هلیوم Helium

خرید گاز هلیوم

گاز هلیوم یک گاز بی‌رنگ، بی‌طعم و بی‌بو است که سبک‌ترین گاز در جهان است. این گاز در جو زمین به مقدار بسیار کم وجود دارد و عمدتاً در منابع زیرزمینی یافت می‌شود.

این گاز در بسیاری از کاربردهای صنعتی، پزشکی و علمی استفاده می‌شود. از جمله کاربردهای آن عبارت است از:

* پرداخت بادکنک‌ها: به دلیل سبکی خود، برای پر کردن بادکنک‌ها استفاده می‌شود.

* تولید فلزهای سبک: در تولید فلزات سبک مانند آلومینیوم و منیزیم استفاده می‌شود.

* تولید نیمه‌رساناها: در تولید نیمه‌رساناها مانند سیلیکون و ژرمانیم استفاده می‌شود.

* تولید لیزرها: در تولید لیزرها استفاده می‌شود.

* تولید مواد شوینده: به منظور تولید مواد شوینده استفاده می‌شود.

نام هلیوم از واژه یونانی "هلیوس" به معنای "خورشید" گرفته شده است. این عنصر در سال ۱۸۶۸ توسط ستاره شناس فرانسوی ژول ژانسن برای نخستین بار در طیف بینی نور خورشید شناسایی شد.

نام‌های دیگر هلیوم | هلیم عبارتند از:

*  یونانی: Ήλιος

*  روسی: Гелий

*  آلمانی: Helium

*  فرانسوی: Hélium

* ایتالیایی: Elio

*  اسپانیایی: Helio

*  چینی: 氦氣

*  ژاپنی: ヘリウム

*  عربی: هيليوم

در برخی منابع، He را با نام "گاز سبک" نیز می‌شناسند. این نام به دلیل سبکی این گاز است که باعث می‌شود در هوا شناور بماند.

برای خرید گاز هلیوم، باید به یک تامین‌کننده معتبر مانند سپهر گاز کاویان مراجعه کنید. سپهر گاز کاویان یکی از شرکت‌های بزرگی هستند که در زمینه تولید و توزیع گازهای صنعتی مانند گاز Heفعالیت می‌کنند.


هنگام خرید گاز ، باید به نکات زیر توجه داشته باشید:


* خلوص گاز: این گاز در درجات خلوص مختلف موجود است. برای مصارف عمومی، معمولاً از این گاز با خلوص 99.9% استفاده می‌شود.

* حجم گاز: گاز هلیوم معمولاً در سیلندرهای فلزی یا مخازن کرایوژنیک عرضه می‌شود. حجم سیلندر یا مخزن مورد نیاز به میزان مصرف شما بستگی دارد.

* قیمت گاز: قیمت گازها بسته به خلوص، حجم و محل تحویل متفاوت است.


پس از انتخاب یک تامین‌کننده معتبر، می‌توانید از طریق وب‌ سایت یا تماس تلفنی، سفارش خود را ثبت کنید. تامین‌کننده گاز هلیوم، سفارش شما را در زمان مشخص شده تحویل خواهد داد.

نکات مهم

* از خرید گاز از منابع غیرمعتبر خودداری کنید. این گاز یک ماده خطرناک است و استفاده از آن باید توسط افراد آموزش دیده انجام شود.

* قبل از استفاده از آن، دستورالعمل‌های ایمنی را به دقت مطالعه کنید.

* گاز هلیوم را در مکانی خنک و خشک نگهداری کنید.

با رعایت نکات ایمنی، می‌توانید از گاز هلیوم به طور ایمن و موثر استفاده کنید.

خرید گاز هلیوم برای بادکنک

گاز helium محبوب‌ترین گاز برای پر کردن بادکنک است. این گاز به دلیل سبکی خود، باعث می‌شود که بادکنک‌ها در هوا شناور بمانند.

برای خرید هلیم برای بادکنک، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

* خرید کپسول گاز هلیوم یکبار مصرف: این کپسول‌ها معمولاً در حجم‌های 500 تا 1000 لیتر تولید می‌شوند و برای مصارف خانگی و تجاری مناسب هستند.

* خرید کپسول گاز he قابل شارژ: این کپسول‌ها معمولاً در حجم‌های 50 تا 500 لیتر تولید می‌شوند و برای مصارف تجاری و صنعتی مناسب هستند.

* استفاده از دستگاه پرکن بادکنک: این دستگاه‌ها معمولاً در حجم‌های 5 تا 10 لیتر تولید می‌شوند و برای مصارف خانگی مناسب هستند.

قیمت این گاز برای بادکنک بسته به حجم کپسول یا دستگاه پرکن متفاوت است.

کیفیت گاز هلیوم آزمایشگاهی


به دلیل اهمیت کارهای آزمایشگاهی، کیفیت داشتن گازهای آزمایشگاهی نیز الزامی است.

سیلندر های گاز خالص با توجه به تضمین ارائه دهنده و تولید کننده و یا با گواهی استاندارد معتبر تهیه می شوند

. برخی از مشتریان حساس نسبت به کیفیت گاز برای هر سیلندر گازی که دریافت می کنند تضمین تقاضا می کنند.

گاز مخلوط نیز شامل طیف گسترده ای از سطوح کیفیت هستند که طبق گواهینامه های مختلف ارائه می شوند.

رایج ترین مخلوط های گازی (نظیر مخلوط گازی جوشکاری) با استفاده از فناوری خاصی به صورت بهینه تولید می شوند

. مخلوط های گازی برای کاربرد های مختلفی از جمله بسته بندی مواد غذایی یا مخلوط گازی لیزر استفاده می شوند

و با توجه به کیفیت درخواستی مشتری تهیه می شوند.

آن دسته از گاز کالیبراسیون آزمایشگاهی به کار می روند

نیازمند گواهی و آنالیزی هستند که کیفیت آن ها را برای کالیبره کردن دستگاه مشتری تایید کند.

گازهای آزمایشگاهی باید دارای فشار و جریان ثابت و قابل کنترلی باشند.

علاوه بر گاز های هیدروژن ،  هلیوم و آرگون، گاز هایی مانند گاز آمونیاک، گاز استیلن ، گازکلر، گاز مونو کسید کربن و …نیز از جمله گاز های آزمایشگاهی به شمار می روند.

عوامل موثر بر روی فشار گاز کپسول ۵۰ لیتری هلیوم

معمولاً شرایط آب و هوایی روی فشار گاز کپسول تأثیر می گذارد چون در فصل‌ هایی که هوا سرد است مانومتر فشار این کپسول ها را ۱۰ بار پایین ‌تر از فصل‌ های گرم نشان می دهد

در واقع فشار این کپسول ها ۲۰۰ بار می باشد یعنی هنگامی که رگلاتورهای هلیوم برای نخستین بار روی آن ها قرار می گیرند دارای فشار ۲۰۰ بار کارخانه هستند پس تنها تغییرات دما می ‌تواند روی فشار گاز کپسول ۵۰ لیتری هلیوم مؤثر باشد.

بهتر است بدانید که کپسول ۵۰ لیتری هلیوم که دارای ۲۰۰ بار فشار گاز می باشد می‌تواند ۸۰۰ بادکنک لاتکس ۱۲ اینچ را باد کند، میزان گازی که در بادکنک ها قرار می گیرد به نوع آن ها بستگی دارد چرا که بادکنک های فویلی به گاز بیشتری نیاز دارند ولی بادکنک های لاتکس گاز کمتری برای پر کردن آن استفاده می شود همچنین با پر کردن زیاد آن امکان دارد سوراخ شود یا بترکد.

کاربرد کپسول گاز هلیوم ۵۰ لیتری

این کپسول ها با ۲۰۰ بار فشار گازی که دارند می‌ توانند بیش از ۱۰۰۰ بادکنک را پر کنند و در کارهای زیادی مورد استفاده قرار می ‌گیرند ولی استفاده رایج آن ها برای باد کردن بادکنک می باشد که بسیاری از مؤسسه ‌های بادکنک آرایی از آن ها استفاده می کنند.

همه چیز در مورد کپسول گاز هلیوم ۵۰ لیتری

معمولاً کارخانه‌ ها کپسول گاز هلیوم را به رنگ قهوه ای تولید می کنند و فشار گازی که در آن ها قرار دارد ۲۰۰ بار می باشد همچنین برای شارژ مجدد آن ها بسیاری از شرکت‌ ها می‌ توانند مخازن این کپسول ها را شارژ کنند.

وزن گاز هلیومی که در این کپسول ها قرار دارد شش برابر سبک تر از وزن هوا است و جزء سبک ترین عناصر موجود روی کره زمین محسوب می شود، گاز هلیوم به دلیل اینکه خنثی است و با هیچ عنصر دیگری مخلوط نمی شود هیچ گونه خطری ندارد و به سلامتی انسان ها آسیب نمی رساند، بنا بر این به راحتی می توانید برای مهمانی و جشن ها بادکنک را با استفاده از آن پر کنید.


 

بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم دارای گواهینامه‌های معتبر است. در خرید و تهیه این گاز حتما به گواهینامه و معتبر بودن شرکتی که اقدام به فروش این گاز میکند، توجه کنید. در این محتوا تلاش می‌کنیم به شما کمک کنیم تا بهترین شرکت در این زمینه را بیابید و از تجربه خرید این گاز لذت ببرید.

اگر سوال شما هم اسن می‌باشد که بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم کدام است این مطلب را تا انتها مطالعه نمایید.

ویژگی‌های بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم کدام است؟

ابتدا بیاید کمی در رابطه با این گاز نجیب و بی اثر صحبت کنیم:

هلیوم که دارای نماد شیمیایی He است در دسته گازهای بی اثر و منفعل قرار میگیرد و عدد اتمی آن 2 و وزن اتمی ۴٫۰۰۲۶۰۲ است. بی رنگ و بی بو است و اثر سمیتی برای آن ذکر نشده است از نظر شیمیایی هیچ ترکیبی دوتایی از آن در طبیعت تشکیل نشده است. در گروه 18 جدول تناوبی و بالاترین خانه را در این گروه به خود اختصاص داده است. از نظر نقطه ذوب و نقطه جوش گفته میشود که دارای کمترین مقدار در بین دیگر عناصر جدول تناوبی است. معمولا در دمای اتاق به صورت گازی شکل است ولی در برخی شرایط ممکن است دچار تغییر حالت شود.

 

بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم
 

واژه این اتم از هلیوس که یک واژه یونانی است گرفته شده است. کشف آن بدین صورت بود که یک ستاره شناس طی خورشید گرفتگی طیفی زرد رنگ را مشاهده کرد که مربوط به این اتم بود. برخی دانشمندان موفق شدند تا این گاز را از نوعی کانی اورانیوم تهیه کنند. حدودا صد سال پیش یک منبع عظیم از این گاز کشف گردید.

این گاز بسیار سبک است و جزو فراوانترین عناصر کیهان به شمار میرود. کاربردهای مهمی دارد ولی با این حال از گازهای نادر در روی زمین به حساب می آید. فراوانی این عنصر 12 برابر بیشتر از ترکیبات سنگین می‌باشد. در سیارات دیگر همچون خورشید و مشتری نیز وجود دارد. He-4 نسبت به گونه های دیگر فراوانی بیشتری دارد. طی واکنش های هم جوشی گونه های جدیدتری از این گاز تشکیل میشود.

هلیوم در خاک زمین به میزان بیشتری در مقایسه با هواکره وجود دارد. در حقیقت این گاز بر اثر واپاشی عناصر سنگین مانند اورانیوم و توریوم حاصل میشود. گازی که بر اثر این واکنش تولید میگردد فشرده میشود. از روش های دیگر نیز میتوان این گاز را تولید نمود مانند تقطیر جزء به جزء.

 این گاز را برای چه کاربردهایی آماده می‌شود؟

تقریبا میتوان گفت از هلیوم در تمامی کشورها و در زمینه های تحقیقاتی و پزشکی، داروسازی، اکتشافات فضایی و همچنین محیط های تجاری استفاده میشود. از دیگر کاربردهای این گاز کمیاب میتوان به استفاده آن در سرما شناسی اشاره نمود در واقع قدرت و توانایی خنک کنندگی بالایی دارد.

در سال 2014 تولید این گاز نسبت به سالهای گذشته افزایش یافت و حدودا 32 درصد از حجم تولیدی برای کاربردهای کرایوژنیک استفاده گردید ( خنک کردن آهنرباهای ابررسانا در دستگاه های پزشکی و  طیف سنج ان‌ام‌آر). بعد از این بیشترین میزان مصرف مربوط به سیستم فشار و پاکسازی بود.

تاثیر گاز هلیوم بر سلامتی

هلیوم به مقدار بسیار ناچیزی در هوا وجود دارد. در شرایط معمولی خطرآفرین نیست. این گاز در خون انسان نیز یافت میشود. تنفس حجم زیادی از این گاز در فضای بسته میتواند باعث کمبود اکسیژن رسانی و در نهایت خفگی شود. اگر بخواهیم سرعت انتقال صوت در این گاز را با هوا مقایسه کنیم تقریبا 3 برابر بیشتر است. فرد هنگام تنفس این گاز سرعت صوت را افزایش میدهد به همین دلیل است که بسامه تولید شده تشدید و فرکانس صدا قوی تر میشود. این عمل در صورت تنفس گازهایی نظیر زنون و یا SF6 برعکس این فرآیند اتفاق می‌افتد.

استنشاق بیش از حد این گاز همانند سایر گازها خطر آفرین است چون قادر به جابجا کردن اکسیژن مورد نیاز در بدن است. بسیاری از افراد برای سرگرمی اقدام به تنفس مستقیم از یک منبع گاز He می‌نمایند( جهت تغییر صدا) که این کار ممکن است خطرناک باشد. هیچگاه اقدام به تنفس مستقیم از سیلندر گاز نکنید زیرا باعث خفگی و مرگ می‌گردد. گزارش هایی مبنی بر مرگ و بیهوشی از این گاز گزارش شده است.

در واقع با این عمل( تنفس مستقیم) ریه دچار پارگی میشود. البته مرگ با این گاز در دسته مرگهای نادر قرار میگیرد.

نکات ایمنی

هنگام کار با He باید نکات ایمنی را رعایت کنید. این گاز در موارد ایمنی رفتاری مشابه با نیتروژن مابع دارد، دمای بسیار پایینی دارد و میتواند باعث سوختگی شود حتی در برخی موارد میتواند باعث انفجار گردد و فشار آن باید با استفاده از فشارسنج کنترل شود. گزارشی از انفجار یک کپسول He وجود دارد که بقایای آن تا 100 فوت آنطرف تر نیز پرتاب شد

 

بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم

  

ویژگی های منحصر به فرد

همانطور که در بالا اشاره شد یک عنصر سبک و بی اثر است و  در واکنش های شیمیایی شرکت نمیکند چون الکترونی داد و ستد نمیکند. پتانسیل یونیزاسیون بالایی دارد در ضمن میتوان با اعمال فشاری حدود 25 اتمسفر از حالت گازی به جامد تبدیل کرد.  هدایت حرارتی بالایی دارد.

خرید از بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم

این گاز را میتوان در حجم 50 لیتری و درصد خلوص 99.9992 و 99.9999و99.9995 تهیه نمود ولی باید حتما دقت شود که در هنگام تحویل، گواهینامه گاز (سرتیفیکیت) معتبر نیز تحویل گرفته شود. سپهرگاز کاویان از جمله شرکت هایی است که با ارائه گواهینامه معتبر این اطمینان را به شما می‌دهد.

جمع بندی

شرکت سپهر گاز کاویان به عنوان بهترین شرکت تولید کننده گاز هلیوم و دیگر گازها اعم از گازهای ترکیبی برای خرید و فروش این گاز در کنار شما خواهد بود. شما می‌توانید با خیالی آسوده انواع گاز را از شرکت کاویان تهیه نمایید. برای دریافت اطلاعات بیشتر و قیمت‌ها با ما تماس بگیرید.


 
هلیوم Helium

در این مقاله سعی داریم شما را با ویژگی های گاز هلیوم، خواص فیزیکی و شیمیایی و نحوه تولید آن آشنا کنیم. امروزه این امر بسیار مهم و ضروری است چون بسیاری از مردم از گاز هلیم استفاده روزمره دارند و در بسیاری از جشن ها و تولدها از هلیوم استفاده می‌کنند. سپهرگازکاویان آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد از معتبرترین شرکت های تولید کننده و تامین کننده گاز هلیوم در گریدهای گوناگون است.

هلیوم(Helium) چیست؟

گاز هلیوم را می‌توان دومین عنصر فراوان جهان به شمار آورد. همچنین دومین عنصر در جدول تناوبی است که گازی بی رنگ و بو و بی‌اثر می‌باشد. یکی از کاربردهای گاز هلیوم در بادکنک‌های تولد و نیمه هادی ها است. گاز هلیوم گازی بسیار سبک می‌باشد که بدلیل تراکم کم آن قادر به شناور ماندن در هوا است. با استنشاق گاز هلیوم تغییرات عجیبی رخ می‌دهد که می‌توان آن را به چگالی کم گاز هلیوم نسبت داد. هنگام تنفس گاز هلیوم صدای جیرجیر مانند تولید می‌شود. در واقع هر چقدر تراکم هلیوم در اطراف تارهای صوتی بیشتر شود یا به عبارت دیگر میزان گاز هلیوم در دستگاه تنفسی افزایش یابد لرزش تارهای صوتی بیشتر می‌شود.

گاز هلیوم بدلیل بی اثر بودن قابل اشتعال و احتراق نیست. در واقع گاز هلیوم را می‌توان به عنوان خنک کننده در کشتی راکت یا دستگاه MRI مورد استفاده قرار داد.

تنفس گاز هلیوم می‌تواند خطر آفرین باشد. این کار به ظاهر کاری سرگرم کننده است ولی باید از آن پرهیز نمود. استنشاق گاز هلیوم باعث سرگیجه و عدم هوشیاری می‌گردد.

هلیوم را می‌توان در بادکنک‌ها، آهن‌رباهای ام آر آی، اینترنت و تلویزیون‌های کابلی، تراشه‌های تلفن همراه و میکروسکوپ‌ها استفاده کرد.

مخلوط هلیوکس را در درمان برخی از بیماری‌های تنفسی مانند آسم و برونشیت و دیگر بیماری‌های مربوط به ریه استفاده می‌کنند.

