با توجه به کاربردهای گوناگون گاز دی نیتروژن مونوکسید N2O تصمیم گرفتیم مطالبی در مورد کاربردهای این گاز و خواص و ویژگی های N2O و منابع تولید آن را بصورت منسجم در اختیار شما قرار دهیم. شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده و تولید کننده گازهای خالص از جمله گاز دی نیتروژن مونوکسید میباشد شما می‌توانید برای ثبت سفارش خود از طریق شماره های زیر با کارشناسان فروش تماس حاصل نمایید.

02146835980

02146837072

دی نیتروژن مونوکسید(N2O)

گاز مونوکسید دی نیتروژن که به آن دی نیتروژن مونوکسید نیز می‌گویند در قدیم به گاز خنده نیز معروف بود. این گاز برای نخستین بار در داندان پزشکی مورد استفاده قرار گرفت. این گاز تا امروز نیز مورد کاربرد قرار می‌گیرد برای مثال در بیهوشی استفاده می‌شود. در واقع کاربرد های پزشکی این گاز متنوع و گسترده است از دیگر کاربردهای آن می‌توان به داروی ضد درد برای جراحی های زنان و زایمان که در آن نیازی نیست که بیمار بصورت کامل بیهوش شود اشاره کرد.

گاز دی نیتروژن مونوکسید یا نیتروس اکساید گازی بی رنگ و بی بو است که مشتعل نمی‌شود دارای اثر سمی نیست و ایجاد خنده می‌کند. همچنین یک گاز گلخانه ای به شمار می آید در واقع یک آلاینده هوا است. شاید از خودتان بپرسید دلیل نام گذاری این گاز چیست؟ گاز N2O بدلیل ایجاد حالت سرخوشی و شادی به گاز خنده معروف شده است.

تهیه گاز دی نیتروژن مونوکسید (گاز خنده)

گاز N2O را می‌توان با جمع آوری گاز حاصل شده از واکنش نیتریک اسید و تکه های آهنی تولید نمود. البته لازم به ذکر است که در این واکنش اکسید نیتروژن تولید می‌گردد.

نکته این واکنش اینجاست که باید نیترات آمونیوم را تا حدود 170-240گرم کنند زیرا بیشتر از این مقدار باعث انفجار این ماده می‌شود. در مراحل بعدی گازهای حاصله را خنک نمایید بری این کار می‌توانید از یک پنوماتیک استفاده کنید. در آخر گازهای تولید شده همان اکسید های نیتروژن هستند. تولید دی نیتروژن مونوکسید نیز دارای واکنش هایی است که با استفاده از آن می‌توان N2O تولید نمود. در هر صورت باید مراقب های خاصی را برای تولید مونوکسید دی نیتروژن انجام دهید.

دی نیتروژن مونوکسید-سپهر گاز کاویان

خواص فیزیکی و شیمیایی

وزن ملکولی این گاز برابر با 44.02 g/mole است و دی اکسید نیتروژن دارای فرمول ملکولی N2O می‌باشد. نقطه ذوب و جوش این گاز به ترتیب °C 91- و °C 88- است. گاز N2O دارای یک ملکول خطی و صاف است. این گاز را از حرارت دادن آمونیوم نیترات تا 270 درجه سانتیگراد به دست می‌آورند. گفتنی است که در این واکنش گازهای دیگری نیز تولید می‌گردند مانند: CO2, NO. در حقیقت برای خالص سازی گاز دی نیتروژن مونوکسید باید این گازها را جداسازی کرد.

کاربرد گاز دی نیتروژن مونوکسید

دی نیتروژن اکسید یا نیتروز اکساید یا گاز خنده (N2O) یکی از ترکیبات نیتروژن می‌باشد. یکی از کاربردهای دی نیتروژن اکسید در تقویت خودروها می‌باشد. لازم به ذکر است ک نیتروژن اکسید سوخت محسوب نمی‌شود که بتوان با سوختن نیتریک اکسید در موتور خودرو انرژی تولید کرد . زمانی که نیتروژن اکسید وارد سیلندر می‌شود به علت وجود گرمای زیاد درون محفظه به اتم‌های اکسیژن و نیتروژن تبدیل می‌شود در این تجزیه پیوند بین اتم‎ها شکسته می‌شود. این فرایند گرماگیر می‌باشد و گرمای خود را از سیلندر می‌گیرد بنابراین دمای محفظه کاهش پیدا می‌کند از این رو اتم‌های فعال اکسیژن به سرعت با هم ترکیب می‌شوند و مولکول O2 را تشکیل می‌دهند.

گفتنی است که اگر مقداری سوخت اضافی وارد سیلندر شود با اکسیژن تشکیل شده، سوخت اضافی می‌سوزد و انرژی بیشتری تولید می‌شود. نکته قابل ذکر این است که سوزاندن سوخت اضافه زمانی ممکن است که دمای سیلندر پایین باشد و تجزیه نیتروژن اکسید این شرایط را فراهم می‌آورد و نیز گاز نیتروژن نقشی در انفجار نخواهد داشت.

در خودروها گاز دی نیتروژن اکسید در محفظه‌هایی به نام Bottle Heaters یا Bottle Warmers که تحت فشار قرار دارند نگهداری می‌شود. نیتروژن اکسید در تقویت خودروها مشکلی برای موتور خودرو به وجود نمی‌آورد در صورتی که با روشی درست مورد استفاده قرار بگیرد. این عمل زمانی امکان پذیر است که سیستم با ساختار موتور هماهنگ باشد و از دی نیتروژن مونوکسید مناسب با تجهیزات حفاظتی استفاده شود و نیز گفتنی است که فشار داخل محفظه‌ها را بین850 تا 1100 psi قرار می‌دهند تا بتواند گاز را به شکل مایع نگه دارد

در ادامه گاز توسط شیلنگ تحت فشار وارد سیلندر خودرو می‌شود و به هنگام تزریق نیتروژن اکسید گاز از حالت مایع خارج شده و شکل گازی پیدا می‌کند به دلیل این‌که دمای جوش گاز تقریبا برابر با 84 درجه سانتی گراد است. دمای هوا به دلیل این تغییر حالت کم می‌شود و در نهایت عمل انفجار رخ می‌دهد

نکات ایمنی دی نیتروژن مونوکسید (نیتروز اکساید)

آنچه که باید در مورد گاز نیتروز اکساید بدانید تا در مواقع مواجهه با آن نکات ایمنی را رعایت کرده و از بروز خطر جلوگیری کنید این است که گاز نیتروز اکساید و یا همان دی نیتروژن مونوکسید گازی فشرده است این گاز بی‌رنگ می‌باشد و دارای بویی ملایم است و گاز نیتروز اکساید یک گاز اکسید کننده به شمار می‌آید. گاز نیتروز اکساید (N2O) اگر در معرض مواد آتش‌زا قرار گیرد باعث آتش سوزی می‌شود.

نیتروز گازی بسیار سرد می‌باشد و باعث سوختگی کرایجنیک می‌شود. در صورت تماس گاز نیتروز اکساید با چشم باید چشم را به مدت 15 دقیقه با آب شستشو دهید. این گاز آتش‌زا نمی‌باشد اما به هنگام تجزیه ممکن است مقداری نیتروژن اکسید به همراه داشته باشد.

تاثیر گاز نیتروز اکساید (دی نیتروژن مونوکسید) بر سلامت انسان

نیتروز اکساید که برخی آن را نیتروس اکساید هم می‌نامند جزء ضعیف‌ترین گازهای بیهوشی به شمار می‌آید که در فشار یک اتمسفر MAC آن برابر 104% می‌باشد این به این معناست که اگر حداکثر تجویز مجاز یعنی تجویز 70 % انجام شود باز نیتروز اکساید(دی نیتروژن مونوکسید) نمی‌تواند یک هوشبر کامل باشد و باید به همراه هوشبرهای استنشاقی مانند هالوتان، سوفلوران و… و یا هوشبرهای وریدی مانند کتامین، اتومدیت و … استفاده شود تا هوشبری کامل انجام شود.

گفتنی است که اگر چه نیتروز اکساید (گاز خنده) قدرت هوشبری پایینی دارد اما سرعت اثر گذاری نیتروز اکساید این ضعف را جبران می‌کند زیرا دی نیتروژن مونوکسید در خون حلالیت کمی دارد و پس از تجویز نیتروز اکساید، فشار نسبی نیتروز اکساید در خون و مغز به سرعت بالا می‌رود به طوری که در مدت 30 ثانیه نیتروز اکساید اثر خود را می‌گذارد و این اثر گذاری تا حدود 2 الی 3 دقیقه به حداکثر می‌رسد.

گفتنی که در حال حاضر مکانیسم هوشبری نیتروز اکساید به صورت دقیق مشخص نشده است اما تئوری فشاری و یونی برای نیتروز اکساید مطرح شده است. حلالیت کم نیتروز اکساید در خون و در بافت‌ها به ویژه مغز موجب افزایش سرعت نیتروز اکساید در القاء و بهبود از بیهوشی می‌شود و با این که اثر کمی به عنوان یک داروی هوشبر دارد اما با این حال مورد توجه بسیاری از متخصصین بیهوشی است.

در این بخش می‌خواهیم اثرات گاز دی نیتروژن مونوکسید را که با نام‌های گاز خنده، گاز بیهوشی، گاز نیتروز اکساید و نیتروس اکساید هم شناخته شده است را بر ارگان‌های بدن شرح دهیم.

دی نیتروژن مونوکسید-سپهر گاز کاویان
اثرات تنفسی نیتروز اکساید

باید بدانید که با مصرف نیتروز اکساید (N2O) حجم جاری کاهش پیدا می‌کند و باعث افزایش تعداد تنفس و حجم دقیقه‌ای می‌شود و در نتیجه میزان paCO2 حفظ خواهد شد

اثرات قلبی عروقی دی نیتروژن مونوکسید

تأثیرات نیتروس اکسید برروی قلب و عروق شبیه به تاثیرات دی اکسید کربن می‌باشد و گفتنی است باعث تضعیف مستقیم میوکارد می‌شود اما چون نیتروس اکساید (دی نیتروژن مونوکسید) تحریک سیستم سمپاتیک را به همراه دارد این اثر تضعیفی دیده نمی‌شود مگر اینکه در مواردی قلب دچار نارسائی در خون رسانی عروق کرونر و یا نارسائی احتقانی قلب باشد و نیز دی نیتروژن مونوکسید باعث افزایش فشار خون ریوی شده باشد که در بیماران با زمینه افزایش فشارخون ریوی مثل بیماری COPD این مشکل بارزتر و باعث اختلال در اکسیژن رسانی بافتی در اثر افزایش شنت می‌تواند بشود.

تاثیر گاز دی نیتروژن مونوکسید بر محیط زیست

یکی دیگر از گازهای گلخانه‌ای گاز دی نیتروژن مونوکسید می‌باشد که گازی بسیار خطرناک است. گاز گلخانه‌ای دی نیتروژن مونوکسید از مزارع آزاد متصاعد می‌باشد.

محققان اروپایی در تلاش‌اند که به اسرار این گاز پی ببرند تا بهتر بتوانند با اثرات ناشی از گاز دی نتیروژن مونوکسید مقابله کنند.

زمین‌های کشاورزی یکی از منابع اصلی گسیل گاز گلخانه‌ای خطرناکی است که شاید نام آن خیلی به گوشتان نخورده باشد: گاز مونوکسید دی نیتروژن که به گاز خنده هم شناخته شده است. در مورد میزان آلایندگی گاز مونوکسید دی نتیروژن باید بگوییم که این گاز 300برابر دی اکسید کربن می‌باشد و گفتنی است که 10درصد گرمایش کره زمین به دلیل حضور گاز دی نیتروژن مونوکسید است که باعث تخریب لایه اوزن می‌شود.

محققان اروپایی در نزدیکی اسلو، پایتخت نروژ در تلاش هستند که با اثرات ناشی از این آلاینده خطرناک ( دی نیتروژن مونوکسید) مقابله کنند. فرضیه‌هایی را که محققان در آزمایشگاه برای کاهش آلاینده‌های این گاز در نظر گرفته‌اند، مورد آزمایش قرار می‌دهند. رباتی میزان گسیل گاز دی نتیروژن مونوکسید روی زمین کشاورزی آزمایشی، در زمان واقعی اندازه گیری می‌کند.

حمل و انبارش گاز

از آنجایی که اهمیت ایمنی در نگهداری، ذخیره سازی و انتقال سیلندر کپسول‌های گاز تحت فشار و نیز نحوه کار کردن با رگولاتورهای گاز بسیار زیاد است در این بخش به برخی از این نکات ایمنی اشاره می‌کنیم. در ابتدا باید بدانید که گاز تحت فشار به ماده یا مخلوطی گفته می‌شود که در دمای 20 درجه سانتی‌گراد با فشار مطلق بیشتر درون سیلندر مخصوص گاز مورد نظر وارد شده باشد.

گفتنی است که خطراتی که به هنگام کار با گازهای تحت فشار ما را تهدید می‌کند به مراتب بیش‌تر از مواد مایع و جامد است. زمانی که شیر خروجی سیلندر شکسته باشد و از آن جدا شود، مقدار فشاری که ایجاد می‌شود می‌تواند سیلندر گاز را مانند یک راکت جنگی به حرکت درآورد و خیلی راحت از بین دیواره‌های آجری عبور دهد.

فروش گاز دی نیتروژن مونوکسید

گاز نیتروس اکسید یا گاز دی نیتروژن مونوکسید در سپهر گاز کاویان، آزمایشگاه مرجع اداره استاندارد، به همراه سرتیفیکیت معتبر و آنالیز گاز با دقت بالا و به صورت چند دوره آنالیز با آنالایزرهای دقیق تهیه می‌شود و به فروش می‌رسد.

خرید دی نیتروژن مونوکسید

نکته مهم در رابطه با خرید گازهای خالص این است، گازهای خالص آزمایشگاهی باید از مراکز معتبر خریداری شوند به گونه‌ای که تضمینی برای خرید گازها وجود داشته باشد. سپهر گاز کاویان دارنده بالاترین اسکوپ کاری تولید انواع گازهای مرجع مورد تایید مرکز ملی تایید صلاحیت ایران دارای گواهینامه iso17025 می باشد. شرکت سپهر گاز کاویان یکی از مراکز معتبر فروش گاز دی نیتروژن مونوکسید می‌باشد. این شرکت قادر به اندازه گیری انواع گازهای خالص مانند آرگون، هلیوم، دی نیتروژن مونوکسید و ترکیبی به روش کروماتوگرافی به همراه سرتیفیکیت معتبر می‌باشد.

برای هماهنگی و ارتباط با کارشناسان سپهر گاز کاویان می‌توانید درخواست خود را به شماره واتساپ09128699025 ارسال نمایید.

شرکت سپهر گاز کاویان تامین کننده دی نیتروژن مونوکسید با خلوص‌های 99.5 و 99.9 می‌باشد.

کپسول دی نیتروژن مونوکسید و همچنین تجهیزات مربوط به کپسول دی نیتروژن مونوکسید مانند رگولاتور،باندل، .. در سپهر گاز کاویان به فروش می‌رسد.

حجم سیلندر و کپسول‌های موجود برای شارژ گاز دی نیتروژن مونوکسید در شرکت سپهر گاز کاویان عبارت است از: 5لیتر، 10 لیتر، 20لیتر،40لیتر و50لیتری.

هدف شرکت سپهر گاز کاویان همواره تولید گازهای با خلوص بالا و قیمت مناسب، متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما و ثبت سفارش می‌توانید با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

www.kaviangas.ir

دی نیتروژن مونوکسید-سپهر گاز کاویان