گاز سولفید هیدروژن گازی کاربردی است که در بسیاری از صنایع استفاده می‌شود. در این مقاله اطلاعاتی از جمله نحوه تولید سولفید هیدروژن، منابعی که گاز سولفید هیدروژن وجود دارد، ویژگی های H2S و سایر مطالب مربوط به سولفید هیدروژن را بدست می‌آورید. سپهرگازکاویان تامین کننده گاز سولفید هیدروژن در گرید و حجم های گوناگون می‌باشد. شما می‌توانید با تماس با کارشناسان فروش سفارش خود را ثبت نمایید.

سولفید هیدروژن(H2S)

گاز سولفید هیدروژن یا H2S در زمینه فرآوری نفت خام و گاز طبیعی و فرآیند تصفیه سازی پسابها مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفته می‌‌شود این گاز در عدم حضور اکسیژن از تخریب میکروبی حاصل می‌گردد. گاز هیدروژن سولفاید گازی بی رنگ است که آتش زا می‌باشد. همچنین این گاز دارای سمیت و خورندگی است. بوی این گاز چیزی شبیه به تخم مرغ گندیده است. این گاز بدلیل سمیت از تنفس عادی سلولها ممانعت می‌کند.

گاز سولفید هیدروژن کاربردهای زیادی دارد مانند کاربرد H2S در پزشکی، در سنتز ترکیبات آلی که دارای گوگرد هستند و همچنین بعنوان عاملی در جداسازی آبهای سنگین.

همانطور که در بالا اشاره شد گاز هیدروژن سولفید از تخریب و تجزیه مواد آلی حاصل می‌گردد این گاز حتی ممکن است منبع حیوانی و گیاهی نیز داشته باشد. از دیگر منابع گاز هیدروژن سولفید می‌توان به چشمه های آب گرم، میدان گاز طبیعی، نفت خام و غیره اشاره نمود که اصلی ترین منابع تولید گاز H2S محسوب می‌شوند.

تهیه گاز سولفید هیدروژن

گاز سولفید هیدروژن را می‌توان در آب برخی چاه ها و در خاک هایی که دارای مواد آلی هستند در شرایطی که اکسیژن نباشد یعنی شرایط غیر هوازی دچار تجزیه می‌شوند. معمولا مقدار سولفید کمتر از 10 ppm است ولی گاها بیشتر از این مقدار هم دیده شده است.

یکی از روشهای تهیه و تولید گاز سولفید هیدروژن که در ازمایشگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد واکنش دادن یک اسید قوی با سولفید می‌باشد. در واقع اگر بخواهیم واکنش تهیه گاز سولفید هیدروژن را بررسی نمائیم باید گفت اسید سولفوریک که یک اسید قوی می‌باشد را با سولفید آهن واکنش می‌دهند و سولفید هیدروژن یا بعبارتی هیدروژن سولفید تولید می‌شود.

روش دوم تولید سولفید هیدروژن استفاده از گوگرد می‌باشد. بخار آب در حرارت بالا بر روی گوگرد اثر می‌گذارد و سولفید هیدروژن و گوگرد دی اکسید حاصل می‌گردد. در ضمن گاز سولفید هیدروژن(H2S) را می‌شود به روش سنتزی نیز تهیه نمود. یعنی گوگرد و هیدروژن با یکدیگر وارد واکنش شوند و گاز هیدروژن سولفید تولید می‌گردد.

سولفید هیدروژن-سپهر گاز کاویان
منابع توليد گاز سولفید هیدروژن(هیدروژن سولفوره)

فرآيند عمليات حفاري، احداث تونل، معادن زغال سنگ، مرداب‌ها
عمليات حفاري در لايه‌هاي مختلف زمين جهت كشف نفت و گاز
تغييرات مواد آلي توسط باكتري‌هاي موجود در فاضلاب و مجاري آب
به عنوان ماده جانبي در برخي از فعاليت‌هاي صنعتي
همراه گاز‌ها در فعالیت آتش فشاني

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد سولفید هیدروژن

سولفید هیدروژن (Hydrogen sulfide) دارای فرمول شیمیایی H2S گازی است بی‌رنگ، سمی و آتشگیر که بوی آن شبیه به بوی تخم مرغ فاسد می‌باشد. چگالی آن نسبت به هوا ۱/۱۹۰ بوده و در هر لیتر آب مقدار ۴ لیتر H2S می‌تواند حل گردد و‌ردر فشار ۱۰ اتمسفر و در صفر درجه سانتی گراد به مایع تبدیل می شود. این گاز به صورت گاز فاضلاب و متعفن همراه با ایجاد خفقان شناخته می‌شود. این گاز بخاطر سنگین‌تر بودن نسبت به هوا احتمال جمع شدنش در مکان‌های کم ارتفاع تر بیشتر است و به سرعت در هوا پخش می‌گردد بنابراین در مناطق کم ارتفاع نظیر چاه های فاضلاب، گودال ها، تونل ها و راه آب ها تجمع می‌یابد.

گاز سولفید هیدروژن از طریق حس بویایی در غلظت های 3/0-01/0 قسمت در میلیون (ppm) قابل تشخیص است. ولی اطمینان به حس بویایی برای تشخیص آن روش درستی نمی‌باشد زیرا در غلظت بالای ppm 100 در مدت چند دقیقه حس بویایی را از کار می اندازد. دیگر نام های این گاز اسید سولفیدریک، هیدروژن سولفوره، هیدروسولفوریک اسید، گاز فاضلاب وگاز ترش هستند.

روش شناسایی گاز سولفید هیدروژن

برای شناسایی گاز سولفید هیدروژن در آزمایشگاه باید بدانیم که اگر کاغذ آغشته به محلول نقره نیترات یا کاغذ آغشته به محلول سرب استات را در معرض گاز سولیفد هیدروژن قرار دهیم سیاه می‌شود.

کاربرد گاز سولفید هیدروژن

سولفید هیدروژن هم مانند گازهای دیگر کاربردهای منحصر به فرد خود را در صنایع مختلف دارد که در اینجا چند مورد از کاربردهای مهم این گاز را بیان می‌کنیم.

مقدار کمی هیدروژن سولفاید در تولید گالیوم آرسنید، ایندیوم فوسفید، و زینک سولفید در صنایع نیمه رسانا کاربرد دارد. از گاز هیدروژن سولفید برای جدا کردن فلزات، از بین بردن ناخالصی‌های فلزی و نیز تهیه سولفیدهای فلزی استفاده می‌شود.همچنین لازم به ذکر است که از سولفید هیدروژن برای این که به فرایند گالوانیزه سرعت دهند به‌ عنوان گاز طبیعی در سیم گالوانیزه گرم کاربرد دارد. کاربردهای دیگر سولفید هیدروژن در صنعت پتروشیمی است که از سولفید هیدروژن برای بازسازی یک سری کاتالیزورها استفاده می‌شود.

همچنین در صنایع شیمیایی و پتروشیمی از گاز هیدروژن سولفاید به عنوان یکی از عنصرهای مهم در مخلوط‌های گازی استفاده می‌کنند و از کاربردهای مهم دیگر این گاز این است که سولفید هیدروژن به شکل مخلوط در محیط زیست به منظور برنامه‌‌های کنترل آلایندگی کاربرد دارد. سولفید هیدروژن در تجزیه‌های شیمیایی به عنوان عامل تجزیه‌کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی است که سولفید هیدروژن و یا هیدروژن سولفاید منبع اصلی و مهم تولید گوگرد است. برای تولید مواد افزودنی در روانکاری‌هایی که فشار بالا هستند و روغن‌ها از گاز سولفید هیدروژن استفاده می‌کنند.

سولفید هیدروژن در صنایع شیمیایی هم کاربرد دارد زیرا در این صنایع از گاز هیدروژن سولفید برای تولید ترکیبات سولفوره مثل مرکاپتان‌ها، سولفیدها و … استفاده می‌شود همچین از گاز هیدروژن سولفید در نیروگاه‌های هسته‌ای به منظور جداسازی آب سنگین از آب‌های طبیعی استفاده می‌شود.

نکات ایمنی گاز سولفید هیدروژن

نکته‌ای که باید در مورد گازهای سمی بدانید این است که گازهای سمی مانند سولفید هیدروژن علائم هشدار دهنده‌ای ندارند که بتوانیم به کمک حواس پنجگانه آن‌ها را احساس کنیم به همین دلیل است به گازهای سمی مانند گاز سولفید هیدروژن عنوان خطر خاموش را نسبت می‌دهند مرسوم‌ ترین نوع تماس با گاز هیدروژن سولفید تنفس این گاز می‌باشد و نیز رایج‌ترین نوع خطری است که این گاز ما را تهدید می‌کند.

معمولا بیشتر افراد با وجود مقدار خیلی کمی از گاز هیدروژن سولفید در هوا می‌توانند بوی آن را احساس کنند اما اگر به طور پیوسته در معرض این گاز قرار بگیرند گاز هیدروژن سولفید این قابلیت را دارد که حس بویایی افراد را از کار بیندازد، البته ناگفته نماند که بویایی روش درستی برای تشخیص افزایش غلظت گاز سولفید هیدروژن در هوا نمی‌باشد. نکته حائز اهمیت در مورد هیدروژن سولفید این است که این گاز بر غشاء مخاطی تاثیر می‌گذارد و پیامدهای ناشی از تنفس سولفید هیدروژن شامل سردرد، تهوع، حساسیت چشم و پوست می‌باشد.

اگر در معرض گاز سولفید هیدروژن قرار بگیرید یکی از مشکلات بسیار خطرناکی که برای انسان به همراه دارد این است که به سیستم اعصاب مرکزی آسیب وارد می‌کند همچنین لازم به ذکر است که تنفس گاز هیدروژن سولفید با غلظت بالا هوشیاری فرد را از بین می‌برد. گاز هیدروژن سولفید آتش‌گیر است و همانطور که گفته شد در صورت تنفس خطرناک می‌باشد و نیز باعث تحریک تنفسی می‌شود. اگر در مدت زمان طولانی با گاز هیدروژن سولفید مواجه باشید هیدروژن سولفید باعث ضعیف شدن حس بوییدن سولفیدها می‌شود. گفتنی است زمانی که گاز سولفید هیدروژن نشتی پیدا کند و آتش بگیرد نباید آتش را خاموش کرد مگر این که از نشتی گاز به صورت ایمن جلوگیری کنیم.

سولفید هیدروژن-سپهر گاز کاویان
تاثیر گاز سولفید هیدروژن بر سلامت انسان

هیدروژن سولفوره (H2S) که با اسامی دی هیدروژن سولفاید، سولفور هیدروژن سولفورات، هیدروسولفوریک، گاز ترش، هپاتیک اسید، Swamp gas، Sour gas، Sewer gas، Stink damp هم خوانده می‌شود.

همانطور که پیش‌تر گفته شد سولفید هیدروژن گازی بی‌رنگ و بسیار سمی می‌باشد. سولفید هیدروژن به راحتی در آب قابل انحلال است و گاز سولفید هیدروژن قابل اشتعال و انفجار می‌باشد. سولفید هیدروژن گازی خطرناک و کشنده می‌باشد. گاز سولفید هیدروژن در غلظت‌های پایین بوی تخم مرغ گندیده می‌دهد اما این گاز در غلظت‌های بالا بوی شیرین دارد. به این نکته باید توجه شود که در مسمومیت حاد مقدار ماده شیمیایی سولفید هیدروژن وارد شده به بدن بسیار زیاد است و علائم مسمویت در مدت چند دقیقه تا چهار ساعت به وجود می‌آید و اگر اقدامی برای درمان آن صورت نگیرد در عرض چندساعت تا چند روز منجر به مرگ می‌شود.

لازم به ذکر است میزان مسمویت با گاز هیدروژن سولفید به غلظت این گاز بستگی دارد. گفتنی است ميزان خطرات ناشي از مسموميت حاد با گاز سولفيد هيدروژن به غلظت اين گاز بستگي دارد بنابراین اگر فرد گاز سولفيد هيدروژن را در غلظت‌هاي پايين استنشاق كند، اين گاز از طريق ريه وارد جريان خون فرد می‌شود در نتیجه مكانيسم دفاعی بدن براي حفاظت، شروع به تجزيه و اكسيد كردن گاز سولفيد هيدروژن كرده و آن را به تركيب بي‌ضرري تبديل مي‌كند.

اما در صورت استنشاق گاز سولفید هیدروژن در غلظت بالا و قرار گیری فرد به مدت طولاني در اين محيط، H2S مانند سيانيد به سيتوكروم اكسيداز موجود در ميتوكندري‌ها وصل شده و مانع فعاليت آن مي‌شود و از اين طريق از متابوليسم سلولي اكسيژن جلوگيري مي‌كند. در نتيجه مركز اصلي تنفس در مغز فلج شده و تنفس متوقف مي‌گردد و فرد دچار خفگي مي‌شود، درست مانند زمانی است که كسي گلوي او را با دست بگیرد و فشار دهد. بنابراین باید بسیار ایمن کار کرد زیرا يك كارگر ممكن است در عرض چند دقيقه در اثر غلظت زياد گاز سولفيدهيدروژن بيهوش شود و احتمال نجاتش خیلی کم باشد.

تاثیر گاز سولفید هیدروژن بر محیط زیست

امروزه یکی از فراوان‌ترین منابع تامین انژری و مواد اولیه صنایع پتروشیمی دنیا، گاز طبیعی می‌باشد.مسئله مهمی که در مورد مخازن گازی باید در نظر گرفت این است وجود گازهای غیر هیدروکربنی است به این دلیل که تجمع گازهای غیر هیدروکربنی در یک مخزن، نه تنها باعث می‌شود که انرژی گرمایی کاهش پیدا کند و نیز باعث کاهش بهره‌دهی اقتصادی می‌شود از نظر زیست محیطی اثرات مخرب و جبران ناپذیری در برخواهد داشت، بنابراین به صورت کلی می‌توان گفت که بهره‌برداری از مخازنی که تجمع گازهای هیدروکربنی در آن‌ها بسیار بیشتر از حد معمول است

به تغییراتی در ساختار زیر بنایی نیاز دارد تا از خوردگی ابزار آلات و نصب تجهیزاتی به منظور حذف و کنترل آن‌ها است به این دلیل که گاز سولفید هیدروژن باعث ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی و نیز خوردگی در تجهیزات خواهد شد

حمل و انبارش گاز سولفید هیدروژن

سیلندر و کپسول حاوی گاز سولفید هیدروژن را به هیچ عنوان تحت فشار قرار ندهید. قابل ذکر است که این ماده را باید دور از منابع گرما، جرقه، شعله و مواد اکسیدکننده نگهداری کرد و سولفید هیدروژن را باید داخل ظروف مناسب در بسته و لیبل دار قرار دارد این گاز را باید در مکانی که دارای تهویه مناسب است نگهداری کرد. محیط باید ضد انفجار و دارای دمای 50 درجه سانتی گراد باشد. جابه‌جایی گاز سولفید هیدروژن بر اساس قوانین حمل مواد آتش‌گیر است.

خرید گاز سولفید هیدروژن

برای خرید سولفید هیدروژن خلوص بالا و با کیفیت به همراه سرتیفیکیت معتبر می‌توانید با کارشناسان فروش سپهر گاز کاویان تماس حاصل فرمایید تا شما را در این راستا راهنمایی کنند.

سولفید هیدروژن-سپهر گاز کاویان

فروش گاز سولفید هیدروژن

سولفید هیدروژن گازی بی‌رنگ، اشتعال پذیر، سمی با بویی تند و طعمی شیرین است. در آب، الکل، نفت و بسیاری از حلال‌ها انحلال پذیر می‌باشد. به عنوان یک اسید ضعیف شناخته می‌شود. سولفید هیدروژن به گاز ترش هم معروف است. شرکت سپهر گاز کاویان تولید کننده و عرضه کننده انواع گاز خلوص بالا آزمایشگاهی و گاز میکس آن‌ها می‌باشد، که یکی از این گازهای خلوص بالا سولفید هیدروژن است. سپهرگازکاویان با افتخار توانسته است گاز خلوص بالای سولفید هیدروژن را با کیفیت بالا و قیمت مناسب تهیه کند و به فروش برساند. تجهیزات جانبی سیلندرهای گاز سولفید هیدروژن از جمله رگولاتور این گاز با قیمت مناسب در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

قیمت گاز سولفید هیدروژن

سپهرگاز کاویان تولید کننده انواع گازهای خالص آزمایشگاهی و گاز سولفید هیدروژن می‌باشد. سپهرگاز کاویان کپسول حاوی گاز سولفید هیدروژن را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تولید و به فروش می‌رساند. برای اطلاع از قیمت گاز سولفید هیدروژن در حجم‌های مختلف و خرید گاز سولفید هیدروژن به شماره واتساپ 09128699025 پیام دهید و اطلاعات کامل را از کارشناسان فروش ما بگیرید.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده سولفید هیدروژن با درصد خلوص‌های 99.5، 99.95 می‌باشد.

کپسول سولفید هیدروژن و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول سولفید هیدروژن مانند رگولاتور و… در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز سولفید هیدروژن در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از:5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر، 40لیتر و50لیتر .

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

سولفید هیدروژن-سپهر گاز کاویان