تبدیل دی اکسید کربن به اسید فرمیک خالص

تبدیل دی اکسید کربن به سوخت مایع با استفاده از راکتور شیمیایی جدید

محققان دانشگاه رایس واقع در تگزاس آمریکا موفق به ساخت یک راکتور شیمیایی شده‌اند که می‌تواند دی اکسید کربن را به اسید فرمیک خالص تبدیل کند. این ماده که با عنوان جوهر مورچه و متانوئیک اسید نیز شناخته می‌شود، به عنوان سوخت مایع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

طبق گزارشات داده شده، یکی از کاربردهای اسید فرمیک این است که به عنوان منبع تامین مواد اولیه برای برخی فرایندهای شیمیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد و یک ترکیب مناسب برای ذخیره‌سازی هیدروژن محسوب می‌شود که با حجم برابر قادر است هزار برابر هیدروژن انرژی تولید کند.

در حال حاضر فرایند تبدیل دی اکسید کربن به اسید فرمیک با استفاده از فناوری‌های پالایش شیمیایی موجود، بسیار پرهزینه می‌باشد. اما گفتنی است که اسید فرمیک تولید شده با استفاده از راکتور جدید نیازی به پالایش نخواهد داشت. مزیت این فناوری جدید نسبت به روش‌های قدیمی در دو مولفه شامل یک کاتالیزور دوبعدی بیسموت و نوعی الکترولیت حالت جامد نهفته می‌باشد. به دلیل وجود این دو مولفه در فرایند تبدیل دی اکسید کربن به اسید فرمیک نیازی به نمک نمی‌باشد. در نتیجه عدم حضور نمک در فرایند شیمیایی، باعث می‌شود که دیگر نیازی به پالایش اسید فرمیک برای حذف نمک در مرحله اخر نباشد.

بیسموت چیست؟

بیسموت یک اتم بسیار سنگین می‎باشد که در مقایسه با فلزاتی مانند آهن یا کبالت، به ویژه در فرایندهای شیمیایی تحرک بسیار پایینی دارد. به همین دلیل موجب تثبیت کاتالیزور می‌شود. در حال حاضر تولید کاتالیست‌ها اغلب در مقیاس میلی‌گرم یا گرم می‌باشد، اما محققان راهکاری را یافتند که امکان تولید کاتالیزور دوبعدی بیسموت را در مقیاس کیلوگرم فراهم می‌کند.

لازم به ذکر است که کاهش دی اکسیدکربن به دلیل آثار نامطلوب که بر گرمایش زمین دارد، از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. اگر محققان قادر به تولید انرژی برق با استفاده از منابع تجدیدپذیر باشند، می‌توان چرخه‌ای را به وجود آورد که بدون تولید دی اکسید کربن بیشتر امکان تبدیل این گاز را به ماده‌ای مهم و پرکاربرد فراهم می‌کند.