گاز اکسیژن پزشکی-سپهر گاز کاویان

همانطور که می‌دانید اکسیژن طبی برای افرادی که از بیماری‌های تنفسی رنج می‌برند بسیار مفید است اما اغلب در آتش سوزی‌های خانگی که منجر به مرگ انسانی در سال 2018 شده است یافت می‌شود.در این مقاله به بررسی گاز اکسیژن پزشکی می پردازیم.

داده‌هایی که از اداره مرکزی آتش نشانی بدست می‌آید نشان می‌دهد که اکسیژن پزشکی در درصد 9 آتش سوزی‌ها که به مرگ منتهی شدن در سال 2018 نقش دارد.

گفتنی است که در اکتبر 2018، اکسیژن پزشکی در یک سوم آتش سوزی‌های مرگ‌بار نقش داشته در زمستان افراد زمان بیشتری را در خانه سپری می‌کنند به همین دلیل مرکز آتش نشانی (SFMO)مصرف کنندگان اکسیژن پزشکی را وادار به انجام اقدامات ایمنی در رابطه با گاز اکسیژن طبی کرده است تا از خطرات احتمالی و مرگ و میر جلوگری شود. جولی میکس مک پیک، کارمند ارشد وزارت بازرگانی وکمیسیون بیمه و ادارۀ مرکزی آتش نشانی تنسی می‌گوید: با رعایت دستورالعمل‌های ایمنی که تامین کنندگان اکسیژن پزشکی مطرح می‌کنند، می‌توانید امنیت خود، دارایی هایتان، و افراد خانواده را در مقابل آتش سوزی‌های خطرناک و مرگبار فراهم کنید. هیچکس نباید در زمان استفاده از اکسیژن پزشکی سیگار بکشد.

گاز اکسیژن پزشکی - سپهر گاز کاویان

خطرات احتمالی در رابطه با گاز اکسیژن پزشکی:

چرا اکسیژن پزشکی در آتش سوزی‌های خانگی نقش اساسی دارد؟

آتش برای شعله ور شدن به سه عنصر نیاز دارد: گرما، سوخت و اکسیژن. در صورت حضور اکسیژن پزشکی و فراهم بودن شرایط موجب می شود آتش سریعتر و بیشتر شعله ور شود و با حرارت و دمای بالا صورت گیرد که فرار از این را بسیار سخت می‌کند.گاز اکسیژن پزشکی کاربردهای مختلفی دارد.

ادارۀ مرکزی آتش نشانی تنسی، در رابطه با اکسیژن پزشکی چند نکته مهم را خاطر نشان کرده است تا از آتش سوزی‌های در ارتباط با ادارۀ مرکزی آتش نشانی دوری شود:

زمانی که در منزل از اکسیژن پزشکی استفاده می‌کنید، سیگارکشیدن به طور مطلق ممنوع می‌باشد. فردی که از اکسیژن پزشکی استفاده می‌کند به هیچ عنوان نباید سیگار بکشد.

تمام وسایل آتش زا مانند شمع، کبریت، هیزم، و حتی اسباب بازی‌هایی که جرقه می‌زنند نیز می‌توانند منبعی برای انفجار باشند و درمکان‌هایی که از اکسیژن پزشکی استفاده می‌شود، به هیچ عنوان نباید حضور داشته باشند.

سیلندرهای اکسیژن پزشکی را حداقل 5 فوت دور از منابع آتش زا، گرما، شعله‌ و یا دستگاه‌های الکتریکی قرار دهید.گاز اکسیژن پزشکی کاربردهای مختلفی دارد.

کاربرد

گاز اکسیژن یک گاز ضروری برای زندگی است و برای بسیاری از کاربردهای پزشکی استفاده می شود. این گاز برای درمان و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها و شرایط پزشکی استفاده می شود.

کاربردهای حیاتی و بالینی گاز اکسیژن پزشکی

یکی از مهم ترین کاربردهای گاز اکسیژن پزشکی، استفاده از آن برای درمان و پیشگیری از کمبود اکسیژن در بدن است. کمبود اکسیژن می تواند در اثر بسیاری از عوامل ایجاد شود، از جمله:

بیماری های تنفسی، مانند آسم و آمفیزم

بیماری های قلبی، مانند نارسایی قلبی

سکته مغزی

ارتفاع بالا

در صورت کمبود اکسیژن، بدن نمی تواند به درستی کار کند و ممکن است منجر به عوارض جدی، مانند مرگ شود. گاز اکسیژن می تواند به افزایش سطح اکسیژن در خون و بهبود عملکرد اندام ها کمک کند.

کاربردهای دیگر گاز اکسیژن پزشکی

علاوه بر کاربردهای حیاتی و بالینی، گاز اکسیژن برای بسیاری از کاربردهای دیگر پزشکی نیز استفاده می شود. این گاز برای موارد زیر استفاده می شود:

جراحی: گاز اکسیژن برای بیهوشی و همچنین برای کمک به بیماران در تنفس در حین جراحی استفاده می شود.

مراقبت های ویژه: گاز اکسیژن برای کمک به بیمارانی که در مراقبت های ویژه بستری هستند استفاده می شود.

درمان زخم: گاز اکسیژن برای کمک به بهبود زخم ها استفاده می شود.

درمان سوختگی: گاز اکسیژن برای کمک به کاهش درد و التهاب در بیماران سوختگی استفاده می شود.

درمان سرطان: گاز اکسیژن برای کمک به افزایش اثربخشی برخی از درمان های سرطان استفاده می شود.

انواع گاز اکسیژن پزشکی

گاز اکسیژن پزشکی در دو نوع اصلی وجود دارد:

گاز اکسیژن تنفسی: این نوع گاز اکسیژن برای تنفس مستقیم توسط بیماران استفاده می شود.

گاز اکسیژن خالص: این نوع گاز اکسیژن برای استفاده در کاربردهای پزشکی خاص، مانند جراحی، استفاده می شود.

گاز اکسیژن پزشکی باید توسط افراد آموزش دیده و واجد شرایط تحویل داده شود. استفاده نادرست از گاز اکسیژن می تواند منجر به عوارض جدی شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *