گاز هلیوم-سپهر گاز کاویان

حساسیت آیفون به گاز هلیوم: نصب یک دستگاه MRI جدید در یک بیمارستان باعث شد آیفون و تمام دستگاه‌های iOS بیمارستان و کارمندان بیمارستان از کار بیافتد.

در یکی از بیمارستان‌های آمریکا بعد از نصب یک دستگاه MRI جدید در بیمارستان باعث شد گوشی‌های آیفون، اپل واچ و تمامی دستگاه‌های دارای سیستم عامل iOS کارمندان از کار بیافتد.

اریک وولریج، مدیر سیستم بیمارستان موریس در ایلینوی آمریکا در یک روز کاری متوجه تماس‌های عجیبی از سوی کارمندان بیمارستان شد که گوشی آیفونشان بدون هیچ دلیل موجهی از کار افتاده بود. گفتنی است که همزمان با از کار افتادن گوشی‌های آیفون دستگاه MRI جدیدی برای اسکن مغز با وضوح بالا در بیمارستان نصب شده بود و تصور وولریج این بود که دلیل این اتفاق ارتباطی با این موضوع داشته باشد.

در مورد دستگاهMRI باید بدانید که این دستگاه‌ها با تولید میدان مغناطیسی قوی کار می‌کنند و تصور وولریج این بود که شاید آیفون همکارانش به دلیل پالس الکترومغناطیسی تولید شده از سوی این دستگاه از کار افتاده‌اند. نکته جالب در رابطه با این موضوع این بود که نه تنها گوشی‌های تلفن همراه بلکه تمامی دستگاه‌های الکترونیک اپل از کار افتاده‌ بودند. طبق آماری که وولریج بدست آورده بود حدود۴۰ گوشی آیفون، تبلت و اپل‌واچ از کار افتاده‌ بودند این در حالی بود که گوشی‌های سیتم عامل اندروید و سایر تجهیزات کامپیوتری مشکلی نداشتند و کار می‌کردند.

به‌ گفته‌ی وولریج بیشتر دستگاه‌های اپل بیمارستان کاملا از کار افتاده بودند، بسیاری از آن‌ها مشکل شارژ شدن پیدا کرده بودند و تعدادی دیگر نمی‌توانستند از دیتای موبایل استفاده کنند درصورتی‌ که به وای‌فای متصل می‌شدند.

حساسیت آیفون به گاز هلیوم

بعد از مدتی وولریج با تحقیقات خود متوجه شد عملکرد سیستم خنک‌کننده‌ی دستگاه MRI جدید که برای بیمارستان تهیه کرده‌اند به گونه‎‌ای است که با جوشاندن هلیوم مایع کار می‌کند و هلیوم تبخیرشده معمولا از طریق تهویه خارج می‌شود اما با مشکلی که درتهویه این دستگاه وجود داشت گاز هلیوم به جای تهویه و خارج شدن در کل بیمارستان پخش شده بود. در مجموع ۱۲۰ لیتر هلیوم یا ۹۰ هزار مترمکعب گاز هلیوم در اتاق MRI پخش شده و به سایر قسمت‌های بیمارستان نشت کرده بود.

وولریج برای اطمینان از این موضوع تعدادی آزمایش انجام داد تا مطمئن شود دلیل از کار افتادن دستگاه‌های اپل نشت گاز هلیوم از دستگاه MRI می‌باشد. کاری که وولریج انجام داد این بود او یک دستگاه آیفون ۸ پلاس را در کیسه‌ی مهروموم‌ شده در معرض گاز هلیوم قرار داد. وولریج در این آزمایش تایمر آیفون را روشن کرده بود و متوجه شد سرعت تایمر در بخش‌هایی از آزمایش زیاد شده و در دقیقه‌ هشتم آیفون کاملا از کار می‌افتد. بعد از این آزمایش متوجه شدند تنها دلیل از کار انداختن گوشی های آیفون نشت گاز هلیوم بوده است و گاز هلیوم روی عملکرد آیفون تأثیر می‌گذارد.

چرا گاز هلیوم باعث اختلال در عملکرد آیفون می‌شود؟

به گزارش iFixit، اتم‌های هلیوم می‌توانند تراشه‌های سیلیکونی MEMS را خراب کنند.

گفتنی است MEMS سیستم‌های میکروالکترومکانیکی هستند که در ژیروسکوپ‌ها و شتاب‌سنج‌های موبایل به‌کار می‌روند و اتم‌های هلیوم به اندازه‌ای کوچک هستند که عملکرد این سیستم‌ها را دچار اختلال می‌کنند.

حال سوالی که در این رابطه پیش می‌آید این است که تراشه‌های سیلیکونی MEMS هم در گوشی‌های اپل و هم در گوشی‌های اندروید استفاده می‌شوند؛ پس چرا گاز هلیوم فقط روی سیستم عامل ios اختلال ایجاد می‌کند؟

پاسخی که در رابطه با این سوال می‌توان داد این است که ظاهرا کمپانی اپل به جای تراشه‌های سیلیکونی MEMS ازساعت‌های سنتی و مبتنی بر کوارتزاستفاده کرده است، این ساعت‌ها مهم‌ترین قطعه هرکامپیوتری بوده و برای عملکرد CPU حیاتی هستند و اختلال آن‌ها با اتم‌های هلیوم باعث می‌شود کل دستگاه از کار بیفتد.

در این مورد خاص، نشت گاز هلیوم از دستگاه MRI و نفوذ آن به موبایل‌های آیفون باعث شده بود ساعت‌های MEMS دچار اختلال شوند. گفتنی است مشکلاتی از این قبیل برای Apple جدید نیست و همان‌طور که در راهنمای این گوشی اعلام شده، قرار دادن گوشی‌های آیفون در محیطی با غلظت بالای مواد شیمیایی صنعتی، از جمله گازهای مایع تبخیری مانند هلیوم باعث آسیب دیدن عملکرد آن‌ها می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *