سپهر گاز کاویان تولید کننده و تامین کننده گازهای خالص وترکیبی دارای گواهینامه ISO17025 و آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد ایران می باشد.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی تماس بگیرید.02146835980 – 09128699025

فروش گاز کالیبراسیون از دیگر خدمات شرکت سپهر گاز کاویان می‌باشد. در این محتوا در خصوص انواع آن، تهیه و دیگر نکات مهم این گاز صحبت خواهیم کرد.

گاز کالیبراسیون (calibration gas) چیست؟

گازهای کالیبراسیون مانند سایر گازهای دیگر دارای دسته بندی و گروهای خاصی هستند که هر یک از آنها به گروه مشخصی تعلق دارند. در حقیقت می‌توان گازهای کالیبراسیون را به دو دسته مجزا تقسیم نمود. گروه اول کالیبراسیون صفر و گروه دوم کالیبراسیون گسترده.

گاز صفر به دسته ای از گازهای کالیبراسیون گفته می‌شود که در آن گازی که قادر به مشتعل شدن باشد وجود ندارد. هنگامی این گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد که آنالیزگر گاز با گازی متفاوت از آنچه که قرار است شناسایی کنند کالیبره نمایند. برای ملموس شدن درک این توضیح بهتر است مثالی را عنوان کنیم، گاز کالیبراسیون صفر نیتروژن خالص برای اکسیژن یا دی اکسید کربن مورد استفاده قرار می‌گیرد و اینگونه نقطه صفر برای گاز شناسایی می‌شود.

گروه بعدی از گازهای کالیبراسیون نوع پیشرفته تری می‌باشد که گازهای کالیبراسیون گسترده نام دارند. در این نوع غلظت مشخصی از گازهای مورد شناسایی برای کالیبره کردن آنالیزگر استفاده می‌گردد. فروش گازهای کالیبراسیون با توجه به درخواست مشتریان تولید و عرضه می‌گردد.

هدف از کالیبراسیون چیست؟

هدف از کالیبراسیون عملکرد ارزیابی، تنظیم دقیق و نیز بالارفتن دقت تجهیزات اندازه گیری می‌باشد.

برخی مخلوط های گازی موجود در سپهر گاز کاویان

مخلوط های گازی دو جزئی

استالدهید + نیتروژن

گاز استیلن + هلیوم یا نیتروژن

آمونیا + آرگون، نیتروژن یا هلیوم

آرگون + هلیوم، هیدروژن یا نیتروژن

بنزن + هوا یا نیتروژن

ان-بوتان + هوا، آرگون، پروپان

ایزوبوتان + هلیوم، پروپان یا نیتروژن

هلیوم + هوا یا آرگون

آرگون + گاز نیتروژن یا اکسیژن

نرمال-هگزان + هوا

هیدروژن + هوا، آرگون، هلیوم، گاز دی اکسید کربن یا نیتروژن

متان + هوا، آرگون، هلیوم، هیدروژن، نئون یا نیتروژن

نیتریک اکساید + هلیوم یا نیتروژن

نیتروژن + آرگون، هلیوم یا هیدروژن

حجم های موجود سیلندر گاز کالیبراسیون

حجم سیلندرهای گاز کالیبراسیون در بازار بسیار متنوع است و از لیترهای کوچک تا متر مکعب های بزرگ را شامل می شود.
متان در سیلندر های2، 5 ، 10 ، 20 ، 50 لیتری و سیلندر های 1.5 لیتری یکبار مصرف موجود میباشد

فروش گاز کالیبراسیون

تولید گازهای کالیبراسیون به روش های مختلفی صورت می‌پذیرد:

روش اول تولید گاز کالیبراسیون با استفاده از لوله های نفوذ دهنده است. در این روش جریان گاز مایع بوسیله درجه دما در لوله ها کنترل می‌گردد بدین گونه می‌تواند ترکیباتی با غلظت های پایین تولید نماید. حمل و جابجایی این لوله های نفوذ دهنده راحت و آسان است. گفتنی است که این نوع گاز کالیبراسیون برای آشکارسازهای سمی استفاده می‌گردد که به کمترین غلظت نیز واکنش می‌دهند. استفاده از لوله های نفوذ دهنده برای غلظت های بالا مناسب نمی‌باشد.

