آزمایشگاه کالیبراسیون Calibration laboratory

آزمایشگاه کالیبراسیون دستگاه‌های گازسنج محلی است که برای تنظیم و تعیین دقت و صحت اندازه‌گیری دستگاه‌های گازسنج استفاده می‌شود. در این آزمایشگاه، دستگاه‌های گازسنج با استفاده از گازهای مرجع و استاندارد، کالیبره و تنظیم می‌شوند تا اندازه‌گیری صحیحی از غلظت گازها را به ما ارائه دهند.
سپهر گاز کاویان آزمایشگاه کالیبراسیون انواع آنلایزرها و دتکتورهای گازی همراه با گواهینامه ISO17025 می باشد.


در آزمایشگاه کالیبراسیون سپهر گاز کاویان ، ابتدا گازهای مرجع یا استاندارد که دقیقاً غلظت آن‌ها مشخص است، به کار می‌روند. این گازها معمولاً با غلظت‌های مختلف در اختیار آزمایشگاه قرار می‌گیرند. سپس، دستگاه‌های گازسنج با استفاده از این گازهای مرجع کالیبره می‌شوند.
آزمایشگاه سپهر گاز گاویان توسط اشخاص متخصص و مجرب اداره می‌شود که دارای دانش فنی و استانداردهای مربوط به این فرآیند هستند.

سوالی که ممکن است برای بسیاری از شما پیش بیاید:

گاز سنج چیست؟

همانگونه که می‌دانید وظیفه گاز سنج بیان غلظت و اندازه گیری میزان گازها است. دستگاه های گاز سنج بر اساس گازی که قادر است اندازه گیری کند دارای پیچیدگی های منحصر به فرد هستند. معمولا افراد برای اندازه گیری گازهای سمی از گاز سنج استفاده می‌نمایند. دو نوع گاز سنج وجود دارد: ثابت و متحرک. بسته به موارد استفاده این گاز سنج ها برخی دارای سنسورهای قابل شنیدن،قایل دیدن،آلارم، چراغ و غیره هستند.

در گذشته دستگاه های گاز سنج لزوما برای برای شناسایی یک گاز به کار می‌رفتند ولی امروزه این دستگاه ها با تکنولوژی جدید و پیشرفته وجود دارند که در آزمایشگاه های کالیبراسیون استفاده می‌گردند و کاربرد های زیادی دارند.

شرکت سپهرگازکاویان دارنده گواهینامه ISO17025 و همچنین آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد در زمینه کالیبره کردن انواع گازسنج ها وهمچنین آنالیز گازهای ترکیبی در آزمایشگاه کالیبراسیون مجهز با دستگاه های کروماتوگرافی آماده خدمت رسانی به مشتریان گرامی می‌باشد.

گاز سنج ها انواع مختلفی دارد: گاز سنج های پرتابل، گازسنج های ثابت، بررسی عملکرد آنالایزر GC

آزمایشگاه کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

کالیبراسیون چیست؟

مقاله که در زیر به بررسی آن می‌پردازیم در مجله اینترنتی “Gasworld” توسط آقای “دَن مک کارتی” مدیر آزمایشگاه کالیبراسیون سیستم‌های محیطی “کیو.ای.دی” شهر میشیگان که در تاریخ 18 آوریل 2018 میلادی نوشته شده است.

گفتنی است که تجهیزات نمونه برداری گاز یکی از پر استفاده‌ترین ابزارها در پزشکی، فرآورده‌های غذایی، صنایع تخمیر و کاربردهای نظارتی گازهای L.F.G و بیوگازها می‌باشد. دستگاه‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد به عنوان مثال عمق‌یاب استخراج گاز، آنالایزرهای گاز، آنالایزر دی اکسید کربن(CO2)، آنالایزرهای (N2O) و نیز مونوکسید کربن(CO).

حال ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا از کالیبرلسیون استفاده می‌کنیم؟ کالیبراسیون صحیح تجهیزات به منظور اطمینان پیدا کردن از دقت و صحت نمونه‌ها، زمان بیکاری تجهیزات و نیز از بین بردن ریسک‌های ایمنی بسیار حیاتی است. با کالیبراسیون صحیح به این اطمینان دست پیدا خواهیم کرد که نمونه‌های اندازه گیری شده در حدود شاخص های استاندارد آنالایزرها قرار می‌گیرند و بسیار دقیق می‌باشند

. کالیبراسیون این دانش و آگاهی را به ما می‌دهد که تجهیزات و محیط کار با مقادیر گازهای موجود همخوانی دارند یا نه و از کنترل خارج شدن آن‌ها جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر کاربران توسط یک آنالایزر تست گاز را انجام دهند و مقادیری که به دست می‌آید مورد انتظار آن‌ها نباشد، می‌توانند مشکل به وجود آمده را شناسایی کنند و اصلاحات لازم را انجام دهند. این امکان به آن‌ها کمک می‌کند که سیستم را در حالت عملکرد متعادل نگه دارند و بهره‌وری آن‌ها را بهینه سازند.

گفتنی است که کالیبراسیون برای ایمنی محل کار هم بسیار مهم تلقی می‌شود. مثال زیر اهمیت کالیبراسیون برای ایمنی محیط کار را نشان میدهد:

همانطور که می‌دانید دستگاه آنالایزر گاز برای سنجش مقدار بیوگاز نشر یافته از یک مخزن گاز ال.اف.جی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر حجم گازهای نشر یافته بیشتر از آستانه باشد، برای محیط و سلامتی افراد در حال کار بسیار خطر آفرین است. اگر دستگاه‌های آنالایزر سطح گاز متان را بیشتر از حد مجاز تشخیص بدهند، تکنسین‌های مربوطه باید با باز کردن مخزن یا اقدامات دیگر مقدار متان خروجی را تنظیم کنند. از زمان تنظیم مقررات آلاینده‌های بیوگازی توسط سازمان حفاظت از محیط زیست آمریکا، دقت دستگا‌ه‌های آنالایزر گازی نقش پررنگی در رعایت قوانین کاری در صنعت بیوگازها را ایفا می‌کند.

تولرانس گاز کالیبراسیون

به محدوده بین غلظت سفارش داده شده و غلظت تحویلی گاز کالیبراسیون تولرانس گاز کالیبراسیون می‌گویند. به عنوان مثال در تصویر پایین به صورت شماتیک نشان می‌دهد گاز کالیبراسیون با غلظت 250ppm گاز مونوکسید کربن در بالانس گاز نیتروژن سفارش داده شده است اما از سوی تولید کننده تولرانس گاز کالیبراسیون مورد نظر 10%± اعلام شده است، بنابراین غلظتواقعی گاز کالیبراسیون تحویلی از طرف تولید کنند باید دارای غلظتی بین 225 تا275ppm باشد، در غیر این صورت گاز کالیبراسیون مورد تایید نمی‌باشد، همانطور که می‌دانید تمام گازهای کالیبراسیون پس از تولید شدن به وسیله دستگاه‌های آنالیز اندازه گیری می‌شوند و اغلب درصدی برای عدم قطعیت در نظر گرفته می‌شود.

آزمایشگاه کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

کدام گاز برای کالیبراسیون آشکارساز گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

یک آشکارساز گاز قابل اشتعال تنها باید با یک گاز قابل اشتعال که گاز کالیبراسیون متان یا گاز کالیبراسیون ایزو بوتان است در اکثر مواقع کالیبره شود همچنین یک آشکارساز اکسیژن گاز می‌تواند با گاز کالیبراسیون نیتروژن خالص یا با گاز کالیبراسیون اکسیژن کالیبره شود.