سپهرگازکاویان، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد یکی از معتبرترین تامین کننده‌های گاز اتان در گرید‌های بالا و حجم‌های گوناگون می‌باشد. در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی مانند گاز اتان، ترکیبات اتان، نحوه تولید و بسیاری دیگر از مطالب مربوط به C2H6 را در اختیار شما بگذاریم.

اتان (Ethane) چیست؟

فرمول ملکولی اتان C2H6 است. اتم های این گاز توسط پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل شده اند به عبارتی هر اتم کربن توسط چهار پیوند یگانه محاصره شده است. گاز C2H6 را در فرایند دی هیدروژناسیون ، پتروشیمی ها و سایر صنایع به کار می‌برند. گاز اتان چشم و پوست را تحریک نمیکند. اتان در کمتر از حد انفجار خود اثر سمی ندارد ولی این گاز در غلظت بالا باعث خفگی می‌شود چون می‌تواند جایگزین اکسیژن شود.

گاز اتان نام های دیگری نیز دارد مانند بی متیل، دی متیل، اتیل هیدرید، متیل متان.

این گاز از نظر اندازه کمی بزرگتر از متان است. اتم های این ملکول توسط پیوند کوالانسی به یکدیگر متصل اند در ضمن پیوند کربن _کربن در ملکول C2H6 از هم پوشانی اوربیتال های SP3 بوجود می‌آیند.

تهیه

همانگونه که در توضیحات گاز متان گفته شد بعد از آن گاز اتان فراوانترین عضو گاز طبیعی است. همچنین گاز اتان را می‌توان از نفت خام استخراج و تهیه نمود اتان بعنوان یک جز محلول در نفت وجود دارد.

در حقیقت تفاوت در گاز طبیعی به مقدار گاز اتان استخراج شده از آن بستگی دارد مقدار گاز اتان ممکن است کمتر از 1% تا بیشتر از 6% باشد.

C2H6 را می‌توان در دسته سوخت های پاک دسته بندی نمود البته گفتنی است تا 1960 میلادی گاز اتان و ملکول های بزرگتر از متان را در دسته گاز های طبیعی قرار نمیدادند. و همرا با سایر هیدروکربن ها می‌سوختند. در حال حاضر گاز اتان یکی از مهمترین مواد اولیه در صنایع پتروشیمی محسوب می‌گردد. برای تولید گاز اتان می‌توان آن را از گاز نفتی جداسازی نمود در واقع گاز اتان محصول جانبی پالایش نفت است.

گاز اتان - سپهر گاز کاویان

تولید

از سال 1960تا به امروز این گاز در صنایع پتروشیمی به عنوان مواد اولیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که اتان جزء دوم عناصر تشکیل دهنده گاز طبیعی می‌باشد که آن را از گاز نفتی یا گاز طبیعی جدا می‌کنند در حالی که در گذشته از گاز اتان به همراه مولکول‌های بزرگ‌تر به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می‌گرفت. نکته حائز اهمیت این است مقرون به صرفه‌ترین روش تولید C2H6 روش مایع سازی است. استخراخ گاز اتان توسط استراتژی های تبریدی در دمای پایین انجام می‌شود.

خواص شیمیایی و فیزیکی منحصر به فرد اتان

اتان با فرمول شیمیایی C2H6 و با نام انگلیسی Ethane در خانواده هیدروکربن‌ها و در دسته آلکان‌های سیر شده جای گرفته است. اتان دارای دو کربن است و تحت شرایط استاندارد STPاتان را می‌توان گازی بدون رنگ به‌شمار آورد.

در گاز طبیعی، اتان یافت می‌شود. از پالایش اتان، اتیلن یا بعبارتی اتن حاصل می‌گردد. Ethane نخستین بار توسط مایکل فارادی بوسیله الکترولیز پتاسیم استات کشف گردید.

اتان دارای جرم ملکولی gr/mol30.08 است. همانطور که در بالا ذکر شد فرمول شیمیایی اتان C2H6 است. نقطه ذوب آن 183- درجه سانتی‌گراد و فشار بخار اتان Psi 85.3 و نقطه جوش 89- درجه سانتی‌گراد است.

کاربرد

پس از متان، اتان دومین جزء تشکیل دهنده گاز طبیعی است. آنچه که باید بدانید این است که تفاوت گاز طبیعی استخراج شده از میادین مختلف گازی در مقدار اتان است که این مقدار از کمتر از 1% حجم تا بیشتر از 6% حجم می‌باشد. همچین گفتنی است که اتان در غلظت های بالا باعث خفگی می‌شود زیرا این گاز در غلظت‌های بالا جای اکسیژن را می‌گیرد.

یکی از کاربردهای مهم آن در تولید اتن می‌باشد که تولید اتن را می‌توان از اصلی‌ترین موارد استفاده اتان دانست. همچنین اتان را یک ماده اولیه برای تولید اتان هالوژنه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع شیمیایی هم گاز اتان کاربرد دارد به صورتی که از اتان برای تولید اتانول، اپوکسیتان، گلیکول، استالدئید، اتیل استات، اتیل کلرید، دیکلرواتان، استایرن، پلی اتیلن، ترموپلیمرها و … استفاده می‌کنند و نیز از اتان به عنوان یک عامل خنک کننده برای سیستم‌های خنک کننده بسیار کم استفاده می‌شود.

گفتنی است که Ethane در صنعت متالوژی در عملیات‌هایی که حرارتی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد و از آن در سیستم‌های احتراق به منظور گاز کالیبراسیون استفاده می‌شود. در صنایع خودروسازی، گاز، نفت و صنایع شیمیایی از اتان به عنوان گاز کالیبراسیون استفاده می‌کنند.

نکات ایمنی

توجه به نکات ایمنی در مکان‌هایی که در آنجا از Ethane نگهداری می‌شود و اتان مایع را به عنوان یک مایع برودتی ذخیره می‌کنند بسیار ضروری و مهم است.

تماس مستقیم با اتان مایع باعث یخ‌زدگی شدید می‌شود و نیز گفتنی است که بخارات آن تا زمانی که دمای آن به دمای محیط نرسیده است سنگین‌تر از هوا می‌باشد و لازم به ذکر است که در سطح زمین یا در مکان‌های کم ارتفاع کمتر تجمع پیدا می‌کند و در صورتی که در محیطی منبع قابل احتراق وجود دارد نباید از C2H6 مایع نگهداری شود زیرا اتان مایع ردیابی می‌شود و درنهایت عمل انفجار با شدت زیاد رخ می‌دهد.

باید به این نکته توجه شود که گاز اتان به سرعت باعث خفگی می‌شود این گاز تحت فشار می‌باشد و به شدت آتش‌زا است و باید حمل سیلندر اتان بسیار با دقت انجام شود. همان طور که گفته شد اتان را باید از گرما و جرقه زدن دور نگه دارند. گاز اتان در دمای 497 درجه سانتی گراد خود اشتعال است و توجه شود که سیلندر اتان باید به صورت ایستاده حمل و نقل شود .

نکات مهم ایمنی گاز C2H6

1-از نشتی گاز باید جلوگیری کرد زیرا این گاز می‌تواند منجر به خفگی شود.

2-گاز Ethane قابل اشتعال است بنابراین ضروری است که از جرقه، گرما و آتش دور نگه داشته شود.

3- مخزن‌ها و سیلندرهای گاز را باید به صورت ایستاده و با دقت بسیار حمل کرد.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر خطرات گاز اتان

حمل و انبارش

هنگام جابه‌جایی سیلندر گاز از محکم بودن تمامی سیلندرها در جای خود اطمینان حاصل کنید.

از نکات ایمنی در حمل و نقل سیلندرهای حاوی گاز استفاده از ابزار و روش حمل و نقل مناسب و مخصوص می‌باشد. زمان‌هایی که نیاز است سیلندرهای گاز را به وسیله لیفتراک و یا ماشین آلات مربوط به حمل و نقل جابجا کنید ضروری می‌باشد نکات ایمنی در جابجایی گازها با دقت رعایت شود.

توجه به این نکات برای جلوگیری از سقوط سیلندرهای گازی و یا افتادن سیلندرها بر روی زمین و یا برخورد شدید آن‌ها با یکدیگر ضروری است.

برای داشتن جابه جایی ایمن و بدور از خطر می‌توانید از زنجیر و تسمه ‌های مهار مناسب استفاده کنید تا از خطرات احتمالی در زمان حمل و نقل سیلندر گاز پیشگیری شود.

برای این که سیلندرها در هنگام پیچیدن، شتاب و ترمزهای اضطراری وسیله نقلیه جابه‌جا نشوند از بارگیری و مهار متعادل سیلندرها اطمینان حاصل کنید. به هیچ عنوان وسیله نقلیه بیش از حد بارگیری نشود. ظروف حاوی مایعات سرمازا باید به صورت عمودی و رو به بالا باشند و همچنین بهتر است سیلندرها شیر اطمینان نیز داشته باشند. برای جابه‌جایی سیلندرهای سنگین، حتما از چرخ دستی استفاده شود و برای بارگیری یا تخلیه وسیله نقلیه، کمک بگیرید.

برای اینکه در برابر آسیب‌های احتمالی به هنگام استفاده از سیلندر حاوی گاز اتان ایمن باشید حتما از محاظ چشم، دستکش و کفش ایمن استفاده کنید. وسیله نقلیه که دارای بار است در اسرع وقت باید تخلیه شود به‌خصوص گازهای قابل اشتعال را نباید در وسیله نقلیه فاقد تهویه نگهداری کنید به این دلیل که نشت جزئی گاز هم ممکن است موجب انباشته شدن گاز شود و فضایی قابل انفجار را ایجاد کند.

سیلندرهای پر و خالی باید از هم تفکیک شوند و در مکان‌های جداگانه قرار داده شوند. تمامی سیلندرهای گاز باید برچسب خالی یا پر بر روی آن نصب شده باشد. مخازن و سیلندرهای محتوی گازهای تحت فشار را باید به صورت عمودی و ایستاده نگهداری کنید و آن را بوسیله زنجیر یا کمربندهای فلزی در برابر افتادن و واژگون شدن محافظت کنید.

تا زمانی که قصد استفاده از سیلندر اتان را ندارید، کلاهک سیلندر باید روی شیر سیلندر نصب شده باشد.

فروش

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد، دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز Ethane خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد. همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهر گاز کاویان گاز اتان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

اطللاعات کلی گاز اتان - سپهر گاز کاویان


شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده C2H6 با درصدخلوص ‌99.9، 99.95، 99.99 ی‌باشد.

کپسول اتان و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول اتان مانند رگولاتور، باندل و … در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد. حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز اتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر، 40لیترو 50لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

خرید سیلندر و گاز اتان از سپهر گاز کاویان