مخلوط گاز آرگون و co2

مخلوط گاز آرگون و CO2 در درصدهای مختلف کاربردهایی دارد که در این مطلب به توضیح آن می‌پردازیم.

گاز ترکیبی آرگون در دی اکسید کربن

ابتدا بیایید کمی در مورد گازهای ترکیبی (مخلوط های گازی) صحبت کنیم، این گازهای پرکاربرد در صنایع زیادی مورد استفاده قرار میگیرند:

گاز ترکیبی

گازهای خالص را میتوان تحت شرایطی با یکدیگر مخلوط نمود و گاز میکس تولید کرد.

برای بررسی این نوع گازها که از چند جزء تشکیل شده اند هر بخش جزء را جداگانه بررسی میکنند. هر گاز در ترکیب دارای حجم و دمای یکسان با سایر اجزا است البته گفتنی است هر گاز دارای فشاری با نام فشار جزئی است که مخصوص همان گاز میباشد.

فشار جزئی گاز که با نماد Pi نشان داده میشود در واقع میزان فشاری است که آن جزء( گاز) در مخلوطی از گازها دارد. واحد فشار جزئی Torr یا همان میلی لیتر جیوه میباشد. میتوان گفت گازهای خالص دارای فشار و گازهای موجود در مخلوط گاز را با فشار جزئی میسنجیم.

فشار جزدی دارای قانونی به نام قانون دالتون است. این قانون بیان میدارد که مجموع فشارهای جزئی در یک مخلوط برابر با فشار کل است.

گاز محافظ

گازهای محافظ میتوانند شامل یک گاز ( گاز خالص)، یا ترکیبی از دو گاز( دو جزئی) و یا بیشتر از سه جزء باشند. برای فرآیند جوشکاری(tig) از ترکیب های آرگون و یا هلیوم که گازهای خنثی هستند استفاده میکنند ولی استثناء هم وجود دارد ممکن از مخلوط آرگون و گازی که به مقداری کمی هم فعال است مانند اکسیژن استفاده کنند.

در برخی شرایط برای به وجود آمدن قوس مناسب از گاز دی اکسید کربن استفاده میکنند.

از گاز ترکیبی آرگون و دی اکسید کربن برای جوشکاری فولاد استفاده میکنند.

دو نوع از مناسبترین مخلوط های گازی( Ar+CO2+O2) و (Ar+CO2+He) برای جوشکاری تیگ و میگ مورد استفاده قرار میگیرند.مخلوط گاز آرگون و CO2 کاربردهای متفاوتی دارد.

برای بررسی عملکرد مخلوط های گازیی بهتر است ابتدا با گازهای خالص آشنایی کامل داشته باشید:

آرگون

تا بحال در چندین مقاله در رابطه با مشخصات فنی گاز آرگون صحبت نموده ایم، این گاز در مقایسه با سایر گازیهای خنثی و بی اثر دیگر فراوانی بیشتری دارد. این گاز خالص در هوا به مقدار بسیار کمی وجود دارد.

از روش های تولید این گاز میتوان میتوان به روش تقطیر جزء به جزء هوای مایع اشاره نمود.

در دمای 184- درجه سانتیگراد به حالت مایع در می‌آید. این گاز از هوا سنگینتر( چگالتر) است و به همین دلیل برای محافظت از جوش زمانیکه شیار عمیق است مورد استفاده قرار میگیرد. باید نکات ایمنی را هنگامیکه از این گاز به عنوان محافظ جوش استفاده میشود رعایت کنید برای مثال برای جوشکاری بالا سر هیچگاه از آن استفاده نکنید.

عملکرد Ar بدین صورت است که چون ولتاژ یونیزاسیون کمی دارد به سرعت یونیزه میشود و قوس ایجاد شده پایدار میماند.

در نهایت گفته میشود که این گاز از جوشکاری با He بهتر و مناسبتر است.مخلوط گاز آرگون و CO2 کاربردهای متفاوتی دارد.

Ar کاربردهای وسیعی در صنعت دارد، مثلا لامپ های نئونی که در تبلیغات کاربرد دارند. هنگامیکه انرژی الکتریکی از یک گاز بی اثر عبور میکند از خود نور منتشر میکند دلیل این اتفاق برانگیخته شدن تراز های الکترونی است.

دی اکسید کربن:

این گاز را میتوان از روش های متفاوتی تهیه نمود در واقع بسیاری از واکنش های شیمیایی منجر به تولید آن میشوند ( واکنش سوختن، تخمیر مداوم الکل و …). از مشخصات فنی آن میتوان به سمی و اشتعال چذیر نبودن آن اشاره نمود. از دو اتم اکسیژن و یک اتم کربن و اگر بخواهیم ساختار آن را بررسی کنیم از دو پیوند دوگانه کوالانسی تشکیل شده است. در حالت و شرایط استاندارد این گاز در هوا بیرنگ و اثر سمی بالایی ندارد و از راه های تشخیص آن به بوی زننده و مزه ترش آن اشاره کرد.

شاید شنیده باشید که در برخی از مخازن جوشکارانی که مشغول عملیات هستند دچار خفگی شده اند، دلیل این اتفاق سنگینتر بودن CO2 نسبت به هوا است. در جوشکاری قوسی این ملکول به اتم های سازنده تبدیل میشود.

از سایر گازهای محافظ اقتصادی تر است و برای جوشکاری فولاد های کم آلیاژ کاربرد زیادی دارد.مخلوط گاز آرگون و CO2 کاربردهای متفاوتی دارد.

از کاربردهای مهم این گاز میتوان به عامل خنثی کننده pH و گاز دار کردن نوشابه، دستگاه های لیزر، میکس آن برای جوشکاری و گاز حامل برای کروماتوگرافی گازی اشاره کرد.

شاید برایتان جالب باشد که بدانید از این گاز در پزشکی نیز استفاده میکنند به عنوان یک تحریک کننده عمل کرده و باعث احیاء محل آسیب دیدگی میشود.

از دیگر کاربردهای آن:

یخ خشک

نظارت بر میزان آلایندگی خوردوها

آتش خاموش کن

ضدعفونی کننده ها

تولید رنگ

لاک الکل

مخلوط گاز آرگون و CO2

مخلوط گاز آرگون و CO2

انواع گازهای میکس و کالیبراسیون با توجه به درخواست مشتریان و کاربردی که دارند در این شرکت تولید میشوند. مانند مخلوط گاز آرگون و CO2.

برای مثال نمونه ای از مخلوط گازی 25% دی اکسید کربن در آرگون.

Ar+CO2:

این دو گاز ممکن است 20 درصد و یا 5 درصد باشند و افزودن CO2 به Ar برای فرآیند جوشکاری عمل خیس کنندگی و سیالیت حوضچه مذاب را افزایش و کشش سطحی را کاهش میدهد. با روش اسپری کردن نیز میتوان از این گاز میکس استفاده نمود.

بیشتر بدانید

نقش گاز آرگون در جوشکاری

سپهر گاز کاویان مخلوط گاز آرگون و CO2 با کیفیت بالا و قیمتی مناسب تولید می‌کند و در اختیار مشتریان قرار می‌دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *