گاز خالص-سپهر گاز کاویان

تهیه گاز خالص و گاز مخلوط

در این مقاله نکات مهمی را که باید در تهیه گاز خالص و گاز مخلوط بدانید شرح داده شده است

درجه خلوص گازخالص و گاز مخلوط

درجه خلوص گازهای خالص و مخلوط عددی می‌باشد که نحوه بدست آوردن آن به این صورت است که مجموع ناخالصی‌های گاز را از 100 کم می‌کنند و درجه خلوص گاز بدست می‌آید و به صورت درصد نشان داده می‌شود.

به عنوان مثال: مجموع ناخالصی گازی 100ppm می‌باشد (ناخالصی0.01) و خلوص آن برابر است با0.01-100= 99.99% و گرید گاز چهار می‌باشد.

گفتنی است که گرید گاز را از روی تعداد 9 به عنوان عدد اصلی و اعداد غیر 9 به عنوان عدد بعد از ممیز تعیین می‌کنند.تهیه گاز خالص و مخلوط در سپهر گاز کاویان.

فشار، وزن و حجم گاز خالص و گاز مخلوط

گفتنی است که درون سیلندرها مواد یا به شکل مایع هستند یا به شکل گازی می‌باشند اگر درون سیلندر گاز وجود داشته باشد و اگر آن گاز را به عنوان یک گاز کامل در نظر بگیریم حجم گاز را می‌توان از رابطه زیر بدست آورد:

حجم گاز = فشار گاز × 1000/حجم سیلندر

بنابراین حجم گاز یا فشار درون سیلندر نشان دهنده مقدار گاز درون سیلندر می‌باشد و به عنوان مثال در حالت عادی اگر یک سیلندر 50 لیتری پر باشد باید 10 متر مکعب با فشار 200 بار را نشان دهد.

اما در مورد گازهای مایع به این صورت است که وزن گاز، نشان دهنده مقدار گازی است که درون سیلندر می‌باشد

تولید گاز خالص و مخلوط

تولید گاز خالص و مخلوط به دو روش اصلی انجام می شود:

روش جداسازی: در این روش، گاز مورد نظر از مخلوطی از گازها که به طور طبیعی وجود دارد یا از طریق واکنش های شیمیایی تولید می شود، جدا می شود.
روش ترکیب: در این روش، دو یا چند گاز مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک گاز مخلوط با ترکیب دلخواه تولید شود.
روش جداسازی

در روش جداسازی، گاز مورد نظر از مخلوطی از گازها با استفاده از فرآیندهای فیزیکی یا شیمیایی جدا می شود. برخی از روش های رایج جداسازی گازها عبارتند از:

فشار-حجم: در این روش، گاز مورد نظر با کاهش فشار یا افزایش حجم مخلوط گازی جدا می شود.
جذب: در این روش، گاز مورد نظر توسط یک ماده جاذب جذب می شود و سپس از مخلوط گازی جدا می شود.
تقطیر: در این روش، مخلوط گازی بر اساس نقطه جوش اجزای آن جدا می شود.
کروماتوگرافی: در این روش، گاز مورد نظر بر اساس خواص فیزیکی یا شیمیایی آن از مخلوط گازی جدا می شود.تهیه گاز خالص و مخلوط در سپهر گاز کاویان.
روش ترکیب

در روش ترکیب، دو یا چند گاز مختلف با یکدیگر ترکیب می شوند تا یک گاز مخلوط با ترکیب دلخواه تولید شود. برخی از روش های رایج ترکیب گازها عبارتند از:

سیلندر گاز: در این روش، گازهای مختلف به صورت جداگانه در سیلندرهای جداگانه ذخیره می شوند و سپس با استفاده از یک شیر کنترل جریان به یکدیگر ترکیب می شوند.
مخلوط کننده گاز: در این روش، گازهای مختلف به صورت مستقیم با یکدیگر ترکیب می شوند.
راکتور شیمیایی: در این روش، گازهای مختلف در یک راکتور شیمیایی با یکدیگر ترکیب می شوند.

بیشتر بخوانید | نکات ایمنی هنگام کار با گازها

تهیه گاز خالص-سپهر گاز کاویان

تولید گاز خالص

در تولید گاز خالص، هدف این است که گاز مورد نظر با خلوص بالا تولید شود. در این حالت، میزان ناخالصی های موجود در گاز باید بسیار کم باشد. تولید گاز خالص معمولاً با استفاده از روش جداسازی انجام می شود.تهیه گاز خالص و مخلوط در سپهر گاز کاویان.

تولید گاز مخلوط

در تولید گاز مخلوط، هدف این است که گازی با ترکیب مشخص تولید شود. در این حالت، درصد هر یک از گازهای موجود در مخلوط باید مشخص باشد. تولید گاز مخلوط معمولاً با استفاده از روش ترکیب انجام می شود.

کاربردهای گازهای خالص و مخلوط

گازهای خالص و مخلوط در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شوند. برخی از کاربردهای رایج گازهای خالص و مخلوط عبارتند از:

صنعت: گازهای خالص و مخلوط در صنایع مختلف مانند صنایع نفت و گاز، صنایع پتروشیمی، صنایع غذایی، صنایع دارویی و صنایع پزشکی استفاده می شوند.
مهندسی: گازهای خالص و مخلوط در مهندسی مختلف مانند مهندسی هوافضا، مهندسی عمران، مهندسی برق و مهندسی مکانیک استفاده می شوند.
تحقیق و توسعه: گازهای خالص و مخلوط در تحقیق و توسعه در زمینه های مختلف مانند علوم پایه، علوم پزشکی و علوم مهندسی استفاده می شوند.
ایمنی در تولید و استفاده از گازهای خالص و مخلوط

گازهای خالص و مخلوط می توانند خطرناک باشند. به همین دلیل، در تولید و استفاده از گازهای خالص و مخلوط باید نکات ایمنی رعایت شود. برخی از نکات ایمنی مهم در تولید و استفاده از گازهای خالص و مخلوط عبارتند از:

استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب: هنگام کار با گازهای خالص و مخلوط، باید از تجهیزات ایمنی مناسب مانند عینک ایمنی، ماسک تنفسی و دستکش استفاده شود.
رعایت دستورالعمل های ایمنی: هنگام کار با گازهای خالص و مخلوط، باید دستورالعمل های ایمنی را به دقت رعایت کرد.
آموزش کارکنان: کارکنانی که با گازهای خالص و مخلوط کار می کنند باید آموزش های لازم در زمینه ایمنی را دریافت کنند.تهیه گاز خالص و مخلوط در سپهر گاز کاویان.
در ادامه به برخی از خطرات احتمالی گازهای خالص و مخلوط اشاره می شود:

خطر انفجار: برخی از گازها، مانند هیدروژن، قابل اشتعال هستند و می توانند باعث انفجار شوند.
خطر مسمومیت: برخی از گازها، مانند مونوکسید کربن، سمی هستند و می توانند باعث مسمومیت شوند.
خطر خفگی: برخی از گازها، مانند دی اکسید کربن، می توانند باعث خفگی شوند.تهیه گاز خالص و مخلوط در سپهر گاز کاویان.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *