مونوکسید کربن

همانگونه که می‌دانید گاز مونوکسید کربن از گازهای خطرناک و کشنده محسوب می‌شود بنابراین باید اطلاعات کافی و به روز در مورد این گاز داشته باشیم تا بتوانیم خطرات احتمالی آن را در مواقع نیاز رفع کنیم. این مقاله به شما کمک می‌کند تا این اطلاعات را بدست آورده و هچنین درباره نحوه تولید و ترکیبات آن آگاهی داشته باشید.

شما می‌توانید با سپهرگاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد تماس حاصل نمایید و سفارش گاز مونوکسید کربن آزمایشگاهی را ثبت کنید.

مونوکسید کربن (CO) چیست؟

علامت اختصاری گاز کربن مونوکسید CO است این گاز از سوختن ناقص هیدروکربن ها حاصل می‌شود.

نام دیگر این گاز، کربن مونوکسید می‌باشد که گازی بی رنگ و بو و بدون طعم می‌باشد. گفتنی است که این گاز شدیدا سمی است و میل ترکیبی بالایی با هموگلوبین خون دارد به همین دلیل به آن قاتل نامرئی نیز گفته می‌شود.

گاز CO اگر غلظت بالایی داشته باشد می‎تواند باعث مرگ انسان و سایر موجودات زنده شود.

زمانی که گاز کربن مونوکسید وارد سیستم تنفس انسان می‌شود با هموگلوبین موجود در خون شخص واکنش داده و از انتقال سایر گازهای مهم و حیاتی جلوگیری می‌کند در این حالت فرد ممکن است بیهوش یا حتی دچار مرگ شود.

تمامی دستگاه‌ها و یا چراغ‌ها که باعث سوختن موادی می‌گردند مانند بخاری ها، آب گرم کن، موتور خودرو تا حدی می‌توانند گاز CO تولید کنند.

تهیه گاز CO

همانگونه که می‌دانید گاز کربن مونوکسید از فرآیند سوختن حاصل می‌شود. این واکنش باید به صورت ناقص انجام پذیرد تا گاز مونوکسید کربن تولید شود. بطور کلی می‌توان گفت از سوختن ناقص کربن گاز مونوکسید کربن ( گاز کربن دی اکسید) حاصل می‌شود. در حقیقت تمامی هیدروکربن ها وقتی ناقص می‌سوزند مونوکسید کربن تولید می‌کنند، این در مورد تمام ابزار و دستگاه هایی که با هیدروکربن کار می‌کنند و در آنها واکنش سوختن رخ می‌دهد اتفاق میوفتد.

در حقیقت میزان تولید گاز CO به روش احتراق و مقدار هیدروکربن و اکسیژن بستگی دارد. هر چقدر اکسیژن کمتر باشد سوختن ناقص انجام می‌پذیرد و تولید مونوکسید کربن جایگزین دی اکسید کربن می‌گردد. تولید و تهیه گاز کربن مونوکسید از ریفومرها اصلی‌ترین منبع به شمار می‌آید. در این روش گاز طبیعی و آب واکنش می‌دهند.

یکی دیگر از روش منبع تولید و تهیه این گاز، گاز حاصله از واکنش کربن و بخار آب می‌باشد. در این واکنش گازهای هیدروژن و CO تولید می‌گردد.

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد گاز مونوکسید کربن

گاز کربن مونوکسید از دو اتم کربن و اکسیژن تشکیل شده است. جرم ملکولی گاز کربن مونوکسید را می‌توان برابر با 28.010 gr/mol در نظر گرفت. CO از نظر ظاهری یک گاز بی رنگ می‌باشد همچنین در گروه گازهای بی‌بو نیز قرار می‌گیرد. چگالی این گاز 789kg/m3 liquid1.250 نقطه جوش گاز کربن مونوکسید برابر با ۱۹۱٫۵- درجه سلسیوس و نقطه ذوب آن برابر با ۲۰۵٫۰۲- درجه سلسیوس است.

همچنین انحلال‌پذیری گاز کربن مونوکسید را می‌توان 27.6 mg/ L (25 °C) در نظر گرفت. نقطه اشتعال کربن مونوکسید 191− درجه سلسیوس و نقطه خود آتش‌گیری این گاز 609 درجه سلسیوس می‌باشد.

کاربردهای CO

CO کاربردهای وسیعی در صنایع شیمیایی دارد. CO یک گاز مهم برای تولید مواد شیمیایی مثل کتون ها، استرها، آلدهیدها و گلیکول‌ها به حساب می‌آید. نکته قابل ذکر این است که در کارخانه‌های مواد شیمیایی حجم کربن مونوکسید تولید شده بسیار زیاد است از این رو گاز مونوکسید کربن را در محل تولید می‌کنند.

CO در صنایع الکترونیک هم کاربرد دارد به‌ این صورت که یک سری از قطعات مثل سوئیچ رله برای پلمپ شدن در محفظه شیشه ای قرار می‌گیرد و با حرارت مستقیم پلمپ می‌شود اینجا نکته بسیار مهم این است که هنگام سوختن درون محفظه رطوبت ایجاد نشود از این رو برای جلوگیری از ایجاد رطوبت از کربن مونوکسید به جای سوخت های دیگر استفاده می‌شود.

در صنعت بر اثر واکنش کاتالیزوری گاز CO و متانول، اسید استیک تولید می‌شود. همچنین گاز کربن مونوکسید برای تهیه کاتالیزور و بازسازی آن مانند کربونیل نیکل استفاده می‌شود و نیز در ترکیبات آلی و غیر آلی هم از مونوکسید کربن استفاده می‌شود.

کاربرد CO برای تهیه سلول‌های خورشیدی، سیلیسیم بسیار تمیز مهم است. کاربردهای گاز مونوکسید کربن بسیار گسترده است.

گاز CO در صنایع شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی گوناگونی مانند کتون‌ها، استرها، آلدهیدها و گلیکول‌ها و نیز فسژن مورد استفاده قرار می‌گیرد. به دلیل بزرگ بودن حجم مونوکسید کربن مورد نیاز در صنایع تولید مواد شیمیایی این گاز را در محل تولید می‌کنند.

برخی از تجهیزات الکترونی در محفظه‌های مخصوص قرار می‌دهند که باید توسط شعله آب‌بندی شوند زیرا حضور آب در این فرایند می‌تواند بسیار مضر باشد به همین دلیل در این فرایند از گاز مونوکسید کربن استفاده می‌شود.

از گاز CO در صنایع فلزی به شیوه‌های مختلف و در مقدار زیاد استفاده می‌شود. به عنوان مثال به منظور یک عامل کاهش دهنده شیمیایی در پاکسازی زباله‌های آلومینیومی و یا برای بازیافت فلزات از سنگ‌های معدنی و دیگر اینکه در تولید فلزات خالص با تجزیه حرارتی کربونیل‌های فلز آن‌ها استفاده می‌شود.

گفتنی است که برای تولید متانول از هیدروژناسیون مونوکسید کربن استفاده می‌شود. مونوکسید کربن در تولید اسید استیک هم نقش دارد زیرا در یک واکنش کاتالیزوری از مونوکسید کربن و متانول تولید می‌شود.

از CO برای بازسازی کاتالیزورهایی مانند کربونیل نیز استفاده می‌شود، همچنین این گاز در ترکیبات شیمی آلی و غیرآلی نیز کاربرد دارد. از گاز مونوکسید کربن به عنوان یکی از عنصرهای ترکیبات گازی به منظور کالیبره کردن دستگاه تست ریه استفاده می‌شود همچنین این گاز در صنایع شیمیایی و پتروشیمی به منظور یکی از عنصرهای موجود در ترکیبات گازی کاربرد دارد .

نکات ایمنی مونوکسید کربن

در ابتدا لازم است در مورد مشخصات ایمنی گاز CO اطلاعات داشته باشید و در این مقاله به این موضوع پرداخته شده است که گاز CO چه مشخصات ایمنی دارد.

گاز مونوکسید کربن گاز قابل اشتعال می‌باشد. مونوکسید کربن با اکسید کننده‌های قوی، برم تری فلوراید، کلر تری فلوراید و لیتیم واکنش پذیر است. مواجه شدن با گاز مونوکسید کربن به صورت استنشاق این گاز و یا تماس پوستی می‌باشد.

علائم هشداردهنده مواجه با گاز کربن مونوکسید به صورت سردرد، تنفس سریع، تهوع، ضعف، سرگیجه، کاهش شعور، توهم، سیانوز، آنژین و حالت خفگی می‌باشد.

ارگان هدف کربن مونوکسید، ریه‌ها، دستگاه قلبی و عروقی، خون و CNS می‌باشد. گفتنی است که CO در غلظت کم موجب خواب آلودگی، خستگی، سردرد، سرگیجه، تاری دید، تهوع، بی‌حالی و ضعف می‌شود و کربن مونوکسید در غلظت بالا باعث خفگی و مرگ می‌شود. استنشاق کربن مونوکسید باعث کور شدن، اختلالات عصبی، آسیب‌های مغزی، از کار افتادن اندام بدن و در نتیجه مرگ می‌شود.

گاز مونوکسید کربن گازی بسیار بی‌رحم و خطرناک است و چون این گاز بویی ندارد امکان شناسایی این گاز وجود نداشته و ما اصلا متوجه گاز گرفتگی نخواهیم شد. مهم‌ترین علائم و نشانه‌های مسموم شدن با گاز CO این است که اگر در محیط بسته‌ای احساس سردرد، سرگیجه، تشنج، تار شدن چشم، تهوع و احساس درد در سینه داشتید ضروری است که فوراً درها و پنجره‌ها را باز کنید.

مهم‌ترین نشانه‌های مسمومیت با گاز CO

گاز مونوکسید کربن گازی سمی و بی رحم می‌باشد و چون گاز مونوکسید کربن بی‌بو می‌باشد نمی‌توان توسط حس پنجگانه آن را شناسایی کرد اما اگر در محیطی که فضای آن بسته است دچار سردرد، سر گیجه، تشنج و تاری چشم، تهوع و احساس درد در قفسه سینه شدید باید به سرعت در و پنجره‌ها رو باز کنید استنشاق این گاز می‌تواند اثرات بدی بر روی قلب و اعصاب انسان داشته باشد. متاسفانه هرساله افراد زیادی بر اثر استنشاق این گاز بی رحم مونوکسید کربن جان خود را از دست می دهند

پادزهر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن چیست؟

گفتنی است که قرار گرفتن در معرض گاز CO باعث جابه جایی مولکول‌های اکسیژن در هموگلوبین با گاز می‌شود. در رابطه مسمومیت با گاز مونوکسید کربن گفتنی است بدن انسان به سرعت در برابر این گاز تسلیم میشود و CO به راحتی اثر خود را بر بدن انسان می‌گذارد. لازم به ذکر است که بهبود شناختی گاز مونوکسید کربن از چندین ماه تا چندین سال طول می‌کشد.

از آنجایی که گاز مونوکسید کربن بی‌رنگ و بی‌بو می‌باشد به سادگی می‌تواند انسان را دچار مسمومیت کند و نیز منجر به کاهش اکسیژن در سلول‌های قرمز خون شود این سلول‌ها اکسیژن مورد نیاز را به مغز و سایر بافت‌های بدن منتقل می‌کنند و مسمومیت آن‌ها منجر به اختلال در عملکرد می‌شود.

محققان پروتئینی را ساخته اند که به صورت انتخابی CO را مورد هدف قرار می‌دهد و زمانی که این گاز مونوکسید کربن شناسایی شد، پروتئین به آن می‌چسبد و از پیوستن آن به هموگلوبین جلوگیری می‌کند. لازم به ذکر است که CO به سادگی به هموگلوبین متصل می‌شود و چسبنده‌تر از اکسیژن بوده و به راحتی در جریان خون با آن جابجا می‌شود. محققان برای اینکه که ترکیبشان کاربردی شود نوروگلوبین مصنوعی ساختند که 500 برابر سفت‌تر از چسبندگی کربن CO به گلوبین، به آن می‌چسبد.

تاثیر گاز CO بر سلامت انسان

در این بخش می‌خواهیم اثرات مخرب CO را مورد بررسی قرار دهیم. یکی از گازهای خطرناکی که همه ما نسبت به آن شناخت داریم مونوکسید کربن می‌باشد و بارها به گوش همه ما خورده است که برخی به علت گاز گرفتگی جان خود را از دست داده‌اند و علت این مرگ چیزی جز گاز مونوکسید کربن نمی‌باشد.

همانطور که می‌دانید مونوکسید کربن از سوختن ناقص کربن تهیه می‌شود زمانی که کربن به صورت ناقص می‌سوزد گازی سمی، بی‌بو و بی‌رنگ با نام مونوکسید کربن به وجود می‌آید که گازی خطرناک است و عواقب جبران ناپذیری دارد.

میزان مونوکسید کربن در بدن افراد سیگاری

لازم به ذکر است که سطح طبیعی COHb در جریان خون انسان از مواجهه با محیط زیست به گازمونوکسید کربن کمتر از یک درصد می‌باشد. در بدن افراد سیگاری عوامل زیادی مانند برند سیگار، میزان مصرف سیگار و … منجر به اشباع COHb در خون می‌شود.

یک بسته سیگار روزانه می‌تواند میزان COHb در جریان خون را 3 تا 6 درصد، دو بسته در روز، 6 تا 10 درصد و سه بسته در روز تا 20 درصد افزایش دهد.

تاثیر گاز CO بر محیط زیست

مونوکسید کربن یک گاز بی‌رنگ و بی‌بو است که در غلظت‌های کم هم برای انسان و سایر جانوران بسیار خطرناک است. اغلب تولید گاز مونوکسید کربن از سوختن ناقص سوخت‌های فسیلی می‌باشد. زمانی که در فرایند سوختن مواد آلی، اکسیژن مورد نیاز برای واکنش سوختن کم باشد مونوکسید کربن حاصل می‌شود.

در مناطق شهری منبع نشت گاز مونوکسید کربن، وسایل نقلیه موتوری می‌باشد به طوری که میزان مونوکسید کربن با زیاد شدن وسایل نقلیه در سطح شهرهای مختلف افزایش می‌یابد. گزارشاتی که سازمان بهداشت جهانی در مورد مونوکسید کربن ارائه داده است نشان می‌دهد که تولید مونوکسید کربن در جهان به طور تقریبی 2600 میلیون تن در سال برآورد شده است که 60% این مقدار توسط فعالیت‌های انسانی تولید می‌شود.

موادی که در گاز وجود دارد می‌تواند مقداری از این CO را جذب کند و مقداری هم در اثر واکنش‌های مختلف به دی اکسید کربن CO2 تبدیل می‌شود. در صورتی که مقدار CO از 750ppm بیشتر باشد منجر به مرگ می‌شود. لازم به ذکر است میزان گاز مونوکسید کربن به مقدار ترافیکی در شهرها وابسته می‌باشد و بسته به شرایط آب و هوا متفاوت می‌باشد. از منابع غیر شهری تولید کننده این گاز می توان سوزاندن پسمانده کشاورزی و آتش سوزی جنگل‌ها را نام برد.

حمل و انبارش مونوکسید کربن

هنگام جابه‌جایی سیلندر CO باید آن را در جای خود قرار دهید. به هنگام جابه‌جایی سیلندر مونوکسید کربن باید بسیار دقت کرد و با خشونت رفتار نکرد. به هیچ عنوان سیلندر مونوکسید کربن را نباید چه در حالت پر و چه خالی از بلندی به زمین انداخت یا طوری گذاشت که به شدت به هم برخورد کنند. به هنگام جابه‌جایی سیلندرها باید دقت شود که به تجهیزات ایمنی سیلندر صدمه‌ای وارد نشود.

هر کدام از سیلندرها بسته به گاز داخل آن‌ها دارای تجهیزات ایمنی هستند. برای مثال سیلندرهای گاز هیدروکربن‌های مایع شده، آمونیاک خشک، ازت و هیدورژن و استیلن مجهز به سوپاپ و سیلندرهای گاز انیدرید کربنیک مجهز به Fusible Plug اطمینان هستند، سیلندرهای کلر مجهز به Rupture Disc هستند همچنین به هیچ عنوان نباید تجهیزات ایمنی سیلندرها را دستکاری کرد.

فروش گاز مونوکسید کربن

شرکت سپهر گاز کاویان در زمینه تولید و توزیع انواع گازهای خالص آزمایشگاهی با درصد خلوص بالا فعال می‌باشد. یکی از این گازهای خلوص بالا گاز مونوکسید کربن می‌باشد. شرکت سپهر گاز کاویان توانسته است که با کیفیت بالا و قیمت مناسب کپسول‌های گاز خلوص بالا مونوکسید کربن را تهیه کند و به فروش برساند.

لازم به ذکر می‌باشد که سپهر گاز کاویان تجهیزات جانبی سیلندرهای گاز کربن مونوکسید از جمله رگولاتور گاز مونو کسید کربن را با قیمت مناسب به فروش می‌رساند.

خرید گاز مونوکسید کربن

همانطور که می‌دانید گاز CO بسیار سمی و بی‌رحم می‌باشد، بنابراین به هنگام خرید این گاز باید دقت کنید که از مراکز معتبر خریداری شود به طوری که تضمینی برای این گاز وجود داشته باشد. سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد یکی از مراکز معتبر تولید انواع گازهای خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد.

قیمت گاز مونوکسید کربن

سپهر گاز کاویان تولید کننده انواع گازهای خالص آزمایشگاهی و گاز CO می‌باشد. سپهر گاز کاویان کپسول گاز کربن مونوکسید را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت تولید و به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رساند. برای اطلاع از قیمت گاز مونوکسید کربن در حجم‌های مختلف و خرید گاز CO می‌توانید به شماره واتساپ 09128699025 پیام دهید و اطلاعات کامل را از کارشناسان فروش ما بگیرید.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده کربن مونوکسید با خلوص‌های 99.5، 99.9، 99.95، 99.99 می‌باشد.

کپسول CO و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول CO مانند رگولاتور، باندل و .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز کربن مونوکسید در شرکت سپهرگازکاویان عبارت است از: 5 لیتر، 10 لیتر، 20 لیتر، 40 لیتر و 50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید:

02146835980

02146837072

09022734708

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *