سپهرگازکاویان ارائه دهنده انواع گازهای خالص و ترکیبی از جمله گاز بوتان میباشد، که در گرید و حجم های گوناگون عرضه میگردد. در اینجا مطالبی از جمله گاز بوتان، کاربردهای بوتان، نحوه تولید این گاز و منابع C4H10 را جمع آوری نموده و در اختیار شما عزیزان می‌گذاریم، همچنین میتوانید با کارشناسان واحد فروش سفارش خود را ثبت نمایید.

بوتان (Butane) چیست؟

بوتان با فرمول ملکولی C4H10 در خانواده هیدروکربنی آلکانها قرار دارد. گاز بوتان ترکیبی از گاز طبیعی است.  این گاز را می‌توان از نفت خام به مقدار بسیار کم تولید نمود. به طور معمول این گاز را به بنزین اضافه می‌کنند تا عملکرد آن را بهبود بخشد. گفتنی است که از گاز بوتان در تولید گاز فندک استفاده می‌نمایند همچنین کاربردهای دیگری مانند استفاده در سیستم های حرارتی و برودتی.

بوتان از چهار اتم کربن و ده اتم هیدروژن تشکیل شده است که توسط پیوندهای یگانه به یکدیگر متصل می‌شوند. شکل این مولکول بصورت خطی است این مولکول بسیار شبیه نرمال بوتان همان بوتان طبیعی است C4H10 یک هم خانواده با نام ایزو بوتان دارد که معمولا جایگزینی در خنک کننده های سیستم های سرمایشی است. گاز بوتان با پروپان ترکیب میشود و LPG حاصل می‌گردد.

تهیه گاز بوتان

C4H10 را می‌توان از گاز های طبیعی استخراج نمود. البته گفتنی است که مقدار C4H10 تولید شده در گازهای طبیعی بسیار کمتر از متان و اتان است. گاز طبیعی شامل هیدروکربن هایی مانند C4H10 است. همچنین این گاز را میتوان بصورت محلول در نفت خام (LPG) یا در کلاهک های نفت خام بطور جداگانه استخراج نمود.

گاز بوتان - سپهر گاز کاویان

گاز طبیعی که استخراج می‌شود علاوه بر گاز بوتان دارای ناخالصی هایی مانند سولفید هیدروژن و دی اکسید کربن نیز می‌باشد. در حقیقت مقدار C4H10 تولید شده از گاز طبیعی به میدان گازی آن بستگی دارد. گازهای خارج شده از میدان گازی پس از رد شدن از ایستگاه جمع آوری به سمت پالایشگاه گاز هدایت می‌گردد و C4H10 تهیه می‌شود.تهیه گاز بوتان

تولید

معمولا هیدروکربن‌ها به دو روش رایج تولید می‌شود. روش اول جداسازی بر اساس ایجاد شرایط تعادل فازی بین بخار و مایع می‌باشد ((Flash Vaporizationکه در این روش تثبیت میعانات گازی بر اثر تفکیک عناصر فرار از هیدروکربن‌های سنگین‌تر براساس تعادل فازی بین بخار و مایع در یک سری Flash Tank تارسیدن به یک RVP معین انجام می‌شود.تولید

روش دوم جداسازی بر مبنای اختلاف جوش هیدروکربن‌ها(Stabilization by Fraction) که در این روش جداسازی عناصر سبک و تبخیر پذیر از هیدرکربن‌های سنگین اختلاف در نقطه جوش هیدروکربن‌ها انجام می‌شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد

بوتان یا بیوتین (Butane) هیدروکربنی دارای چهار اتم کربن است. تهیه‌ی این گاز در دو ایزومر با عنوان ایزو بوتان و نرمال بوتان است .تولید بوتان در پالایشگاه انجام می‌پذیرد.خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد

فرمول مولکولی این گاز  C4H10، جرم مولکولی بوتان g/moL58.12 است و اما در مورد ویژگی های ظاهری گاز بوتان می‌توان گفت بوتان گازی بی‎رنگ و بی بو می‌باشد.

کاربرد

این گاز کاربردهای متفاوتی در صنایع گوناگون دارد آنچه که باید در مورد این گاز بدانید این است که بوتان مایع سبک‌تر از هوا می‌باشد اما بوتان در حالت گازی سنگین‌تر از هوا است. نقطه تبخیر آن به صورت تقریبی برابر 0/5- درجه سانتی‌گراد است و ارزش حرارتی هیدروکربن‎های آن 28500 کیلو کالری به ازای هر متر مکعب می‌باشد. گفتنی است که از ترکیب 50 تا90 درصد گاز بوتان با گاز پروپان، گاز طبیعی مایع حاصل می‌شود.کاربرد

کاربرد اصلی این گاز این است که به عنوان سوخت استفاده می‌شود. گاز C4H10 به عنوان سوخت کاربردهای بسیاری دارد به عنوان مثال در برخی از لیفتراک‌ها از سوخت بوتان برای تامین نیروی محرکه استفاده می‌شود.

از کاربردهای دیگر گاز بوتان این است در ساخت انواع مواد شیمیایی آلی مانند لاستیک‌های مصنوعی، اتان، پروپیلن، بوتانول و غیره از بوتان به منظور یک ماده شیمیایی استفاده می‌کنند. همچنین از ابن گازدر صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و صنایع شیمیایی به منظور گاز کالیبراسیون استفاده می‌شود.

از آنجایی که C4H10 یک سوخت گازی استاندارد است از این رو از این گاز برای کالیبراسیون مشعل‌ها استفاده می‌شود همچنین از آن می‌توان به عنوان یک گاز سرد کننده استفاده کرد.

نکات ایمنی

هنگام رویارویی و کار با گازهای مختلف باید به مشخصات ایمنی آن گاز توجه شود در این بخش مشخصات ایمنی گاز نرمال بوتان را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اثرات استنشاق نرمال بوتان شامل خواب آلودگی، بی‌حالی، خفگی، آریتمی قلبی، نوسانات فشار خون، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و نیز منجر به مرگ می‌شود. در صورت تماس چشمی با آن باید چشم را با آب زیاد شستشو دهید تا چشم بهبود پیدا کند

در صورت استنشاق  مصدوم را بلافاصله به هوای آزاد انتقال دهید. در صورت قطع شدن تنفس لازم است که تنفس مصنوعی توسط پرسنل آموزش دیده به مصدوم داده شود. در صورت تماس پوستی محل را با آب بسیار زیاد بشویید لباس و کفش را که آلوده شده است بلافاصله جدا کنید. اگر تماس با حالت مایع نرمال بوتان بود بافت یخ زده را به آرامی با آب ولرم شستشو دهید.

فروش گاز نرمال بوتان

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز نرمال بوتان(n-C4H10)خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد.

همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهر گاز کاویان گاز بوتان خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

خرید گاز بوتان

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش C4H10 و ترکیبات گازی بوتان می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان فروش ما می‌توانید با شماره 02146835980‌ تماس حاصل فرمایید.

قیمت گاز نرمال بوتان

قیمت گاز بوتان به اندازه و حجم سیلندر بستگی دارد. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز بوتان را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز بوتان و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این گاز درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده بوتان با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول بوتان و همچنین تجهیزات مربوط به آن مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز بوتان در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

هلیوم-سپهر گاز کاویان