برای خنک کردن آهنربای ابررسانا در دستگاه MRI استفاده می‌شود.

هلیوم و دستگاه قلبی عروقی

تحقیقات نشان داده اند که گاز هلیوم در محافظت از بافت قلب در برابر ایسکمی نقش دارد هلیوم نقش محافظتی در برابر بافت میوکاردیال دارد.

هلیوم و اعصاب

طبق تحقیقات برخی از دانشمندان درمان با هلیوم برای آسیب مغزی شدید دارای اثرات محافظتی بر اعصاب بوده است. همچنین تحقیق روی موش ها مشخص کرده است که استفاده از لیزر هلیوم-نئون منجر به افزایش تکثیر سلولی می شود.

از گاز هلیوم در عمل های جراحی نیز استفاده می‌شود. هلیوم را در جراحی لاپاروسکوپی به کار می‌گیرند. هلیوم به بیمارانی که مشکل پاکسازی کربن دی اکسید از خون دارند، کمک می کند. بیماران مبتلا به نارسایی احتقان قلبی، هیپوکسی مزمن و هیپوترمی بدخیم با آن درمان می‌شوند. هلیوم حتی حرکات دستگاه گوارشی پس از عمل را بهبود می‌بخشد. هلیوم در جراحی لاپاروسکوپی باعث می‌شود خونریزی از محل زخم کنترل شود.