قیمت آرگون-سپهر گاز کاویان

گاز آرگون عنصری شیمیایی با نماد Ar و عدد اتمی 18 است. این یک گاز نجیب است، به این معنی که به ندرت با عناصر دیگر واکنش نشان می دهد. آرگون در اتمسفر زمین با غلظت حدود 0.934٪ سومین عنصر فراوان است. این گاز بی رنگ، بی بو و بی مزه است.جهت خرید گازهای خالص و ترکیبی با سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.
021-46837072

قیمت آرگون-سپهر گاز کاویان


آرگون در سال 1894 توسط دانشمندان بریتانیایی، لرد ریلی و ویلیام رمزی کشف شد. آنها این گاز را با جدا کردن نیتروژن و اکسیژن از هوا و سپس تقطیر مایع باقی مانده کشف کردند. نام “آرگون” از کلمه یونانی “αργος” به معنی “تنبل” یا “غیرفعال” گرفته شده است، زیرا این گاز به دلیل عدم واکنش پذیری آن است.


Ar کاربردهای زیادی دارد. از آن به عنوان گاز محافظ در جوشکاری و ذوب فلزات استفاده می شود. همچنین از آن در لامپ های رشته ای و لامپ های فلورسنت برای جلوگیری از اکسید شدن رشته استفاده می شود. Ar همچنین در پزشکی برای درمان بیماری های تنفسی و در صنعت برای تولید نیمه هادی ها استفاده می شود.
آرگون گازی بی خطر است، اما در غلظت های بالا می تواند خفه کننده باشد. تنفس آرگون خالص می تواند منجر به کمبود اکسیژن و در نهایت مرگ شود.

کاربرد

جوشکاری و ذوب فلزات: به عنوان گاز محافظ برای جلوگیری از اکسید شدن فلزات در هنگام جوشکاری و ذوب استفاده می شود.
لامپ های رشته ای و لامپ های فلورسنت: از اکسید شدن رشته در لامپ های رشته ای و لامپ های فلورسنت جلوگیری می کند.
پزشکی: در درمان بیماری های تنفسی مانند آمفیزم و آسم استفاده می شود.
صنعت: در تولید نیمه هادی ها، فولاد ضد زنگ و شیشه استفاده می شود.

خطرات

Ar گازی بی خطر است، اما در غلظت های بالا می تواند خفه کننده باشد.
تنفس آرگون خالص می تواند منجر به کمبود اکسیژن و در نهایت مرگ شود.

تولید

گاز Ar به صورت صنعتی از طریق تقطیر جز به جز هوای مایع تولید می شود. در این روش، هوا به مایع تبدیل شده و سپس به تدریج گرم می شود. هر یک از گازهای موجود در هوا در دمای خاصی به جوش می آیند و از مایع جدا می شوند. آرگون در دمای 87.3 کلوین به جوش می آید، که کمی بالاتر از نقطه جوش نیتروژن (77.4 کلوین) و کمی پایین تر از نقطه جوش اکسیژن (90.2 کلوین) است.

مراحل تولید

تصفیه هوا: ابتدا هوا از ناخالصی ها و رطوبت تصفیه می شود.
مایع سازی هوا: هوا با استفاده از مبدل های حرارتی و کمپرسورها به مایع تبدیل می شود.
تقطیر جز به جز: هوای مایع به تدریج گرم می شود و هر یک از گازهای موجود در هوا در دمای خاصی به جوش می آیند و از مایع جدا می شوند.
جمع آوری آرگون: گاز Ar پس از جدا شدن از سایر گازها، جمع آوری و خالص سازی می شود.
ذخیره سازی و توزیع: گاز Ar در کپسول های فولادی یا تانکرهای مخصوص ذخیره و به مشتریان ارسال می شود.

عوامل موثر بر کیفیت گاز آرگون

کیفیت هوای ورودی
دقت فرآیند تقطیر
سیستم های تصفیه و خالص سازی

سیلندر

سیلندر گاز آرگون یک سیلندر فلزی است که گاز آرگون را تحت فشار ذخیره می کند. آرگون یک گاز بی اثر است، به این معنی که با مواد دیگر واکنش نمی دهد. این خاصیت آن را برای استفاده در طیف وسیعی از کاربردها، از جمله جوشکاری، ذوب فلزات، و تولید نیمه هادی ها ایده آل می کند.
سیلندرهای گاز Ar معمولاً از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند و در اندازه های مختلف موجود هستند. آنها معمولاً با رنگ سبز مشخص می شوند و کلمه “آرگون” روی آنها نوشته شده است. سیلندرهای گاز Ar باید در مکانی خنک و خشک نگهداری شوند و از گرما و شعله دور نگه داشته شوند.


هنگام استفاده از سیلندر گاز آرگون، رعایت نکات ایمنی مهم است. همیشه باید از عینک و دستکش ایمنی استفاده کنید و هرگز نباید سیلندر را بیش از حد پر کنید. همچنین مهم است که سیلندر را به درستی ببندید تا از نشت گاز جلوگیری شود.
سیلندرهای گاز Ar ابزاری ارزشمند برای طیف وسیعی از صنایع هستند. با استفاده ایمن و مسئولانه، می توانند برای سال ها دوام بیاورند.

تهیه و تامین

جهت خرید گازهای خالص مانند آرگون ،اکسیژن ،نیتروژن ،هیدروژن و هلیوم با سپهر گاز کاویان تماس بگیرید.
02146835980
02146837072

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *