استفاده از نیتروژن برای مقابله با سرطان

استفاده از نیتروژن برای مقابله با سرطان یکی از کاربردهای این گاز می باشد که موضوع مورد بحث ما است. در این محتوا از مجموعه مقالات سپهر گاز کاویان به اهمیت این گاز در پزشکی و درمان سرطان می‌پردازیم.

خبرگزاری ایمنا و استفاده از نیتروژن برای مقابله با سرطان

نیتروژن گازی پرکاربرد است که در زمینه پزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله کاربرد های این گاز در پزشکی می توان به مقابله با سرطان اشاره کرد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

به گفته یکی از دکترای شیمی در بین ترکیبات شیمیایی و علم شیمی مبحثی مبنی بر ناجور حلقه ها وجود دارد که این ترکیب قادر است با بیماری سرطان مقابله کند. این حلقه دارای اتم های نیتروژن، اکسیژن و گوگرد است. شایان ذکر است این سه ماده به تنهایی می تواند خطر آفرین باشند ولی کنار هم گرفتن این اتم ها آن هم در حلقه نه تنها خطر آفرین نیست بلکه می تواند از این بیماری جلوگیری کند.

همانگونه که می دانیم نیتروژن در گروه 5 جدول تناوبی وجود دارد و هفتمین عنصر در این جدول می باشد و از مهمترین عناصر است که هم ردیف با اتم های اکسیژن و کربن می باشد و همچنین کاربرد های فراوانی در پزشکی و صنایع مختلف دارد.

بیشتری سهم هوایی که ما تنفس می کنیم را نیتروژن فرا گرفته است. از کاربرد های مهم این گاز می توان به انواع خنک کننده ها و مواد اولیه تولید مواد منفجره اشاره نمود.

استفاده از این گاز در کود های شیمیایی نیز بسیار کاربردی است. همانطور که می دانید در ساخت آمونیاک نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

این شخص افزود:

نیتروژن به دو حالت مایع و گاز وجود دارد و اشخاص با توجه به نیاز و یا فعالیتی که می خواهند شروع کنند از آن استفاده می کنند. برای مثال افرادی که در زمینه موشک فعالیت می کنند باید از نیتروژن مایع استفاده کنند.

نیتروژن مایع دمای بسیار پایینی دارد در برخی از گزارش ها دارای دمای 157- و یا 197- می باشد و دمای محیط را به شدت کاهش می دهد. از این ویژگی در ایالات متحده برای منجمد کردن جسد استفاده می کنند.

یکی دیگر از کاربرد های این گاز برای افرادی که دچار ایست قلبی شده اند می باشد و می تواند نوعی شوک برای آنان ایجاد کند.

خطرات نیتروژن

عوارض و خطرات این ماده بسته به ماده ای که کنار آن قرار دارد می تواند متغیر باشد.

اگر N2 در بدن به صورت رادیکال آزاد وجود داشته باشد می تواند باعث بروز بیماری سرطان شود.

حال بهتر است در مورد کاربرد های این گاز در صنایع مختلف بحث کنیم در ادامه این مطالب با ما همراه باشید.

نگهداری مواد غذایی

می دانیم که اکسیژن با انجام واکنش هایی می تواند باعث فاسد شدن مواد غذایی شود بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق باید اکسیژن از بسته بندی مواد غذایی حذف گردد. گاز دی اکسید کربن و نیتروژن در بسته بندی مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرند. این گازها می توانند جایگزینی برای اکسیژن در اینگونه بسته بندی ها باشند. در حقیقت از اکسید شدن مواد غذایی جلوگیری می کنند. اکسید شدن باعث فساد مواد می شود. در کشور اروپا نیتروژن را نوعی افزودنی با شماره E941 محسوب می کنند.

داروسازی

همانطور که می دانید N2 بسیار واکنش پذیر است و از مهمترین دلایلی است که در داروسازی کاربرد دارد. شاید از اینکه بدانید در بسیاری از داروهایی که به صورت روزانه مورد استفاده قرار می دهید نیتروژن وجود دارد تعجب کنید!!!

N2 می تواند با گازهای دیگر وارد واکنش شود و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال گاز نیتروس اکساید در پزشکی به عنوان یک بی حس کننده استفاده می شود. به دلیل دمای بالایی که دارد برای ذخیره کردن نمونه های بیولوژیکی مانند اسپرم و تخمک و سلول های ساقه مغز کاربرد دارد.

صنایع تولیدی

برای جمع شدگی اتصالات از این گاز استفاده می کنند.

الکترونیک

از این گاز در تولید محصولات الکترونیکی استفاده می کنند. دلیل استفاده از N2  کنترل دما و گرمایش وسایل است که مانع از گرم شدن بیش از حد آنان می شود. به همین دلیل است که  برخی وسایل الکترونیکی مانند رایانه می توانند ساعت ها روشن باشند. در برخی از سیستم ها مانند سیستم سرکوبگر آتش از این گاز استفاده می کنند زیرا روش های رایجی که برای کنترل آتش استفاده می شوند مانند آب در این موارد پاسخگو نیستند. مورد دیگر استفاده در آشکارسازهای پرتو ایکس است که در پزشکی استفاده می شوند.

فولاد ضد زنگ

موارد گفته شده تنها چند نمونه از کاربرد های این گاز مفید است. N2 حتی در صنایع فولاد نیز کاربرد های فراوانی دارد.

عملکرد  گاز N2 در صنعت فولاد چگونه است

این گاز باعث جداسازی انواع ناخالصی ها در طول فرآیند می شوند. این مورد تاثیر بسزایی در کیفیت و ضد خوردگی بودن استیل دارد.

از کاربردهای دیگر این گاز می توان به خاصیت محافظت کنندگی و ضد خوردگی آن اشاره نمود که مانع از اکسایش می شود.

شایان ذکر است این گاز بیشترین سهم را در هوایی که تنفس می کنیم ، دارد بنابراین یک گاز حیاتی به شمار می آید.