کامیون هیدروژنی

کامیون هیدروژنی

جالب است بدانید که شرکت هیوندای از طرح اولیه کامیونی رونمایی کرده است که این کامیون خودران با سوخت هیدروژن حرکت می‌کند

کامیون هیدروژنی یک نوع خودروی حمل و نقل است که از سوخت سلول سوختی هیدروژن استفاده می‌کند. در این نوع خودرو، H2 به عنوان منبع انرژی استفاده می‌شود و با استفاده از یک سلول سوختی هیدروژن، H2 با اکسیژن در هوا ترکیب می‌شود و برق تولید می‌شود. این برق سپس برای تأمین انرژی مورد نیاز موتور و رانندگی کامیون استفاده می‌شود.

یکی از مزایای استفاده از این کامیون، عدم تولید آلاینده‌های هوا مانند دی‌اکسید کربن است. در حین سوخت‌گیری hydrogen، تنها آب به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود. این امر باعث می‌شود که کامیون هیدروژنی یک گزینه پاک و محیط زیستی برای حمل و نقل باشد.

با این حال، استفاده از این کامیون همچنین چالش‌هایی را به همراه دارد. تأمین هیدروژن به صورت پایدار و با هزینه مناسب، ایستگاه‌های شارژ و عدم زیرساخت‌های لازم برای توزیع هیدروژن، محدودیت مسافتی که می‌توان با یک بار شارژ هیدروژن طی کرد، و هزینه بالای خودروهای هیدروژنی از جمله موانعی هستند که در راه توسعه و استفاده گسترده از کامیون هیدروژنی وجود دارند.

در حال حاضر، تحقیقات و توسعه در زمینه کامیون هیدروژنی در حال ادامه است و امیدواریم که با پیشرفت تکنولوژی و رفع محدودیت‌ها، استفاده از این خودروها در صنعت حمل و نقل بیشتر شود.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، شرکت هیوندای از یک کامیون بزرگ خودران رونمایی کرده است که این کامیون خودران با سوخت هیدروژن کار می کند.

در مورد این کامیون گفته شده است که شبیه به یک قطار سریع و سیر می‌باشد. نکته جالب در مورد این کامیون این است که در نگاه اول نمی‌توان تشخیص داد مسافران از کدام سمت باید وارد کامیون شوند. در مورد ظاهر این کامیون باید گفت که این کامیون دارای دری کشویی و پله‌هایی جمع شونده است که زیر پوسته رویی کامیون مخفی می‌شوند. در این طرح اولیه کامیون خودران است و مکانی برای نشستن مسافران نیز در نظر گرفته است.

نکته قابل توجه  در مورد این کامیون هیدروژنی این است که  از آنجا که سوخت آن هیدروژن است هیچ گونه  آلاینده و گاز گلخانه‌ای منتشر نمی‌شود و در لوله اگزوز آن فقط آب وجود دارد. طرح اولیه کامیون مذکور HDC-۶ Neptune نام دارد و تا ۲۰۳۰ میلادی به بازار عرضه می‌شود. علاوه بر آن کامیون هیدروژنی مذکور هوای آلوده را جذب و پس از گذراندن از مجموعه‌ای فیلترها، آن را تصفیه می‌کند. بنابراین چنین طرحی تا حد زیادی از آلودگی هوا در جاده‌ها می‌کاهد.