روش دیگر تهیه گاز کالیبراسیون استاندارد به شیوه تزریقی است. در این روش توسط سرنگ و پمپ و یا هر ابزار مشابه گاز وارد جریان می‌شود. در تولید گاز کالیبراسیون به این روش غلظت از چند درصد تا چند ppm قابل تغییر و کاهش است. گاز مایع قبل از تزریق تبخیر می‌گردد.

روش سوم در تهیه گازهای کالیبراسیون استاندارد روش تبخیر می‌باشد. در این شیوه گاز حامل را از گاز هدف که در حالت مایع است عبور می‌دهند.

فروش گاز کالیبراسیون-سپهر گاز کاویان

گاز کالیبراسیون سولفید هیدروژن

شرکت سپهر گاز کاویان مجهز به آزمایشگاهی پیشرفته و انواع دستگاههای تخصصی جهت آنالیز کردن انواع گازهای مرجع می‌باشد. لیست گازهای ترکیبی قابل ارائه توسط شرکت سپهر گاز کاویان به شرح زیر می‌باشد:

شرکت سپهر گاز کاویان دارنده گواهینامه معتبر 17025 ISO، قادر به تولید و آزمون گازهای کالیبراسیون سولفید هیدروژن, متان ,انواع هیدروکربن ها ,نیتریک و سولفور در بالانس گازهای خالص مانند گاز نیتروژن, هوای خشک, گاز متان, آرگون, هلیوم و … در غلظت های مختلف می‌باشد و لازم به ذکر است برای گازهای مرجع گواهی نامه معتبر 17025 ISO به همراه گاز به مشتریان محترم تحویل داده می‌شود.

گاز کالیبراسیون مونوکسید کربن

گاز کالیبراسیون یک گاز یا مخلوط گاز مرجع می‌باشد. گفتنی است که به عنوان استاندارد مقایسه ای در کالیبراسیون ابزارهای تحلیلی مانند تجزیه و تحلیل گاز یا آشکارسازهای گاز استفاده می‌شود.

گاز کالیبراسیون LEL متان

گفتنی است که یکی از مخلوط‌های گازی، گاز کالیبراسیون LEL‏ متان در ‏Air‏ می‌باشد که به عنوان نشت‌یاب در واحدهای انتقال گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد برای این منظور از ترکیب ‏‏2.5% گاز متان در هوای خشک یا همان هوای فشرده ‏Z- Air‏ استفاده می‌شود. ‏شرکت شرکت سپهر گاز کاویان قادر به تامین مخلوط گازی ‏LEL‏ متان در air مورد نیاز مشتریان در سیلندرها با حجم‌های مختلف می‌باشد.

مخلوط های گازی هیدروکربنی

شرکت سپهرگازکاویان قادر به تولید انواع مخلوط‌های گازی ( گاز کالیبراسیون) چند جزیی هیدروکربنی وNatural Gas می‌باشد.

کاربرد گاز کالیبراسیون ( گاز میکس)

در این مقاله تلاش شده هر آنچه را که لازم است در مورد کاربرد سیلندر گازهای کالیبراسیون که با نام‌های مخلوط گازی، گاز آنالایزر، گاز مرکب، گاز ترکیبی، گاز مرجع هم شناخته شده اند را بدانید، شرح دهیم. سیلندر گازهای کالیبراسیون کپسول‌های استانداردی هستند که برای حمل و نقل انواع گازهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد سیلندر گازهای کالیبراسیون با توجه به نوع گاز کالیبراسیون و مقدار آن متنوع است و در جنس‌ها و حجم‌های متفاوت موجود می‌باشد و اگر بخواهیم رایج‌ترین نوع آن را نام ببریم سیلندرهای یک بار مصرفی می‌باشند که معمولا از جنس آلومینیوم با ظرفیت مشخص و نیز سیلندرهای فولادی و آلومینیومی با ظرفیت های که مدنظر مصرف کننده است، می‌باشد.

محتوای سیلندرهای گاز کالیبراسیون که به مصرف کننده عرضه می‌شود در واقع یک گاز مرجع و یا مخلوطی از گازهای مرجع می‌باشند که از این مخلوط‌های گازی به عنوان استانداردی برای مقایسه و کالیبره کردن و یا در واقع برای واسنجش دستگاه‌ها استفاده می‌شود. گفتنی است که آشکارسازهای گازی برای این‌ که تشخیص درست بدهند و دقیق اندازه‌گیری کنند نیاز به کالیبره شدن توسط گازهای کالیبره دارند.

گاز کالیبراسیون برای چه مواردی استفاده می شود؟

کالیبراسیون گاز، همچنین به عنوان کالیبراسیون مخلوط گاز نیز شناخته می‌شود، به طور کلی مخلوط فشرده‌ای از گازها یا اجزای گازی می‌باشد. گازهای کالیبراسیون به عنوان استانداردهای مقایسه در کالیبراسیون بسیاری از ابزارها مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها اطمینان حاصل می‌کنند که ابزارهایی مانند آنالیز گاز یا آشکارسازهای گاز به درستی خوانده می‌شوند

از گاز کالیبراسیون چه استفاده هایی می شود؟

از گاز کالیبراسیون برای کالیبره کردن آنالایزر گاز یا آشکارسازهای گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع کاربرد گاز کالیبراسیون

کاربردهای مختلف برای تولید و فروش گاز کالیبراسیون وجود دارد. برای دستگاه لیزر، سیستم های گرمایشی و…

کاربرد برای سیستم های گرمایشی

برای تست ابزار سیستم های گرمایشی از برخی ازگاز های میکس استفاده میشود مخلوط گازی مورد استفاده برای این کار شامل مخلوطی از هیدروکربن ها با گاز هیدروژن یا نیتروژن میباشد

کاربرد برای دستگاه لیزر

مخلوط گازی که برای دستگاه ه لیزرمورد استفاده قرار میگیرد مخلوطی از گاز کربن دی اکسید، هلیوم و نیتروژن است.تولید این مخلوط های گازی در شرکت‌ها عموماً به خواست خود مشتری آماده می‌شود

دستگاه های عکسبرداری با اشعه گاز میکس برای

گازی که برای دستگاه های عکس برداری مورد استفاده قرار میگیرد ترکیبی از گاز متان و آرگون میباشد و در این ترکیب گازآرگون 90درصد مخلوط را تشکیل میدهد

انواع گازهای کالیبراسیون

مخلوط‌های گازی که در آن‌ها نیتروژن بالانس می‌باشد می‌تواند شامل سولفید هیدروژن، متان، هیدروژن، مونو کسید کربن، آمونیاک، نیتریک اکساید، اکسید نیتروژن، سولفید اکسیژن، دی اکسید کربن، اکسیژن و دیگر گازها می‌باشد.گازهای متان و هیدروژن از جمله گازهای کالیبراسیون می‌باشد که کمترین حد آتش‌گیری را دارند. سپهرگازکاویان تولیدکننده انواع گازهای کالیبره، گازهای میکس، مخلوط‌های گازی و ترکیبی در انواع سیلندر‌های مختلف با توجه به نیاز مصرف کننده جهت مصارف صنایع گوناگون می باشد.

گاز کلگز یا کالیبراسیون

کلگز که گاز کالیبراسیون و گاز واسنجی هم نام برده می‌شود نوعی گاز یا مخلوط گازی مرجع می‌باشد.کلگز در واقع مخفف calibration gas یا همان گاز مورد استفاده در کالیبراسیون است. گفتنی است برای استاندارد سازی و واسنجی دستگاه‌های شناسایی کننده گاز و یا آنالیزگرهای گازی از این گازها به صورت خالص و یا مخلوط‌های گازی استفاده می‌شود.

همانطور که می‌دانید پس از مدتی استفاده از دستگاه‌ها خطاهای اندازه گیری در آن‌ها به وجود می‌آید که نیاز دارند مجددا به حالت استاندارد تنظیم شوند. بنابراین شما می‌توانید با استفاده از گاز کالیبراسیون دقت دستگاه‌ها را برای تشخیص نوع خاصی از گاز یا مخلوط گازی بالا ببرد. لازم به ذکر است که گازهای کالیبراسیون یا calgaz در دستگاه‌های مختلف مانند کروماتوگرافی و … به عنوان گاز مرجع کاربرد دارند.

مخلوط گاز تنفسی

این نوع مخلوط گازی برای استفاده غواصان و جوشکاران و همچنین بیماران تنفسی کاربرد دارد. این گازها ترکیب های مختلفی از گاز هلیوم و گاز اکسیژن می‌باشند. از دلایل استفاده از گاز هلیوم در این ترکیب گازی این است که گاز هلیوم به دلیل داشتن وزن سبکتر باعث می شود هوا راحت تر جریان پیدا کند و این امر به ویژه در اعماق آب و برای بیماران تنفسی حیاتی می‌باشد همچنین گفتنی است هلیوم گازی بی اثر است و با هیچ مولکول دیگری در جهان هستی وارد واکنش نمی شود به همین دلیل برای استفاده های تنفسی کاملاً بی خطر است

مخلوط سوختن

مخلوط های گازی که به آنها مخلوط های گازی سوختنی میگویند به ترکیبات گازی گفته میشود که از ترکیب هلیوم و هیدروژن تولید میشوند و برای تست الایندگی خودرو بکار میرود

نکته مهم در رابطه با گازهای کالیبراسیون این است که تولید و فروش انواع گازهای کالیبراسیون و گاز های میکس در شرکت ها داخلی کشور را از واردات این نوع گازها با قیمت های بالاتر بی نیاز میکند

تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون

تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون از دیگر خدمات ما است و بسیار بدیهی است که اطلاعات و آگاهی در زمینه گازها به ما کمک می‌کند تا با کاربرد انواع گازهای کالیبراسیون که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف دارند آشنا شویم، همین امر کمک شایانی به ما میکند تا در هنگام خرید و حتی فروش گاز کالیبراسیون بهتر عمل کنیم.

مخلوط های گازی یا گازهای کالیبراسیون در زمینه‌هایی مانند کروماتوگرافی گازی(GC)، کروماتوگرافی مایع(HPLC) تحلیل کننده‌های مستقیم و غیره نقش بسزایی دارند.

تولید و فروش انواع گاز کالیبراسیون چگونه انجام می‌شود

در ادامه ابتدا در مورد تولید و فروش آن‌ها توضیح می‌دهیم.

فروش گاز کالیبراسیون و انجام امور کالیبره

سپهرگاز کاویان قادر به ارائه فروش گاز کالیبراسیون در سیلندرهای گازی با حجم‌های گوناگون می‌باشد. برای خرید گاز کالیبراسیون با کیفیت عالی و مطمئن به همراه سرتیفیکیت معتبر با شماره‌های زیر تماس حاصل فرمایید.

02146835980

02146837950

09128699025

خرید

جدا از عملکرد اندازه گیری‌های تحلیلی، ابزارها نیز برای تعیین غلظت دقیق اجزای مورد نظر باید کالیبره شوند. سپهر گاز کاویان گازهای کالیبراسیون را ارائه می‌دهد که با توجه به مشخصات مشتریان ما تولید می‌شوند و برای انواع مختلف مخلوط‌های گازی، گواهینامه اعتباربخشی مطابق با iso17025 ارائه می‌دهیم.

مراکز فروش

سپهر گاز کاویان تولید کننده انواع گازهای کالیبراسیون می‌باشد همچین قادر به آزمون گازهای مرجع (کالیبراسیون) توسط دستگاه‌های تخصصی جهت آنالیز انواع گازهای مرجع می‌باشد.

چند نمونه از گازهای کالیبراسیون قابل ارائه این شرکت عبارت‌اند از :

سولفید هیدروژن, متان, انواع هیدروکربن‌ها, نیتریک و سولفور در بالانس گازهای خالص همانند گاز نیتروژن, هوای خشک, گاز متان, آرگون, هلیوم و … در غلظت‌های مختلف و همچنین برای گازهای مرجع گواهینامه معتبر 17025 ISO به همراه گاز به مشتریان تحویل داده می‌شود.

ابزار گاز های کالیبراسیون

ابزارهای گاز کالیبراسیون ابزارهای منحصر به فردی میباشند از این جهت که تنها یک ماده خاص را میسنجند و این امکان وجود ندارد که برای مواد دیگر مورد استفاده قرار بگیرند شایان ذکر است که ابزارهای خاص به طور معمول با یک گاز صفر و یک یا چند گاز اسپن(گازهای استاندارد کالیبراسیون) کالیبره می‌شود تا دقت اندازه گیری انها کاهش پیدا نکند.

گاز صفرکه کالیبراسیون برخی از دستگاه ها با آن انجام میشود به طور معمول گاز خالصی است که هیچ ترکیب سنجیده‌ شده‌ای ندارد و تا حد امکان مشابه با ماتریس نمونه اندازه‌گیری شده میباشد و به طور معمول شامل گاز نیتروژن یا هوای خشک است. خلوص این گاز به اصطلاح صفر باید برای کاربرد کافی باشد (گرید 5٫0 تا 7٫0)

ابزار عمومی گاز های کالیبراسیون

به ابزاری ابزار عمومی گفته می شود که این قابلیت را داشته باشد برای تحلیل طیف وسیعی از مواد شیمیایی مورد استفاده قرار گیرد. یکی از ابزارهای عمومی کروماتوگرافی گاز است که اغلب با استفاده از ایجاد خط یا منحنی کالیبراسیون کالیبره می‌شوند که انواع اندازه‌گیری را تحت پوشش قرار می‌دهد

برای فروش گاز کالیبراسیون بهتر است کاربرد استفاده گاز مشخص شده باشد

همانطور که میدانید انواع مختلفی از مخلوط های گازی وجود دارند که هر کدام برای مصارف گوناگونی قابل استفاده می‌باشند ترکیبات گازی در بازه بسیار گسترده ای از کاربردهای صنعتی مورد استفاده قرر می‌گیرند به عنوان مثال در صنایع جوشکاری یا صنایع غذایی از گازهای میکس استفاده میشود

یکی از کاربرد های مخلوط های گازی این است که از این گاز ها برای کالیبراسیون و یا به عبارت دیگر واسنجی دستگاه ها و ابزارها ی بسیار حساس آزمایشگاهی استفاده میکنند.

مخلوط های گازی با توجه به نوع کاربردشان و در برخی موارد با توجه به نیاز ودرخواست مشتری ممکن است دو جزئی ، سه جزئی، چهار جزئی و یا چند جزئی نیز آماده شود

نشت یاب در خطوط انتقال گاز

برای نشت یابی در خطوط انتقال گاز از برخی مخلوط های گازی استفاده میشود که این مخلوط ها از ترکیب درصد کمی گاز هیدروژن یا متان و زیرو ایر یا هوای فشرده تولید میشوند.گفتنی است که شرکت های عرضه کننده ترکیب گازهای متفاوت را با تغییر رنگ کپسول ها مشخص میکنند

شرکت سپهرگاز کاویان در تولید و فروش گاز کالیبراسیون فعالیت دارد و خدمات مربوطه برای مشتریان محترم انجام می‌شود.