بستنی نیتروژنی : امروزه در بسیاری از صنایع غذایی برای جلب توجه و تزیین مواد غذایی مانند بستنی از نیتروژن مایع استفاده می‌کنند که این امر می‌تواند خطرات جدی به سلامت انسان وارد کند.در این مقاله به بررسی بستنی نیتروژنی می پردازیم.

FDA(سازمان غذا و داروی آمریکا) هشدار داده است که مصرف بستنی و سایر نوشیدنی‌هایی که در آن‌ها از نیتروژن مایع استفاده می‌شود، می‌تواند خطرات جدی به سلامتی انسان به ویژه سلامت نوجوانان وارد کند.

نیتروژن مایع که با نام نفس اژدها مشهوراست امروزه در دنیای خوراکی‌های صنعتی مانند بستی و نوشیدنی‌ها مورد توجه بسیاری از فروشندگان و نیز مشتری‌ها قرار گرفته است. در مورد نیتروژن مایع و کاربرد آن باید بدانید که نیتروژن مایع تا حد زیادی دمای خوراکی‌ها را کاهش می‌دهد به گونه‌ای که کاهش این دما می‌تواند از دمای قطب جنوب هم کمتر باشد بنابراین مصرف نیتروژن مایع با بستنی یا نوشیدنی‌های سرد باعث آسیب دیدن ارگان‌های بدن مانند مری و معده می‌شود.

گفتنی است که از نیتروژن مایع در صنایع غذایی برای نگهداری مواد خوراکی و نیز ساخت رایانه استفاده می‌شود اما نکته حائز اهمیت این است که مصرف مواد غذایی که در آن‌ها از نیتروژن مایع استفاده شده است خطرناک می‌باشد.

بستنی نیتروژنی

گفتنی است که در صنعت پزشکی از نیتروژن مایع برای از بین بردن زیگل و ضایعه‌های پوستی استفاده می‌شود زیرا نیتروژن مایع با توجه به کاربردی که دارد باعث منجمد شدن این ضایعه‌ها و مرگ سلول‌های آن‌ها و در نتیجه حذف آن‌ها می‌شود. نیتروژن مایع به هیچ عنوان سمی نمی‌باشد اما با توجه به ویژگی‌ای که نیتروژن مایع دارد و سرمای زیادی که ایجاد می‌کند این سرمای زیاد با مصرف خوراکی‌هایی که با آن تهیه شده‌اند وارد بدن می‌شود و سلامت انسان را به خطر می‌اندازد.

شاید این سوال در ذهنتان ایجاد شود که نیتروژن مایع چه دمایی می‌تواند داشته باشد؟ گفتنی است که این ماده می‌تواند دمایی برابر با منفی 196 درجه سانتی گراد داشته باشد.بستنی نیتروژنی موضوع قابل بررسی می باشد.

مصرف بستنی یا نوشیدنی‌هایی که با نیتروژن مایع تهیه شده باشند می‌تواند اثراتی مانند کرختگی پوست، سوختگی اعضای بدن و آسیب شدید به بافت گلو، مری و معده شود.

بستنی نیتروژنی-سپهر گاز کاویان

بستنی نیتروژنی

مواد غذایی که در تهیه آن از نیتروژن مایع استفاده می‌شود زمانی که نیتروژن به تدریج شروع به حل شدن می‌کند به صورت دود از از بین بستنی و یا نوشیدنی خارج می‌شود.

و همین ویژگی نیتروژن مایع برای بسیاری از مشتریان جذاب می‌باشد. گفتنی است که نیتروژن در حالت عادی به شکل گازی در جهان وجود دارد بنابراین برای مایع کردن آن باید دمای نیتروژن تا کاهش دهیم.

نکته حائز اهمیت این است که بدن انسان به طور طبیعی به سرما و کاهش درجه حرارت بسیار حساس است و مواد غذایی رد می‌تواند باعث یخ زدن آب در سلول‌های پوستی وعروق خونی شود که این امرباعث اختلال در عملکرد اعضای بدن می‌شود.

کاربرد

بستنی نیتروژنی به عنوان یک دسر خوشمزه و منحصر به فرد در سراسر جهان محبوبیت پیدا کرده است. این بستنی را می توان در رستوران ها، کافی شاپ ها و دیگر مراکز فروش بستنی پیدا کرد.

ویژگی ها

بافت نرم و کرکی
طعم و مزه منحصر به فرد
سریعاً منجمد می شود
خطرات بستنی نیتروژنی

بستنی نیتروژنی به خودی خود خطرناک نیست. با این حال، باید هنگام خوردن بستنی نیتروژنی نکات ایمنی زیر را رعایت کرد:

از خوردن بستنی نیتروژنی در زمانی که دمای هوا بسیار پایین است، خودداری کنید.
از خوردن بستنی نیتروژنی در زمانی که احساس سرگیجه، سردرد یا حالت تهوع دارید، خودداری کنید.
بستنی نیتروژنی را به آرامی و با احتیاط بخورید.
نکات ایمنی در مورد بستنی نیتروژنی

در اینجا چند نکته ایمنی در مورد بستنی نیتروژنی آورده شده است:

از خوردن بستنی نیتروژنی در زمانی که دمای هوا بسیار پایین است، خودداری کنید. دمای پایین نیتروژن مایع می تواند باعث سوختگی پوست شود.
از خوردن بستنی نیتروژنی در زمانی که احساس سرگیجه، سردرد یا حالت تهوع دارید، خودداری کنید. نیتروژن مایع می تواند باعث سرگیجه و حالت تهوع شود.
بستنی نیتروژنی را به آرامی و با احتیاط بخورید. نیتروژن مایع می تواند باعث سوختگی دهان و گلو شود.
اگر احساس سرگیجه، سردرد یا حالت تهوع کردید، بلافاصله خوردن بستنی نیتروژنی را متوقف کنید و به هوای تازه بروید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *