تولید گازهای خلوص بالا

تولید گازهای خلوص بالا در کرج یکی دیگر از خدمات شرکت سپهر گاز کاویان می‌باشد. در ادامه به معرفی انواع آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

همانطور که در مقاله های قبلی گفته شد گازهای خلوص بالا یعنی گازهایی که درصد خلوص بالای 99 درصد دارند و همچنین خود دارای درجه بندی های مختلفی هستند. گریدهای مختلفی از گاز های خلوص بالا در بازار وجود دارد که نامگذاری استانداردی نیز برای آن ها در نظر گرفته شده است.گرید های مختلف این گازها با یک عدد تنها یا به همراه اعشار و یا با درصد خلوص معرفی می شوند.

عددی که برای گرید هر گاز ذکر می شود تعداد اعداد 9 در عدد درصد را نمایش می دهد و عددی که بعد از اعشار ذکر می شود آخرین عدد سمت راست درصد گاز خواهد بود برای مثال گاز خلوص بالای گرید 4.6 دارای خلوص 99.996 درصد است، یعنی دارای 4 عدد 9 و یک عدد 6 در انتها است و گاز گرید 6 دارای خلوص 99.99999 درصد است. بعضی از دستگاه ها و ابزار آزمایشگاهی نسبت به کوچکترین ناخالصی در گازها حساس هستند و به همین دلیل باید از بالاترین خلوص برای آن ها استفاده نمود.

هر کدام از گازهای خالص و گازهای میکس موجود در بازار در صنایع مختلف برای کاربردهای خاصی مورد استفاده قرار میگیرند. درادامه این مطالب به بررسی این کاربردها میپردازیم.

کاربرد تولید گازهای خلوص بالا

گازهای خلوص بالا برای کاربرد های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. این گاز ها به صورت خالص برای کاربرد های آزمایشگاهی و به صورت مخلوط برای کالیبراسیون (واسنجی) ابزار آزمایشگاهی کاربرد دارند.

گاز های آزمایشگاهی از اهمیت بالایی در صنعت برخوردار میباشند زیرا گاهی بدون وجود گازهای خالص آزمایشگاهی امکان پیش بردن پروژه های علمی و دانشگاهی وجود ندارد و این گازها به عنوان نیازی حیاتی، برای علم و پژوهش محسوب می شوند. بخش های مختلف صنعت نیز مانند پالایشگاه ها، صنایع الکترونیک و جوشکاری، صنایع شیمیایی، لیزر، صنایع سیمان، فولاد، پزشکی و … نیز از متقاضیان تهیه گاز های خلوص بالا هستند.

دستگاه های هشدار دهنده و تشخیص دهنده ی گاز های سمی را نیز با گاز های خلوص بالا واسنجی می کنند. برای مثال حسگر هایی که در معادن برای تشخیص گاز های سمی استفاده می شود و یا حسگر مونوکسید کربن همگی باید با خالص ترین گاز واسنجی شوند تا با حس کردن کمترین مقدار آن گاز سمی واکنش نشان دهند.

انواع گازهای خلوص بالا

با توجه به نیاز صنعت و آزمایشگاه ها، گاز هایی مانند آرگون، نیتروژن، هیدروژن، هلیوم و غیره با خلوص بالا برای کاربرد های گفته شده تهیه و عرضه می شوند. این گاز ها گاهی به صورت مخلوط مورد نیاز صنعت یا آزمایشگاهی هستند که به صورت سفارشی نیز قابلیت تهیه دارند. یکی از گاز های خلوص بالا که دارای مصارف پزشکی نیز هست، اکسیژن است. این گاز را با فناوری های خاص از هوا استخراج و خالص سازی می کنند تا برای مصارف خاص آزمایشگاهی و غیره قابل استفاده باشد.

گازهای خلوص بالا مانند آرگون و هلیوم که از گاز های نجیب و بی اثر هستند، کاربرد های منحصر به فرد و ویژه ای دارند. از این گاز ها به عنوان گاز محافظ و همچنین در حوزه های پزشکی استفاده می شود. گاز های خلوص بالا برای بسیاری از مشاغل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

فناوری گازهای خلوص بالا

فناوری جداسازی ذرات ناخالصی از جریان گاز سبب تولید گاز های با خلوص بسیار بالا می شود.غلظت ناخالصی اندازه گیری شده در این گاز ها برابر با 1 قسمت در میلیارد (ppb) است. این کار با استفاده از فناوری گیرنده و کاتالیزگرهای ناهمگن انجام می شود که باید ناخالصی های موجود در گاز را به مواد دیگری تبدیل کنند که قابل جدا سازی باشد.

فناوری تولید برخی از گاز های دارای خلوص بالا در داخل کشور موجود است و برخی از گاز ها نیز به صورت وارداتی عرضه می شوند. برخی از تولید کنندگان از فناوری های قوی تری برخوردار هستند می توانند ذرات ناخالصی را تا 1 قسمت در تریلیون (pptV) جدا کنند. فناوری خالص سازی گاز ها نیز از سوی صاحبان آن به فروش می رسد و ابزار و تجهیزات خالص سازی گاز ها نیز عرضه می گردد.

اهمیت استفاده از گاز خلوص بالا

برای برخی از کاربردهای مصرف، مانند مصارف آزمایشگاهی و دستگاه هایی که دارای دقت زیادی هستند مانند سوانگاری (کروماتوگرافی) و یا مصارف بهداشتی و غذایی استفاده از گاز خالص اهمیت پیدا می کند. زیرا ممکن است گاز ناخالص باعث آسیب دیدن دستگاه های آزمایشگاهی گران قیمت شود و یا در نتایج به دست آمده مشکل ایجاد کند و نتایج پژوهشی را تحت تأثیر قرار دهد. یا مثلاً در مصراف غذایی مانند تولید نوشابه گازدار دی اکسیدکربن مصرفی باید خالص باشد، در غیر این صورت مسمویت ایجاد می کند.

گاهی استفاده از گاز های ناخالص نتایج پژوهشی را زیر سوال می برد و گاهی محصولات تولید شده در کارخانه ها را با مشکل مواجه می کند و در مواردی نیز که نقش حیاتی دارد می تواند زندگی افراد را به مخاطره بیندازد. برای همین استفاده از گازهای خلوص بالا در چنین کاربرد هایی اهمیت دارد.

نکات حائز اهمیت در هنگام خرید گازهای آزمایشگاهی

از آنجا که برای کارهای آزمایشگاهی و تحقیقاتی خلوص بالای گازهای خریداری شده اهمیت دارد، برای خرید گاز های آزمایشگاهی لازم است که به شرکت های مطمئن مراجعه فرمایید. خرید این گاز ها باید از مراکزی انجام گیرد که بتوان به کیفیت محصولات آن ها مطمئن بود.

شرکت سپهر گاز کاویان با داشتن سابقه ی فعالیت در این زمینه و نیز دارنده گواهینامه معتبر iso17025 می تواند با کیفیت ترین گازهای خلوص بالا آزمایشگاهی را در اختیار متقاضیان قرار دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با کارشناسان فروش ما مشورت کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *