گاز دی اکسید گوگرد در بسیاری از صنایع کاربرد دارد و منابع تولید متفاوتی دارد. ما سعی کردیم مطالبی درمورد گاز دی اکسید گوگرد و نحوه تولید SO2، ویژگی های این گاز و ترکیبات دی اکسید گوگرد را جمع آوری کرده و در اختیار شما قرار دهیم. شرکت سپهرگازکاویان تامین کننده و تولید کننده گازهای خالص از جمله SO2 میباشد شما میتوانید برای ثبت سفارش با کارشناسان واحد فروش تماس برقرار نمایید.

دی اکسید گوگرد(SO2)

از ویژگی های این گاز می‌توان به بوی سوختن گوگرد اشاره نمود. اگر غلظت گاز گوگرد دی اکسید از حد 1.9PPM افزایش یابد ایجاد سوزش و ناراحتی در فرد می‌نماید. این گاز اگر تحت فشار قرار بگیرد و دما 10- درجه سانتیگراد باشد به مایعی بی رنگ تبدیل می‌شود. گاز دی اکسید گوگرد در آب حل می‌شود و تولید اسید سولفورو می‌کند که در اینصورت خطرناک است. منابع اصلی گاز دی اکسید گوگرد سوختن ذغال سنگ، نیروگاه های برق و همچنین از صنایع ذوب مس می‌باشند در ضمن گفتنی است که در طبیعت گاز دی اکسید گوگرد از فعالیت های آتشفشانی نیز تولید می‌شود.

در صورت تنفس این گاز ممکن است باعث مرگ شود و می‌تواند به چشم ها و دستگاه تنفسی از جمله ریه آسیب جدی وارد کند. امکان دارد اثرات این گاز پس از مدتی در فرد ظاهر شوند.

تهیه گاز دی اکسید گوگرد

تولید گاز دی اکسید گوگرد با دو روش آزمایشگاهی و صنعتی انجام می‌شود. در روش آزمایشگاهی برای تولید دی اکسید گوگرد از معمول ترین روش استفاده می‌کنند یعنی اثر دادن یک اسید بر روی سولفید فلز قلیایی.

طبق واکنش زیر:

Na2SO3 + 2HCl → 2NaCl + SO2 + H2O

NaHSO3 + HCl → NaCl + SO2 + H2O

Na2S2O3 + 2HCl → 2NaCl + S + SO2 + H2O

روش دیگری برای تولید گاز گوگرد دی اکسید(SO2) در آزمایشگاه وجود دارد، سولفوریک اسید گرم و غلیظ را بر روی عناصری مانند مس، نقره، گوگرد و کربن که عناصری کاهنده محسوب می‌شوند را واکنش می‌دهند.

طبق واکنش زیر:

Cu + 2H2SO4 → CuSO4 + SO2 + 2H2O

2Ag + 2H2SO4 → Ag2SO4 + SO2 + 2H2O

Hg + 2H2SO4 → HgSO4 + SO2 + 2H2O

S + 2H2SO4 → 3SO2 + 2H2O

C + 2H2SO4 → CO2 + 2SO2 + 2H2O

روش دیگر تولید دی اکسید گوگرد تهیه به روش صنعتی می‌باشد. در این روش گوگرد، سولفید و سولفید هیدروژن را می‌سوزانند.بسیاری از نیاز شرکت ها به گاز دی اکسید گوگرد از سوزاندن گوگرد برطرف می‌گردد.

دی اکسید گوگرد-سپهر گاز کاویان
خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد گاز دی اکسید گوگرد

دی ‌اکسید گوگرد تحت شرایط معمولی گازی بی‌رنگ است ولی میتواند در هوا تولید بخارات سفید ‌کند که بوی زننده و خفه کننده‌ای داشته باشد و در آب و در حلالهای آبی قطبی الکلها ، آمیدها و اترها و در بازها (آمین‌ها) قابل انحلال می‌باشد و تشکیل نمکهایی می‌دهد که بر حسب دما جانشین می‌شوند و منظور نمکهای تشکیل شده باشد. گوگرد دی اکسید دارای فرمول شیمیایی SO2 است.

دی اکسید گوگرد توسط آتشفشان‌ها و بسیاری از فعالیت‌های صنعتی دیگر تولید می‌گردد. سوختن نفت و زغال سنگ به علت وجود ترکیبات دارای گوگرد در آن‌ها با تولید این گاز همراه می‌باشد. این گاز بی‌رنگ است و دارای اثر سمی می‌باشد. جرم ملکولی ۶۴٫۰۷ گرم بر مول، چگالی 1٫۵۵۱ گرم بر لیتر، نقطهٔ ذوب ۷۵٫۵- درجهٔ سانتی گراد و نقطهٔ جوش ۱۰٫۰- درجهٔ سانتی گراد می‌باشد و گفتنی است که گوگرد دی اکسید اشتعال زا نیست.

کاربرد گاز دی اکسید گوگرد

همانطور که می‌دانید گازهای مختلف کاربردهای مختلفی هم در صنایع دارند که در اینجا کاربردهای گاز گوگرد دی اکسید را بررسی می‌کنیم. یکی از کاربرهای گوگرد دی اکسید این است که مقدار کمی از گاز دی اکسید گوگرد را به منظور ناخالصی در نیمه رساناها مانند نیمه رسانای گالیم آرسنید مورد استفاده قرار می‌دهند و نیز دی اکسید گوگرد در رشد نیمه رساناهای سولفید روی نقش دارد. از کاربردهای دیگر گوگرد دی اکسید این است که برای از بین بردن ناخالصی‌های فلزی و یا برای جداسازی فلزات از گوگرد دی اکسید استفاده می‌شود. همچنین گوگرد دی اکسید برای تولید سولفیدهای فلزی در آبکاری سیم داغ کاربرد دارد.

در صنعت پتروشیمی هم از دی اکسید گوگرد برای بازسازی برخی از کاتالیست‌ها استفاده می‌شود و نیز در مخلوط‌های کالیبراسیون هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. دی اکسید گوگرد در مخلوط هایی که کاربرد آن‌ها کنترل نشر است استفاده می‌شود. گفتنی است که گوگرد دی اکسید در آنالیزهای شیمیایی به منظور یک معرف تحلیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد دیگر گوگرد دی اکسید این است که به عنوان منبع اصلی تولید گوگرد شناخته شده است.

در روغن‌های برش و روغن‌های لوبریکانت فشار بالا از دی اکسید گوگرد به عنوان مواد افزودنی استفاده می‌شود. همچنین از این گاز برای تهیه ترکیبات گوگردی در صنایع شیمیایی مانند سولفیدها و … استفاده می‌شود. برای معطر کردن گازهای شهری و به عنوان حلال در گاز شهری از گاز دی اکسید گوگرد استفاده می‌شود. از گاز گوگرد دی اکسید در نیروگاه‌های هسته‌ای برای جداسازی آب سنگین استفاده می‌شود و نیز برای بازسازی سطح فلزات هم این گاز کاربردی است.

نکات ایمنی دی اکسید گوگرد

ابتدا باید بدانید که گاز دی اکسید گوگرد نام‌های دیگری دارد که عبارت اند از : اکسید سولفورو، انیدرید سولفورو، اسید سولفورو انیدرید و بی سولفیت.

نکات ایمنی که در مورد گاز دی اکسید گوگرد باید بدانید این است که دی اکسید گوگرد گازی بسیار سمی و کشنده می‌باشد این گاز می‌تواند موجب ناراحتی در چشم و آسیب به ریه و دستگاه تنفسی شود و لازم به ذکر است که بروز علائم اکسید سولفورو با تاخیر می‌باشد. دی اکسید گوگرد مایع باعث یخ زدگی می‌شود.

در دسته بندی کانادایی”اطلاعات مربوط به مواد خطرناک در محیط کاری (WHMIS)” مشخصاتی را به دی اکسید گوگرد اختصاص دادند که شامل این موارد می‌باشد:

علامت A به این معناست که گاز دی اکسید گوگرد متراکم می‌باشد.

علامت D1A به این معناست که گاز دی اکسید گوگرد سمی می‌باشد و تاثیر آنی و شدید دارد.

علامت D2A به این معناست که گاز دی اکسید گوگرد گازی سمی است و سایر تاثیرات گازهای سمی را دارد.

علامت E به این معناست که گاز دی اکسید گوگرد خورنده است.

تاثیر گاز دی اکسید گوگرد بر سلامت انسان

همانطور که می‌دانید گازهای مختلف تاثیرات گوناگونی بر سلامت انسان دارند در این بخش گاز دی اکسید گوگرد و تاثیرات دی اکسید گوگرد بر سلامت انسان را بررسی می‌کنیم. استنشاق گاز دی اکسید گوگرد منجر به مرگ می‌شود دی اکسید گوگرد به چشم‌ها، دستگاه تنفسی و ریه آسیب‌های شدیدی وارد می‌کند. گفتنی است که ممکن است عوارض گاز سولفور دی اکسید با تاخیر ظاهر شود دی اکسید گوگرد مایع موجب یخ زدگی می‌شود.

گاز سولفور دی اکسید آتش‌گیر نمی‌باشد. در صورت تماس دی اکسید گوگرد مایع با پوست، پوست دچار یخ‌زدگی و سوختگی می‌شود. گفتنی است که در محیط‌های که رطوبت باشد دی اکسید گوگرد به اسید سولفورو تبدیل می‌شود و همین امر موجب سوزش و ناراحتی در پوست می‌شود. هنگامی که دی اکسید گوگرد با چشم تماس پیدا کند در فرم گاز و در غلظت حدود 5ppm باعث آسیب جزئی در چشم می‌شود و اگر دی اکسید گوگرد در غلظت بالاتر از 8 ppmباشد آسیب جدی وارد می‌شود.

دی اکسید گوگرد-سپهر گاز کاویان

تاثیر دی اکسید گوگرد بر محیط زیست

همانطور که قبلا هم گفته شده است گاز دی اکسید گوگرد، بی رنگ، غیر آتش‌زا و بی‌بو می‌باشد که در روی زمین در تراکم‌های پایین وجود دارد. زمانی که گاز دی اکسید گوگرد دارای غلظتی بین 1-3ppm در اتمسفر باشد بر حس چشایی انسان تاثیر می‌گذارد و اگر غلظت آن بیشتر از 3ppm باشد بوی بدی به همراه خواهد داشت

هنگامی که SO2 در اتمسفر انتشار یابد در جریان واکنش‌های پیچیده به صورت ذرات معلق سولفات(SO4) در می‌آید. برخی از سوخت‌های فسیلی مانند زغال سنگ و مواد نفتی سنگین مانند نفت، کوره و گازوییل دارای مقدار زیادی گوگرد می‌باشد که گوگرد در صورت احتراق به شکل گاز دی اکسید گوگرد در محیط پخش خواهد شد. لازم به ذکر است که خودروهای دیزلی با وجود این که سهم کمی در ترافیک عامل انتشار تقریبا تمامی دی اکسید گوگرد از منابع متحرک می‌باشد، دارد.

حمل و انبارش گاز دی اکسید گوگرد

جابه‌جایی گاز دی اکسید گوگرد هم مانند سایر گازهای تحت فشار باید در مخزن‌های تحت فشار و با دقت زیاد صورت گیرد سیلندر نگهداری گاز دی اکسید گوگرد باید از جنس کربن استیل با مشخصات ASTM باشد. همچنین لازم است از مکانیزم‌های ایمنی مناسب برای جلوگیری از ایجاد انفجار در تجهیزات استفاده شود. برای انتقال ماده از وسائل مقاوم در برابر خوردگی استفاده شود. به بررسی وضعیت خوردگی و نشت احتمالی تانک‌های ذخیره و تجهیزات انتقالی باید مرتباً و به طور دوره‌ای باز بینی و کنترل گردند.

در صورت نشت تصادفی از ماسک تنفسی مناسب استفاده شود و تا زمان تعیین شدت نشر در محل حضور نداشته باشید. نکاتی که به هنگام انبارداری گاز دی اکسید گوگرد باید رعایت شود این است که سیلندرها در محیط با تهویه مناسب و ایمن و کم تردد نگهداری شوند، محیط عاری از رطوبت، ترکیبات نمکی و سایر مواد خورنده باشد. دمای محل انبارداری نباید از 52 درجه سانتی گراد بیشتر شود و ظاهر سیلندرها از لحاظ نشتی و سایر مشکلات به طور مرتب و هفتگی کنترل شود.

مواد ناسازگار با دی اکسید گوگرد

دی اکسید گوگرد در استیل و سایر فلزات خورنده نمی‌باشد در صورتی که دی اکسید گوگرد در حضور آب و رطوبت، باعث ایجاد خوردگی در روی و سایر فلزات خواهد شد. دی اکسید گوگرد به شدت با مواد قلیایی، پنتا فلورید برم، تری فلورید کلر، پودر فلزات، سدیم هیدرید و دی اتیل روی واکنش می‌دهد.

فروش گاز دی اکسید گوگرد

سپهر گاز کاویان تامین کننده گاز دی اکسید گوگرد همراه با سرتیفیکیت معتبر و آنالیز گاز می‌باشد.

خرید دی اکسید گوگرد

شرکت سپهر گاز کاویان یکی از مراکز فروش گاز دی اکسید گوگرد آزمایشگاهی با درصد خلوص بالا به همراه سرتیفیکیت معتبر و آنالیز در ایران می‌باشد. متقاضیان گاز دی اکسید گوگرد آزمایشگاهی در سراسر کشور می‌توانند برای خرید گاز دی اکسید گوگرد از طریق شماره تماس‌های درج شده با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایند.

قیمت گاز دی اکسید گوگرد

قیمت گاز دی اکسید گوگرد به اندازه و حجم سیلندر مورد نیاز شما بستگی دارد. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز دی اکسید گوگرد را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز دی اکسید گوگرد و کسب اطلاعات بیشتر درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید و یا با شماره‌های درج شده تماس حاصل فرمایید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده دی اکسید گوگرد با درصد خلوص‌های 99.5، 99.95 می‌باشد.

کپسول دی اکسید گوگرد و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول دی اکسید گوگرد مانند رگولاتور و.. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز دی اکسید گوگرد در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از:5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر، 40لیتر و50لیتر .

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

دی اکسید گوگرد-سپهر گاز کاویان