تولید گاز مونوکسید کربن- سپهر گاز کاویان

آیا شما چگونگی تولید گاز مونوکسید کربن را می‌دانید؟ پاسخ این سوال در این مقاله به طور کامل شرح داده می‌شود.

اگر واکنش به صورت ناقص انجام شود گاز کربن مونوکسید محصول واکنش سوختن می‌باشد. در واکنش سوختن در اثر سوختن ناقص کربن گاز کربن مونوکسید تولید می‌شود. گفتنی است تمامی وسایلی که با سوزاندن هیدروکربن‌ها کار می‌کنند قابلیت تولید گاز کربن مونوکسید را خواهند داشت. بخاری‌های گازی یا نفتی، آب گرم کن و حتی موتور خودروها گاز کربن مونوکسید تولید می‌کنند. البته ناگفته نماند که مقدار تولید گاز کربن مونوکسید کاملا به شیوه‌ی احتراق بستگی دارد. هر چه حضور اکسیژن در واکنش کمتر باشد، سوختن ناقص انجام می‌شود و به جای تولید کربن دی اکسید، گاز کربن مونوکسید تولید خواهد شد.

تولید گاز مونوکسید کربن-سپهر گاز کاویان

ترکیبات تولید گاز مونوکسید کربن

چگونگی تولید ترکیبات گاز مونوکسید کربن؟

ترکیب گازی مونوکسید کربن با گازهای دیگر کاربرد زیادی در صنعت دارند. مخلوط گاز کربن مونوکسید در بالانس نیتروژن در صنعت بسیار پر کاربرد می‌باشد و گفتنی است که در پتروشیمی با درصدهای مختلف مصرف می‌شود. لازم به ذکر است که یکی از ترکیبات گاز کربن مونوکسید که در صنعت سیمان سازی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. مخلوط گاز کربن مونوکسید همراه با گاز اکسیژن، گاز متان و گاز نیتروژن می‌باشد.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

خطرات گاز مونوکسید کربن

داشتن آگاهی نسبت به این موضوع که گاز مونوکسید کربن چگونه تولید می‌شود باعث می‌شود که فرد در مقابل خطرات ناشی از گاز مونوکسید کربن هوشیارتر عمل کند. همانطور که می‌دانیم گاز کربن مونوکسید بسیار سمی است و رنگ و بو ندارد.

به همین دلیل با حواس پنج گانه و بدون سنسور هشدار دهنده مونوکسید کربن، نمی‌توان حضور این گاز را در محیط احساس کرد. لازم به ذکر است که این گاز خطرناک می‌تواند با هموگلوبین خون ترکیب شود و جای اکسیژن را بگیرد. اگر مقدار گاز کربن مونوکسید در خون انسان به 20% برسد، منجر به مرگ می‌شود. گفتنی است که گاز کربن مونوکسید موجود در خون به طور معمول کمتر از 5% می‌باشد.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

سنسور مونوکسید کربن چیست؟

در اصل سنسور مونوکسید کربن می تواند جان افراد را از مرگ نجات دهد، اما توجه به این نکته که محل نصب سنسور مونوکسید کربن کجا است بسیار پر اهمیت می‌باشد. زیرا گاز مونوکسید کربن بدلیل نداشتن رنگ و بو شناسایی آن توسط حواس معمولی در فضای بسته امکان پذیر نمی‌باشد.

لازم به ذکر است افرادی که در معرض استنشاق گاز مونوکسید کربن قرار می‌گیرند قبل از هر علامتی دچار کرختی و خواب آلودگی خواهند شد و اگر به خواب فرو روند قطعا جان خود را از دست خواهند داد. هشدار دهنده‌های گاز کربن مونوکسید کمک می کنند، تا افراد به موقع از خطر این قاتل خاموش آگاه شوند و خود را به هوای تازه برسانند و از مرگ نجات پیدا کنند.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

ایمنی

گاز مونوکسید کربن (CO) یک گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است که در اثر سوختن ناقص مواد حاوی کربن تولید می شود. این گاز بسیار سمی است و می تواند منجر به مرگ شود.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

خطرات گاز مونوکسید کربن

گاز مونوکسید کربن به راحتی با هموگلوبین خون ترکیب می شود و توانایی آن را در حمل اکسیژن کاهش می دهد. این امر می تواند منجر به کمبود اکسیژن در بدن شود که می تواند عواقب جدی، از جمله مرگ، داشته باشد.

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

علائم مسمومیت با گاز مونوکسید کربن ممکن است خفیف یا شدید باشند. برخی از علائم خفیف عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • خستگی

علائم شدید مسمومیت با گاز مونوکسید کربن عبارتند از:

 • بی حالی
 • از دست دادن هوشیاری
 • تشنج
 • مرگ

راه های جلوگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن

برای جلوگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • از وسایل گرمایشی و اجاق گازهای دارای دودکش استفاده کنید.
 • دودکش ها را به طور منظم سرویس و تمیز کنید.
 • در صورت نصب وسایل گرمایشی بدون دودکش، از حسگرهای هشداردهنده گاز مونوکسید کربن استفاده کنید.
 • در هنگام استفاده از وسایل گرمایشی، در اتاق را باز نگه دارید.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

نکات ایمنی در صورت مواجهه با گاز مونوکسید کربن

در صورت مواجهه با گاز مونوکسید کربن، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بلافاصله منطقه را ترک کنید و به هوای تازه بروید.
 • اگر کسی در معرض گاز مونوکسید کربن قرار گرفته است، او را به هوای تازه منتقل کنید و به او کمک کنید تا نفس بکشد.
 • اگر فرد بی هوش است، او را به پشت بخوابانید و پای او را بالا نگه دارید.
 • با اورژانس تماس بگیرید.

آشکارسازهای گاز مونوکسید کربن

آشکارسازهای گاز مونوکسید کربن دستگاه هایی هستند که در صورت وجود گاز مونوکسید کربن در هوا، هشدار می دهند. این دستگاه ها می توانند به جلوگیری از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن کمک کنند.تولید گاز مونوکسید کربن در سپهر گاز کاویان.

آشکارسازهای گاز مونوکسید کربن باید در همه خانه ها و محل های کار نصب شوند. آشکارسازها باید در مکانی نصب شوند که به راحتی قابل مشاهده و دسترسی باشند. همچنین، باید به طور منظم سرویس و تمیز شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *