گاز کالیبراسیون

خرید گاز کالیبراسیون با گواهینامه ISO17025، با سپهر گاز کاویان- آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد- تماس بگیرید


فروش گاز کالیبراسیون
گاز کالیبراسیون در شرکت سپهر گاز کاویان با بهترین کیفیت و بهترین قیمت .

فروش گاز کالیبراسیون از دیگر خدمات شرکت سپهر گاز کاویان می‌باشد. در این محتوا در خصوص انواع آن، تهیه و دیگر نکات مهم این گاز صحبت خواهیم کرد.

گاز کالیبراسیون (calibration gas) چیست؟

گازهای کالیبراسیون مانند سایر گازهای دیگر دارای دسته بندی و گروهای خاصی هستند که هر یک از آنها به گروه مشخصی تعلق دارند. در حقیقت می‌توان گازهای کالیبراسیون را به دو دسته مجزا تقسیم نمود. گروه اول کالیبراسیون صفر و گروه دوم کالیبراسیون گسترده.

گاز صفر به دسته ای از گازهای کالیبراسیون گفته می‌شود که در آن گازی که قادر به مشتعل شدن باشد وجود ندارد. هنگامی این گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد که آنالیزگر گاز با گازی متفاوت از آنچه که قرار است شناسایی کنند کالیبره نمایند. برای ملموس شدن درک این توضیح بهتر است مثالی را عنوان کنیم، گاز کالیبراسیون صفر نیتروژن خالص برای اکسیژن یا دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینگونه نقطه صفر برای گاز شناسایی می‌شود.

گروه بعدی از گازهای کالیبراسیون نوع پیشرفته تری می‌باشد که گازهای کالیبراسیون گسترده نام دارند. در این نوع غلظت مشخصی از گازهای مورد شناسایی برای کالیبره کردن آنالیزگر استفاده می‌گردد. فروش گازهای کالیبراسیون با توجه به درخواست مشتریان تولید و عرضه می‌گردد.

تهیه گاز کالیبراسیون

تولید گازهای کالیبراسیون به روش های مختلفی صورت می‌پذیرد:

روش اول تولید گاز کالیبراسیون با استفاده از لوله های نفوذ دهنده است. در این روش جریان گاز مایع بوسیله درجه دما در لوله ها کنترل می‌گردد بدین گونه می‌تواند ترکیباتی با غلظت های پایین تولید نماید. حمل و جابجایی این لوله های نفوذ دهنده راحت و آسان است. گفتنی است که این نوع گاز کالیبراسیون برای آشکارسازهای سمی استفاده می‌گردد که به کمترین غلظت نیز واکنش می‌دهند. استفاده از لوله های نفوذ دهنده برای غلظت های بالا مناسب نمی‌باشد.

روش دیگر تهیه گاز کالیبراسیون استاندارد به شیوه تزریقی است. در این روش توسط سرنگ و پمپ و یا هر ابزار مشابه گاز وارد جریان می‌شود. در تولید گاز کالیبراسیون به این روش غلظت از چند درصد تا چند ppm قابل تغییر و کاهش است. گاز مایع قبل از تزریق تبخیر می‌گردد.

روش سوم در تهیه گازهای کالیبراسیون استاندارد روش تبخیر می‌باشد. در این شیوه گاز حامل را از گاز هدف که در حالت مایع است عبور می‌دهند.

فروش گاز کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

کاربرد گاز کالیبراسیون ( گاز میکس)

در این مقاله تلاش شده هر آنچه را که لازم است در مورد کاربرد سیلندر گازهای کالیبراسیون که با نام‌های مخلوط گازی، گاز آنالایزر، گاز مرکب، گاز ترکیبی، گاز مرجع هم شناخته شده اند را بدانید، شرح دهیم. سیلندر گازهای کالیبراسیون کپسول‌های استانداردی هستند که برای حمل و نقل انواع گازهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد سیلندر گازهای کالیبراسیون با توجه به نوع گاز کالیبراسیون و مقدار آن متنوع است و در جنس‌ها و حجم‌های متفاوت موجود می‌باشد و اگر بخواهیم رایج‌ترین نوع آن را نام ببریم سیلندرهای یک بار مصرفی می‌باشند که معمولا از جنس آلومینیوم با ظرفیت مشخص و نیز سیلندرهای فولادی و آلومینیومی با ظرفیت های که مدنظر مصرف کننده است، می‌باشد.

محتوای سیلندرهای گاز کالیبراسیون که به مصرف کننده عرضه می‌شود در واقع یک گاز مرجع و یا مخلوطی از گازهای مرجع می‌باشند که از این مخلوط‌های گازی به عنوان استانداردی برای مقایسه و کالیبره کردن و یا در واقع برای واسنجش دستگاه‌ها استفاده می‌شود. گفتنی است که آشکارسازهای گازی برای این‌ که تشخیص درست بدهند و دقیق اندازه‌گیری کنند نیاز به کالیبره شدن توسط گازهای کالیبره دارند.

گاز کالیبراسیون برای چه مواردی استفاده می‌شود

کالیبراسیون گاز، همچنین به عنوان کالیبراسیون مخلوط گاز نیز شناخته می‌شود، به طور کلی مخلوط فشرده‌ای از گازها یا اجزای گازی می‌باشد. گازهای کالیبراسیون به عنوان استانداردهای مقایسه در کالیبراسیون بسیاری از ابزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها اطمینان حاصل می‌کنند که ابزارهایی مانند آنالیز گاز یا آشکارسازهای گاز به درستی خوانده می‌شوند.گاز کالیبراسیون سولفید هیدروژنشرکت سپهر گاز کاویان مجهز به آزمایشگاهی پیشرفته و انواع دستگاههای تخصصی جهت آنالیز کردن انواع گازهای مرجع می‌باشد.

لیست گازهای ترکیبی قابل ارائه توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می‌باشد:شرکت سپهر گاز کاویان دارنده گواهینامه معتبر 17025 ISO، قادر به تولید و آزمون گازهای کالیبراسیون سولفید هیدروژن, متان ,انواع هیدروکربن ها ,نیتریک و سولفور در بالانس گازهای خالص مانند گاز نیتروژن, هوای خشک, گاز متان, آرگون, هلیوم و… در غلظت های مختلف می‌باشد و لازم به ذکر است برای گازهای مرجع گواهی نامه معتبر 17025 ISO به همراه گاز به مشتریان محترم تحویل داده می‌شود.

گاز کالیبراسیون مونوکسید کربن

گاز کالیبراسیون یک گاز یا مخلوط گاز مرجع می‌باشد. گفتنی است که به عنوان استاندارد مقایسه ای در کالیبراسیون ابزارهای تحلیلی مانند تجزیه و تحلیل گاز یا آشکارسازهای گاز استفاده می‌شود.گاز کالیبراسیون LEL متان

گفتنی است که یکی از مخلوط‌های گازی، گاز کالیبراسیون LEL‏ متان در ‏Air‏ می‌باشد که به عنوان نشت‌یاب در واحدهای انتقال گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد برای این منظور از ترکیب ‏‏2.5% گاز متان در هوای خشک یا همان هوای فشرده ‏Z- Air‏ استفاده می‌شود. ‏شرکت شرکت سپهر گاز کاویان قادر به تامین مخلوط گازی ‏LEL‏ متان در air مورد نیاز مشتریان در سیلندرها با حجم‌های مختلف می‌باشد.مخلوط‌های گازی هیدروکربنیشرکت سپهرگازکاویان قادر به تولید انواع مخلوط‌های گازی ( گاز کالیبراسیون) چند جزیی هیدروکربنی وNatural Gas می‌باشد.

از گاز کالیبراسیون چه استفاده می‌شود؟

از گاز کالیبراسیون برای کالیبره کردن آنالایزر گاز یا آشکارسازهای گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.هدف از کالیبراسیون چیست؟هدف از کالیبراسیون عملکرد ارزیابی، تنظیم دقیق و نیز بالارفتن دقت تجهیزات اندازه گیری می‌باشد.انواع گازهای کالیبراسیونمخلوط‌های گازی که در آن‌ها نیتروژن بالانس می‌باشد می‌تواند شامل سولفید هیدروژن، متان، هیدروژن، منوکسیدکربن، آمونیاک، نیتریک اکساید، اکسید نیتروژن، سولفید اکسیژن، دی اکسید کربن، اکسیژن و دیگر گازها می‌باشد.گازهای متان و هیدروژن از جمله گازهای کالیبراسیون می‌باشد که کمترین حد آتش‌گیری را دارند. سپهرگازکاویان تولیدکننده انواع گازهای کالیبره، گازهای میکس، مخلوط‌های گازی و ترکیبی در انواع سیلندر‌های مختلف با توجه به نیاز مصرف کننده جهت مصارف صنایع گوناگون می باشد.

گاز کلگز

یا کالیبراسیون کلگز که گاز کالیبراسیون و گاز واسنجی هم نام برده می‌شود نوعی گاز یا مخلوط گازی مرجع می‌باشد.کلگز در واقع مخفف calibration gas یا همان گاز مورد استفاده در کالیبراسیون است. گفتنی است برای استاندارد سازی و واسنجی دستگاه‌های شناسایی کننده گاز و یا آنالیزگرهای گازی از این گازها به صورت خالص و یا مخلوط‌های گازی استفاده می‌شود.

همانطور که می‌دانید پس از مدتی استفاده از دستگاه‌ها خطاهای اندازه گیری در آن‌ها به وجود می‌آید که نیاز دارند مجددا به حالت استاندارد تنظیم شوند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از گاز کالیبراسیون دقت دستگاه‌ها را برای تشخیص نوع خاصی از گاز یا مخلوط گازی بالا ببرد. لازم به ذکر است که گازهای کالیبراسیون یا calgaz در دستگاه‌های مختلف مانند کروماتوگرافی و… به عنوان گاز مرجع کاربرد دارند.

فروش و انجام امور کالیبره

سپهرگاز کاویان قادر به ارائه فروش گاز کالیبراسیون در سیلندرهای گازی با حجم‌های گوناگون می‌باشد. برای خرید گاز کالیبراسیون با کیفیت عالی و مطمئن به همراه سرتیفیکیت معتبر با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.021468359800214683795009128699025خرید جدا از عملکرد اندازه گیری‌های تحلیلی، ابزارها نیز برای تعیین غلظت دقیق اجزای مورد نظر باید کالیبره شوند. سپهر گاز کاویان گازهای کالیبراسیون را ارائه می‌دهد که با توجه به مشخصات مشتریان ما تولید می‌شوند و برای انواع مختلف مخلوط‌های گازی، گواهینامه اعتباربخشی مطابق با iso17025 ارائه می‌دهیم.مراکز فروش 

سپهر گاز کاویان تولید کننده انواع گازهای کالیبراسیون می‌باشد همچین قادر به آزمون گازهای مرجع (کالیبراسیون) توسط دستگاه‌های تخصصی جهت آنالیز انواع گازهای مرجع می‌باشد.چند نمونه از گازهای کالیبراسیون قابل ارائه این شرکت عبارت‌اند از :سولفید هیدروژن, متان, انواع هیدروکربن‌ها, نیتریک و سولفور در بالانس گازهای خالص همانند گاز نیتروژن, هوای خشک, گاز متان, آرگون, هلیوم و… در غلظت‌های مختلف و همچنین برای گازهای مرجع گواهینامه معتبر 17025 ISO به همراه گاز به مشتریان تحویل داده می‌شود.

تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون

تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون از دیگر خدمات ما است و بسیار بدیهی است که اطلاعات و آگاهی در زمینه گازها به ما کمک می‌کند تا با کاربرد انواع گازهای کالیبراسیون که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارند آشنا شویم، همین امر کمک شایانی به ما میکند تا در هنگام خرید و حتی فروش گاز کالیبراسیون بهتر عمل کنیم.

مخلوط های گازی یا گازهای کالیبراسیون در زمینه‌هایی مانند کروماتوگرافی گازی(GC)، کروماتوگرافی مایع(HPLC) تحلیل کننده‌های مستقیم و غیره نقش بسزایی دارند.تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون چگونه انجام می‌شود
در ادامه ابتدا در مورد تولید و فروش آن‌ها توضیح می‌دهیم.

ابزار گازهای کالیبراسیون

ابزارهای گاز کالیبراسیون ابزارهای منحصر به فردی میباشند از این جهت که تنها یک ماده خاص را میسنجند و این امکان وجود ندارد که برای مواد دیگر مورد استفاده قرار بگیرند شایان ذکر است که ابزارهای خاص به طور معمول با یک گاز صفر و یک یا جند گاز اسپین (گازهای استاندارد کالیبراسیون) کالیبره می‌شود تا دقت اندازه گیری انها کاهش پیدا نکند.

گاز صفر

گاز صفرکه کالیبراسیون برخی از دستگاه ها با آن انجام میشود به طور معمول گاز خالصی است که هیچ ترکیب سنجیده‌ شده‌ای ندارد و تا حد امکان مشابه با ماتریس نمونه اندازه‌گیری شده میباشد و به طور معمول شامل گاز نیتروژن یا هوای خشک است. خلوص این گاز به اصطلاح صفر باید برای کاربرد کافی باشد (گرید 5٫0 تا 7٫0)

ابزار عمومی گازهای کالیبراسیون

به ابزاری ابزار عمومی گفته می شود که این قابلیت را داشته باشد برای تحلیل طیف وسیعی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ابزارهای عمومی کروماتوگرافی گاز است که اغلب با استفاده از ایجاد خط یا منحنی کالیبراسیون کالیبره می‌شوند که انواع اندازه‌گیری را تحت پوشش قرار می‌دهد برای فروش گاز کالیبراسیون بهتر است کاربرد استفاده گاز مشخص شده باشد

همانطور که میدانید انواع مختلفی از مخلوط های گازی وجود دارند که هر کدام برای مصارف گوناگونی قابل استفاده می‌باشند ترکیبات گازی در بازه بسیار گسترده ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرر می‌گیرند به عنوان مثال در صنایع جوشکاری یا صنایع غذایی از گازهای میکس استفاده میشود یکی از کاربرد های مخلوط های گازی این است که از این گاز ها برای کالیبراسیون و یا به عبارت دیگر واسنجی دستگاه ها و ابزارها ی بسیار حساس آزمایشگاهی استفاده میکنند.مخلوط های گازی با توجه به نوع کاربردشان و در برخی موارد با توجه به نیاز ودرخواست مشتری ممکن است دو جزئی ، سه جزئی، چهار جزئی و یا چند جزئی نیز آماده شود

انواع کاربرد گاز کالیبراسیون

کاربردهای مختلف برای تولید و فروش گاز کالیبراسیون وجود دارد. برای دستگاه لیزر، سیستم های گرمایشی و…کاربرد برای سیستم های گرمایشی برای تست ابزار سیستم های گرمایشی از برخی ازگاز های میکس استفاده میشود مخلوط گازی مورد استفاده برای این کار شامل مخلوطی از هیدروکربن ها با گاز هیدروژن یا نیتروژن میباشدکاربرد برای دستگاه لیزرمخلوط گازی که برای دستگاه ه لیزرمورد استفاده قرار میگیرد، مخلوطی از گاز کربن دی اکسید، هلیوم و نیتروژن است.تولید این مخلوط های گازی در شرکت‌ها عموماً به خواست خود مشتری آماده می‌شود.

مخلوط گاز تنفسیاین نوع مخلوط گازی برای استفاده غواصان و جوشکاران و همچنین بیماران تنفسی کاربرد دارد. این گازها ترکیب های مختلفی از گاز هلیوم و گاز اکسیژن می‌باشند. از دلایل استفاده از گاز هلیوم در این ترکیب گازی این است که گاز هلیوم به دلیل داشتن وزن سبکتر باعث می شود هوا راحت تر جریان پیدا کند و این امر به ویژه در اعماق آب و برای بیماران تنفسی حیاتی می‌باشد همچنین گفتنی است هلیوم گازی بی اثر است و با هیچ مولکول دیگری در جهان هستی وارد واکنش نمی شود به همین دلیل برای استفاده های تنفسی کاملاً بی خطر است

دستگاه های عکسبرداری با اشعه گاز میکس :

برای گازی که برای دستگاه های عکس برداری مورد استفاده قرار میگیرد ترکیبی از گاز متان و آرگون میباشد و در این ترکیب گازآرگون 90درصد مخلوط را تشکیل میدهد

نشت یاب در خطوط انتقال گاز

برای نشت یابی در خطوط انتقال گاز از برخی مخلوط های گازی استفاده میشود که این مخلوط ها از ترکیب درصد کمی گاز هیدروژن یا متان و زیرو ایر یا هوای فشرده تولید میشوند.گفتنی است که شرکت های عرضه کننده ترکیب گازهای متفاوت را با تغییر رنگ کپسول ها مشخص میکنند  

مخلوط سوختنی

مخلوط های گازی که به آنها مخلوط های گازی سوختنی میگویند به ترکیبات گازی گفته میشود که از ترکیب هلیوم و هیدروژن تولید میشوند و برای تست الایندگی خودرو بکار میرود نکته مهم در رابطه با گازهای کالیبراسیون این است که تولید و فروش انواع گازهای کالیبراسیون و گاز های میکس در شرکت ها داخلی کشور را از واردات این نوع گازها با قیمت های بالاتر بی نیاز میکند

انواع مخلوط های گازی

برخی از مخلوط های گازی عبارت اند از:مخلوط های گازی دو جزئی استالدهید + نیتروژن گاز استیلن + هلیوم یا نیتروژن آمونیا + آرگون، نیتروژن یا هلیوم آرگون + هلیوم، هیدروژن یا نیتروژن بنزن + هوا یا نیتروژن ان-بوتان + هوا، آرگون، پروپان ایزوبوتان + هلیوم، پروپان یا نیتروژن هلیوم + هوا یا آرگون آرگون + گاز نیتروژن یا اکسیژن نرمال-هگزان + هواهیدروژن + هوا، آرگون، هلیوم، گاز دی اکسید کربن یا نیتروژن متان + هوا، آرگون، هلیوم، هیدروژن، نئون یا نیتروژن نیتریک اکساید + هلیوم یا نیتروژن نیتروژن + آرگون، هلیوم یا هیدروژن شرکت سپهرگاز کاویان در تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون فعالیت دارد و خدمات مربوطه برای مشتریان محترم انجام می‌شود.

هنگام تهیه گاز خالص و گاز مخلوط به چه نکاتی باید توجه شود؟

در این مقاله نکات مهمی را که باید در تهیه گاز خالص و گاز مخلوط بدانید شرح داده شده استدرجه خلوص گازخالص و گاز مخلوطدرجه خلوص گازهای خالص و مخلوط عددی می‌باشد که نحوه بدست آوردن آن به این صورت است که مجموع ناخالصی‌های گاز را از 100 کم می‌کنند و درجه خلوص گاز بدست می‌آید و به صورت درصد نشان داده می‌شود.به عنوان مثال: مجموع ناخالصی گازی 100ppm می‌باشد (ناخالصی0.01) و خلوص آن برابر است با0.01-100= 99.99% و گرید گاز چهار می‌باشد.گفتنی است که گرید گاز را از روی تعداد 9 به عنوان عدد اصلی و اعداد غیر 9 به عنوان عدد بعد از ممیز تعیین می‌کنند.

فشار، وزن و حجم گاز خالص و گاز مخلوط

گفتنی است که درون سیلندرها مواد یا به شکل مایع هستند یا به شکل گازی می‌باشند اگر درون سیلندر گاز وجود داشته باشد و اگر آن گاز را به عنوان یک گاز کامل در نظر بگیریم حجم گاز را می‌توان از رابطه زیر بدست آورد:حجم گاز = فشار گاز × 1000/حجم سیلندربنابراین حجم گاز یا فشار درون سیلندر نشان دهنده مقدار گاز درون سیلندر می‌باشد و به عنوان مثال در حالت عادی اگر یک سیلندر 50 لیتری پر باشد باید 10 متر مکعب با فشار 200 بار را نشان دهد.اما در مورد گازهای مایع به این صورت است که وزن گاز، نشان دهنده مقدار گازی است که درون سیلندر می‌باشد.

گاز اسپن، گاز صفر و کالیبراسیون آنالایزها

همانطور که می‌دانیم تمامی آنالایزهای گاز باید به صورت دوره‌ای کالیبراسیون شوند. گفتنی است که بیشتر آنالایزرها نیازمند کالیبراسیون صفر(Zero Calibration ) و کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) می‌باشند.گاز زیروگاز کالیبراسیون زیرو و کالیبراسیون صفر (Zero Calibration Gas) به معنای یک گاز مرجع است که در فرآیند کالیبراسیون دستگاه‌های اندازه‌گیری استفاده می‌شود تا صفر مقیاس اندازه‌گیری را تنظیم کند. در واقع، این گاز برای اعتبارسنجی و تنظیم مقدار “صفر” دستگاه‌های اندازه‌گیری استفاده می‌شود و شامل گازهایی می‌باشد که به هیچ عنوان در نمونه مورد آنالیز وجود ندارند.

هر دستگاه اندازه‌گیری، مانند سنسورها، آنالایزرها، و دستگاه‌های اندازه‌گیری گازها، به یک نقطه مرجع یا “صفر” نیاز دارد. این نقطه مرجع باید مقدار صفر یا تهی باشد، به این معنی که در حضور گاز کالیبراسیون صفر، دستگاه اندازه‌گیری باید مقدار صفر را نشان دهد.این گاز معمولاً شامل یک مخلوط مخصوصی از گازهای مرجع است که در مقادیر مشخص و دقیق تولید می‌شود. این گازها معمولاً شامل نیتروژن (N2) یا هوای تمیز است که خلوص بالا و آلودگی‌های کمتری نسبت به هوای محیط دارد. استفاده از گاز نیتروژن به عنوان گاز کالیبراسیون زیرو در بسیاری از دستگاه‌های اندازه‌گیری متداول است.

هدف استفاده از گاز کالیبراسیون صفر در فرآیند کالیبراسیون، اطمینان حاصل کردن از دقت و صحت اندازه‌گیری دستگاه است. با تنظیم دستگاه بر مقدار صفر مرجع، مطمئن می‌شویم که دستگاه در واکنش صفر درست و صحیح عمل می‌کند و نتایج اندازه‌گیری صحیح را نشان می‌دهد.به عنوان مثال برای کالیبراسیون صفر آنالایزر اکسیژن و دی اکسید کربن از گاز نیتروژن خالص استفاده می‌شود به این دلیل که این گاز نه دارای اکسیژن و نه دی اکسید کربن می‌باشد. برخی از گازهایی که برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل نیتروژن خلوص بالا، آرگون خلوص بالا، هلیوم خلوص بالا می‌باشند.

برای انجام کالیبراسیون صفر (کالیبراسیون زیرو) آنالایزر گازی به روش زیر عمل می‌کنیم:ابتدا یک جریان ثابت از هر گاز صفر را وارد آنالایزر می‌کنیم. شدت این جریان معمولا به نوع آنالایزر بستگی دارد، حدود 100 میلی لیتر بر دقیقه پیشنهاد می‌شود، سپس کنترل آنالایزر را بر روی صفر تنظیم می‌کنیم تا نشانگر آنالایزر عدد صفر را نشان دهد. به این طریق کالیبراسیون صفر انجام می‌شود.

گاز اسپن (Span Gas)

گاز اسپن (Span Gas) به معنای یک گاز مرجع است که در فرآیند کالیبراسیون دستگاه‌های اندازه‌گیری استفاده می‌شود تا مقیاس اندازه‌گیری را تنظیم کند. این گاز به عنوان نقطه اندازه‌گیری مرجع یا “مقیاس” در دستگاه استفاده می‌شود.در فرآیند کالیبراسیون، می‌توان با استفاده از گاز اسپن، دستگاه را به یک مقیاس مشخص و دقیق تنظیم کرد.

معمولاً گاز اسپن شامل یک مخلوط مشخص از گازها است که در مقادیر دقیق تهیه می‌شود و مقدار معیاری را نشان می‌دهد.استفاده از این گاز بستگی به نوع دستگاه اندازه‌گیری و پارامترهای مورد نظر دارد. به عنوان مثال، در دستگاه‌های اندازه‌گیری گازها،Span Gas می‌تواند شامل مخلوطی از گازهایی با غلظت مشخص باشد که به عنوان مقیاس برای تنظیم دستگاه استفاده می‌شود. این گازها ممکن است شامل گازهای مرجع مرتبط با پارامتر اندازه‌گیری، مانند دی‌اکسید کربن (CO2)، اکسیژن (O2) یا متان (CH4) باشد.

هدف استفاده از این گاز در کالیبراسیون، تنظیم دستگاه بر روی یک مقیاس دقیق و قابل اعتماد است. با تنظیم دستگاه بر روی گاز اسپن، مطمئن می‌شویم که دستگاه به درستی و با دقت مقادیر مورد نظر را اندازه‌گیری می‌کند.این گاز، گازهای ویژه‌ای می‌باشند که به منظور تست و کالیبراسیون آنالایزرها و تجهیزات تشخیص گازها مورد استفاده قرار می‌گیرند. گفتنی است که این تجهیزات لازم است که به صورت منظم و دوره‌ای کالیبراسیون شوند به همین جهت کالیبراسیون امری بسیار مهم و حیاتی برای تمامی ابزارهای کنترلی محسوب می‌شود.لازم به ذکر است که کالیبراسیون اسپن (Span Calibration) کار چندان ساده‌ای نمی‌باشد.

گاز اسپن (Span Gas) برخلاف گاز زیرو ، دقیقا از عناصری تشکیل شده است که، در نمونه مورد آنالیز وجود دارند و در نتیجه مقادیر آن مشابه آنالیز مورد نظر نمونه مورد آزمایش می‌باشد.توجه به این نکته بسیار مهم است که انجام کالیبراسیون اسپن بسیار تخصصی می‌باشد و باید توسط کارشناسان مجرب و آموزش دیده انجام شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *