گاز خنده-سپهر گاز کاویان

همانطور که می‌دانید گاز دی نیتروژن مونوکسید از گازهای مهم جو محسوب می‌شود که تاثیر به‌سزایی در گرم شدن تروپوسفر و تخریب ازون دارد. به همبن دلیل است که اقداماتی در راستای کاهش این گاز انجام گرفته است برای مثال، مقایسه بین آزمایشگاهی که توسط 143 گروه علمی.

به تازگی طی آزمایش‌های بالینی در دانشگاه شیکاگو روی ۲۴ داوطلب، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که دوز کمی از گاز نیتروز اکسید یا گاز خنده نشانه‌های افسردگی را در بیماران مقاوم در برابر داروهای فعلی از بین می‌برد و تاثیر مثبت استفاده از این گاز برای چندین هفته دوام دارد.

به گزارش سلام نو به نقل از روزنامه خراسان، افسردگی یکی از شایع‌ترین اختلالات روانی است که فرد مبتلا برای انجام کارهای شخصی روزمره، فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای ناتوان می‌شود و درصورت نادیده گرفتن درمان، زندگی و روابط خانوادگی و اجتماعی او هم آسیب می‌بیند.

براساس آمارهای سازمان جهانی بهداشت بیش از ۳۰۰ میلیون نفر به افسردگی مبتلا هستند و سالانه حدود۸۰۰ هزار نفر از این افراد خودکشی می‌کنند. از آن‌ جا که مبتلایان زیادی به داروهای ضد افسردگی واکنش مثبتی نشان ندادند، محققان در سال‌های اخیر نیاز به درمان‌های جایگزین را احساس کردند.

گاز خنده-سپهر گاز کاویان

نحوه انجام این پژوهش

بنابراین به تازگی طی آزمایش‌های بالینی در دانشگاه شیکاگو روی ۲۴ داوطلب، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که دوز کمی از گاز نیتروس اکساید یا گاز خنده نشانه‌های افسردگی را در بیماران مقاوم در برابر داروهای فعلی از بین می‌برد و تاثیر مثبت استفاده از این گاز برای چندین هفته دوام دارد، ضمن این که عوارض جانبی کمی هم نشان می‌دهد. درصد بالایی از افراد مبتلا به افسردگی در این مطالعه پس از دریافت تک دوز گاز خنده، نشانه‌های بهبودی از خود نشان دادند.

گاز خنده در برخی مبتلایان منجر به عوارض جدی مثل حالت تهوع شدید بود که با کاهش غلظت گاز از ۵۰ درصد هوای دمی به ۲۵ درصد تا مقدار زیادی عوارض آن کاهش یافت.

قابل توجه این که استفاده تفریحی از گاز نیتروژن اکسید به عنوان ماده روان گردان به دلیل آرامش بخشی، سرخوشی و توهم‌زایی ناشی از آن در اواخر قرن ۱۸ متداول شد و با نام‌های دیگری مثل هوای شیرین و گاز خنده هم شناخته می‌شود.

از این ماده به عنوان یکی از رایج‌ترین بیهوشی‌ها در دندان پزشکی و جراحی‌ها استقبال شد. البته پیش از این در سال ۲۰۱۴ مطالعات نشان داده بود که تنفس گازی که ۵۰ درصد آن نیتروز اکسید است برای یک ساعت آثار افسردگی را از بین می‌برد.

گاز خنده

اما آن چه که برای دانشمندان مبهم بود تنظیم دوز دقیق آن بود با توجه به این که مصرف دوز کم گاز، بیمار را به خواب فرو می‌برد و دریافت دوز بالا، عوارض جانبی را چندین برابر تشدید می‌کرد.

به گفته پیتر ناگل، متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه از دانشگاه شیکاگو، احتمالا با کم کردن دوز بتوانند به میزان متعادلی برسند که آثار مثبت بالینی را بیشتر و از طرفی عوارض جانبی را کم کنند.

با توجه به این که نمونه فعلی آزمایش‌های بالینی کم و بیماران فقط برای دو هفته زیرنظر بوده‌اند هنوز مبهم است که آیا آثار نخستین درمان با اکسید نیتروژن پایدار است یا نه؛ بنابراین برای به رسمیت شناختن این دارو به عنوان یک جایگزین درمانی به جای روش‌های فعلی، تحقیقات بیشتری باید صورت بگیرد.

خطرات و ایمنی

خطرات تنفس نیتروس اکساید

تنفس نیتروس اکساید در مقادیر زیاد می تواند منجر به موارد زیر شود:

خفگی: نیتروس اکساید یک گاز خفه کننده است و می تواند جایگزین اکسیژن در ریه ها شود. این می تواند منجر به سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، سردرد، تنگی نفس و حتی مرگ شود.
کمبود ویتامین B12: نیتروس اکساید می تواند باعث کمبود ویتامین B12 شود. کمبود ویتامین B12 می تواند منجر به عوارضی مانند خستگی، ضعف، بی حسی و سوزن سوزن شدن در دست ها و پاها شود.
تغییرات در خلق و خو: نیتروس اکساید می تواند باعث تغییراتی در خلق و خو شود، از جمله احساس سرخوشی، تحریک پذیری و افسردگی.
عوارض جانبی در بارداری: تنفس نیتروس اکساید در دوران بارداری می تواند خطراتی برای جنین ایجاد کند.
خطرات تماس با نیتروس اکساید

تماس با نیتروس اکساید مایع می تواند باعث سوختگی شدید شود. همچنین، نیتروس اکساید می تواند باعث تحریک چشم ها، بینی و گلو شود.

توصیه های ایمنی برای استفاده از نیتروس اکساید

برای کاهش خطرات ناشی از نیتروس اکساید، توصیه می شود موارد زیر را رعایت کنید:

نیتروس اکساید را فقط تحت نظارت یک متخصص پزشکی استفاده کنید.
در صورت استفاده از نیتروس اکساید، همیشه از یک ماسک تنفسی استفاده کنید تا از استنشاق نیتروس اکساید در مقادیر زیاد جلوگیری کنید.
از تماس با نیتروس اکساید مایع خودداری کنید.
در صورت تماس با نیتروس اکساید مایع، فوراً منطقه را با آب بشویید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *