خرید هلیوم آزمایشگاهی

زمان خرید هلیوم آزمایشگاهی به چه نکاتی باید توجه کرد؟

گازهای آزمایشگاهی بسیار حساس و دقیق می‌باشند زیرا این گازها از درصد خلوص بالایی برخوردار هستند به همین دلیل نکاتی برای خرید گاز هلیوم آزمایشگاهی وجود دارد که در این مقاله به آنها اشاره خواهیم کرد.

همانطور که گفته شد گازهای آزمایشگاهی دارای درصد خلوص بالای 99 هستند و گریدهای مختلفی دارند بنابراین برای ذکر نکاتی به هنگام خرید هلیوم آزمایشگاهی لازم است گریدهای مختلف این گاز را مورد بررسی قرار دهیم.

خرید هلیوم آزمایشگاهی-سپهر گاز کاویان

مصارف مختلف هلیوم آزمایشگاهی

هلیوم مصارف مختلفی دارد، از خنک سازی دستگاه‌های ام آر آی گرفته تا نشتی یابی در کشتی ها. با وجود کاربردهای متنوع صنعتی و آزمایشگاهی گاز هلیوم گریدهای مختلفی از این گاز وجو دارد که هرکدام از این گریدهای مختلف هلیوم برای کاربردهای مختلف به فروش می‌رسد.

گفتنی است که بیشتر مردم هلیوم را به عنوان پرکننده بادکنک و گازی برای تفریح و تغییر صدا می‌شناسند اما هلیوم کاربردهای بسیار ویژه و منحصر به فردی دارد به عنوان مثال در جوشکاری، در میکروسکوپ‌ها، در کیسه‌های هوای خودرو، کامپیوتر، تلویزیون، گوشی‌های هوشمند، غواصی، متالورژی، تحقیقات علمی و بسیاری موارد دیگر از هلیوم استفاده می‌شود.

هر کدام از گریدهای هلیوم برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد که در این مقاله تحت عنوان نکاتی برای خرید هلیوم آزمایشگاهی شرخ داده می‌شود.

گریدهای مختلف هلیوم چگونه قابل اندازه گیری می‌باشند


گرید هر گاز نشان دهنده درصد خلوص آن گاز می‌باشد. گرید گاز را به صورت عدد اعشاری نشان می‌دهند عدد ذکر شده قبل از اعشار 99 است و تعداد عددهای 9 که بعد از اعشار می‌آید درصد خلوص گاز را نشان می‌دهد. برای مثلا هلیوم گرید 6.0 شامل 6 عدد 9 است و رقم اخر نیز 0 است یعنی 99.9999%! و هلیوم گرید 4.7 یعنی 99.997% که 4 عدد 9 دارد و رقم آخر 7 است.

گریدهای مختلف گاز هلیوم

اکنون با اعداد گریدبندی به خوبی آشنا شدیم پس بهتر است خلوص‌های مختلف هلیوم و کاربردهای آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم.

گفتنی است که ناخالصی‌هایی که ممکن است در گاز هلیوم وجود داشته باشند مختلف‌اند و عبارتند از: آرگون، اکسیژن، کربن دی اکسید، نئون، نیتروژن و حتی آب.

کاربرد

هلیوم آزمایشگاهی یک گاز بی‌رنگ، بی‌طعم و بی‌بو است که در آزمایشگاه‌ها برای طیف گسترده‌ای از کاربردها استفاده می‌شود. برخی از کاربردهای اصلی هلیوم آزمایشگاهی عبارتند از:

  • کروماتوگرافی گازی: هلیوم به عنوان گاز حامل در کروماتوگرافی گازی استفاده می‌شود. کروماتوگرافی گازی یک تکنیک تجزیه‌ای است که برای جداسازی اجزای مخلوط‌های گازی استفاده می‌شود. هلیوم به دلیل چگالی کم و سرعت صوت بالا، یک گاز حامل عالی برای کروماتوگرافی گازی است.
  • دمای پایین: هلیوم یک گاز بی‌رنگ، بی‌طعم و بی‌بو است که در آزمایشگاه‌ها برای ایجاد دماهای پایین استفاده می‌شود. هلیوم به دلیل نقطه جوش پایین (-269 درجه سانتیگراد) یک گاز خنک‌کننده عالی است. هلیوم برای ایجاد دماهای پایین در کاربردهایی مانند میکروسکوپ الکترونی عبوری، لیزرهای هلیوم-نئون و اسپکتروسکوپی تشدید مغناطیسی هسته‌ای (NMR) استفاده می‌شود.خرید هلیوم آزمایشگاهی از سپهر گاز کاویان.
  • بالون‌های هواشناسی: هلیوم به عنوان گاز پرکننده در بالن‌های هواشناسی استفاده می‌شود. هلیوم به دلیل چگالی کم، یک گاز پرکننده عالی برای بالن‌های هواشناسی است. هلیوم برای بالا بردن بالن‌های هواشناسی و جمع‌آوری داده‌های هواشناسی استفاده می‌شود.
  • لیزرهای هلیوم-نئون: هلیوم در لیزرهای هلیوم-نئون استفاده می‌شود. لیزرهای هلیوم-نئون یک نوع لیزر گازی هستند که برای ایجاد نور قرمز استفاده می‌شوند. هلیوم در لیزرهای هلیوم-نئون برای ایجاد پلاسمای مورد نیاز برای تولید نور استفاده می‌شود.خرید هلیوم آزمایشگاهی از سپهر گاز کاویان.

کاربردهای دیگر هلیوم آزمایشگاهی عبارتند از:

  • تولید مواد شیمیایی: هلیوم در تولید برخی از مواد شیمیایی مانند کلرید هیدروژن، آمونیاک و کود استفاده می‌شود.
  • تولید نیمه‌رساناها: هلیوم در تولید نیمه‌رساناها مانند سیلیکون و ژرمانیم استفاده می‌شود.
  • تولید فلزات: هلیوم در تولید برخی از فلزات مانند آلومینیوم و فولاد استفاده می‌شود.
  • پزشکی: هلیوم در پزشکی برای درمان برخی از بیماری‌ها مانند بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) و بیماری مزمن انسدادی شریان ریوی (COPD) استفاده می‌شود.

هلیوم یک گاز بی‌خطر است، اما در غلظت‌های بالا می‌تواند باعث خفگی شود. بنابراین، هنگام کار با هلیوم آزمایشگاهی، مهم است که از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده کنید.خرید هلیوم آزمایشگاهی از سپهر گاز کاویان.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *