جلوگیری از تکثیر ویروس کوید 19 با درمان نیتریک اکسید

نقش نیتریک اکسید در سیستم بیولوژیک بدن 

براساس مطالعاتی که محققان دانشگاه جورج واشنگتن انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند که درمان نیتریک اکسید در جلوگیری از تکثیر ویروس کرونا موثر است. این درمان یکی از گزینه‌های درمانی کووید ۱۹ در برنامه‌های اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکا می‌باشد.

به گزارش پایگاه خبری ساینس، نیتریک اکسید یک مولکول ضد میکروبی و ضدالتهابی است که نقش مهمی در عملکرد عروق ریوی در زمینه عفونت‌های ویروسی و سایر بیماری‌های تنفسی دارد.

در سال ۲۰۰۳ میلادی در دوران شیوع سارس (سندرم حاد تنفسی)، اکسید نیتریک از طریق واکنش‌های سیتوتوکسیک و از طریق واسط‌هایی مانند پراکسینیتریت، تکثیر ویروس را مهار کرد.

مطالعات جدید محققان دانشگاه جرج واشنگتن نشان می‌دهد یتریک اکسید در حفظ عملکرد طبیعی عروق و تنظیم التهاب منجر به آسیب ریه و سندرم حاد تنفسی نقش دارد.

با توجه به اینکه هنوز هیچ دارو و واکسن قطعی برای این بیماری کشف نشده است، توجه به راهکارهایی مانند نیتریک اکسید درمانی می‌تواند از گسترش و تکثیر ویروس جلوگیری کند.

در حال حاضر این درمان یکی از گزینه‌های درمانی کووید ۱۹ در برنامه‌های اضطراری سازمان غذا و داروی آمریکاست.

درمان با نیتریک اکسید (NO) به تنهایی قادر به جلوگیری از تکثیر ویروس کووید-۱۹ نیست. هرچند که این گازمی‌تواند برخی خواص ضدباکتریایی و ضدویروسی را داشته باشد، اما در صورتی که به‌تنهایی استفاده شود، نمی‌تواند به‌طور موثری در درمان عفونت ویروسی مانند کووید-۱۹ مؤثر باشد.

همانطور که گفته شد نیتریک اکسید در برخی تحقیقات به‌عنوان یک عامل ضدمیکروبی و ضدویروسی مورد بررسی قرار گرفته است. این تحقیقات نشان می‌دهند که نیتریک اکسید می‌تواند برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین ببرد. با این حال، برای استفاده موثر از این گاز در مبارزه با ویروس کووید-۱۹، لازم است که روش‌های مناسبی برای تحریک و تولید آن در بدن توسعه داده شود.
استفاده از نیتریک اکسید درمانی به‌عنوان روش تکمیلی ممکن است در برخی موارد مفید باشد، اما در حال حاضر، روش‌های موثرتری برای درمان و پیشگیری از عفونت کووید-۱۹ وجود دارند. این شامل استفاده از واکسن‌ها، رعایت دستورات بهداشتی مانند استفاده از ماسک، شستشوی دست‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی است. به علاوه، داروهایی مانند آنتی‌ویروس‌ها و سایر درمان‌های پزشکی در صورت لزوم و توصیه پزشکان ممکن است استفاده شوند.
بنابراین، در حال حاضر، معتبرترین راه‌های پیشگیری و درمان کووید-۱۹ بر اساس راهنمایی‌ها و توصیه‌های سازمان‌های بهداشتی معتبر مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراجع ملی بهداشت هر کشور تعیین می‌شود.