گاز ترکیبی آزمایشگاهی

گاز ترکیبی آزمایشگاهی و فروش آن از دیگر خدمات و محصولات ما به مشتریان عزیز می‌باشد. سپهر گاز کاویان در این راستا تلاش می‌کند تا بهترین‌ها را برای شما فراهم کند.

گاز ترکیبی ( مخلوط گازی) چیست؟

گاز ترکیبی که با نام های گازهای مخلوط یا گاز میکس نیز شناخته شده می‌باشند در حقیقت کاربردهای وسیع و گوناگونی در صنعت شیمیایی و پتروشیمی دارند. گازهای ترکیبی آزمایشگاهی به طور معمول از اختلاط گازهای خالص با یکدیگر در در گستره درصد یا PPM حاصل می‌گردند.

مخلوط های گازی یا گاز ترکیبی آزمایشگاهی در صنعت بسیار پرکاربرد هستند بعنوان مثال از آنها می‌توان در زمینه های جوشکاری، برشکاری و لیزر، صنعت غذایی، مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی و حتی در زمینه های پزشکی نیز استفاده نمود.

یکی از نمونه های گازهای ترکیبی گازهای جوشکاری هستند این مخلوط گازی از 18% گاز دی اکسید کربن و 82% گاز آرگون که برای جوشکاری بسیار مناسب است تشکیل شده است.

مخلوط گازی لیزر، گازهای ترکیبی طبی، گازهای میکس مورد استفاده در مراکز تحقیقات و آزمایشگاهی از دیگر ترکیب های گازی رایج می‌باشند.

همانگونه که می دانید صنعت های گوناگونی برای انجام فعالیت های خود مانند فعالیت های آزمایشگاهی به گاز ترکیبی آزمایشگاهی نیاز دارند بنابراین می توان گفت بسته به نیاز هر صنعت نوع گاز ترکیبی وحجمهای درخواستی متفاوت است. گفتنی است که میزان هر گاز و تعداد اجزاء در گاز ترکیبی آزمایشگاهی متفاوت است. مخلوط های گازی را می توان در حجم های 8 و10 و20 و40 و50 لیتری عرضه کرد. با توجه به نیاز مشتری و اجزاء مخلوط گازی حجم های متفاوتی وجود دارد.

سپهرگازکاویان یکی از معتبرترین ارائه دهنده گازهای ترکیبی آزمایشگاهی با ارائه سرتیفیکت می‌باشد.

تهیه گاز ترکیبی

معمولا تهیه گاز میکس یا گاز ترکیبی به دو شیوه انجام می‌پذیرد: فشار نسبی و روش وزنی.

در واقع روش دوم یعنی روش وزنی روش بهتر و معمول‌تر و دقیق تر می‌باشد. می‌توان گفت کشور ایران در تولید گاز ترکیبی برای پزشکی رتبه هشت را دارد.

تهیه گازهای میکس با استفاده از چند جزء صورت می‌گیرد. در حقیقت در شرایط خاصی چند جزء با یکدیگر ترکیب شده و


  • Keyword Density is 0.29 which is low, the Focus Keyword and combination appears 8 times

، میکس تولید می‌شود. شرکت سپهرگاز کاویان از تولید کننده های گاز ترکیبی در حجم های گوناگون است برای ثبت سفارش خود مبنی بر خرید گاز ترکیبی آزمایشگاهی با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید.

گاز ترکیبی آزمایشگاهی-سپهر گاز کاویان

کاربرد گاز میکس (گاز کالیبراسیون)

ابتدا باید بدانید که گازهای میکس با عنوان‌های دیگری مانند: گازهای کالیبراسیون، گازهای ترکیبی، گاز مرکب، گاز مرجع، ترکیبات گازی، گاز رفرنس، مخلوط‌های گازی، گاز آنالایزر و… مطرح می‌شوند.

گاز کالیبراسیون یا گاز کالیبره برای تنظیم و تعیین دقت و صحت دستگاه‌های اندازه‌گیری و تجهیزاتی که نیاز به تنظیم دقیق دارند، استفاده می‌شود. این گازها در فرآیند کالیبراسیون برای بررسی و تنظیم ابزارها و تجهیزات اندازه‌گیری استفاده می‌شوند تا دقت و صحت آنها را بررسی و تضمین کنند.

استفاده از گاز کالیبراسیون در انواع تجهیزات و ابزارهای اندازه‌گیری متنوعی از جمله زیر است:

  1. ابزارهای اندازه‌گیری دما: برای کالیبراسیون ترمومترها، ترموکوپل‌ها، رگولاتورهای حرارتی و سایر ابزارهای مشابه، گازهای کالیبراسیون مانند گاز‌های نیتروژن و دی اکسید کربن استفاده می‌شود.
  2. ابزارهای اندازه‌گیری فشار: برای کالیبراسیون منجمدسازها، دستگاه‌های فشارسنج، منفجرها و سایر ابزارهای مرتبط، گازهای کالیبراسیون مانند گازهای نیتروژن و هلیم استفاده می‌شود.
  3. ابزارهای اندازه‌گیری گاز: در صنعت گاز، برای کالیبراسیون آنالایزورهای گاز، سنسورها و دستگاه‌های تشخیص گاز، گازهای کالیبراسیون مانند گازهای هیدروژن، متان و کلیدر اکسید کربن استفاده می‌شود.
  4. ابزارهای اندازه‌گیری pH: برای کالیبراسیون الکترودهای pH و دستگاه‌های اندازه‌گیری pH، محلول‌های کالیبراسیون اسیدی و قلیایی و همچنین گاز دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از گاز کالیبراسیون در این ابزارها و تجهیزات به عنوان یک استاندارد ارجاع مورد استفاده قرار می‌گیرد تا دقت و صحت آنها را بررسی و تنظیم کند.

میکس‌های گازی کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارند. گازهای کالیبراسیون یا گازهای میکس با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود کاربردهایی مانند گاز لیزر، تنفس جوشکاری، کالیبراسیون، عکس برداری و غیره در صنایع دارند.

آنالیز و اندازه گیری از اصلی‌ترین کاربرد گازهای آزمایشگاهی می‌باشد. گازهای آزمایشگاهی انواع مختلفی دارند انتخاب نوع گاز و درصد خلوص گاز مورد نیاز به نوع کاربرد آن‌ها بستگی دارد. اما هر چقدر درصد خلوص گاز بیشتر باشد باعث بهتر شدن نتیجه و کیفیت آزمایش‌ها خواهد شد همچنین استفاده از گازهای آزمایشگاهی دقت دستگاه‌ها را بالاتر می‌برد و کالیبراسیون دستگاه‌ها را آسان‌تر می‌کند. این موضوع به ویژه برای دستگاه‌هایی که با گازهای سمی و خطرناک کار می‌کنند بسیار بهتر است.

کاربرد گازهای ترکیبی

صنایع غذایی:

استانداردها و دستورالعمل هایی برای افزودنی های مواد غذایی وجود دارد برای مثال در ایالات متحده و اتحادیه اروپا به ترتیب دستورالعمل FDA و EC 96/77 مورد استفاده قرار می گیرند.

بیشتر گازهایی که برای بسته بندی استفاده می شوند، گاز دی اکسید کربن، گاز نیتروژن، گاز اکسیژن می باشد. ممکن است به صورت خالص و یا مخلوطی از گازها استفاده شوند. ویژگی ها و مشخصات فنی گازها از لحاظ واکنش با مواد غذایی باید مورد توجه قرار گیرند.

گاز نیتروژن و اکسیژن را از هوا جداسازی می کنند و گاز دی اکسید کربن را از چاه های طبیعی استخراج می کنند. گفتنی است گاز دی اکسید کربن را می توان از فرآیند تخمیر یا تولید آمونیاک بدست آورد. در صنایع غذایی درصد خلوص گاز و همچنین کیفیت گاز مصرفی بسیار مهم و حائز اهمیت است.

فریز کردن مواد غذایی:

برای فریزر کردن مواد غذایی باید استاندارد های دقیق بهداشتی را رعایت نمود. از نیتروژن مایع و دی اکسید کربن می توان برای این عملکرد استفاده نمود. اگر قدرت انجماد برودتی بالا باشد می تواند عطر و طعم محصول را حفظ کند. این روش یک روش شناخته شده و ثابت است که از سالها قبل مورد استفاده قرار می گرفته است.

مزایای فریزرهای برودتی:

1-بوسیله یخ زدگی و خنک سازی سریع عطر و طعم محصول ثابت باقی می ماند.

2-به دلیل سریع بودن این روش، کیفیت محصول در مقایسه با روش های کند تر افزایش می یابد.

3-به فضای کمتری نیاز دارد.

با توجه به مواد غذایی می توان از روش های فریز کردن متفاوتی بهره برد.

از گاز ترکیبی می توان در کشاورزی نیز استفاده نمود.

برخی گازها می توانند در صنعت کشاورزی بسیار مفید واقع شوند و باعث افزایش رشد گیاهان شوند و از افت زدگی جلوگیری کنند. معمولا آفت زدگی به دلیل گرم شدن زمین اتفاق می افتد، گاز CO2 گازی است که در کشاورزی بسیار استفاده می شود و در رشد گیاهان تاثیر بسزایی دارد، کاربرد دیگر این گاز در کنترل کردن آفت ها می باشد.

به طور کلی نیتروژن و دی اکسید کربن دو گاز پرکاربرد در صنعت کشاورزی هستند که از هجوم آفات و حشرات جلوگیری می کنند.

گاز ترکیبی آزمایشگاهی-سپهر گاز کاویان

در آزمایشگاه از چه نوع گازی استفاده می‌شود

هلیوم، هیدروژن و نیتروژن برخی از رایج‌ترین گازهایی هستند که آزمایشگاه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنین سیلندرها رایج‌ترین روش تأمین گاز بوده‌اند و هنوز در آزمایشگاه‌های سراسر جهان به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گروه وسیع و گوناگونی از محصولات هستند که تولید آن‌ها در صنایع خاص و کاربردهای مختلف مورد مصرف قرار می‌گیرد آن‌ها ترکیبی از گازهای خالص با غلظت‌های متنوع در گستره پی پی ام و یا درصدی می باشند.گاز ترکیبی (G20,G21,G30,G31) در بسیاری از صنایع به عنوان مثال در صنایع جوشکاری، صنعت لیزر و برشکاری، صنعت ریخته گری، صنایع غذایی، صنعت داروسازی، صنعت پزشکی، تحقیقاتی، آزمایشگاه‌ها و … کاربرد بسیاری دارند.

از گروه وسیع و مختلف ترکیب‌های گازی می‌توان به گازهای جوشکاری مانند گاز ترکیبی کورگن تشکل شده از 18 درصد گاز دی اکسید کربن و 82 درصد گاز آرگون مناسب جوشکاری می باشد، لیزر، گازهای طبی، گازهای استاندارد و کالیبراسیون مورد استفاده در تحقیقات، فناوری و آنالیز مانند سنجش آلودگی هوا، آنالیز کننده‌های نفت و گاز، گازهای سوختی و … اشاره کرد.

گفتنی است که مخلوط‌های گازی به عنوان گازهای مرجع به منظور کالیبراسیون و نیز در تجهیزات آزمایشگاهی مانند کروماتوگرافی گازی، کوانتومتر، لیزرها و آنالایزرهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته حائز اهمیت در رابطه با گازهای ترکیبی این است که مقدار عناصر تركیبی در این نوع گازها از اهمیت بالایی برخوردار است. مخلوط‌های گازی در سپهرگازکاویان به صورت درصدی و ppm و با استفاده از روش گراویمتری (وزنی) در سایزهای متنوع سیلندر بسته به درخواست مشتری تولید می‌شوند.

انواع مختلف گاز آزمایشگاهی

گاز اکسیژن

استفاده از گاز اکسیژن خالص باعث افزایش سرعت واکنش‌های شیمیایی می‌شود و نیز بازدهی آن‌ها را زیاد می‌کند. معمولاً یکی از گازهای خطرناک صنعتی و آزمایشگاهی گاز اکسیژن می‌باشد به همین علت برای نگهداری این گاز از کپسول اکسیژن استفاده می‌شود. کپسول گاز اکسیژن با استفاده از مواد ویژه‌ای ساخته می‌شود و در ساخت آن نکات ایمنی فراوانی را در نظر می‌گیرند.

چند نمونه از گازهای ترکیبی

متان %G20:100

پروپان13%،متانG21:87%

ایزوبوتان50%،نرمال بوتانG30:50%

پروپانG31:100%

گاز ترکیبی متان

همانطور که می‌دانید گاز ترکیبی آزمایشگاهی، مخلوط گازی یا گاز میکس گازهای هستند که از ترکیب چند نوع گاز باهم تهیه می‌شوند کاربرد گاز ترکیبی آزمایشگاهی بسته به نیاز مشتری و عملکرد گاز متغیر می‌باشد و بسیار متنوع است. یکی از این گازهای ترکیبی، گاز ترکیبی متان می‌باشد.

گاز متان در بالانس هوا، گاز اکسیژن و گاز متان در بالانس نیتروژن، گاز دی اکسید کربن ، گاز نیتروژن ، گاز متان*گاز مونوکسید کربن در بالانس هیدروژن، این گازهای مخلوط تنها نمونه‌ای از گازهای ترکیبی متان تولید شده در شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند.

گفتنی است که گازهای ترکیبی سری G نیز در دسته گاز ترکیبی متان قرار می‌گیرند.

گاز ترکیبی G20(100% دارای متان)، گاز ترکیبیG21(87% متان،13%پروپان)، گاز ترکیبی G23(92.5% متان، 7.5% نیتروژن)،گاز ترکیبی G24(68% متان، 12% پروپان، 20% هیدروژن)، گاز ترکیبی G30(50% نرمال بوتان،50% ایزوبوتان)، گاز ترکیبی G31(100% پروپان)

گاز ترکیبی هیدروکربنی

مخلوط‌های گازی یا گازهای میکس هیدروکربنی دسته گسترده و متنوعی از محصولات گازی را تشکیل می‌دهند که در صنعت بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند. گازهای ترکیبی هیدروکربنی با توجه به نوع نیاز مشتری تولید می‌شوند. در واقع گازهای ترکیبی مخلوطی از گازهای خالص می‌باشند که با غلظت‌های گوناگون با یکدیگر میکس می‌شوند و گاز میکس را تولید می‌کنند.

به عنوان مثال:

ایزو بوتیلن در بالانس نیتروژن

هیدروژن در بالانس پروپیلن

این موارد تنها دو نمونه از گازهای ترکیبی هیدروکربنی تولید شده در شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند. لازم به ذکر است که گاز‌های ترکیبی هیدروکربنی شامل ترکیبات C1 تا C7 می‌باشند که به عنوان گازهای ترکیبی گرمایشی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گاز ترکیبی آمونیاک

آمونیاک مهم‌ترین ترکیب هیدروژنهٔ ازت به شمار می‌رود و گفتنی است که در طبیعت از تجزیهٔ مواد آلی ازت‌دار تهیه می‌شود. آمونیاک گازی است بی‌رنگ، با مزهٔ فوق العاده تند و زننده که اشک‌آور و خفه کننده است. گاز آمونیاک در مقایسه با هوا بسیار سبک‌تر می‌باشد و این گاز به سهولت به مایع تبدیل می‌شود.

به عنوان مثال:

گاز آرگون ، آمنیاک ، گاز متان*گاز نیتروژن در بالانس گاز هیدروژن

آمونیاک در بالانس گاز نیتروژن

گاز ترکیبی مرکاپتان

مرکاپتان یکی از ترکیبات گوگرد می‌باشد که به زنجیره‌ای از هیدروکربن‌ها متصل شده است.

لازم به ذکر است که ترکیبات مرکاپتان‌ها را با توجه به اندازه زنجیره هیدروکربنی متصل به آن‌ها نامگذاری می‌کنند که از مرکاپتان C1 تا مرکاپتان‌های C4 و بالاتر شناخته می‌شوند. به همین دلیل به آن‌ها مرکاپتان‌های سبک یا سنگین هم گفته می‌شود. ویژگی‌های منحصر به فرد مرکاپتان این است که دارای بوی بسیار نامطبوع، خورندگی و سمیت برای موجودات زنده و محیط زیست هستند. گفتنی است که معمولا ترکیبات آلی که از منابع زیر زمینی استخراج می‌شوند دارای ترکیبات مرکاپتان می‌باشند.

نفت و گاز استخراجی از میادین هیدروکربنی هم شامل این مواد می‌شوند و بیشتر نفت و گاز بدست آمده از میادین نفت و گاز دارای مقادیری مرکاپتان می‌باشند. همانطور که گفته شد گاز مرکاپتان خورنده می‌باشد بنابراین با توجه به این ویژگی مرکاپتان‌ها و نیز اثرات جانبی بر تاسیسات پالایشی و انتقال انرژی و همچنین سمیت آن‌ها، مرکاپتان‌ها جزو اولین موادی می‌باشند که در پالایشگاه‌ها سعی در تصفیه و پالایش آن‌ها صورت می‌گیرد.

گاز ترکیبی سولفید هیدروژن

سولفید هیدروژن با اسامی دیگری مانند هیدرو سولفوریک اسید، گاز ترش و گاز مرداب، اسید سولفوریک، گاز فاضلاب، هیدروژن سولفوره شناخته شده است.

چند نمونه از گازهای ترکیبی سولفید هیدروژن در سپهرگازکاویان عبارت است از:

گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز نیتروژن

گاز سولفید هیدروژن در بالانس گاز متان

این موارد تنها دو نمونه از گازهای ترکیبی سولفید هیدروژن تولید شده توسط شرکت سپهرگاز کاویان می‌باشند.

گاز ترکیبی نیتریک اکسید

گازهای میکس و ترکیبی گازهایی هستند که از ترکیب چند گاز خالص با یکدیگر تهیه می‌شوند لازم به ذکر است که برخی از گازها از نظر کیفی و کمی دارای حساسیت بالایی می‌باشند به همین دلیل در دسته گازهای ترکیبی وارداتی قرار می‌گیرند.

نمونه‌ای از گازهای ترکیبی نیتریک اکسید(مونوکسید نیتروژن یا نیترو اکسید) نیتریک اکسید در بالانس نیتروژن می‌باشد.

گاز ترکیبی آرگون

سپهرگازکاویان تولید کننده انواع گاز ترکیبی آزمایشگاهی به همراه گواهینامهISO17025 می‌باشد.

گاز هیدروژن در بالانس آرگون

گاز آرگون در بالانس دی اکسید کربن

موارد گفته شده تنها دو نمونه از گاز ترکیبی آزمایشگاهی آرگون تولید شده توسط سپهرگازکاویان می‌باشند.

خرید و فروش مخلوط گازی

تهیه گاز خلوص بالا معمولاً ارزان‌تر از گاز مخلوط می‌باشد. در عین حال در اختیار داشتن چند گاز خالص کمک می‌کند تا غلظت دقیقی از گازها با هم ترکیب شوند و نتیجه دلخواه را به وجود بیاورند. همچنین لازم به ذکر است زمانی که مخلوط گازی خریداری می‌شود در محفظه‌ای جا‌به‌جا می‌شود که به آسانی قابل دور ریختن و یا بازگشت به تولید کننده نمی‌باشد.

نکته حائز اهمیت در رابطه با ترکیبات گازی این است که گاز درون محفظه‌ها در صورت بلا استفاده ماندن برای مدت زمان طولانی لایه لایه می‌شود و گازهای با چگالی کمتر بالاتر از بقیه قرار می‌گیرند. با کنترل جریان هر گاز مخلوط گاز سریع و دقیق تهیه می‌شود. گفتنی است که روش تهیه مخلوط گاز را می‌توان با نرم افزار Composerبرنامه‌ریزی کرد.

خرید ترکیب گازی کالیبراسیون

با توجه به بازه گسترده مخلوط‌های گازی قابل تولید شرکت سپهر گاز کاویان، ارائه یک لیست مشخص از این محصولات که در برگیرنده کلیه توانایی‌های این مجموعه باشد تقریبا غیر ممکن می‌باشد.

برخی از ترکیبات گازی قابل ارائه شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می‌باشند:

گازهای کالیبراسیون

مخلوط گازهای طبیعی و هیدروکربن‌ها ( Natural Gas Mixture )

مخلوط‌ های گازی دارای آستانه اشتعال ( LEL Mixture )

مخلوط‌ های گازی Span

مخلوط های گازی مورد استفاده دستگاه‌های لیزر

مخلوط های گازی عمومی و پر مصرف(AHM،G10P و…)

مخلوط های گازی مورد استفاده در صنایع بهداشتی و پزشکی

مخلوط های گازی اطفاع حریق(G20،G21،G23،G30 و…)

مخلوط های گازی مورد استفاده در غواصی ( Heliox & Nitrox )

گفتنی است موارد گفته شده لیست کاملی از توانمندی‌های ما نمی‌باشد بنابراین به شما مشتریان عزیز پیشنهاد می‌کنیم جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره‌های 02146835980-09128699025 تماس حاصل فرمایید تا بهترین پیشنهاد را در رابطه با درخواست خود دریافت نمایید.

فروش گازهای ترکیبی استاندارد

شرکت سپهرگازکاویان تولید کننده انواع

و کالیبراسیون، گازهای ترکیبی را به صورت درصدی و ppm با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان قرار می دهد. مخلوط های گازی تولید شده در این مجموعه می توانند از دو جزئی تا 15 جرئی باشند.

سپهرگازکاویان علاوه بر تولید گازهای ترکیبی با دقت و کیفیت بسیار بالا و با آزمایشگاهی مجهز به انواع آنالایزر های گازی و دستگاه کروماتوگرافی گازی قادر به تامین و آنالیز انواع گازهای خالص مانند نیتروژن و اکسیژن و متان و … می باشد. شما می توانید با اطمینان خاطر و در کمترین زمان گاز مورد نظر خود راهمراه با گواهینامه دریافت کنید. برای سفارش انواع گازهای ترکیبی و کالیبراسیون می توانید با کارشناسان واحد فروش در ارتباط باشید.

فروش گاز ترکیبی

گازهای خالص با یکدیگر ترکیب می شوند و ترکیب گازی را تولید می کنند که درصد و مقدار هر جزء در آن متفاوت است. این مخلوط ها در صنعت های گوناگونی کاربرد دارند مانند صنعت جوشکاری و یا صنایع غذایی.

برخی از این ترکیب های گازی در بسته بندی مواد غذایی استفاده می شوند که از خراب شدن مواد غذایی جلوگیری می کنند.

از این ترکیب ها در تولید نوشیدنی ها و آبجو و نوشابه و پردازش لیزر استفاده می شود.

شرکت سپهرگازکاویان از بهترین تولید کننده های مخلوط های گازی و گاز کالیبراسیون، گاز ترکیبی آزمایشگاهی مورد نیاز صنعت شما را با بالاترین کیفیت و دقت در اختیارتان خواهد گذاشت.

نمونه هایی از گازهای ترکیبی آزمایشگاهی قابل عرضه در سپهرگازکاویان:

گاز ترکیبی آزمایشگاهی آرگون

گاز ترکیبی آزمایشگاهی متان

گاز ترکیبی آزمایشگاهی هلیوم

گاز ترکیبی آزمایشگاهی نیتروژن

گاز ترکیبی آزمایشگاهی آمونیاک

گاز ترکیبی آزمایشگاهی اتان

گاز ترکیبی آزمایشگاهی هیدروژن

گاز ترکیبی آزمایشگاهی سولفید هیدروژن

با توجه به نیاز صنعت خود و با در نظر گرفتن مقادیر دقیق گازها در ترکیب گازی می توانید درخواست خود را برای کارشناسان ما در سپهرگازکاویان ارسال کرده تا در کمترین زمان پاسخگوی شما باشند.

آیا گاز کالیبراسیون خطرناک است؟

سیلندرهای گاز کالیبراسیون از کالاهای خطرناک بشمار می‌آیند. به هر حال، اکثر گازهای کالیبراسیون گاز جزء گازهای “غیر سمی، غیر قابل اشتعال” بشمار می‌روند. سیلندرهای گاز کالاهای خطرناک محسوب می‌شوند.