شرکت سپهرگازکاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد تامین کننده و تولید کننده گازهای خالص و ترکیبی می‌باشد از جمله گاز پروپیلن، ما در این مقاله سعی داریم اطلاعاتی در مورد گاز پروپیلن و نحوه تولید این گاز، کاربردها را برای شما بازگو نمائیم. همچنین می‌توانید با شرکت سپهرگازکاویان تماس بگیرید و سفارش خود را مبنی بر خرید گاز پروپیلن ثبت نمایید.

پروپیلن(Propylene) چیست؟

نام اختصاری پروپیلن (pp) است می‌توان گفت این گاز یکی از کاربردی ترین و مهمترین پلیمرهای مورد استفاده در دنیا است.

پلی پروپیلن را از پلیمریزاسیون پروپیلن در شرایطی معمول یعنی زمانیکه دما و فشار ملایم است و در حضور کاتالیزور معروفی به نام زیگلر- ناتا انجام می‌پذیرد. دلیل وجود این کاتالیزور تولید پلیمری بصورت ایزوتاکتیک است که می‌تواند تا حدود 90% تبلور یابد.

پلی پروپیلن یک پلیمر است که در زمینه های گسترده ای کاربرد دارد برای مثال در فیلم و ورق، قالب گیری تزریقی، بسته بندی غذایی، تجهیزات آزمایشگاهی، لوله مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین پلیمر تولید شده از مونومر پروپیلن معمولا در مقابل حلال ها و اسید و بازها مقاومت دارد که این از خصوصیات بارز این پلیمر می‌باشد.

تهیه

برای تهیه این گاز در حال حاضر تکنولوژی هایی وجود دارد برای مثال روش کراکینگ بخار و بازیافت کردن جریان های پالایشگاهی.

تولید گاز پروپیلن به روش کراکینگ بخار

می‌توان گفت این گاز در واکنش تولید اتیلن به روش کراکینگ بخار یک محصول جانبی به شمار می‌آید. دو نکته را در تولید و تهیه C3H6 باید رعایت نمود. نکته اول تهیه خوراک، دوم سختی واکنش و فرآیند است. در ضمن چون تولید اتیلن در بازار اشباع شده است باید خوراک و روش تولید را به گونه انتخاب گردد که اتیلن کمتری نسبت به پروپیلن تولید شود.

تهیه گاز C3H6 به روش بازیافت جریان های پالایشگاهی

روش دوم تولید ابن گاز، بازیافت جریان های پالایشگاهی می‌باشد. در پروپان حاصل شده از فرآیندهای پالایشگاهی مانند کراکینگ کاتالیزوری سیال بستر گاز پروپیلن به طور یک جریان رقیق وجود دارد. در واقع نسبت گاز پروپان تولید شده به گاز C3H6 در این روش بستگی به نوع فرایند، خوراک و شرایط واکنش می‌باشد. گفتنی است که در این روش نیز مانند روش کراکینگ بخار تولید پروپیلن بصورت کم و محدود انجام می‌شود.

گاز پروپیلن - سپهر گاز کاویان

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد

فرمول شیمیایی آن C3H6 می‌باشد و باید بدانید که C3H6 جزء هيدروكربن‌های اشباع نشده آليفاتيك، آلكن می‌باشد. وزن مولکولی آن  42.08 است. همان‌طور که می‌دانید Propylene به صورت گازی است که ظاهر فیزیکی آن گاز یا مایع شفاف است. این گاز بی‌رنگ می‌باشد و بوی ملایم دارد و انحلال‌پذیری آن در آب کم می‌باشد اما گفتنی است که در حلالهای آلی مانند اتر انحلال‌پذیر است و در اتانول و اسید استیک انحلال‌پذیری بالایی دارد.

وزن مخصوص این گاز نسبت به آب برابر است با0.51 و نیز حد انفجار بالا و پایین ان  برابر 2% است و باید بدانید که دمای خود آتش‌گیری پروپیلن برابر است با ˚455C . نقطه ذوب و جوش این گاز به ترتیب برابر ˚185C- و ˚48C – می‌باشد.

اگر بخواهیم در مورد فشار بخار و فشار بحرانی این گاز بدانیم باید گفت که فشار بخار Propylene برابر است باc ˚21 و فشار بحرانی آن 4260kP می‌باشد.

کاربرد

پروپیلن جزء مواد شیمیایی مضر محیط زیست قرار ندارد و نیز تاثیرات زیست محیطی هم ندارد همچنین گفتنی است در دسته‌ی موادی که باعث آلودگی محیط زیست آبزیان هم می‌شوند قرار نمی‌گیرد. گفتنی است که طول عمر C3H6 در هوا بین 1 تا 10 روز می‌باشد. کاربرد اصلی و مهم  این گاز در صنعت خودرو سازی، الکترونیک و بسته بندی می‌باشد.

نکات ایمنی

در این بخش تلاش شده است که نکات ایمنی که لازم است در مورد  C3H6 بدانید ارائه شود تا در مواقع مواجه شدن با پروپیلن مایع و پروپیلن گازی از خطرات احتمالی جلوگیری شود. این گاز محرک نمی‌باشد اما باید بدانید که پروپیلن مایع می‌تواند موجب سوختگی و انجماد چشم و پوست شود. اگر این گاز در هوا پخش شود می‌تواند جای اکسیژن را بگیرد و درنهایت در صورت کم‌ شدن اکسیژن هوا، خفگی رخ می‌دهد. این گاز قابل احتراق و اشتعال است و لازم به ذکر است که مخلوط گاز پروپیلن با هوا منجر به انفجار می‌شود.

کمک‌های اولیه به هنگام مواجهه با گاز C3H6

در صورت تماس با چشم بلافاصله چشم‌ها را با آب گرم و تمیز بشورید تا آلودگی بر طرف شود و توجه کنید که به هیچ عنوان به مصدوم اجازه کشیدن سیگار را ندهید و سریع به پزشک مراجعه شود.

در صورت تماس با پوست سریعاً محل تماس را با آب گرم و خیلی تمیز بشویید و به مصدوم به هیچ عنوان اجازه سیگار کشیدن ندهید و سریع به پزشک مراجعه شود.

در صورت تنفس فرد را بلافاصله به هوای آزاد منتقل کنید و در ضرورت قطع تنفس ضروری است که به فرد تنفس مصنوعی دهید و اگر فرد دچار ایست قلبی شد احیاء قلبی ریویه انجام داده شود سریع به پزشک مراجعه شود.

پروپیلن گازی قابل اشتعال و انفجار است و می‌تواند با هوا ترکیب شود و انفجار صورت گیرد. C3H6 سنگین‌تر از هوا می‌باشد و نیز این گاز می‌تواند مسافت زیادی را طی کند و خود را به منبع مشتعل برساند همچنین این گاز می‌تواند در محیط تجمع کند و در مکان‌های بسته منجر به انفجار شود.

تاثیر C3H6 بر سلامت انسان

این مسئه را با معرفی یک سم عنوان می‌کنیم.

سم شناسي

پروپیلن در مقادیر مختلف می‌تواند باعث بیهوشی شود و همچنین این گاز محرک سیستم تنفسی می‌باشد گفتنی است که Propylene  در غلظت‌های بالا به راحتی عاملی خفه کننده است بدون این که این گاز اثر بیولوژیکی از خود بر جای بگذارد در چنین مواقعی به علت کمبود اکسیژن ممکن است مرگ اتفاق بیافتد.

فروش

شرکت سپهر گاز کاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد دارنده گواهینامه iso17025، تولید کننده انواع گازهای خالص و میکس آن‌ها می‌باشد. یکی از این گازهای خالص، گاز پروپیلن خالص با درصد خلوص بالا می‌باشد همچنین سپهر گاز کاویان قادر به اندازه گیری گازهای هیدروکربنی و غیر هیدروکربنی و مخلوط‌های گازی به وسیله گاز کروماتوگرافی می‌باشد. در سپهر گاز کاویان گاز پروپیلن خالص آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب به همراه سرتیفیکیت معتبر به فروش می‌رسد.

خرید

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش گاز پروپیلن و ترکیبات گازی Propylene می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و ارتباط با کارشناسان فروش ما می‌توانید با شماره 02146835980‌ تماس حاصل فرمایید.

قیمت گاز پروپیلن

قیمت گاز پروپیلن به اندازه و حجم سیلندر مورد نیاز شما بستگی دارد در سپهر گاز کاویان می‌توانید این گاز را در حجم‌های مختلف تهیه کنید. برای استعلام قیمت کپسول گاز پروپیلن و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این گاز درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده پروپیلن با درصد خلوص‌ 99.5 می‌باشد.

کپسول پروپیلن و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول پروپیلن مانند رگولاتور، باندل و … در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ این گاز در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر و 40لیتر و 50 لیتر.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

گاز پروپیلن -سپهر گاز کاویان