تهیه گاز هلیوم

گاز هلیوم به طور معمول هم به صورت گاز وجود دارد و به صورت مایع. هلیوم را می‌توان از فراوانترین عناصر زمین در نظر گرفت. در واقع 23% از تمام جهان را هلیوم تشکیل داده است. گاز هلیوم برای تبدیل به مایع شدن کمترین نقطه جوش را نسبت به سایر عناصر دارد. دلیل این ویژگی سبکتر بودن گاز هلیوم از هوا است که به سمت خارج جو حرکت می‌کند به همین علت اینکه منابعی که ما می‌توانیم گاز هلیوم را تامین کنیم بسیار کم و محدودند.

برای تولید گاز هلیوم شیوه هایی وجود دارد. گاز هلیم را می‌توان از گاز طبیعی بدست آورد. گفته می‌شود در هر جایی که گاز طبیعی وجود دارد، اثری از گاز هلیوم نیز دیده می‌شود، این امر طبیعی است که مقدار گاز هلیوم در هر منبع متفاوت است و ممکن است در برخی منابع بیشتر از سایرین باشند. برای استخراج و تولید گاز هلیوم باید مقدار آن از یک حدی بیشتر باشد تا بتوان آن را جداسازی نمود. البته یک روش برای تولید گاز هلیوم در خانه وجود دارد آن هم با استفاده از سرکه و جوش شیرین است. همان واکنشی که در دوران مدرسه با عنوان کوه آتشفشان معرفی می‌شد.

روش تهیه گاز هلیوم

همانطور که میدانید گاز طبیعی دارای 7 درصد He است و از روش تقطیر جزء به جزء گاز طبیعی میتوان آن را تهیه نمود.

طی این روش دما را کاهش داده و فشار افزایش می یابد و از آنجایی که بین سایر عناصر کمترین نقطه جوش را دارد سایر گازهای موجود در گاز طبیعی مایع میشوند( متان و نیتروژن). هلیوم تولید شده دارای ناخالصی است و خاص سازی آن به وسیله پایین آوردن دما به صورت متوالی انجام میگیرد و سایر گازهایی که باعث ناخالص شدن آن میشوند خارج میشود. برای خالص سازی نهایی از کربن فعال استفاده میکنند و در نهایت گاز بدست آمده خلوصی حدود 99.995% دارد. معمولا برای کاهش هزینه های حمل و نقل هلیوم را به صورت مایع در می آورند. زیرا مخزن مایع 5 برابر بزرگتر از مخزن گازی آن است.

گزارشی مبنی بر استخراج این گاز در سال 2008 وجود دارد که تقریبا برابر با 169 میلیوم مترمکعب است. حدودا 10 درصد از حجم کل آن برای کشور الجزایر و 78 درصد از آن برای ابالات متحده بود.

استخراج این گاز در مناطق مشخصی از ایالات متحده صورت میگیرد برای مثال از نزدیک میدان گازی کانزاس استخراج میشود.

بیشترین میزان استخراج آن از گاز طبیعی صورت میگیرد چون مقدار آن در هوا به اندازه کسیر کوچکی از نئون میباشد.

ذخایر و تولید گاز هلیوم

گفتنی است کل منابع ذخیره هلیوم در دنیا تقریبا 41 میلیارد متر مکعب تخمین زده شده است و عمده ترین منابع گاز هلیوم در کشور قطر قرار دارد کشورهای دیگری که بعد از قطر دارای ذخایر هلیومی می‌باشند الجزیره، ایالات متحده امریکا و بعد از این‌ها روسیه است گفتنی است که تولید سالانه هلیوم در جهان 175 میلیون متر مکعب است و کشوری که در تولید هلیوم پیشتاز است آمریکا می‌باشد. تولید هلیوم در کشور روسیه سالانه 5 میلیون متر مکعب می‌باشد البته ناگفته نماند مناطقی در روسیه شرق دور وجود دارند که دارای منابع غنی از هلیوم هستند اما فناوری لازم برای تولید هلیوم را ندارند.

در رابطه با نحوه جداسازی گاز هلیوم دو مرحله وجود دارد مرحله اول فرآیند تراکم کم دما و تغلیظ هلیوم و در مرحله دوم پاکسازی گاز هلیوم از ناخالصی‌هایی مانند متان، نیتروژن، هیدروژن، نئون و آرگون می‌باشد که نحوه تولید گاز هلیوم را تشکیل می‌دهند

خواص فیزیکی و شیمیایی منحصر به فرد گاز هلیوم

همانگونه که میدانید گاز هلیوم کوچکترین اتم و عنصر از گروه و خانواده گازهای نجیب است. این گاز یک گاز بی اثر است که دارای فرمول شیمیایی He می‌باشد. عدد اتمی این گاز 2 است و دارای جرم اتمی 4.002602 گرم / مول می‌باشد. این گاز در حالت معمول یک گاز بی رنگ و بدون بو است و همچنین مزه هم ندارد. گاز هلیوم دارای اثر سمی نیست و خنثی است.

گازهلیوم را میتوان بعد از گاز نئون کم فعالیت ترین گاز به شمار آورد بدلیل اینکه در گروه گازهای نجیب قرار دارد و لایه ظرفیت آنها پر است لذا تمایل خاصی به واکنش دادن با دیگر عناصر ندارد و برای همین هلیوم در تمامی شرایط بصورت تک اتمی باقی می‌ماند.

اگر بخواهیم این گاز را با گازهای تک اتمی دیگر مقایسه کنیم می‌بینیم که انحلال پذیری کمتری نسبت به سایر گاز‌های تک اتمی دارد و نسبت به گازهای تک اتمی دیگر He را جز گازهای کم محلول به حساب می‌آورند. دمای ذوب و جوش آن هم در مقایسه با عنصرهای دیگر خیلی کمتر می‌باشد به همین دلیل است که این گاز در شرایط عادی و معمول به شکل گازی است. در دما و فشار استاندارد به شکل گاز تک اتمی ظاهر می‌شود و در صورتی هلیوم متراکم می‌شود که شرایط از حالت عادی خارج شود و در شرایط خیلی ویژه قرار بگیرد. همانطور که قبل‌تر گفته شد هیلوم دارای پایین‌ترین نقطه ذوب در بین عناصر می‌باشد و می‌توان این نکته را بیان کرد که هلیوم تنها مایعی که در صورت کاهش دما به جامد تبدیل نمی‌شود و هلیوم مایع با افزایش فشار جامد می‌شود و در فشار استاندارد و دمای صفر مطلق شکل مایع بودن خود را حفظ می‌کند.طبق پیش بینی‌های انجام شده تولید هلیوم و فروش هلیوم بسیار افزایش پیدا کرده است.(سپهر گاز کاویان یکی از تامین کننده‌های هیلوم می‌باشد.)

نام این عنصر از یک کلمه یونانی به معنای ایزد خورشید گرفته شده است.

شاید جالب باشد که بدانید:

کشف هلیوم از یک خط طیفی شروع شد که توسط یک ستاره شناس در سال 1886 مشاهده گردید. این ستاره شناس مشغول بررسی یک خورشید گرفتگی بود که یک خط طیفی زرد مشاهده نمود. دانشمند دیگری پیشنهاد کرد که این خط ممکن است برای یک عنصر جدید باشد. تقریبا صد سال بعد دو شیمی دان توانستند این گاز را از سنگ کلویت که یک کانی اورانیوم است استخراج کنند. بعدها در ایالات متحده یک منبع بزرگ از این گاز کشف شد. این عنصر و هیدروژن را میتوان از فراوانترین عناصر کیهان در نظر گرفت ولی با این وجود در زمین بسیار کمیاب است. تقریبا 4/1 از جرم گیتی متعلق به این عنصر است این مقدار 12 برابر عنصرهای سنگین است. این گاز به غیر از زمین در سایر سیارات نیز وجود دارد (خورشید و مشتری).

در هوا کره میزان این گاز بسیار کم است و مقدار بیشتری از آن در خاک یافت میشود. از واپاشی هسته ای عناصر سنگین پرتوزا مانند اورانیوم و توریم حاصل میشود. از روش های مختلفی میتوان این گاز را تهیه نمود برای مثال از روش تقطیر جزء به جزء استفاده میگردد.

پیشنهاد به مطالعه بیشتر اطلاعات فنی گاز هلیوم

کاربرد هلیوم

از آنجایی که هلیوم دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است به همین دلیل در صنایع گوناگون کاربرد دارد. همانطور که در بخش قبل توضیح داده شد ویژگی‌های منحصر به فرد این گاز عبارت است از نقطهٔ جوش، چگالی، حل‌ شوندگی پایین، رسانش گرمایی بالا و واکنش ناپذیر بودن می‌باشد. هلیوم اگر در هوا (اتمسفر) آزاد شود دیگر امکان بازیابی این گاز وجود ندارد بنابراین به آن یک منبع تجدیدناپذیر می‌گویند. هلیوم در فرایندهای صنعتی، هوا و فضا، کاربردهای نظامی، فناوری‌های پزشکی کاربرد دارد. امروزه تحقیقات به کمک هلیوم مایع در خط مقدم نقش مهمی را بر عهده دارد. گاز هیلوم در فعالیت‌های مهم تجاری و نظامی بسیار تاثیرگذار است.

امروزه منابع گاز هلیوم و منابع گازهای طبیعی به هم وابسته می‌باشند و با توجه به پیش بینی‌های شده نشان می‌دهد که ارزش هلیوم سیر صعودی خواهد داشت. این گاز در ام‌آر‌آی، فضاپیماها، تلسکوپ‌ها و دستگاه‌های نظارت بر پرتونگاری هسته‌ای کاربرد دارد . گفتنی است که آن را دومین عنصر فراوان در جهان می‌دانند اما با وجود فراوان بودن این گاز منابع هلیوم و درصد آن روی کره‌ی زمین کم است. ویلیام رامسی یکی از دانشمندان اسکاتلندی اولین بار هلیوم را از کلویت استخراج کرد. (کلویت یک ماده معدنی رادیواکتیو می‌باشد.)

استخراج این گاز از گازهای طبیعی می‌باشد و گفتنی است که در روسیه یک شرکت به صورت انحصاری به تولید گاز هلیوم می‌پردازد. از کپسول گاز هلیوم برای مصارف پزشکی استفاده می‌شود.کاربرد دیگر کپسول گاز هلیوم در بادکنک‌های هلیومی است به دلیل اینکه گاز هلیوم وزن کمتری نسبت به هوا دارد و باعث شناور ماندن بادکنک‌ها در هوا می‌شود. غواصانی که در اعماق دریا غواصی می‌کنند از کپسول گاز هلیوم استفاده می‌کنند زیرا در اعماق آب مقدار نیتروژن خون غواصان افزایش پیدا می‌کند و به هنگام بازگشت غواصان به سطح آب، نیتروژن تمایل دارد به سرعت خارج شود در واقع می‌توان گفت که خون جوش بزند! به همین دلیل غواصان به همراه خود کپسول هلیوم دارند تا این شرایط بحرانی را مدیریت کنند و از خطر جلوگیری شود. برای درمان آسم، هلیوم مورد استفاده قرار می‌گیرد. گفتنی که هلیوم سمی نمی‌باشد و اگر مقداری از گاز هلیوم را تنفس کنیم ضرری به بدن انسان نمی‌رساند.

کاربرد گاز هلیوم در پزشکی

کاربرد هلیوم در پزشکی موضوع مورد نظر در این قسمت است. در صنعت پزشکی ترکیبی از گاز هلیوم با گاز اکسیژن وجود دارد که با نام هلیوکس شناخته شده است. این ترکیب شامل ۲۰ درصد گاز اکسیژن و ۸۰ درصد گاز هلیوم می‌باشد که برای تست‌های فانکشنال ریه یا بیماری‌های تنفسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ترکیب دیگری با نام هلیوکس سی وجود دارد که ترکیب ۳۰ درصد گاز اکسیژن و ۷۰ درصد هلیوم می‌باشد.

نکات ایمنی هلیوم

 دانستن نکات ایمنی در مورد هلیوم، کپسول گاز هلیوم و سیلندر گاز هلیوم بسیار مهم و ضروری است در این بخش تلاش شده است اطلاعات کاملی در رابطه با این موضوع ارائه شود.

همان‌طور که می‌دانید و حتی ممکن است مقدار کمی گاز هلیوم را برای تغییر دادن صدا تنفس کرده باشید و متوجه شده باشید که گاز هلیوم جذب بدن انسان می‌شود اما گفتنی است که تنفس گاز هلیوم اثرات بدی بر بدن می‌گذارد و موجب سرگیجه، کسالت و خفگی می‌شود. در محیط‌های بسته مقدار زیاد هلیوم باعث کم شدن اکسیژن محیط می‌شود و درنهایت منجر به خفگی می‌شود بنابراین لازم است میزان فشار اکسیژن موجود در یک محیط را قبل از این که وارد شوید بررسی کنید. همان‌طور که می‌دانید تنفس هلیوم باعث تغییر در کیفیت صدا می‌شود علت آن هم این است که سرعت صدا در هلیوم تقریبا سه برابر بیشتر از سرعت آن در هوا می‌باشد و چون بسامد پایه در گاز با سرعت صدا در گاز متناسب است زمانی که شما گاز هلیوم را تنفس می‌کنید در بسامد که به وسیله مجرای صوتی تولید می‌شود تشدید رخ می‌دهد و هلیوم باعث تغییر صدا می‌شود. 

تاثیر گاز هلیوم بر سلامت انسان

شاید این سوال در ذهن خیلی از ما شکل گرفته باشد که گاز هلیوم چه تاثیری بر بدن انسان می‌گذارد و چگونه باعث تغییر صدای انسان می‌شود. باید بدایند که این اتفاق مبنای علمی دارد. هنگامی که انسان صحبت می‌کند عاملی که باعث ایجاد صدا می‌شود تارهای صوتی هستند و هوا با عبور کردن از این تارهای صوتی آن‌ها را به لرزه در می‌آورد و تولید صدا صورت می‌گیرد و ما به کمک لب و دهان این صدا را به کلمات تبدیل می‌کنیم و این‌گونه است که می‌توانیم صحبت کنیم. گاز هلیوم چگالی کمتری نسبت به هوا دارد بنابراین سرعت عبور هلیوم از بین تارهای صوتی بسیار سریع‌تر از هوا خواهد بود به همین دلیل است که وقتی یک فرد گاز هلیوم را تنفس می‌کند دچار تغییر صدا می‌شود.

خطر تنفس هلیوم

همانطور که می‌دانید گاز هلیوم سمی نمی‌باشد اما باید به این نکته توجه کنید که تنفس هر گازی به تنهایی هر چند آن گاز سمی نباشد می‌تواند مضر و خطرناک باشد. گفتنی است که تنفس هر گاز بی‌خطری به تنهایی و بدون گاز اکسیژن می‌تواند پس از چند دقیقه اکسیژن خون را به شدت پایین بیاورد که این امر موجب ضایعه مغزی و نیز ممکن است منجر به مرگ شود اما گفتنی است که تنفس گاز هلیوم از یک بادکنک با حجم کم خطرناک نمی‌باشد و مشکلی به وجود نمی‌آورد.

خطر پاره شدن ریه با هلیوم

همانطور که همه ما بارها مشاهده کرده‌ایم گاهی افراد برای تغییر صدا و تفریح به یک کار خطرناکی دست می‌زنند که این کار خطرناک تنفس گاز هیلوم به صورت مستقیم از کپسول هلیوم است. گاز فشرده هلیوم درون کپسول با فشار وارد ریه می‌شود و منجر به پاره شدن ریه (آمبولی) می‌شود. آمبولی باعث مسدود شدن رگ‌ها می‌شود که در نتیجه منجر به سکته، تشنج و حتی مرگ می‌شود. تنفس گاز با فشار زیاد خطرات جدی‌ای به همراه دارد و به شدت به بافت ریه آسیب وارد می‌کند در صورت پارگی ریه‌ها فرد فوت خواهید کرد

تاثیر گاز هلیوم بر محیط زیست

بعد از هیدروژن هلیوم دومین عنصر فراوان در جهان می‌باشد گفتی است که هلیوم 235% جرم کل عناصر را تشکیل می‌دهد. شکل گیری گاز هلیوم بر روی زمین به واسطه یک واکنش رادیواکتیو می‌باشد. مقدار زیادی گاز هلیوم تولید شده به سطح خارجی زمین می‌رسد و با اتمسفر روبه رو می‌شود و نیز وارد جو می‌شود بنابراین منطقی که میزان هلیوم در جو بیشتر از حد معمول باشد. گفتنی است وزن مولکولی کم هلیوم این اجازه را به آن می‌دهد که با همان سرعتی که شکل گرفته است به فضا فرار کند و سپس وارد جو شود. نکته جالب در مورد گاز هلیوم این است که در هتروسفر تقریبا 600 کیلومتر لایه وجود دارد که گاز هلیوم می‌تواند بر این لایه‌ها غلبه کند با وجود این که فشار کل بسیار کم می‌باشد. گاز هلیوم در مقایسه با گازهای طبیعی غلظت کمتری نسبت به اتمسفر دارد.

نیاز حیاتی به گاز هلیوم

شاید در ظاهر اینگونه به نظر بیاید که از گاز هلیوم فقط برای پر کردن بادکنک‌های هلیوم و شناور در مهمانی‌ها و یا به منظور تغییر صدا و ایجاد اوقات فراغت می‌باشد اما در اصل باید بدانید که از گاز هلیوم در صنعت پزشکی، صنایع مختلف و آزمایشگاهی استفاده می‌شود و در نبود گاز هلیوم مشکلات زیادی ایجاد می‌شود. گفتنی است که 50% از هلیوم تولید شده در دنیا به منظور مصرف در دستگاه های ام آر آی، جوشکاری و دستگاه‌های آزمایشگاهی می‌رسد. لازم به ذکر است کشور قطر دومین عرضه کننده گاز هلیوم در جهان می‌باشد این کشور به دلیل مناسبات سیاسی، تولید خود را متوقف می‌کند، از این رو جهان علم و صنعت در رابطه با موضوع کمبود گاز هلیوم دچار نگرانی شدید خواهد شد. گفتنی است که کشور قطر 32 درصد از کل تقاضای جهان به گاز هلیوم را تأمین می کند.

گاز هلیوم ساکن در خورشید

همانطور که پیش‌تر گفته شده است هلیوم گازی بی‌اثر، بی‌رنگ، بدون بو و بدون مزه است گفتنی است هلیوم از کلمه یونانی به نام هلیوس گرفته شده است که به معنای خورشید می‌باشد و چون در ابتدا اینگونه تصور می‌شد که هلیوم کشف شده یک فلز می‌باشد، پسوند umکه مختص فلزات است را به آن اضافه کردند.
هلیوم در خورشید برای اولین بار در سال 1868 با طیف سنجی جرمی طی یک خوشید گرفتگی کشف شد. دانشمندی اسکاتلندی برای اولین بار در سال 1895 هلیوم را از کلوئیت، یک ماده معدنی رادیو اکتیو، تولید کرد. اما به طور عمده تهیه هلیوم از منابع گاز طبیعی می‌باشد.
یکی دیگر از کشورهایی که به تولید گاز هلیوم می‌پردازد کشور روسیه است در این کشور تولید هلیوم عمدتا توسط یک شرکت می‌باشد البته ناگفته نماند که میدان گازی در دسترس روسیه مقدار خیلی کمی هلیوم دارد و در دسته میدان های ضعیف قرار می‌گیرد

حمل و انبارش گاز هلیوم

نکاتی که در مورد حمل سیلندر گاز هلیوم باید در نظر بگیرید در این بخش گفته شده می‌شود. سیلندر گاز هلیوم تحت فشار می‌باشد و گاز هلیوم تحت فشار باعث خفگی و یخ‌زدگی شدید می‌شود بنابراین این سیلندر به هیچ عنوان نباید سوراخ یا در معرض آتش قرار بگیرد. لازم به ذکر است که تماس با هلیوم مایع باعث سوختگی شدید کرایوجنیک می‌شود هلیوم سرطان‌زا نمی‌باشد. در صورت نشتی گاز هلیوم تا پراکنده شدن گاز منطقه باید خالی بماند. برای استفاده از سیلندر هلویم به دلیل فشار ۱۵۰ تا ۲۰۰ بار حتما از تجهیزات تقلیل فشار استفاده شود و لازم است که بعد از هربار مصرف شیر سیلندر را حتما ببنید و نیز این کار را بعد از خالی شدن کپسول هم انجام دهد. مخازن نگهداری هلیوم با درصد خلوص بالا و یا هلیوم آزمایشگاهی را باید در مکان‌های خنک و نیز دارای تهویه مناسب و دور از هرگونه مواد قلیایی و اسید قرار دهید. سیلندر هلیوم حتما باید دارای کلاهک باشد و در محل خود ثابت گردد.

تامین گاز هلیوم

گاز هلیوم تامین شده از شرکت سپهر گاز کاویان مورد آزمون قرار گرفته شده است و با بالاترین کیفیت خدمت شما عزیزان عرضه می‌گردد.

کپسول‌های گاز هلیوم خالص، هلیوم آزمایشگاهی، هلیوم وارداتی سپهر گاز کاویان در انواع گرید یکی از پرکاربردترین و بهترین گازها در آزمایشگاه‌های کروماتوگارفی گازی می‌باشند. همچنین گاز هلیوم برای انواع مصارف مختلف از جمله پر کردن بادکنک برای مجالس و جشن‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای خرید کپسول هلیوم و گاز هلیوم و دریافت پیش فاکتور می‌توانید درخواست خود را از طریق واتساپ به شماره 09128699025 دریافت نمایید.

فروش گاز هلیوم

در رابطه با فروش گاز هلیوم در سپهر گاز کاویان باید بدانید که تمامی گازهای خالص و گاز هلیوم و گازهای ترکیبی تولید شده در سپهرگاز کاویان نسبت به دیگر مراکز فروش گاز خالص دارای بالاترین کیفیت می‌باشند. تمامی گازهای ارائه شده به مشتریان توسط شرکت سپهرگازکاویان چند دوره با آنالایزرهای بسیار دقیق آنالیز می‌شوند و با سرتیفیکیت معتبر و قابل پیگیری به مشتریان تحویل داده می‌شود.

خرید گاز هلیوم

سپهر گاز کاویان یکی از مراکز خرید هلیوم در ایران می‌باشد. در شرکت سپهر گاز کاویان گاز هلیوم آزمایشگاهی با کیفیت بالا و قیمت مناسب تولید و به مصرف کنندگان عرضه می‌شود. نکته‌ای که باید به هنگام خرید گاز هلیوم به آن توجه کنید این است، هنگامی که قصد خرید کپسول گاز هلیوم را دارید باید به فشار آن که توسط درجه مانومتر هلیوم مشخص می‌شود توجه کنید و باید بدانید که در شرایط عادی فشار گاز کپسول هلیوم بین 180 تا 200 بار می‌باشد و نیز به تغییرات دمایی بستگی دارد بنابراین گفتنی است که اگر فشار گاز کپسول هلیوم از 180 بار کمتر باشد استاندارد نیست. بنابراین سعی کنید کپسول‌های گاز هلیومی را از مراکز معتبر خریداری کنید به طوری که تضمینی برای آن‌ها وجود داشته باشد. سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده انواع گازهای خالص یکی از مراکز معتبر اداره استاندارد فروش هلیوم خالص آزمایشگاهی در ایران می‌باشد. 

قیمت گاز هلیوم

قیمت این گاز به عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا قراردادهای خرید و فروش شرایط بازار گرید گاز حجم کپسول نوع ارائه سیلندر بستگی دارد بنابراین شما میتوانید برای کسب اطلاع دقیق از قیمت گاز با کارشناسان فروش ما تماس حاصل فرمایید. در سپهر گاز کاویان می‌توانید گاز هلیوم را در حجم‌های مختلف تهیه کنید لازم به ذکر است که گاز هلیوم آزمایشگاهی 50 لیتری بیشترین درخواست را در بین متقاضیان این گاز دارد برای استعلام قیمت کپسول گاز هلیوم و کسب اطلاعات بیشتر درخواست خود را به شماره واتساپ 09128699025 پیامک کنید تا کارشناسان فروش ما اطلاعات مورد نیاز را در اختیارتان قرار دهند.

اندازه کپسول ها

کپسول های یکبار مصرف با حجم پایین یا کپسول های دائمی و با حجم بالا

غلظت گازی که تولید می شود هم بر قیمت گازها تاثیر به سزایی دارد

گاز هلیوم برای چه مصارفی خریداری می شود؟ برای موارد صنعتی، پزشکی، تجاری و یا …

و مشخصاتی این چنینی

سپهر گاز کاویان تمامی تولیدات خود به خصوص گازهای هلیوم خود را با کیفیت و خلوص بسیار بالا به عرضه می رساند و به دلیل تولیدات و صادرات زیاد این مجموعه، قیمت ها بسیار رقابتی میباشد.

خرید کپسول هلیوم

همانطور که می‌دانید گاز هلیوم در کشور وارداتی می‌باشد و چون حمل و نقل گاز هلیوم در سیلندرهای کوچک از نظر اقتصای به صرفه نمی‌باشد به همین دلیل هلیوم وارداتی در کپسول‌های 50 لیتری وارد کشور می‌شوند. از طرفی برخی از متقاضیان گاز هلیوم به کپسول‌های 50لیتری هلیوم نیازی ندارند و گاز هلیوم را در حجم‌های کمتر سفارش می‌دهند و یا این که حمل و نقل گاز هلیوم در سیلندر 50 لیتری برای آن‌ها دشوار می‌باشد. سپهرگازکاویان قادر به تامین گاز هلیوم با توجه به نیاز مشتری در سیلندرها با حجم‌های کمتر نیز می‌باشد. مشریان عزیز با توجه به میزان مصرف و یا امکان جابجایی آن می‌توانند کپسول هلیوم خود را سفارش بدهند. اما گفتنی است که کپسول 50 لیتری هلیوم در مقایسه با کپسول 20 لیتری و کپسول 10 لیتری مقدار گاز بیشتری را در خود جای می‌دهد، بنابراین از نظر اقتصادی بصرفه‌تر می‌باشد. بنابراین اگر برای جابجایی یا محل نگهداری کپسول 50لیتری گاز هلیوم مشکل خاصی ندارید توصیه می‌شود بهتر است از کپسول 50 لیتری هلیوم استفاده نمایید، زیرا استفاده از کپسول 50 لیتری هلیوم از نظر اقتصادی و موجودی گاز هلیوم، برای مصرف کنندگان صرفه بهتری خواهد داشت.

برای خرید گاز هلیوم، می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

1. تماس با تامین کنندگان: سپهر گاز کاویان تامین کننده هلیوم وارداتی از برند های معتبر همراه با گواهینامه میباشد شما میتوانید از طریق شماره های درج شده با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید و جزئیات خرید گاز هلیوم را استعلام کنید. آنها قادر خواهند بود به شما اطلاعات در مورد قیمت، حجم خرید حداقل، شرایط پرداخت و روش‌های تحویل را ارائه دهند.

2. مشاوره از کارشناسان: در صورت نیاز، می‌توانید با کارشناسان سپهر گاز کاویان مشورت کنید. آنها ممکن است به شما راهنمایی کنند و به شما در انتخاب بهترین گزینه برای نیازهای خاص خرید هلیوم کمک کنند.

به هر حال، برای خرید گاز هلیوم، حتماً به نکات زیر توجه کنید:

- اطمینان حاصل کنید که تامین کننده گاز هلیوم مورد نظر شما دارای مجوزهای لازم و صلاحیت های لازم است.
- بررسی کنید که گاز هلیوم که قصد خرید آن را دارید، با استانداردهای مربوطه سازگاری دارد.
- قبل از خرید، جزئیات قرارداد و شرایط پرداخت را دقیقاً مورد بررسی قرار دهید و از همه جوانب حقوقی و مالی اطمینان حاصل کنید.

هلیوم ۵۰ لیتری گرید ۵٫۵

گاز آزمایشگاهی هلیوم با خلوص ۹۹٫۹۹۹۵% وگرید۵٫۵در سیلندرهای ۵۰ لیتری جهت کارهای آزمایشگاهی و باد کردن بادکنک مورداستفاده قرار می‌گیرد.

نکته : وزن حجمی هیدروژن نسبت به هلیوم پایین‌تر و قیمت آن نیز مناسب‌ترمی‌باشد ولی جهت باد کردن بادکنک استفاده نمی‌شود چون هیدروژن گازی بسیار خطرناک می‌باشد و قابلیت انفجار دارد.

شایان ذکر است هلیوم از ذخایر گاز طبیعی استخراج و بهره‌برداری می‌شود. تنها چند منطقه از دنیا وجود دارد که مقادیر کافی از این گاز دارد. تگزاس و اوکلاهما در ایالات‌متحده آمریکا، لهستان، الجزایر و روسیه. گفتنی است هلیوم دومین گاز فراوان در کیهاناست اما روی زمین نایاب است.

گروه صنعتی سپهر گاز کاویان عرضه‌کننده کپسول هلیوم در سایزهای زیر می‌باشد.

شارژ کپسول گاز هلیوم

شارژ کپسول گاز هلیوم معمولاً توسط تأمین کنندگان گاز انجام می‌شود. شما می‌توانید به فروشگاه‌ها یا تأمین کنندگان گاز  مراجعه کنید و درخواست شارژ کپسول گاز هلیوم را ارائه دهید. در این صورت، تأمین کننده معمولاً شارژ کپسول را انجام می‌دهد و میزان گاز هلیوم را به طور مناسب در کپسول قرار می‌دهد. 

در صورتی که می‌خواهید گاز هلیوم را برای استفاده خانگی مانند پر کردن بالون‌ها یا دیگر مصارف تفریحی استفاده کنید، می‌توانید از شارژ کپسول‌های گاز هلیوم قابل استفاده برای مصارف خانگی خریداری کنید. این کپسول‌ها معمولاً در فروشگاه‌های تخصصی، سوپرمارکت‌ها یا فروشگاه‌های آنلاین قابل تهیه هستند.

در هر صورت، هنگام شارژ کپسول گاز هلیوم، مهم است که دستورالعمل‌ها و راهنمایی‌های تأمین کننده را به دقت دنبال کنید و از روش‌ها و وسایل ایمنی مناسب برای روند شارژ استفاده کنید.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده هلیوم با خلوص‌های 99.9992، 99.9995، 99.9999 درصد می‌باشد.

کپسول هلیوم و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول هلیوم مانند رگولاتور و ... در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز هلیوم در شرکت سپهر گاز کاویان در سیلندر های 50 لیتری کربن استیل همراه با شیر سیلندر گاز هلیومDIN6 , BS3 قابل ارائه می‌باشد.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.